Μνημονιακοί και αντιμνημονιακοί: ένα δίπολο για τα σκουπίδια

nickel

Administrator
Staff member
Έχω βαρεθεί, έχω σιχαθεί, αυτή τη διαχωριστική γραμμή που χωρίζει τους Έλληνες σε μνημονιακούς και αντιμνημονιακούς, την πιο πρόχειρη πιπίλα για ευκολοχώνευτες διατυπώσεις. Όταν διάβασα αυτό που λένε ότι είπε η κυρία Δούρου σε πρωινή εκπομπή, ότι «Αλλιώς μαζεύει τα σκουπίδια ένας μνημονιακός και αλλιώς ένας αντιμνημονιακός», σκέφτηκα ότι η ευκολία της ανάλυσης έφτασε πια στον πάτο της. Αυτό που λέμε: «το γαμήσαμε και ψόφησε». Και αυτό το δίπολο πρέπει να ψοφήσει, δεν κάνει για εργαλείο, στόμωσε. Εγώ που κάποιοι θα με λέγανε μνημονιακό έχω τεράστιες διαφωνίες για τις οικονομικές (και όχι μόνο) λύσεις που δόθηκαν ή που προτείνονται από άλλους «μνημονιακούς» που ξέρω. Η «αντιμνημονιακή» κυρία Δούρου αποκλείεται να θέλει να μπει στο ίδιο καλάθι με τους αντιμνημονιακούς χρυσαυγίτες – ίσως ούτε με τους Ανεξέλληνες. Και αλήθεια πόσο μοιάζει η οικονομική πολιτική που θέλει για την Ελλάδα με την οικονομική πολιτική που θέλει ο κύριος Λαφαζάνης ή ο κύριος Κουτσούμπας;

Αυτός λοιπόν ο σαχλός, ο πονηρός, ο πάγκακος μανιχαϊσμός που απευθύνεται σε ρομποτάκια που μπορούν να σκέφτονται μόνο με 0 και 1, οι καλοί αντιμνημονιακοί και οι κακοί μνημονιακοί, πρέπει να πάψει. Δεν χαρακτηρίζει πια αυτούς που βάζει στο στόχαστρό του. Χαρακτηρίζει μόνο αυτόν που χρησιμοποιεί την ευκολία του άσπρου-μαύρου για τα πολιτικά του παιχνίδια, ακριβώς όπως κάποιοι άλλοι βολεύονται με τη θεωρία των δύο άκρων.
 
Χτύπησε πάλι ο Μπαλτάκος

Eρώτηση: Τις θέλετε αυτές τις ψήφους των πολιτών που κατευθύνθηκαν στη Χρυσή Αυγή;

- Εν πάση περιπτώσει, δεν πρέπει να χαρίσουμε ανθρώπους που μέσα από τις δικές τους επιλογές ψήφισαν στον πρώτο γύρο τους ανθρώπους της Χρυσής Αυγής. Δεν είναι ένα ενιαίο ναζιστικό «πράγμα» αυτό που υποστήριξε τους βασικούς υποψηφίους της Χρυσής Αυγής, για να χρησιμοποιήσω μια φράση των προηγούμενων εβδομάδων…

Eρώτηση: Άρα μου λέτε ότι είναι ευπρόσδεκτες οι ψήφοι των συμπολιτών μας που πήγαν προς τη Χρυσή Αυγή;

- Ευπρόσδεκτη είναι κάθε ψήφος που την αποσπάμε από το ναζισμό και το φασισμό. Και με αυτό πρέπει, νομίζω, να συμφωνήσουμε όλοι κ. Πορτοσάλτε. Να μειώσουμε, λοιπόν, τη δύναμη της Χρυσής Αυγής. Δεν συμφωνείτε κι εσείς με αυτό; Κάθε ψήφος που φεύγει από τη Χρυσή Αυγή είναι θετικό πράγμα για τη δημοκρατία.

http://www.capital.gr/Articles.asp?id=2022157

Μόνο που αυτή τη φορά τον λέγανε Σκουρλέτη. Τελικά: «Αλλιώς μαζεύει τα σκουπίδια ένας μνημονιακός και αλλιώς ένας αντιμνημονιακός»; Ή ίδια;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή, είναι το ίδιο όταν γίνονται κρυφές συζητήσεις μεταξύ κορυφαίων στελεχών και το ίδιο δημόσιες προσκλήσεις ανάνηψης προς απλούς ψηφοφόρους;
 
