Απαισιόδοξα μηνύματα

Σύμφωνα με το #1, σκοπός είναι να χαρίσεις ένα χαμόγελο σε όλους. Άρα ίσως να μην είναι στο κατάλληλο νήμα η συγκεκριμένη είδηση, εκτός κι αν θεωρείς ότι πρέπει να χαμογελάμε με κάθε ευσεβή πόθο. Κι αυτό σ'το λέει ένας φύσει αισιόδοξος άνθρωπος, που όμως είναι επιφυλακτικός και δεν θέλει να εξισώνει την αφέλεια με την αισιοδοξία. Χωρίς καμμιά διάθεση να σε κάνω να χάσεις την ψυχραιμία σου, εννοείται.

Η συζήτηση, που δεν ήταν συζήτηση αλλά μία και μόνη δημοσίευση, ξεκίνησε από εδώ.

Ορίστε. Άνοιξα καινούργιο νήμα για να επαναλάβω κάτι που δεν έχει απολύτως κανένα νόημα εκτός context και σαν ανεξάρτητο νήμα. Δεν το άνοιξα βέβαια γι' αυτόν τον λόγο, είναι προφανές ότι πλέον το σχόλιο είναι ξεκάρφωτο και ασυνάρτητο, αλλά ακριβώς για να συζητήσουμε πόσο είναι λογικό και έχει νόημα κάτι τέτοιο. Θεωρώ κοροϊδία να μου λέει κάποιος ότι μπορώ να ανοίξω καινούργιο νήμα για να σχολιάσω μια περαστική δημοσίευση ενός άλλου νήματος, γιατί ξέρει ότι δεν θα το κάνω, αφού δεν έχει νόημα. Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του να θέλουμε να κρατήσουμε καθαρά τα νήματα από εκτός θέματος δημοσιεύσεις και του να πετάμε ό,τι δεν ταιριάζει στην οπτική μας. Το φόρουμ βέβαια συνεχίζει να είναι ιδιόκτητο, οπότε οι ιδιοκτήτες του κάνουν ό,τι θέλουν και δεν έχουν υποχρέωση να δώσουν λογαριασμό σε κανέναν, πλην φυσικά για την όποια χρήση λόγων τρίτου χωρίς την άδειά του.

Στο νήμα, λοιπόν, των αισιόδοξων μηνυμάτων, απαγορεύεται -εντός του νήματος- ο όποιος αντίλογος στο ό,τι θεωρεί ο καθένας αισιόδοξη είδηση. Ή περίπου. Γιατί κάτι που εγώ θεωρώ αισιόδοξο μπορεί να είναι απαισιόδοξο για τους διαχειριστές, οπότε και θα διαγραφεί ή θα μεταφερθεί. Άρα, απ' την στιγμή που μπαίνει ο αρχικός περιορισμός, δεν πρόκειται για γενικά αισιόδοξα μηνύματα αλλά για ό,τι θεωρεί αισιόδοξο η διαχειριστική ομάδα. Βλέπεις, αυτό συμβαίνει όταν εισάγεις υποκειμενισμό: παύει να έχει παγκόσμια αξία το περιεχόμενο. Φυσικά το φόρουμ δεν προβαίνει εύκολα σε λογοκρισία, αυτό το αναγνωρίζω. Αλλά όταν τεμαχίζεις την συζήτηση σε διαφορετικά νήματα την αποσυντονίζεις, την αποδυναμώνεις και τελικά την υποβαθμίζεις, με συνέπεια να μην ακούγεται ο αντίλογος, να μην έχει σημασία πια· γίνεται φθηνός. Δεν έχει σημασία αν αυτό είναι ο σκοπός ή μια παρενέργεια, σημασία έχει ότι συμβαίνει.

