Monty Python Live στον Δαναό: 20 Ιουλίου 2014 (Λεξιλογική έξοδος)

nickel

Administrator
Staff member
Οι Μόντι Πάιθον σε παράσταση που θα αναμεταδίδεται ζωντανά
στον Δαναό
20 Ιουλίου 2014
στις 9:00 μ.μ.
Εισιτήριο: 8 ευρώ


Θα πάμε παρέα μερικοί Λεξιλόγοι και στη συνέχεια θα πάμε σε κάποια ποτίστρα στα πέριξ.

Δηλώστε εδώ πόσα εισιτήρια να κόψουμε. Δεν θα περιμένουμε πολύ να αποφασίσετε.





Δηλώσεις συμμετοχής:
nickel (1)
Alexandra (1)
Bernardina (2)
VickyN (1)
Crystal (1)
Aorati (1)
Earion (1)
 
Last edited:

daeman

Administrator
Staff member
...
Monty Python release new song and announce final live show

Here's a new music video from the Pythons to accompany their new track - "The Silly Walks Song" - that's been written for, and will be featured in, the upcoming "Monty Python Live (mostly)" O2 shows this July.

...
The Silly Walks Song - Monty Python


Monty Python, 3 Apr 2014. Δείτε το σε πλήρη οθόνη. Μια ζωή Μόντι Πάιθον μέσα σε δύο λεπτά. Γεμίζεις εικόνες.

Work work money money
Work work money money
Work work funny money
Work work hurry hurry
Work work worry worry
Work work hurry hurry
Work work

Boring. Boring. Boring.
Work all day, earn your bread...
till you finally drop down dead

The Last Night of Monty Python is coming to a cinema near you

“Thanks to the wonderful invention of moving pictures, The Last Night of Monty Python is coming to a cinema near you. Get your knotted handkerchiefs out and warm your brains one last time at any one of 450 cinemas across the UK, and 1500 across the world. Join the crowd live from London’s O2 in a final weepy, hilarious, uproarious, outrageous farewell to the five remaining Pythons as they head for The Old Jokes Home .... On the big screen, in HD.” The Pythons

Picturehouse Entertainment will be broadcasting the upcoming Monty Python Live (mostly) show on July 20 2014, the historic Last Night of the Pythons live from London’s O2, to cinemas around the world.

UK cinema tickets will go on sale from April 25, with further information available on www.montypythonlive.com.

Monty Python rightfully hold a place amongst the world’s finest ever comedians, influencing a generation and revolutionising comedy on their way to greatness. There was huge demand for tickets at the O2, which will be the first live performances on stage by the stars of Monty Python since performing at the Hollywood Bowl on 26-29 September 1980. It will also mark 40 years after they last appeared on stage in the UK at the Theatre Royal, Drury Lane. At a combined age of nearly 361, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones and Michael Palin will once again take to the stage and perform some of Monty Python’s greatest hits with modern, topical, Pythonesque twists.



One down, five to go.​
 

nickel

Administrator
Staff member
Έβαλα έναν μετρητή συμμετοχών στο 1ο μήνυμα.
Κάποιοι δήλωσαν ότι θα συμμετάσχουν στις μεταπυθώνιες εκδηλώσεις, αλλά είναι πολύ νωρίς για να κλείσουν εισιτήριο.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μεταπυθώνιες ή μετα(μοντι)παϊθονικές;

Νομίζω πως εδώ πάει γάντι το δεύτερο και για άλλον ένα λόγο: επειδή δήλωσαν ότι θα είναι η τελευταία τους παράσταση.


Shall we argue about it?



Οr would "The Python :whistle: Song" suffice?

 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το αστείο είναι ότι το άκουγα σήμερα το πρωί στο ραδιόφωνο και η εκφωνήτρια νόμιζε ότι ο Τζάγκερ τα έλεγε όλα αυτά στα σοβαρά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το ακόμα πιο αστείο, μέχρι γελοίο, είναι ότι μπήκα σήμερα να κλείσω εισιτήρια και όλες (μα όλες) οι θέσεις εμφανίζονται ως «μη διαθέσιμες». Τι να σκεφτώ;

1. Δεν έχουν αρχίσει ακόμα να διαθέτουν εισιτήρια. (Αλλά δεν το λέει πουθενά).
2. Οι Έλληνες μοντιπαϊθονιστές είναι πολλοί και γρήγοροι. (Αλλά δεν λέει κάτι για εξάντληση εισιτηρίων.)
3. Κρίση, ποια κρίση;
4. Κακό βαθμό στην οργάνωση. Γιατί περιμένεις εξήγηση «Έχουν πουληθεί όλα τα εισιτήρια» ή «Δεν έχει αρχίσει ακόμα η προπώληση εισιτηρίων»;
5. Τα μάτια μου κάνουν πουλάκια.
 
2. Οι Έλληνες μοντιπαϊθονιστές είναι πολλοί και γρήγοροι. (Αλλά δεν λέει κάτι για εξάντληση εισιτηρίων.)
Μάλλον αυτό είναι.