Να παραπέμψω ή θα μετακινήσει κανείς το (μισό) δικό μου ποστ και του Δόκτορα εδώ;

edit: Χερ Ντόκτορ, αυτή η συνεχής σύμπτωση αρχίζει να γίνεται ανησυχητική!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
edit: Χερ Ντόκτορ, αυτή η συνεχής σύμπτωση αρχίζει να γίνεται ανησυχητική!
Επειγόντως να βρούμε τότε πού κάνουμε λάθος! :devil:

Ίσως στο δια ταύτα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Το ηθικό σκέλος της συζήτησης δεν είναι εύκολο για μένα. Είναι μαγαρισμένες οι ψήφοι εκείνων που ψήφισαν ΧΑ την περασμένη Κυριακή; Ζητάνε κάτι, βάζουν όρους μαζί με την ψήφο τους της δεύτερης Κυριακής; Δεν έχω κάτσει να το σκεφτώ και έτοιμες απαντήσεις δεν έχω.

Η αυτόματη αντίδραση όμως που είχα όταν διάβασα την είδηση ήταν ότι μάλλον πρόκειται για τακτικό λάθος του Σύριζα. Η ψήφος στον Σύριζα γίνεται έτσι (νομίζω) καθαρά αντιμνημονιακή ψήφος ευρέος φάσματος, από τη στιγμή που καλεί ψηφοφόρους από ολόκληρο το φάσμα. Ωστόσο, αυτό που θα του πουν είναι ότι αυτή η αντιμνημονιακή ψήφος, ακόμα κι αν μπορεί να ρίξει κυβερνήσεις, είναι αμφίβολο αν μπορεί να στηρίξει κυβερνήσεις. Έτσι, εκτός από το ηθικό πλεονέκτημα, νοθεύει πολύ και την αριθμητική της όλης υπόθεσης αυτή η πρόσκληση.
 

rogne

¥
Εγώ πάλι σκέφτομαι τι θα γινόταν αν έβγαινε ένας πολιτικός, αρχηγός, κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος, υποψήφιος, δεν έχει σημασία, και έλεγε "μετά από δύο χρόνια και τα όσα έχουν γίνει, θεωρούμε τις τετρακόσιες τόσες χιλιάδες ψηφοφόρους της ΧΑ οριστικά εκφασισμένους και αλίμονό τους αν τους βρούμε". Φαντάζεστε (φαντάζομαι) τι θα επακολουθούσε: "Κήρυγμα μίσους από τον α", "ανοιχτό προσκλητήριο βίας από τον β", "πογκρόμ ζητάει ο γ", "εμφύλιο πόλεμο κήρυξε ο δ", κ.ο.κ. Ωστόσο, ένα από τα δύο: είτε δεν τους θεωρείς οριστικά εκφασισμένους τους ψηφοφόρους της ΧΑ και τους ανακαλείς στη δημοκρατική κλπ. τάξη προσπαθώντας να τους προσεταιριστείς με τους δικούς σου όρους, είτε τους θεωρείς οριστικά εκφασισμένους και τους ανακηρύσσεις εχθρούς σου, γιατί τι άλλο μπορείς να τους κάνεις τότε; Όσοι δηλαδή καταγγέλλουν την πρώτη στάση είναι έτοιμοι να υποστηρίξουν τη δεύτερη; Αν όχι, μιλάμε για υποκριτές με περικεφαλαία που, στην καλύτερη περίπτωση, προτιμούν να κάνουν τουμπεκί το φαινόμενο σε ό,τι τους αφορά και να το επικαλούνται μόνο και μόνο για να δημιουργούν εντυπώσεις εις βάρος άλλων.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτή είναι μια πραγματικά ενδιαφέρουσα συζήτηση και υποθέτω ότι συμφωνούμε πως η σωστή και δημοκρατική απάντηση είναι ότι δεν χαρίζουμε κανέναν ψηφοφόρο στον φασισμό. Αυτό σημαίνει κτγμ, με τη σειρά του, ότι δεν θα κάνουμε μόνιμους και αμετακίνητους διαχωρισμούς άσπρου-μαύρου, αλλά θα προσπαθούμε με πολιτικά μέσα να ρίξουμε ολοένα και περισσότερο άσπρο στο μαύρο. Προσωπικά, τη στάση «δεν θέλω την ψήφο σου» τη θεωρώ ισχυρό πολιτικό μέσο, ιδιαίτερα αν το χρησιμοποιήσουν όλοι μαζί, χωρίς μα και μου. Εντάξει, είναι προφανές ότι θα βρεθούν κάποιοι να κραυγάζουν από εδώ και από εκεί, αλλά αυτό δεν θα πρέπει να μας κάνει να χάνουμε την ψυχραιμία μας και τον πολιτικό μας στόχο: να σβήσει αυτό το πράγμα από την Ελλάδα, το ταχύτερο δυνατό.