Βέβαια, στο τέλος είναι υπόθεση του τι θέλει η διαχειριστική ομάδα. Θέλει να λέει ότι βρίσκεται σε ένα ελεύθερο φόρουμ ή σε ένα συγκρατημένα ελεύθερο φόρουμ; Σε ένα φόρουμ που επιτρέπει όλες τις γνώμες αρκεί να μην χαλάνε την υποκειμενική οπτική του κάθε νήματος ή σε ένα φόρουμ που αντιμετωπίζει ισότιμα τις δημοσιεύσεις άσχετα με το αν συμφωνούν ή όχι μαζί τους; Οποιαδήποτε επιλογή είναι δικαίωμα των ιδιοκτητών και μόνο. Οι χρήστες, συμφωνούν ή όχι, είτε αποδέχονται και συμμετέχουν είτε δεν αποδέχονται και κρατάνε απόσταση. Και οι δυο καταστάσεις είναι απόλυτα σεβαστές. Είναι δικαίωμα του καθενός να μην τον βάζουν σε διλήμματα και να μην ταλαιπωρείται για τις επιλογές του, για πράγματα που δεν αποτελούν υποχρεώσεις του.

Για να προλάβω όποιον διαβάσει μέσες άκρες τα παραπάνω και όχι τι γράφω στ' αλήθεια, δεν κατηγορώ κανέναν για τίποτα. Την γνώμη μου εκφράζω σχετικά με την πολιτική του φόρουμ σε κάποια πράγματα. Θεωρώ ότι εξαιτίας αυτής της πολιτικής αποτρέπεται ο υγιής διάλογος. Κάποιος άλλος μπορεί να έχει άλλη ιδέα για το τι είναι υγιής διάλογος και ισότιμος σεβασμός των απόψεων. Ή κάποιος άλλος μπορεί να θεωρεί ότι δεν μπορεί ο καθένας να ζητάει ισότιμο σεβασμό των απόψεων, ότι δεν είναι ντεφάκτο δικαίωμα του οποιουδήποτε. Σεβαστά όλα αυτά.

Ήθελα να γράψω κι άλλα αλλά τα ξέχασα. Ίσως ήταν σημαντικά, ίσως και όχι. Αν θυμηθώ θα επανέλθω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα παραπάνω γράφτηκαν επειδή δεν σου άρεσε, Helle, η διακηρυγμένη πολιτική στο νήμα των Αισιόδοξων Μηνυμάτων, που λέει ότι στο νήμα έρχεται ο καθένας να καταθέσει κάτι που τον έκανε να χαρεί και δεν θέλει να έρχεται ο άλλος να του τη σπάει με τη γκρίνια του. Είναι τόσο απλό να το σεβαστεί κανείς σαν διακηρυγμένη επιθυμία, μα τόσο απλό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και μια πρακτική σκέψη: Όποιος θέλει να ανοίξει σχετική συζήτηση, πατάει το Reply with quote εκεί και παίρνει το παράθεμα και το πάει όπου αλλού θέλει και ξεκινάει συζήτηση.
 
Είναι προφανές ότι γράφτηκαν επειδή δεν μου αρέσει αυτή η πολιτική. Αν μου άρεσε είναι προφανές ότι δεν θα έγραφα τα παραπάνω. Εξίσου προφανές είναι ότι το σέβομαι, από την άποψη ότι δεν πρόκειται να ξαναγράψω στο συγκεκριμένο νήμα. Μην προσπαθείς όμως να με πείσεις ότι είναι αντικειμενική πολιτική και αφορά ό,τι θεωρεί ο καθένας αισιόδοξο. Απ' την στιγμή που απαγορεύονται συγκεκριμένου τύπου δημοσιεύσεις στο εν λόγω νήμα, είναι εύκολο να επεκταθεί η απαγόρευση σε οτιδήποτε φαίνεται -υποκειμενικά- να πάει κόντρα σ' αυτήν την πολιτική. Γιατί μην μου πεις ότι μπορώ να ποστάρω ό,τι χαροποιεί εμένα. Αν αύριο γυρίσουμε στην δραχμή και το ποστάρω στα αισιόδοξα μηνύματα, τι ακριβώς θα συμβεί στην δημοσίευσή μου;

