Τελικά δεν έχει σωσμό αυτή η χώρα;

bernardina

Moderator
Οι «φτωχοί» Έλληνες που ήθελαν να πάρουν το επίδομα των 500 ευρώ.

Το ελληνικό δαιμόνιο σε όλο του το μεγαλείο. Τη στιγμή που χιλιάδες άνθρωποι παλεύουν να βγουν από το φάσμα της ανεργίας, διάφοροι επιτήδειοι «τόλμησαν» να κάνουν αίτηση στο Υπουργείο Οικονομικών ώστε να εισπράξουν και αυτοί το επίδομα των 500 ευρώ. Όλα αυτά τα έκαναν χωρίς να υπολογίσουν τους «ρουφιάνους» που κρύβουν τα ηλεκτρονικά συστήματα του Υπουργείου.

Ενδεικτικά είναι τα νούμερα που προκύπτουν από τους ελέγχους της Εφορίας για τους πλούσιους που ζήτησαν το έκτακτο βοήθημα.

500 φορολογούμενοι με ακίνητη περιουσία πάνω από 500.000 ευρώ
900 φορολογούμενοι με εισόδημα άνω των 50.000 ευρώ
140 φορολογούμενοι με εισόδημα άνω των 100.000 ευρώ


Και άλλα πολλά, άκρως ενδιαφέροντα. Και θλιβερά.
Άραγε το ότι αυτοί/αυτή τη φορά πιάστηκαν αμέσως στα πράσα δίνει έστω και μια τόση δα αχτίδα ελπίδας;
 
Εμένα μου φαίνεται τεράστια υπερβολή όλο αυτό. Κανένας άνθρωπος δεν θα ασχοληθεί να κάνει αίτηση για 500 ευρώ όταν έχει τόσο μεγάλα εισοδήματα. Κάποιος μας δουλεύει, μάλλον για να δικαιολογήσει το γεγονός ότι απορρίπτονται σωρηδόν οι αιτήσεις (κυρίως λόγω τεκμηρίων), ενώ αρχικά έλεγαν ότι το βοήθημα θα δοθεί σε 900.000 δικαιούχους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλού κακού, ας κάνουν κάνα έλεγχο ότι δεν έχουν κάνει αίτηση και κάποιοι γνωστοί αναξιοπαθούντες.

(Γεια σου, psifio! Θες να πεις ότι δεν πρέπει να μετράνε τεκμήρια που δεν αποδίδουν εισόδημα, έτσι;)
 

Gizem

New member
Διόλου απίθανο δεν μου φαίνεται να ήθελαν να πάρουν, με τέτοιο μισθό ακόμα, και τα 500 ευρώ. Δεν μπορεί επίσης να κατανοηθεί από το μικρό μου μυαλουδάκι και ο τρόπος που σκέφτηκαν να μοιράσουν το δήθεν πλεόνασμα. Μα στους ένστολους και σε ό,τι μας περισσεύει; Συγγνώμη αν θίγω κάποιον εδώ μέσα, αλλά υπάρχουν πιο πολλοί άνεργοι και όχι απ' επιλογή τους, που το χρειάζονται και το δίνουν σε μία εργασιακή "ομάδα", που έχει έστω και ένα εισόδημα, από την αρχή των σπουδών τους;
Δεν σώζεται αυτή η χώρα μ' αυτούς τους κυβερνώντες. Όχι πως ό,τι περισσεύει από το σύνολο των τριακοσίων θα κάνει κάτι. Θέλει νέα άτομα η πολιτική, που να μην τους ενδιαφέρει το χρήμα και η εξουσία. Να έχουν κουραστεί στην ζωή τους, για να παλεύουν για το καλύτερο.
 
(Γεια σου, psifio! Θες να πεις ότι δεν πρέπει να μετράνε τεκμήρια που δεν αποδίδουν εισόδημα, έτσι;)
(Γεια σου, nickel!)
Θέλω να πω ότι αν έχω καταλάβει καλά από αυτά που διαβάζω, ενώ πολλοί έχουν πραγματικό εισόδημα κάτω των έξι χιλιάδων ευρώ, και κάνουν αίτηση νομίζοντας ότι δικαιούνται το μέρισμα, απορρίπτονται επειδή το συνολικό φορολογητέο εισόδημα του προηγούμενου έτους που περιλαμβάνει τα τεκμήρια (πχ αυτοκίνητο ή σπίτι) είναι πάνω από έξι χιλιάδες. Δεν μιλάω για τις κραυγαλέες περιπτώσεις που αναφέρει το δημοσίευμα (που επαναλαμβάνω ότι μου φαίνονται ύποπτες), αλλά νομίζω ότι με τα κριτήρια που έχουν μπει, το δικαιούνται πολλοί λιγότεροι απ' όσο έλεγαν αρχικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ύποπτες δεν πιστεύω ότι είναι, δεν βλέπω το λόγο. Όπως έχει ήδη ειπωθεί, είναι πιθανό από το μέτρο να προκύψουν περισσότεροι οι δυσαρεστημένοι παρά οι ευχαριστημένοι. Χάνει και την προεκλογική του αξία... Αλλά δεν αποκλείω την περίπτωση κάποια παιδιά να ήθελαν να δουν πόσο αποδοτικά λειτουργούν τα νέα συστήματα της εφορίας — και σίγουρα δεν αποκλείω τους λιγούρηδες.

