metafrasi banner

entry-level model = το βασικό / το εισαγωγικό / το οικονομικό μοντέλο της σειράς

"Renault Clio is an entry-level model".

Το κείμενο είναι ένα πρόχειρο, εσωτερικό memo εταιρίας, οπότε χρειάζεται ανάλογο register.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μήπως εννοεί μοντέλο για αρχάριους, από εκείνα τα αυτοκίνητα δηλαδή που προτιμά κανείς όταν μόλις έχει πάρει το δίπλωμά του και θέλει κάτι οικονομικό (μην το τρακάρει και κλαίει τα λεφτά του, δηλαδή :D);
 
Πιστεύω ότι είναι αυτό + το πρώτο στη σειρά. Μετά έρχονται τα μεγαλύτερα. Μια περίοδο υπήρχε και το Twingo που νομίζω ότι ήταν entry level, αλλά σήμερα δεν ξέρω τι γίνεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε σχέση με αυτοκίνητα είναι το δεύτερο σκέλος του ορισμού του Wiktionary:

simple enough to be appropriate to an inexperienced person, or to someone who does not need advanced features.

χαμηλών προδιαγραφών; (Δεν μου αρέσει, είναι αρνητικό)
 
"Βασικό μοντέλο", θα έλεγα.
Εκτός αν το συγκείμενο προσδιορίζει κάτι πιο ειδικό.
 
Νομίζω ότι εννοεί το φτηνότερο αυτοκίνητο, αυτό που (θεωρητικά) θα πάρει εκείνος που αγοράζει αυτοκίνητο για πρώτη φορά. Δεν έχω ιδιαίτερο συγκείμενο αλλά αυτό καταλαβαίνω. Νομίζω, επίσης, ότι η έννοια περιλαμβάνει το πιο απλό μοντέλο της γκάμας (που είναι και το φτηνότερο και άρα αυτό που θα αγοράσει ένας νέος οδηγός).

Με άλλα λόγια, το αυτοκίνητο με το οποίο κανείς "μπαίνει" στην αγορά αυτοκινήτου (όπως entry-level job=δουλειά με την οποία μπαίνεις στην αγορά εργασίας).

Το "χαμηλών προδιαγραφών" δεν μου πάει. Τα Clio μόνο χαμηλές προδιαγραφες δεν έχουν.

Το βασικό το σκέφτηκα κι εγώ αλλά φοβάμαι ότι είναι λίγο γενική έννοια και δεν αποδίδει ακριβώς την έννοια "entry-level".
 

Zazula

Administrator
Staff member
Να επισημάνω ότι η αγορά χρησιμοποιεί και το εισαγωγικό μοντέλο. Εν μέρει μία τέτοια χρήση υποστηρίζεται από τη σημασία τού εισαγωγικός = που εισάγει σε κάτι (δηλ. στην γκάμα των προϊόντων μιας εταιρείας).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να προτείνω και το «είναι ιδανικό για πρώτο αυτοκίνητο» σε περίπτωση που μας παίρνει να λογοτεχνίσουμε :)
 
Να προτείνω και το «είναι ιδανικό για πρώτο αυτοκίνητο» σε περίπτωση που μας παίρνει να λογοτεχνίσουμε :)
Στην προκειμένη περίπτωση, μάλλον όχι, επειδή
το κείμενο είναι ένα πρόχειρο, εσωτερικό memo εταιρίας, οπότε χρειάζεται ανάλογο register.
Γενικά όμως, ναι.
 
Top