Αυτό δεν θα γίνει βέβαια από τη μια στιγμή στην άλλη, ούτε με πολιτικά άλματα. Το λογικό είναι να περιμένουμε να μετακινηθούν οι ψηφοφόροι της ΧΑ σταδιακά και αρχικά προς τα ιδεολογικά πιο συγγενικά τους ο καθένας κόμματα (εθνικοπατριωτικά, φοβικά προς την παγκοσμιοποίηση, κρυφορατσιστικά κλπ).

Το θέμα είναι όμως πώς θα ερμηνεύσουμε το φαινόμενο να επιστρέφει κάποιος στη δημοκρατική τάξη στη μία κάλπη και να χάνει τα δημοκρατικά του φρονήματα στη διπλανή.
 

rogne

¥
Το θέμα είναι όμως πώς θα ερμηνεύσουμε το φαινόμενο να επιστρέφει κάποιος στη δημοκρατική τάξη στη μία κάλπη και να χάνει τα δημοκρατικά του φρονήματα στη διπλανή.

Θα έλεγα κάτι πολύ απλό: είθισται εδώ και πολύ καιρό στις κοινοβουλευτικές δημοκρατίες η ψήφος να μη σημαίνει έκφραση συμφωνίας ή πολιτική στήριξη, αλλά νέτα-σκέτα ανάθεση. Με αυτή τη χοντροκομμένη λογική, άνετα ψηφίζει κάποιος "δημοκρατικά" στη μία κάλπη (για "σταθερότητα", για "να φύγουν" κλπ.) και φασιστικά στη διπλανή. Ο φασισμός μπορεί πολύ εύκολα να (θες να) γίνει το μακρύ και μουλωχτό χέρι του επίσημου αντιπροσώπου σου, της δημόσιας αρχής που επιλέγεις. Φυσικά, βάσει αυτής της λογικής, ορισμένοι συνδυασμοί δεν είναι δυνατοί, εκτός αν θεωρήσουμε ότι ένα κομμάτι των ψηφοφόρων είναι πατενταρισμένοι παράφρονες (πράγμα που βέβαια δεν μπορεί να αποκλειστεί απριόρι): δεν μπορείς να ψηφίζεις π.χ. ΣΥΡΙΖΑ για τον δήμο της Αθήνας και ΧΑ για την περιφέρεια Αττικής, ενώ το αντίστροφο είναι εφικτό (δεν επεκτείνομαι στο γιατί, νομίζω είναι αρκετά φανερό).

