metafrasi banner

vixen

Alexandra

Super Moderator
Staff member
vixen
  1. A female fox.
  2. A woman regarded as quarrelsome, shrewish, or malicious.

http://www.metacritic.com/movie/u-turn



  • Starring: Jennifer Lopez, Nick Nolte, Sean Penn
  • Summary: He's a small-time gambler with a backpack full of cash, an overdue debt in Vegas and a broken radiator hose. She's a hot-and-cold vixen caught in the grips of a twisted relationship with her powerful husband. Both of them just want to get out of town. And after you meet the citizens of Superior, Arizona, you'll understand why.

Πώς θα αποδίδατε εδώ το vixen; Δεν έχω δει την ταινία και δεν μπορώ να έχω γνώμη ποια από τις ιδιότητες που αναφέρουν τα λεξικά χαρακτηρίζουν εδώ την πρωταγωνίστρια.
 
Υπάρχει και η σημασία της καλλονής, της κουκλάρας. Από την υπόθεση έτσι που τη διάβασα στην αγγλική wikipedia, μάλλον για την σέξι (ή σέξυ; ) κουκλάρα μου κάνει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχεις δίκιο, Ειρήνη. Το fox ιδιωματικά σημαίνει και σέξι γυναίκα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτά παθαίνεις (παθαίνω) όταν ανοίγεις λεξικά για να βρεις μια καλύτερη λέξη από αυτή που έχεις στο μυαλό σου. Χωρίς ν' ανοίξω λεξικό, ξέρω το vixen για τη σέξι, εκρηκτική γυναίκα. Ανοίγω το λεξικό και μου μιλάει για μέγαιρες και στρίγκλες μόνο, ξεχνάει τις όμορφες και τις εκρηκτικές. Και λέω, "Λες; Αφού δεν έχω δει την ταινία, πού ξέρω αν η Λόπεζ δεν παίζει καμιά μέγαιρα;"
 

nickel

Administrator
Staff member
Το πρόβλημα είναι μεγάλο όταν μεταφράζεις λογοτεχνία άλλης εποχής και έχεις μεν τις σημασίες στα λεξικά αλλά δεν ξέρεις με ποια από τις σημασίες μπορεί να χρησιμοποιούνταν ο όρος στη συγκεκριμένη εποχή ή περιοχή. Το άγχος!
 
Top