Πολύ πιο σημαντικό είναι το ζήτημα της φορολογίας με βάση τα τεκμήρια, γιατί κάποια τεκμήρια μπορεί πράγματι να αντιστοιχούν σε αποκρυπτόμενα εισοδήματα και κάποια άλλα όχι. Οπότε δίπλα στη σύλληψη φορολογίας που δεν είχαν καταφέρει ως τώρα να συλλάβουν με άλλους τρόπους, υπάρχει και κατάφωρη αδικία. Παραλογισμός, μέχρι να βρεθεί καλύτερος τρόπος.

Για το επίδομα (για να ξαναγυρίσω εκεί) προσπαθώ να φανταστώ τι θα γινόταν αν το δίνανε σε οικογένειες που δηλώνουν χαμηλά εισοδήματα αλλά έχουν τεράστια κινητή ή ακίνητη περιουσία. Σκέψου την κριτική της αντιπολίτευσης. Μπρρρ...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ ήξερα ότι δεν δικαιούμαι (ακόμη... :)) επίδομα, αλλά παρ' όλ' αυτά, έκανα την αίτηση, κυρίως από περιέργεια και για να ακολουθήσω τις πολύ χρηστικές πληροφορίες που δίνει ο ΓΓ Χ. Θεοχάρης στο ΦΒ και την προτροπή του: «Μη ρωτάτε αν δικαιούστε, κάντε την αίτηση.» (Φυσικά, η αίτηση απορρίφθηκε. Του χρόνου, ξαναβλέπουμε.)

Επίσης, από διάφορες απαντήσεις που έχει δώσει σε ανάλογες ερωτήσεις στο ΦΒ ο κ. Θεοχάρης, έχω καταλάβει ότι συλλέγουν στοιχεία και στο τέλος θα κάνουν δοκιμές ώστε να φτάσουν περίπου στο 1 εκατομμύριο δικαιούχους, στους οποίους θα μοιράσουν τα 500 (ή πόσα προβλέπονται) εκατομμύρια. Επομένως, είναι μια διαδικασία διαδοχικών προσεγγίσεων (που θα έλεγαν οι μηχανικοί) όπου εγκρίνονται εύκολα όσοι είναι πολύ χαμηλά και απορρίπτονται εξίσου εύκολα όσοι είναι πολύ ψηλά και οι πολλοί θα περιμένουν να δουν πού θα καταλήξει το σύστημα.

Τώρα, αν κάποιος που έχει σπίτι και κινεί αυτοκίνητο με το μικρό εισόδημά του είναι σε χειρότερη θέση από κάποιον χωρίς σπίτι και αυτοκίνητο αλλά με μεγαλύτερο (και πόσο μεγαλύτερο, άραγε) εισόδημα, αυτό είναι προφανώς θέμα πολιτικής.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Να ρωτήσω κάτι γλωσσικό, εκτός θέματος στο νήμα, αλλά σχετικό με τον τίτλο του;

Ξέρω ότι τα λεξικά καταγράφουν για τον σωσμό (και σωμό) τη σημασία της διάσωσης, της σωτηρίας, του σωσίματος (τουλάχιστον το ΛΚΝ και το ΛΝΕΓ που κοίταξα). Έλα όμως που έχω ακούσει αρκετές φορές —λαϊκότροπα που λένε τα λεξικά και από παλιούς συνήθως, και τα χρησιμοποιώ κι εγώ (π.χ. εκεί στο τέλος, μαζί με το επίθετο ανέσωστα, ανεξάντλητα)— τον σωσμό σωμό) με την άλλη σημασία του σωσίματος, την εξάντληση, το τελείωμα, από το ρήμα σώνω (τελειώνω, καταναλώνω) και σώνομαι, όπως το σώσμα (του βαρελιού). Π.χ. από τις Παροιμίες του Ν. Πολίτη (τόμος Δ΄, σελ. 524):