Για το άλλο που λες, Δρ., τη στάση "δεν θέλω την ψήφο σου", νομίζω ότι είναι αποτελεσματική όταν έχεις απέναντί σου τους ψηφοφόρους με τα χρώματά τους: αν δηλαδή εκλέγεσαι π.χ. σε δευτεροβάθμιο όργανο, από χρωματισμένους και γνωστούς "ψηφοφόρους" που είναι ήδη και αυτοί εκλεγμένοι αντιπρόσωποι. Διαφορετικά, η στάση αυτή ισοδυναμεί με αποκλεισμό και κήρυξη πολέμου: αν κατεβαίνεις σε γενικές εκλογές και λες ότι ένα υποσύνολο ψηφοφόρων σού είναι συλλήβδην ανεπιθύμητοι, ουσιαστικά τους κηρύσσεις ανεπιθύμητους γενικώς. Η συνέχεια είναι ευνόητη: οι ψηφοφόροι αυτοί θα περιχαρακωθούν, θ' αρχίσουν να χτίζουν ταυτότητα αουτσάιντερ και... θα στη φυλάνε γι' αργότερα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Διαφορετικά, η στάση αυτή ισοδυναμεί με αποκλεισμό και κήρυξη πολέμου: αν κατεβαίνεις σε γενικές εκλογές και λες ότι ένα υποσύνολο ψηφοφόρων σού είναι συλλήβδην ανεπιθύμητοι, ουσιαστικά τους κηρύσσεις ανεπιθύμητους γενικώς. Η συνέχεια είναι ευνόητη: οι ψηφοφόροι αυτοί θα περιχαρακωθούν, θ' αρχίσουν να χτίζουν ταυτότητα αουτσάιντερ και... θα στη φυλάνε γι' αργότερα.
Μα νόμιζα ότι είμαστε ήδη σε πολιτικό πόλεμο με τις συγκεκριμένες εγκληματικές αντιλήψεις. Αν δεν δείχνουμε και δεν υποστηρίζουμε την, πολιτική πάντα, αταλάντευτη βεβαιότητά μας για την υπεροχή της δημοκρατίας (με όλα της τα προβλήματα) και είμαστε πάντα διατεθειμένοι να κάνουμε ένα βήμα πίσω από τις κόκκινες γραμμές μας, πώς θα επικρατήσουμε πολιτικά;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μανόλης Γλέζος, τώρα, στην τηλεόραση: Τους τους χαρίζουμε, στη ΝΔ! (για τους χαβγίτες)
 

rogne

¥
Ωραίος ο Γλέζος, αλλά βασικά το πετάει το μπαλάκι στην άλλη μεριά (και το ξέρει).

Για να γυρίσω ελάχιστα πιο πίσω: σηκώνει πολλή κουβέντα ποιες είναι οι κόκκινες γραμμές και τι σημαίνει "κάνω πίσω", γι' αυτό το αφήνω στην άκρη προς το παρόν. Για μένα, "πολιτικός πόλεμος" σημαίνει πόλεμος ενάντια σε αντιλήψεις, όπως το λες, Δρ. Πόλεμος ενάντια σε ψηφοφόρους μού φαίνεται εμφύλιος πόλεμος. Δεν βλέπω πώς γίνεται να συνεχίζεις τον πολιτικό πόλεμο πάνω απ' την κάλπη, ει μη μόνο... με άλλα μέσα, ψυχολογικά ή υλικά. Δεν κατηγορώ όποιον θέλει να το πάρει το ρίσκο, αλλά επιμένω ότι ο κίνδυνος να μπετοναριστούν (κι άλλο) οι αβγοψηφοφόροι είναι σημαντικός.
 
δεν μπορείς να ψηφίζεις π.χ. ΣΥΡΙΖΑ για τον δήμο της Αθήνας και ΧΑ για την περιφέρεια Αττικής, ενώ το αντίστροφο είναι εφικτό (δεν επεκτείνομαι στο γιατί, νομίζω είναι αρκετά φανερό).

Με μπέρδεψε λίγο αυτό. Το αντίστροφο ποιο είναι; Να ψηφίσεις ΧΑ για τον δήμο της Αθήνας και ΣΥΡΙΖΑ για την περιφέρεια Αττικής; Και αν ναι, γιατί είναι εφικτό;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το θέμα είναι όμως πώς θα ερμηνεύσουμε το φαινόμενο να επιστρέφει κάποιος στη δημοκρατική τάξη στη μία κάλπη και να χάνει τα δημοκρατικά του φρονήματα στη διπλανή.
Μα δεν νομίζω ότι επιστρέφει στ' αλήθεια κάποιος στη δημοκρατική τάξη στη μία κάλπη. Για παράδειγμα, είμαι σίγουρη ότι αυτήν την Κυριακή αρκετοί ψηφοφόροι της ΧΑ θα ψηφίσουν Σακελλαρίδη, όχι επειδή έγιναν ξαφνικά αριστεροί, αλλά επειδή μισούν τον Καμίνη. Ας μην ξεχνάμε ότι όχι μόνο δεν τους άφησε να πραγματοποιήσουν με το έτσι θέλω τα συσσίτια μίσους στην πλατεία Συντάγματος, και μάλιστα πάνω από μία φορά, αλλά επίσης κίνησε διαδικασίες όταν ο Παναγιώταρος και οι συν αυτώ εισέβαλαν στο γραφείο του δέρνοντας στην πορεία και ένα κοριτσάκι. Να σημειωθεί ότι δεν εξετάζω εδώ αν ο Καμίνης είναι ή δεν είναι ο καλύτερος δήμαρχος που θα μπορούσε να έχει η Αθήνα, όμως το ότι τα έβαλε με τη ΧΑ στο βαθμό που περνούσε από το χέρι του και μάλιστα πριν κινηθεί η δικαιοσύνη εναντίον της είναι ένα γεγονός αδιαμφισβήτητο το οποίο δεν νομίζω ποτέ να του συγχωρήσουν τα φασιστοειδή της ΧΑ.