Για να μην πεταχτεί κανείς να σχολιάσει το συγκεκριμένο παράδειγμα, να δηλώσω ότι δεν θα το θεωρούσα αισιόδοξο μήνυμα. Παράδειγμα είναι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα η αποθέωση της υποκειμενικότητας είναι το συγκεκριμένο νήμα με τον ανορθόγραφο τίτλο. Και φυσικά μπορείς να κοτσάρεις εκεί τη δική σου υποκειμενική αισιοδοξία. Αν θεωρήσω απαραίτητο να το σχολιάσω αυτό που σε χαροποιεί, θα σου βάλω πάγο σε άλλο νήμα, μην ανησυχείς.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γιατί κάτι που εγώ θεωρώ αισιόδοξο μπορεί να είναι απαισιόδοξο για τους διαχειριστές, οπότε και θα διαγραφεί ή θα μεταφερθεί.
Αυτό, πώς το συμπεραίνεις; Γράψε πρώτα κάτι που εσύ (έστω και αν είσαι ο μοναδικός στον κόσμο) θεωρείς αισιόδοξο και έλα μετά να κάνεις τα παράπονά σου για κακομεταχείριση--αν την έχεις υποστεί.
 
Μα νομίζω ότι απ' την αρχή του νήματος προειδοποιείς ότι αυτό δεν πρόκειται να συμβεί. Λες "Προτείνω να τα ρίχνουμε όλα εδώ μέσα. Όχι αυτά που ίσως προκαλέσουν σε κάποιους τη διάθεση να ειρωνευτούν". Το ξέρω ότι δεν πρόκειται να σβηστεί η υποκειμενική μου αισιοδοξία αν δεν είναι τελείως αντίθετη π.χ. στης Παλάβρας. Ακόμη και τότε, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σβηστεί αλλά θα μεταφερθεί σε νέο νήμα. Θέλω να είμαι δίκαιος και ακριβής στις αντιρρήσεις μου. Απλά, για μένα, είτε μεταφερθεί είτε σβηστεί είναι ανισότιμη μεταχείριση απόψεων -ξαναλέω: δικαίωμα του φόρουμ. Προσωπικά αυτό με λυπεί, αλλά δεν πιστεύω ότι -θα έπρεπε να- ενδιαφέρει κανέναν αυτό.
 
Αυτό, πώς το συμπεραίνεις; Γράψε πρώτα κάτι που εσύ (έστω και αν είσαι ο μοναδικός στον κόσμο) θεωρείς αισιόδοξο και έλα μετά να κάνεις τα παράπονά σου για κακομεταχείριση--αν την έχεις υποστεί.

Δεν μίλησα για κακομεταχείριση, μίλησα για άνιση μεταχείριση, την οποία δεν θεωρώ υποχρέωση του φόρουμ και άρα δεν θα μπορούσα να την βλέπω ως κακομεταχείριση. Την υπόθεσή μου δεν θέλω να την τεστάρω, ευχαριστώ. Δεν έχω διάθεση για περαιτέρω. Το πιο πιθανό είναι να γίνει μια διακριτική μετακίνηση με την αιτιολογία ότι είναι θέμα προς αναλυτικότερη συζήτηση ή που δεν ταιριάζει στο πνεύμα του νήματος. Επίσης υπάρχει η εκδοχή να μην μετακινηθεί, γιατί μόλις έκανα ιστορία γι' αυτό ακριβώς. Υποψιάζομαι, εξάλλου, ότι όποια δημοσίευση κάνω μελλοντικά στο συγκεκριμένο νήμα -κάτι που δεν πρόκειται να συμβεί- και φαντάζει αρνητική, θα θεωρηθεί ότι την έκανα από αντίδραση.
 

