σχέση δυνάμεων

Έχει κολλήσει ο καμένος μου εγκέφαλος και, σαν να μην έφτανε αυτό, το γαλλικό rapport de forces σκεπάζει κάθε δυνατότητα να καταλήξω σε ένα ικανοποιητικό αγγλικό που να μην είναι ούτε διφορούμενο ούτε μακρινάρι. Η (επαναλαμβανόμενη) χρήση που έχω στο κείμενό μου είναι ό,τι πιο μπανάλ: σχέση δυνάμεων μεταξύ κοινωνικών ομάδων, πολιτικών κομμάτων, συνδικαλιστικών οργανώσεων κτλ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως έχεις στο νου σου το balance of power; (ενικό! με τη γενική σημασία του)
 
Το πρόβλημά μου με το balance of power είναι ότι αποτελεί την εντελώς καθιερωμένη απόδοση της ισορροπίας δυνάμεων (π.χ. επί Ψυχρού Πολέμου), όχι π.χ. μιας εντελώς ακραίας ανισορροπίας η οποία μπορεί να δηλώνεται με τη σχέση δυνάμεων. Θέλω να το αποφύγω γιατί μου φαίνεται διφορούμενο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συνήθως βρίσκεται σε δικά μου, τεχνολογικά κείμενα, αλλά βλέπω ότι αραιά και πού χρησιμοποιείται και το interplay of forces για κοινωνικοπολιτικά θέματα.

"Privatization: Trends, Interplay of Forces, and Lessons Learned"
"The interplay of market forces and government action in the achievement of urban sustainability: The case of Auckland, New Zealand"
"religion, politics and justice: interplay of forces in nigeria"
"The interplay of two opposing forces in America's sociopolitical landscape"
"Teacher workforce planning: the interplay of market forces and government polices during a period of economic uncertainty."
κλπ
 

cougr

¥
Power relations, power relationship?

As in, for example:
power relations between unions and political parties/the state....
power relations between social groups....
the power relationship between labour and capital.....
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν θέλουμε να δούμε διαφορές:
relation of forces : το νοερό διάγραμμα που δείχνει ποιος είναι ισχυρότερος και ποιος υποδεέστερος
interplay of forces : η αλληλεπίδραση μεταξύ των δυνάμεων
balance of power : το μπαλαντζάρισμα που καταλήγει σε ισορροπία
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Αν τώρα σχολιάζατε κι ένα relative strength που μου είχε περάσει απ' το μυαλό, θα συμβάλλατε ουσιωδώς στη διά βίου επιμόρφωσή μου.
 

nickel

Administrator
Staff member
relative strength = δύναμη (αντοχή κτλ) ενός σε σχέση με τη δύναμη κάποιου άλλου ή κάποιων άλλων
 
Σ' ευχαριστώ πολύ, Νίκελ, παρ' όλο που άργησες να απαντήσεις. Άκου δύο ολόκληρα λεπτά!
 
Top