metafrasi banner

rickrolling

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από τη wikipedia:

Rickrolling is an Internet meme involving the music video for the 1987 Rick Astley song "Never Gonna Give You Up". The meme is a bait and switch; a person provides a hyperlink which is seemingly relevant to the topic at hand, but actually leads to Astley's video. The link can be masked or obfuscated in some manner so that the user cannot determine the true destination of the link without clicking. People led to the music video are said to have been rickrolled. Rickrolling has extended beyond web links to playing the video or song disruptively in other situations, including public places, such as a live appearance of Astley himself in the 2008 Macy's Thanksgiving Day Parade in New York.

Την πληροφορία έμαθα από αυτό εδώ το άρθρο στη Daily Mail που, περιέργως, παρουσιάζει γλωσσικό ενδιαφέρον, καθώς αναφέρεται σε έναν φοιτητή που κατάφερε αυτό:

 

seaofdreams

New member
Σε ευχαριστούμε!
Εγώ τουλάχιστον δεν ήξερα τίποτα απ 'όλα αυτά οπότε όντως έμαθα κάτι καινούριο!

Τώρα για το νεαρό...το πουλοβεράκι με τα ελαφάκια σίγουρα του το αγόρασε η μαμά του!
Και πραγματικά πρέπει να του άρεσε πολύ αυτό το τραγούδι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τόσος κόπος.....
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Η δεκαετία του 1980 έχει παραγάγει μερικές από τις μεγαλύτερες μουσικές σαχλαμπούχλες (δεκαετία άθλιας παρακμής!) και το συγκεκριμένο άσμα είναι από τις κορυφαίες ανοησίες της εποχής. Το ανούσιο των στίχων, που αποτελούνται από κοινότατες λέξεις της αγγλικής, βοήθησε. Άντε να το κάνεις αυτό με τραγούδι του Nick Cave ή του Leonard Cohen. Είναι οπωσδήποτε δείγμα οξύτατου νερντισμού η επιτυχημένη σύνταξη ενός κειμένου για τον Μπορ με το επιβεβλημένο φύτεμα συγκεκριμένων λέξεων, έστω και κοινών. Δείγμα νερντισμού είναι και οι παρόμοιες λεκτικές ασκήσεις (μυθιστόρημα χωρίς ένα συγκεκριμένο γράμμα, ποίημα από ρίμες που σου δίνουν άλλοι, αντίστροφα ακρωνύμια).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τον νερντισμό, τον έχεις καταγράψει κάπου; Στη Λέξι σίγουρα δεν υπάρχει...
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι, δεν το έχω καταγράψει, γιατί δεν έχω αποφασίσει αν προτιμώ τον ισμό ή να το κάνουμε νερντίλα καλύτερα (π.χ. Βγάζει ο τύπος / το γραπτό του μια απερίγραπτη νερντίλα). :-)
 
Υπάρχει το ρήμα νερντουλιάζω που προκύπτει από το νέρντουλας και δίνει το πολύ εύκολο νερντούλιασμα. Νομίζω ότι αυτό που δεν έχει ενταχθεί καθόλου είναι το geek. Το rickrolling είχε γίνει αηδία έναν καιρό στο youtube, ήταν από τα πρώτα σπαστικά μιμίδια. Κατά τ' άλλα, συμφωνώ απολύτως με το #4.
 

Earion

Moderator
Staff member
Το να γράφεις ποιήματα με ρίμες που σου δίνουν άλλοι ήταν και είναι αξιοθαύμαστο παιχνίδι δεξιοτεχνίας ανά τους αιώνες (εκτός του ότι προσφέρει και ευκαιρίες να εντυπωσιάσει κανείς τις κυρίες σε μια κοινωνική συναναστροφή). Οι γονείς μας θυμούνταν, κι ας είχαν περάσει χρόνια, τη μαεστρία του Αττίκ, κι εγώ θυμάμαι, αν και παιδάκι, τον Τραϊφόρο, μαθητή του Αττίκ, και τον Γιώργο Οικονομίδη, στο αναψυκτήριό του στο Άλσος μεσούσης της δικτατορίας, να στιχοπλέκουν. Όταν υπάρχει ταλέντο, η έμπνευση έρχεται και με δανεικά. Και μην ξεχνάμε ότι πολλά μπορούν να γίνουν πάνω σ' ένα ξένο στίχο.
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Το να γράφεις ποιήματα με ρίμες που σου δίνουν άλλοι ήταν και είναι αξιοθαύμαστο παιχνίδι δεξιοτεχνίας ανά τους αιώνες
Αναμφισβήτητα. Είναι πάντως κάτι σαν potato sack race σε σύγκριση με κατοστάρι του Γιουσέιν, όλα αυτά.
Τον Τραϊφόρο (νομίζω το έχω γράψει κάπου) τον είχα παρακολουθήσει κι εγώ να κάνει το κόλπο με τις ρίμες σε κάποια επιθεώρηση και το αντέγραψα και έβαζα φίλους μου να το παίζουμε. Ε, μια νερντίλα τη βγάζαμε κι εμείς.

 

daeman

Administrator
Staff member
...
11 Epic Rickrolls

1. OREGON LEGISLATURE FLOOR SPEECHES
In 2011,
a bipartisan effort was undertaken in the Oregon legislature to embed lyrics from "Never Gonna Give You Up" in floor speeches. The result was this nerdy video:


Video released on April 1st, 2011 :whistle:

http://www.wikiwand.com/en/Rickrolling#/2010.E2.80.9311_rickroll_of_Oregon_House_of_Representatives


On 27 July 2011 officials managing the White House Twitter feed responded to a message that the feed was dull, writing "Sorry to hear that. Fiscal policy is important, but can be dry sometimes. Here's something more fun," followed by a link to Never Gonna Give You Up: https://twitter.com/WhiteHouse/status/96291538044329985
 
Top