SBE

¥
Kαταλαβαίνω πλήρως τον Ελληγενή. Μάλιστα περίμενα και το δικό μου σχόλιο αποπάνω από το σχόλιό του να έχει την ίδια μεταχέιρηση, αλλά ίσως ο μοδεράτορας εκείνη την ώρα κοιμόταν και δεν το πρόσεξε. :laugh:
Η συζήτηση όμως έχει ξαναγίνει στο νήμα με τα τα αισιόδοξα και είχαμε καταλήξει στον σκουπιδοτενεκέ με τα απαισιόδοξα. :(
Το θέμα είναι ότι χωρίς να θέλει κανείς να είναι απαισιόδοξος, οι πιο πολλές "αισιόδοξες ειδήσεις" είναι υποκειμενικά αισιόδοξες, κι έχουν πολλά ναι μεν, αλλά. Εγώ προτιμώ να τις βλέπω σαν αφορμή για συζήτηση και πολλές φορές έχω ξεκινήσει να γράφω τα ναιμεναλλά μου και τα έχω παρατησει γιατι ξέρω ότι θα ακολουθήσει μήνυμα της Παλάβρας* σε βλοσυρό ύφος, που θα μου λέει ότι το μήνυμα μου θα καταστραφεί μετά από Χ χρόνο λόγω της ακαταλληλότητάς του. :huh:
Οι αντιδράσεις σαν του Ελληγενή είναι φυσικά αναμενόμενες για έναν και μόνο λόγο: το ύφος. Κανένας δεν θέλει να αισθάνεται σαν τον άταχτο μαθητή της τάξης που τον βάζουν τιμωρία. Πάω στοίχημα ότι δεν θα υπήρχε αυτό το νήμα αν ο Ελληγενής λάμβανε κανένα σχόλιο που έλεγε "έλα βρε παιδί, δεν είπαμε μην το χαλάμε; Άστους να λένε ό,τι θέλουνε, δε βαριέσαι. Ορίστε, με αναγκάζεις τώρα να το σβύσω. Μην το ξανακάνεις βρε παλιόπαιδο, γιατί έχω κι άλλες δουλειές και δεν τις προλαβαίνω όλες, άντε..."
;)

* Πάντα η Παλ είναι, το οποίο επί τη ευκαιρία με κάνει να έχω την εξής απορία: στη μοιρασιά των μοδερατικών καθηκόντων η Παλ έχει αναλάβει Γενική Διαγραφέας ή τυχαίνουν μόνο στη βάρδια της παρεκτροπές (αν είναι το δέυτερο, αξίζει να μελετηθεί η σύμπτωση, μπας και βγει κανα πιριβιουντπέιπερ).
 

daeman

Administrator
Staff member
Καταλαβαίνω ότι τα αισιόδοξα μηνύματα είναι μια ανορθογραφία στο πνεύμα των ημερών (μηνών; ετών; ) αλλά τώρα θα τα έχουμε ανάγκη περισσότερο από ποτέ. Προτείνω να τα ρίχνουμε όλα εδώ μέσα. Όχι αυτά που ίσως προκαλέσουν σε κάποιους τη διάθεση να ειρωνευτούν (όπως έγινε με τη Νάνα Μούσχουρη, που παραιτήθηκε από τη σύνταξη της ευρωβουλευτίνας). Αλλά ακόμα κι αν κάποιος νιώθει καλύτερα με κάτι που διάβασε, ας μην έρθουν οι κυνικοί να του τη σπάσουν. Έξω οι τρώλοι*!

Τέλος, ας μην έρθουν να γιορτάσουν εδώ οι κερδισμένοι του αποψινού ντέρμπι. Ο σκοπός του νήματος θα είναι να σκορπίσει ένα χαμόγελο σε όλους.

* Η πρότασή μου για τη μετάφραση των trolls. Ο νοών νοείτω.