Και ναι, επιμένω στο «φασιστοειδή» γιατί μετά τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα κανείς δεν μπορεί να πει ότι δεν ήξερε. Που σημαίνει ότι η ψήφος είναι συνειδητή. Πράγμα που εξάλλου δεν είναι περίεργο: δεν είναι δυνατόν οι δοσίλογοι της Κατοχής και οι υποστηρικτές των ναζί τότε να εξαφανίστηκαν από την κοινωνία σε μια νύχτα όταν τελείωσε ο Β ΠΠ, ούτε είναι δυνατόν να χάθηκαν δια μιας οι υποστηρικτές της Χούντας με τη μεταπολίτευση. Κρύφτηκαν απλώς στην κοινωνία και τώρα απλώς εκδηλώνονται.

Και γι' αυτό, για την προσωπική ευθύνη της ψήφου στους νεοναζί, εγώ προσωπικά δεν βρίσκω κανένα απολύτως ελαφρυντικό τώρα πια.
 
Μα δεν νομίζω ότι επιστρέφει στ' αλήθεια κάποιος στη δημοκρατική τάξη στη μία κάλπη. Για παράδειγμα, είμαι σίγουρη ότι αυτήν την Κυριακή αρκετοί ψηφοφόροι της ΧΑ θα ψηφίσουν Σακελλαρίδη, όχι επειδή έγιναν ξαφνικά αριστεροί, αλλά επειδή μισούν τον Καμίνη.

Κι εγώ είμαι σίγουρος γι' αυτό.
Για τον ίδιο λόγο είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου η θέση Σκουρλέτη (και Τσίπρα προχθές, στην Κοσιώνη) περί ψήφων που θα αποσπάσουνε από τον ναζισμό. Δεν θα τις αποσπάσουνε. Θα τις δανειστούνε. Και καλά θα κάνουνε να το καταλάβουνε αυτό.

Για το δεύτερο που λες περί προσωπικής ευθύνης, προσυπογράφω με τα δύο χέρια. Προσωπικά το λέω από τις εκλογές του Μαΐου 2012. Εμένα αυτό που με ενόχλησε περισσότερο απ' όσα είπε ο Τσίπρας προχθές ήταν εκείνο το αχαρακτήριστο: "Εμείς έχουμε μετωπική σύγκρουση με την ηγεσία της Χρυσής Αυγής, όχι με τους ψηφοφόρους της".
Τι λες ρε φίλε; Ποιοι έβαλαν την ΧΑ στη βουλή; Μόνοι τους μπήκαν; Πάντα αθώος και ανεύθυνος ο λαός;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και σχετικό, του Ανδρέα Πετρουλάκη από το πρόταγκον: Βλάκας λαός

[...]
Είναι συχνή αυτή η στάση των κομμάτων, όταν οι επιλογές του λαού δεν ταιριάζουν με το δικό τους σενάριο, να υποτιμούν την κριτική του ικανότητα ακριβώς για να κρύψουν τα ελαττώματά του. Και έτσι συμβαίνει το παράδοξο, στην προσπάθειά τους να κολακέψουν και να αθωώσουν τον λαό την ίδια στιγμή να τον θεωρούν ανεπαρκή και ολιγόφρoνα. [...]



