νιάου και νιάου;

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για σας που ξέρετε καλύτερα ελληνικά από μένα, τι σημαίνει "νιάου και νιάου";

Το τηγάνι δουλεύει σε αυτό το μαγαζί. Για τσιπουράδικο στο κέντρο της Αθήνας νιάου και νιάου είναι. Οι μερίδες ικανοποιητικές ο χώρος απλός.

Από εδώ: http://www.ask4food.gr/kritikes/28702-i-lesvos-apo-tasospan70

Να υποθέσω ότι σημαίνει "έτσι κι έτσι"; Το έχετε ξανακούσει;
 
Για σας που ξέρετε καλύτερα ελληνικά από μένα, τι σημαίνει "νιάου και νιάου";

Το τηγάνι δουλεύει σε αυτό το μαγαζί. Για τσιπουράδικο στο κέντρο της Αθήνας νιάου και νιάου είναι. Οι μερίδες ικανοποιητικές ο χώρος απλός.

Από εδώ: http://www.ask4food.gr/kritikes/28702-i-lesvos-apo-tasospan70

Να υποθέσω ότι σημαίνει "έτσι κι έτσι"; Το έχετε ξανακούσει;

Πρώτη φορά που το ακούω, αλλά μάλλον έχω χάσει επεισόδια λόγω εκπατρισμού. Η υπόθεση είναι εύλογη, αλλά ας αναμείνουμε την επιβεβαίωση από τους γνώστες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο νέτι βρήκα άλλα δύο γνήσια ευρήματα (επειδή η σύμφραση ;) απαντάται συνήθως σε γατοδιαλόγους) που μάλλον επιβεβαιώνουν τη χρήση αντί του «έτσι κι έτσι»:

  • Κατά τ' άλλα, αν εξαιρέσεις Deadlihood και 3-4 ακόμα που είναι πολύ καλά, νιάου και νιάου ο δίσκος που λεν και στο χωριόμ.
    [*]Τα γραφικά νιάου και νιάου και επίσης ήθελα να γράψω και κάτι για το σενάριο και θα το κάνω, μόλις το βρω.

Παρατηρώ (χωρίς να συμπεραίνω κάτι) ότι και το εύρημα που προσκόμισε η Αλεξάνδρα, και τα πιο πάνω δύο, προέρχονται από κριτικές (εστιατορίου, δίσκου και βιντεοπαιχνιδιού, αντίστοιχα).
 

SBE

¥
Δεν ξέρω τίποτα, πάντως πριν καιρό (δε θυμάμαι πόσο) είχα γνωρίσει μια κοπέλλα η οποία έλεγε για διάφορα πράγματα ότι "είναι πολύ νιάου". Το οποίο δεν καταλάβαινα τι σημαίνει, απλά ότι ήταν μάλλον επιδοκιμασία, με ολίγο από αποδοκιμασία.
Ξέρω, σας φώτισα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Άλεξ, κι εγώ ό,τι οι αποπάνω: το βρίσκω να σημαίνει έτσι κι έτσι και κυρίως σε κριτικές.

Κατά τα λοιπά, έναν ειδικό είχε το φόρουμ αλλά κι αυτός αποστρατεύτηκε, παρά τις επανειλημμένες οχλήσεις των απανταχού Λεξιλόγων.
 
Top