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε απ' αυτό το αρχικό ποστ του νήματος;

Γιατί πρέπει παντού, σε όλα τα νήματα, να έχουμε γκρίνιες και ναιμεναλλά και ατέρμονες και άσκοπες αντιπαραθέσεις και ψειρίσματα και διυλίσεις του κώνωπα;

Δεν αναλογεί και στη Λεξιλογία ένα (με κεφαλαία ΕΝΑ, φωναχτά) νήμα αμαγάριστο, όπου να φοράμε μόνο την καλή, χαμογελαστή μας φάτσα και αποκλειστικά να αισιοδοξούμε;

Είναι τόσο δύσκολο ν' ανοίξετε μόνοι σας ένα νήμα σε άλλο χώρο να σχολιάσετε ό,τι σας πειράζει, να εκφράσετε εκεί τις αντιρρήσεις σας; Σας το απαγόρεψε κανείς; Ή μήπως πρέπει η παρέμβασή σας να κλέψει οπωσδήποτε την παράσταση;

Κι επειδή βλέπω να εντοπίζεται η «κακία» στο πρόσωπο της Παλάβρας, να το προσωποποιήσω κι εγώ. Στον Ελληγεννή αναφέρομαι και στην SBE.

Όποιος νομίζει πως άλλη δουλειά δεν έχουμε να κάνουμε από το να ξεμπλέκουμε την κάθε μπλεξά του και να καθόμαστε να τον καλοπιάνουμε για τα αυτονόητα, είναι βαθιά νυχτωμένος.

Κι εγώ φουρκισμένος. Try me.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κι εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι δεν είναι κατανοητό. Αυτή η περίφημη «ελευθερία του λόγου» έχει γίνει οδοστρωτήρας. SBE, τι σε εμπόδισε να φτιάξεις ολόκληρο νήμα για το «ναιμεναλλά» σου; Πρέπει να επικαλούμαστε την ελευθερία του λόγου στο συγκείμενό της, όχι διαστρεβλώνοντας το γεγονός ότι υπήρχε και υπάρχει μια διατυπωμένη παράκληση στο συγκεκριμένο νήμα και κάθε ελευθερία να σχολιαστούν απόψεις σε άλλα νήματα. Κάθε άλλη συζήτηση πέρα από αυτά τα στοιχειώδη είναι στο πλαίσιο «κουβέντα να γίνεται».
 
Η SBE, ως συνήθως, κατάλαβε τον λόγο της αντίδρασής μου. Άρα, θα μπορούσα με την σειρά μου να ρωτήσω κι εγώ: τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε που καταλαβαίνει η SBE;

Πολύ εύκολα βλέπω να λέτε ότι έχουμε την δυνατότητα να εκφράσουμε τις αντιρρήσεις μας αλλού. Αυτό μόνο κατά περίπτωση μπορεί να είναι χρήσιμο, τις περισσότερες φορές το ποστ που θέλουμε να σχολιάσουμε είναι τόσο συγκεκριμένο που το να ανοίξουμε νήμα μόνο και μόνο γι' αυτό συνιστά μονομανία, εμμονή και μπορεί άνετα να θεωρηθεί μικρότητα, κακία, ακόμα και εμπάθεια, αν γίνει αρκετές φορές. Τις περισσότερες, δε, φορές, το ποστ που γράφουμε δεν έχει την δυναμική να μετατραπεί σε πλήρη συζήτηση ούτε έχουμε τέτοιον σκοπό, άρα το να ανοίγουμε νέα νήματα της μιας δημοσίευσης φαντάζει άσκοπο και για έναν τρίτο παρατηρητή προδίδει μικροπρέπεια: "κοίτα, ο Ελληγεννής άνοιξε νέο νήμα για να κάνει μόνο μια δημοσίευση και να του την πει".

Η λύση του να εκφράζουμε τις αντιρρήσεις μας σε συγκεντρωτικό νήμα είναι ακόμα χειρότερη, γιατί θα είναι ένα νήμα στιγματισμένο ως "γκρίνιες", πάλι υποβιβάζοντας τις δεύτερες σκέψεις και διαφορετικές απόψεις και επιφυλάξεις σε επίπεδο γκρίνιας.