Εμένα με απασχολεί η παρεξήγηση του λαού περιορισμένης ευθύνης. Ας τους πει κάποιος ότι ο λαός δεν είναι βασιλιάς, δεν είναι ανεύθυνος άρχων. Ο λαός είναι κυρίαρχος, δηλαδή υπεύθυνος. Δεν γίνεται να είναι και κυρίαρχος και ανήλικος, και σοφός και αφελής, και παντοδύναμος και θύμα, και υπέροχος και παραπλανημένος και δημοκρατικός και ψηφόφορος φασιστών, και περήφανος και χειραγωγημένος. Δεν γίνεται προεκλογικά ο λαός να «ξέρει π ά ρ α π ο λ ύ καλά» και μετεκλογικά να μην ξέρει. Όταν τα κλισέ συναντούν τα αντίθετά τους κονιορτοποιούνται. Ο λαός είναι πριν από όλα ένα σύνολο ατομικών ευθυνών, ένα σύνολο πολιτών που για τις επιλογές τους, όσο άθλιες και αν είναι, φέρουν ακέραιη την ευθύνη. Ελαφρυντικά ο λαός έχει μόνο όταν τον κρατούν στο σκοτάδι, όταν του κρύβουν την αλήθεια. Στην περίπτωση όμως της Χρυσής Αυγής ο λαός ξέρει όσα και ο κ. Σακελλαρίδης.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κτγμ, η βασική μας σύγκρουση μεσομακροπρόθεσμα θα πρέπει να είναι με το υπόστρωμα που πρόσφερε το γόνιμο έδαφος για να καρπίσει αυτός ο ιδιότυπος ελληνικός «δήθεν-και-καλά-μη-ναζιστικός» ναζισμός. Η κοινωνία με τους ελληνοκεντρικούς μύθους της, που εκπλήρωσαν τη χρησιμότητά τους στη διαδικασία εθνογένεσης τον 19ο αιώνα και είναι τόσο καταστροφικοί σήμερα, η πολτοποίηση κάθε λογικής και αναλυτικής σκέψης που καλλιεργείται από την τηλεόραση και ενισχύεται τώρα με την οικοπεδοποίηση των απόψεων στο διαδίκτυο και η παιδικά απόλυτη έλλειψη επαφής με την οικονομία, τον σημερινό κόσμο και τη συνολική, οικουμενική πραγματικότητα. Όλα αυτά ξεκινούν βέβαια από το σχολείο, αλλά σίγουρα υπάρχουν και δρόμοι ταχείας κυκλοφορίας που θα οδηγούν πιο γρήγορα σε κάποιες επιμέρους βελτιώσεις.
 

bernardina

Moderator
 

nickel

Administrator
Staff member
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64010559
ΥΓ Διαβάστε και τα σχόλια από κάτω.

Καλημέρα. Τεράστια παράκληση προς όλους τους φίλους που (μου) λένε «Διάβασε τα σχόλια αποκάτω»: μετά κόπου βρίσκω την ώρα να διαβάσω τα κύρια κείμενα. Τα σχόλια κατά κανόνα δοκιμάζουν πολύπλευρα τα όρια του νευρικού μου συστήματος. Οπότε, αν γίνεται, δώστε και μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα με το δικό σας φίλτρο ή και νούμερα (=αριθμούς) να κοιτάξουμε, και απαλλάξτε μας από τον κόπο να εντρυφήσουμε κι εμείς.


Για το άρθρο του Πετρουλάκη:

Συνήθως συμφωνώ με τον Πετρουλάκη και χειρίζεται καλά την πολιτική ευπρέπεια.

Αν ωστόσο το ερώτημα είναι «Ναζί ή χαζοί;», τρεις είναι οι απαντήσεις και όχι μία: Ή ναζί ή χαζοί ή και ναζί και χαζοί. Και δεν έχω σ' αυτό το θέμα καμιά διάθεση για πολιτική ευπρέπεια. Άλλωστε το #17 δείχνει τα όρια στα οποία έχουμε κινηθεί. Και ας φέρουμε γρήγορα τη συζήτηση στα σχολεία, μπας και λιγοστέψουν στο μέλλον και οι χαζοί και οι ναζί που παράγουν τώρα τα σχολεία μας.
 
Top