Η ερώτησή μου είναι με ποια σημασία τη χρησιμοποιεί η νηματανοίξασα Μπέρνη (την πρώτη, μάλλον; ) και μήπως είναι σκόπιμο να αλλαχτεί ώστε να μην μπερδεύει. Για μένα π.χ., η πρώτη ανάγνωση ήταν: «Τελικά δεν έχει τελειωμό αυτή η χώρα;» που, αν το καλοσκεφτούμε, παραπέμπει και στο αντίθετο της σωτηρίας. Εκτός αν κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια ενώ έχει υποχωρήσει πολύ αυτή η χρήση, οπότε αγνοήστε με.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προφανώς είναι πολλές οι ελπίδες για το σωσμό της χώρας αφού υπάρχει κάποιος που διαβάζει τον τίτλο και το μυαλό του πάει στο αντίθετο από αυτό που ήθελε να πει η Μπέρνι.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Εγώ πάντως για ελπίδα ούτε έγραψα ούτε σκέφτηκα (δυστυχώς, μου συμβαίνει συχνά τώρα τελευταία· χρόνια τώρα το ρίχνω στην παλαβή και για να διασκεδάζω τους φόβους μου και μήπως σκάσει κάνα χαμόγελο στον γκρίζο κόσμο γύρω μας, αλλά πόσες αντοχές πια; ). Η παρανάγνωσή μου ήταν: «Δεν έχει τελειωμό αυτή η χώρα με τη χαρακτηριστική αλλοπροσαλλοσύνη της

Αποχωρώ από το νήμα με ελαφρά πηδηματάκια. Τέρμα η σοβαρότη· με χαλάει, κι όταν χαλάω δε βλέπομαι. Τρα λα λα...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κι εγώ με το "σωσμό" κατάλαβα "διάσωση". Αν έγραφε "σωμό", θα πήγαινε το μυαλό μου στο ανεξάντλητο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για ένα από τα μικρά αλλά χαρακτηριστικά εγκλήματα στο πλαίσιο των κομματικών και πελατειακών πρακτικών:

Είδωλα Κρατών: τα έξω και τα μέσα
Του Βασίλη Καπετανγιάννη, Athens Voice (21/4/2014)
http://www.athensvoice.gr/article/city-news-voices/πολιτικη/είδωλα-κρατών-τα-έξω-και-τα-μέσα

Ποια εικόνα; Της χώρας ή των Μαυρογιαλούρων;
Του Σακελλάρη Σκουμπουρδή, Athens Voice (30/4/2014)
http://www.athensvoice.gr/article/c...κη/ποια-εικόνα-της-χώρας-ή-των-μαυρογιαλούρων
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και πού να ήξερε ο Τζήμερος πώς ψηφίζουν αλλού:

OE-Euro15.jpg

Στην Αυστρία, παρουσιάζονται όλα τα υποψήφια κόμματα σε μια σελίδα Α4 (ναι είναι λίγα σε σχέση μ' εμάς, μάλλον έχουν λιγότερη δημοκρατία εκεί). Στον κύκλο αριστερά τσεκάρεις το κόμμα που θέλεις και στο αντίστοιχο κουτάκι δεξιά μπορείς να προσθέσεις έναν αριθμό που αντιστοιχεί στον αριθμό του ευρωβουλευτή του κόμματος που θέλεις (έχουν, σαν να λέμε, μονοσταυρία). Υπάρχουν παντού λίστες με όλους τους υποψηφίους των κομμάτων (ένα πυκνογραμμένο εξασέλιδο Α4) που περιλαμβάνει και τα κρίσιμα προσωπικά στοιχεία τους: Ονοματεπώνυμο, έτος γέννησης, ιδιότητα, ταχυκωδικό και τόπο κατοικίας.
 
Last edited:

SBE

¥
Στο ΗΒ που θα ψηφίσω εγώ έχεις επίσης όλα τα κόμματα σε μια σελίδα, και σημειώνεις με μολύβι ένα χ στη στήλη, το διπλώνεις άμα θες και το ρίχνεις στην κάλπη. Είναι όλο γραμμένο με γαιδουρογράμματα για τους ηλικιωμένους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το μηδίζω (= καταθέτω τη σκέψη μου στα κοινωνικά μήδια) είναι πολύ κοντά στο βαρβαρίζω. :-)
 

SBE

¥
Το φαινόμενο της ιντερνετικής επίθεσης στις εκπροσώπους του (πρώην) ασθενούς φύλου δεν είναι ελληνική αποκλειστικότητα, ούτε ελληνική εφεύρεση, δυστυχώς. Το θέμα είναι:
α. μα καλά, τί είπε η γυναίκα και τους πρόσβαλε; Αν έγραφε τα ίδια κανένας Κολομβιανός αντί για Κολομβιανή, θα είχαμε ίδιες αντιδράσεις;
β. τόσοι πολλοί Έλληνες παρακολουθούν τα μηνύματα της Βεργκάρα;
Μ'αρέσει ο σχολιαστής που κλαίγεται ότι οι γυναίκες είναι παντού πλέον, τη δουλειά, στο σπίτι, στα μέσα μεταφοράς (μερικές οδηγούν κιόλας) και μόνο το ποδόσφαιρο του έχει μείνει για να ξεχνιέται, όχι να του το πάρουνε κι αυτό (!!!!!!!!!!!)
 
Top