Εκτός των άλλων, τι να πω, ίσως είμαι ηλίθιος και γι' αυτό δεν καταλαβαίνω πώς το άνοιγμα νέου νήματος που να φέρνει αντιρρήσεις στην αρχική δημοσίευση δεν θεωρείται γκρίνια, ναιμεναλλά και δεν του την χαλάει του άλλου. Αν είναι μέσα στο ίδιο νήμα τα κάνει όλα αυτά, αλλά σε παρθένο νήμα μπορεί η ίδια δημοσίευση να θεωρηθεί μη γκρίνια, εποικοδομητικός διάλογος και να μην την χαλάει σε κανέναν; Ο μόνος λόγος για να μην του την χαλάει είναι ότι, εφόσον είναι απομονωμένη δημοσίευση, μπορεί κάλλιστα να την αγνοήσει. Κάτι σαν "πάρε τον χώρο σου να παίξεις και μην μας ενοχλείς". Αλλά είμαι ανοιχτός σε άλλες ερμηνείες, επειδή προφανώς είμαι ηλίθιος και δεν καταλαβαίνω. Πώς γίνεται η ίδια αντίρρηση να σ'την χαλάει στο ίδιο νήμα αλλά όχι αλλού;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμένα το όνειρό μου ήταν πάντα να έχω ένα δωμάτιο σαν αυτά, αλλά η μαμά μου δεν μου έκανε το χατίρι, και τώρα έρχεστε εσείς και μου χαλάτε το όνειρο. :-)
 
Αυτή η περίφημη «ελευθερία του λόγου» έχει γίνει οδοστρωτήρας.

Αυτό θα μπορούσαν να το έχουν πει και τύποι τους οποίους είμαι βέβαιος ότι δεν έχεις ιδιαίτερα σε υπόληψη. Και βασικά το έχουν πει, περιμένουν αυτήν την στιγμή να δικαστούν.

Η ελευθερία του λόγου τελειώνει εκεί που σκόπιμα προσβάλλεις και συκοφαντείς κάποιον. Οτιδήποτε άλλο συνιστά περιορισμό της ελευθερίας του λόγου. Σε έναν ιδιόκτητο χώρο, όμως, δεν είναι ο ιδιοκτήτης υποχρεωμένος να αφήνει τους πάντες να έχουν ελευθερία λόγου. Κι αυτός ο χώρος είναι ιδιόκτητος. Έχεις το δικαίωμα να περιορίζεις την ελευθερία του λόγου, όπου θες, χωρίς να σου την λέει κανείς. Αλλά δεν μπορείς να λες ότι δεν την περιορίζεις και απλά βάζεις φρένο στην ασυδοσία, γιατί εδώ δεν συζητάμε για τέτοιου είδους δημοσιεύσεις. Μιλάμε απλώς για αντίθετες απόψεις. Με το παραπάνω δεν λέω τίποτα άλλο από το να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Δεν χρειάζεσαι περισσότερη δικαιολογία από το "δεν γουστάρω ρε αδερφέ στο ίδιο νήμα", οπότε δεν βλέπω γιατί νιώθεις την ανάγκη να το δικαιολογήσεις με το ότι είναι σύμφωνο με πανανθρώπινες θεωρήσεις περί ελευθερίας λόγου. Δεν είναι κι ούτε οφείλει να είναι.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Πολύ εύκολα βλέπω να λέτε ότι έχουμε την δυνατότητα να εκφράσουμε τις αντιρρήσεις μας αλλού. Αυτό μόνο κατά περίπτωση μπορεί να είναι χρήσιμο, τις περισσότερες φορές το ποστ που θέλουμε να σχολιάσουμε είναι τόσο συγκεκριμένο που το να ανοίξουμε νήμα μόνο και μόνο γι' αυτό συνιστά μονομανία, εμμονή και μπορεί άνετα να θεωρηθεί μικρότητα, κακία, ακόμα και εμπάθεια, αν γίνει αρκετές φορές. Τις περισσότερες, δε, φορές, το ποστ που γράφουμε δεν έχει την δυναμική να μετατραπεί σε πλήρη συζήτηση ούτε έχουμε τέτοιον σκοπό, άρα το να ανοίγουμε νέα νήματα της μιας δημοσίευσης φαντάζει άσκοπο και για έναν τρίτο παρατηρητή προδίδει μικροπρέπεια: "κοίτα, ο Ελληγεννής άνοιξε νέο νήμα για να κάνει μόνο μια δημοσίευση και να του την πει".
...

