metafrasi banner

Πραγματολογική απορία IT

Από μαρκετ(ιν)ίστικη περιγραφή προβολέα για υπολογιστές:
Featuring an astounding 1920 x 1200 WUXGA native resolution, the XYZ projector offers a consistent viewing experience across widescreen laptop or widescreen flat panel monitors.

Το νόημα, με απλά λόγια, είναι ότι, ανεξαρτήτως της οθόνης του laptop ή του desktop που είναι συνδεδεμένο με τον προβολέα, το αποτέλεσμα της προβολής είναι το ίδιο. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι ρόλο παίζει η εκάστοτε οθόνη του υπολογιστή στην όλη ιστορία της προβολής.
 
Laptops and screens are now all usually widescreen, which means that projectors have to be able to display widescreen images too without having to fiddle with the settings. The laptop or desktop sends the signal to the projector which displays the image on a wall/screen thingy, with the laptop or desktop displaying the same image. Your text is basically saying that the projector is able to display widescreen format. It's all about the projector being able to display the format and resolution that the laptop or desktop has.

See this:
http://archive.laptopmag.com/Features/Easy-Projector-Buyers-Guide.htm

Not sure if I am making sense....
 
(Φαντάζομαι ότι)
  • Επειδή η μέση οθόνη ενός λάπτοπ είναι μικρότερη από τη μέση οθόνη ενός desktop
  • Επειδή υψηλή ανάλυση (1900 Χ 1200) σημαίνει μεγαλύτερο μέγεθος και μεγαλύτερες διαστάσεις της εικόνας (και όχι μεγαλύτερη ευκρίνεια, όπως θα συνέβαινε σε μια εκτυπωμένη εικόνα)
αυτό συνεπάγεται ότι το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι συνήθως ίδιο και ότι χρειάζεται προσαρμογή κάθε φορά με βάση τις προδιαγραφές της οθόνης.
Οπότε λέει ότι ο συγκεκριμένος προβολέας κάνει αυτόματη προσαρμογή.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για μένα η εξήγηση συνδέεται με μια απορία που είχα σχετικά με το σεμινάριό μου στον υποτιτλισμό:
Αναρωτιόμουν, τώρα που άλλαξα λάπτοπ και πήρα το mini-notebook της ΗΡ, θα βλέπουν διαφορετικού μεγέθους εικόνα οι μαθητές μου στην οθόνη, όταν τους προβάλλω κάτι από το δικό μου κομπιούτερ;

Συμπέρασμα, δικό μου: αυτό που διαφημίζουν εδώ είναι ότι αυτός ο προβολέας μπορεί να ξεπερνάει το πρόβλημα του μεγέθους της οθόνης του κομπιούτερ.

Εκτός αν δεν εννοεί αυτό. Ας περιμένουμε και κανέναν άλλον.

Edit: Μάλλον με επιβεβαίωσε ο Zephyrous.
 
Το across widescreen laptop or widescreen flat panel monitors το διαβάζω ως εξής-> σε οποιαδήποτε ανάλυση / διάσταση [widescreen / ευρείας οθόνης], ανεξάρτητα από το αν (το σήμα) προέρχεται από φορητό υπολογιστή ή από (επίπεδη οθόνη) επιτραπέζιο(υ) υπολογιστή
...
 
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, η εικόνα που προβάλλεται είναι, κατά κάποιο τρόπο, "προέκταση" της εικόνας που εμφανίζεται στην οθόνη του υπολογιστή, άρα επηρεάζεται από το μέγεθος και την τρέχουσα ανάλυσή της.

Οκ, δεν ξέρω αν το κατάλαβα απόλυτα, αλλά πάντως μου έφυγε η περιέργεια. Σπασίμπα everybody :)

Για μένα η εξήγηση συνδέεται με μια απορία που είχα σχετικά με το σεμινάριό μου στον υποτιτλισμό:
Αναρωτιόμουν, τώρα που άλλαξα λάπτοπ και πήρα το mini-notebook της ΗΡ, θα βλέπουν διαφορετικού μεγέθους εικόνα οι μαθητές μου στην οθόνη, όταν τους προβάλλω κάτι από το δικό μου κομπιούτερ;
Και τελικά..;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω ακόμα. Την άλλη βδομάδα θα ξαναπάω για σεμινάριο. Θα σε ενημερώσω :-)
 
Top