metafrasi banner

skeuomorphic design = σκευομορφική σχεδίαση, σκευομορφικός σχεδιασμός

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
skeuomorphic design = σκευομορφικός σχεδιασμός. Τι άλλο θα μπορούσε να είναι, θα πείτε; Και ας μην υπάρχει στα λεξικά.

Ο όρος, μάς λέει η Wikipedia, δημιουργήθηκε στη δεκαετία του 1890: A skeuomorph is a physical ornament or design on an object made to resemble another material or technique. Examples include pottery embellished with imitation rivets reminiscent of similar pots made of metal, or a software calendar that imitates the appearance of a paper desk calendar. [...] Skeuomorph is pronounced /ˈskjuːəmɔrf/ or [skyoo-uh-mawrf]. It is compounded from the Greek: skeuos, σκεῦος (container or tool), and morphê, μορφή (shape). The term has been applied to material objects since 1890, and is now used to describe computer interfaces.

Όμως, τα σχετικά λιγοστά ευρήματα του όρου σκευομορφικός στο διαδίκτυο αποκαλύπτουν ότι η ευρύτερη χρήση του στα ελληνικά προέρχεται μάλλον από τις πρόσφατες εμπνεύσεις των μηχανικών και των μαρκετιστών της κινητής τηλεφωνίας. Εδώ, ένα λίγο παλιότερο άρθρο του BBC για τον σκευομορφισμό και την εφαρμογή του από την Apple: Apple: An end to skeuomorphic design?). Καθώς η Apple ανακοίνωσε όμως το νέο λειτουργικό iOS 7 για το iPhone της, που απομακρύνεται από τον σκευομορφικό σχεδιασμό, ίσως ο όρος χαθεί και πάλι σιγά σιγά στα κείμενα των ειδικών της τεχνολογίας και του ντιζάιν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Επιμένω να χρησιμοποιώ το σχεδιασμό για το planning και τη σχεδίαση για το design. Οπότε επιτρέψτε μου να προσθέσω τη σκευομορφική σχεδίαση στον τίτλο και στο διαδίκτυο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Επιμένω να χρησιμοποιώ το σχεδιασμό για το planning και τη σχεδίαση για το design.
Νομίζω αυτή η διάκριση είναι αρκετά διαδεδομένη, και την ακολουθώ κι εγώ όποτε χρειάζεται.
 
Top