Για το συγκεκριμένο νήμα με τα αισιόδοξα μηνύματα συζητάμε, για «τη σάλα» αν θέλεις, όχι για όλο το σπίτι (τα υπόλοιπα νήματα τα αγνοώ αυτή τη στιγμή, παρότι μπορώ να φέρω παραδείγματα όχι και τόσο αθλητικής συμπεριφοράς και από αλλού, δεν θέλω όμως να σκαλίσω τα περασμένα-ξεχασμένα, ό,τι έγινε έγινε, άσ' τα αξεκαθάριστα). Για τη σέντρα λέμε, εκεί που ακόμα και οι θανάσιμοι αντίπαλοι δίνουν τα χέρια χαμογελώντας, εκεί που όλοι δείχνουν τη μεγαλοψυχία τους, όχι για όλο το γήπεδο που με το σφύριγμα της έναρξης γίνεται το μάλε-βράσε. Ούτε για την εξέδρα.


Εκτός των άλλων, τι να πω, ίσως είμαι ηλίθιος και γι' αυτό δεν καταλαβαίνω πώς το άνοιγμα νέου νήματος που να φέρνει αντιρρήσεις στην αρχική δημοσίευση δεν θεωρείται γκρίνια, ναιμεναλλά και δεν του την χαλάει του άλλου. Αν είναι μέσα στο ίδιο νήμα τα κάνει όλα αυτά, αλλά σε παρθένο νήμα μπορεί η ίδια δημοσίευση να θεωρηθεί μη γκρίνια, εποικοδομητικός διάλογος και να μην την χαλάει σε κανέναν; Ο μόνος λόγος για να μην του την χαλάει είναι ότι, εφόσον είναι απομονωμένη δημοσίευση, μπορεί κάλλιστα να την αγνοήσει. Κάτι σαν "πάρε τον χώρο σου να παίξεις και μην μας ενοχλείς". Αλλά είμαι ανοιχτός σε άλλες ερμηνείες, επειδή προφανώς είμαι ηλίθιος και δεν καταλαβαίνω. Πώς γίνεται η ίδια αντίρρηση να σ'την χαλάει στο ίδιο νήμα αλλά όχι αλλού;

Όπως γίνεται να σε πειράζει όταν κάποιος κλαίει σε γάμο ή γελάει σε κηδεία. Κάθε πράμα στον καιρό του και στον τόπο του.
 

SBE

¥
Κοιτάζοντας τις τρεις τελευταίες σελίδες του Εσιόδοξου νήματος, βλέπω ότι θα έπρεπε να έχουν σβηστεί τα μηνύματα 182-194, 201-203, οπότε δεν τηρούνται και τόσο αυστηρά οι κανόνες, που σημαίνει ότι κάποιος δεν έχει πολύ καλή διάθεση σήμερα. Και να σκεφτείς ότι η πανσέληνος ήταν προχτές... :confused: Παρεμπιπτόντως, το 205 που ήταν δικό μου, σβήστηκε μαζί με του Ελληγενή ή αφού έγραψα το πιο πάνω μήνυμα που λέω ότι περίμενα να σβηστεί;

Για να απαντήσω στον Νίκελ: τίποτα δεν με εμπόδισε, απλά δε βλέπω γιατί να γεμίζουμε νήματα του ενός μηνύματος. Επίσης στο προηγούμενό μου ίσως δεν το έκανα τόσο ξεκάθαρο όσο θα έπρεπε το ότι έχει σημασία το ύφος. Οπότε το ξαναλέω: έχει σημασία το ύφος. Προσωπικά αισθάνομαι ότι είμαι αρκετά μεγάλο κορίτσι και παίρνω από λόγια, οπότε αυτή η αντιμετώπιση:

bird_manager_cracking_whip.png
δεν μου φαίνεται καθόλου αστεία, αλλά ιδιαίτερα ενοχλητική και ανάγωγη και κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει θέση εδώ. Και δεν είναι δυνατόν μόνο εγώ να το βλέπω έτσι, αλλά για να μην μετριάζεται το σώου της ανάγωγης και επιθετικής "επαναφοράς στην τάξη", πάει να πει ότι συμφωνούν όλοι με αυτό το ύφος. Που λυπάμαι αλλά...
 