Υπάρχει η εξής ανακοίνωση, με ημερομηνία 26 Ιουνίου, εδώ:
Ανοιχτό ταμείο: Τα εισιτήρια για τη μεγάλη βραδιά της ζωντανής μετάδοσης του τελευταίου σόου των Monty Python στον κινηματογράφο ΔΑΝΑΟ όλο και λιγοστεύουν! Προς διευκόλυνση του κοινού και των θαυμαστών των Monty Python (κυρίως όσων δε διαθέτουν κάρτες για την ηλεκτρονική αγορά) στις 26 και 27 Ιουνίου (σήμερα και αύριο), από τις 18.00 έως τις 20.30 θα λειτουργήσει το ταμείο του κινηματογράφου για πώληση εισιτηρίων.
(Κινηματογράφος ΔΑΝΑΟΣ - Κηφισίας 109 - Μετρό Πανόρμου)
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ δεν το βλέπω αυτό στη σελίδα όπου με στέλνεις, αλλά βρήκα (τώρα) την ανακοίνωση στο Facebook και το Twitter.
Αυτά παθαίνω για να μην τριγυρίζω στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
Και, επειδή νιώθω υπεύθυνος που δεν έκλεισα από την πρώτη κιόλας μέρα, νομίζω ότι θα οργανώσω να το δούμε (απόκεντρα και όχι λάιβ) σε άλλη μεγάλη οθόνη, με υπότιτλους και ποτά.
 

daeman

Administrator
Staff member
... νομίζω ότι θα οργανώσω να το δούμε (απόκεντρα και όχι λάιβ) σε άλλη μεγάλη οθόνη, με υπότιτλους και ποτά.

I for one would certainly want to see those subtitles, he he he. :whistle:
A tremendous feat, if you ask me, immensely rewarding though.


Το ξέρω ότι, αν τυχόν, θα βλαστημήσω την ώρα, αλλά προσεύχομαι από τώρα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εννοεί αγγλικούς υπότιτλους, καλέ. Όλοι ξέρουμε να διαβάζουμε αγγλικά, αλλά δεν έχουμε όρεξη να επιχειρήσουμε να υποτιτλίσουμε τους Monty Python!

Επί της ουσίας τώρα: Είναι ηλίου φαεινότερο ότι σε όλες τις παραστάσεις που έχουν τεράστια ζήτηση και ο αριθμός των θέσεων είναι τόσο περιορισμένος τα εισιτήρια εξαντλούνται σχεδόν ακαριαία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εννοεί αγγλικούς υπότιτλους, καλέ.

Δεν ξέρω πώς φαντάστηκε ότι θα παρακολουθούσα Μόντι Πάιθον με μεταφρασμένους υπότιτλους ή ότι θα τους επέβαλλα σε καλεσμένους μου. :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω πώς φαντάστηκε ότι θα παρακολουθούσα Μόντι Πάιθον με μεταφρασμένους υπότιτλους ή ότι θα τους επέβαλλα σε καλεσμένους μου. :)

Ευσεβής πόθος. Ή ασεβής, το πιθανότερο, ανάλογα με το πώς θα κρινόταν το αποτέλεσμα.
Όπως και να 'χε, θα 'ταν σεμινάριο από τα λίγα: Translating Monty Python Live (mostly), Live Mostly.
I'm still praying though, to that Great Foot from the sky, except when I put my foot in my mouth.
 
Πώς θυμάμαι ότι έχεις κάνει Μόντι Πάιθον στο παρελθόν, δαεμάνε; Λάθος κάνω;

Εγώ πάντως το θεωρώ από τα κορυφαία πράγματα που έχω υποτιτλίσει μέχρι τώρα. Αν όχι το κορυφαίο... :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια γρήγορη ματιά έριξα. Σχεδόν μπορώ να καταλάβω τι λένε ή τι θέλουν να πουν. Θα έλεγα ότι ξέρω πώς νιώθω εγώ όταν βλέπω ή ακούω διάφορους που ήταν τζόβενοι όταν ήμουν κι εγώ τζόβενο. Στις καλές περιπτώσεις (π.χ. Μακάρτνεϊ), λες «Πόσο καλά κρατιέται ακόμα!» (και κάνεις πως δεν ακούς τους λαρυγγισμούς που ξέφυγαν). Στις κακές εκδοχές λες «Άντε, παιδιά, σιγά σιγά να συμβιβαστούμε με το τίλιο». Μπορεί ίσως να παίζεις τρελή κιθάρα και στα ενενήντα σου, αλλά κάποια πράγματα γίνονται λιγότερο καλά μετά από μια ηλικία.

Οπότε μια συνάντηση με τους σημερινούς πρωταγωνιστές σε ένα στήσιμο που δεν διαφέρει πολύ από τους Μόντι Πάιθον της δεκαετίας του 1970 δεν μπορεί παρά να είναι μια άσκηση νοσταλγίας, κάτι ανάμεσα στο «Καλά κρατιούνται ακόμα σαν εβδομηντάρηδες» και το «Πω πω, ίσα ίσα τους προλάβαμε». Αποκλείεται να είναι ένα φρέσκο Ministry of Silly Walks. Υπάρχουν πια και τεχνικές δυσκολίες, μπορεί να τους φύγει κανένας γοφός.

Αλλά σε κάποιες ηλικίες η νοσταλγία είναι σπουδαίο δυναμωτικό και ακόμα σπουδαιότερο αναμνηστικό. (Το κακό είναι ότι τα εισιτήρια του Δαναού θα τα ψώνισαν στην πλειονότητα νεαρόπαιδα με σπυράκια.)
 

SBE

¥
Τα κωμικά σκετς έχουν το πρόβλημα ότι σπάνια μεταφέρονται έξω από την εποχή τους. Θα ήταν ίσως προτιμότερη η διασκευή έτσι ώστε να ταιριάζουν πιο πολύ στα σημερινά και το νέο υλικό.
Κατά τ'άλλα, διάβασα τις δυο κριτικές και μου φάνηκε ανούσια η κριτική της μέιλ- κολλάει συνεχώς στο ότι οι καλλιτέχνες ήταν μεγάλης ηλικίας. Ναι, ωραία, τι να κάνουμε; Αν ήταν τραγουδιστές ή χορευτές ίσως να είχε σημασία, αλλά για ηθοποιούς οι οποίοι ακόμα παίζουν κανονικά δεν αλλάζει κάτι. Επομένως δεν παίζει ρόλο η ηλικία.
 
Top