Για το συγκεκριμένο νήμα με τα αισιόδοξα μηνύματα συζητάμε.

Κι αυτό το κομμάτι μου που παραθέτεις για το συγκεκριμένο νήμα μιλάει, όχι γενικά. Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο. Ξαναδιάβασέ το και πες μου αν έχεις κάποια αντίρρηση και ποια είναι αυτή.

Όπως γίνεται να σε πειράζει όταν κάποιος κλαίει σε γάμο ή γελάει σε κηδεία. Κάθε πράμα στον καιρό του και στον τόπο του.

Α, δηλαδή αν πας σε κηδεία συγγενικού σου προσώπου, στην οποία να παρίσταμαι, και αργότερα σε πάρω τηλέφωνο και ξεκαρδιστώ στα γέλια όταν αναφερθούμε στην κηδεία, εσένα δεν θα σε πειράξει.
 
[Mode="ξεπροβάλλει το κεφάλι της απ' το πηγάδι"]χουμ χουμ...να τολμήσω να πω ότι την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση στα περί τρολ. Εγώ θα ξαναπώ ότι δεν θεωρώ τον Ελληγεννή και την SBE τρολ. Τους θεωρώ από τα πιο ενδιαφέροντα μέλη εδώ μέσα. Μπορεί πολλές φορές να διαβάζω κάτι που γράφουν και να roll my eyes ή να διαφωνώ ή να χαμογελάσω γιατί ακριβώς περίμενα ότι, ναι, δεν έπαιζε, θα αντιδρούσε το πνεύμα αντιλογίας :twit: αλλά θεωρώ ότι ακριβώς γι' αυτό έχουν εμπλουτίσει πολλές φορές το φόρουμ και έχουν συνεισφέρει σε πολλές συζητήσεις, ακόμα και με απόψεις που η πλειονότητα τις απορρίπτει. (Αυτό είναι το ωραίο! Άσε που τον τελευταίο καιρό με βρίσκω να συμφωνώ ανησυχητικά συχνά με τον Ελληγεννή. Είναι σοβαρό, γιατρέ μου;:twit:) Το φόρουμ εξάλλου είναι σαν ένα καλό κόμικ ή ένα καλό βιβλίο. Έχει πολλούς χαρακτήρες, καλούς, κακούς, γοητευτικούς, μυστήριους, κτλ κτλ. Δεν θα είχε ενδιαφέρον ένα βιβλίο όπου όοολοι θα ήταν τα "καλά" παιδιά και όλοι θα ήταν ήρεμοι και αγαπημένοι. :p Boooring! Ενώ τώρα, είμαστε με τα ωραία μας! Με τις γκρίνιες μας, με τις αγάπες μας, με τα καλύτερά μας! Μην τρελαίνεστε. Εγώ μας γουστάρω πολύ![/ξαναμπαίνει στο πηγάδι]
 
Για να ονομαστεί κάποιος τρολ, πρέπει να έχει διάθεση να τρολάρει, δηλαδή να παίξει, να κοροϊδέψει ή ξεκάθαρα να ενοχλήσει. Έχω ξαναπεί ότι μ' αρέσει να τρολάρω και ότι δεν το έχω κάνει ποτέ εδώ μέσα. Χαίρομαι πάντως με την άποψη της Ναυσ... της Όλιβερ. :)
 

SBE

¥
Εγώ ανησυχώ γιατί το 2014 βλέπω να συμφωνώ σε πολλά με τον Ελληγενή που το 2013 τον έβρισκα λίγο υπερβολικό.
(κι ακόμα δεν έχω δει τον Καζαμία, να δω τι λέει για το ζήτημα)
 
Top