The definition of internet trolling

Να τολμήσω να πω κάτι; Μπορεί σε ένα φόρουμ κάποιος να εκφράζει -έστω επίμονα- την εκ διαμέτρου αντίθετη άποψή του, σωστά; Με την SBE έχω διαφωνήσει πολύ έντονα σε ορισμένα πολιτικά ζητήματα, αλλά δεν νομίζω ότι είναι τρολ. Συμμετέχει σε όλα τα νήματα και έχει την άποψή της -για όλα, θα προσέθετα εγώ :p :p :p- και την υποστηρίζει. Εμένα μ' αρέσει που υπάρχει στο φόρουμ αυτό, κι ας διαφωνώ μαζί της πολλές φορές. Έχει χαρακτήρα. Μ΄αρέσει που υπάρχουν και πολλές άλλες έντονες προσωπικότητες εδώ μέσα, καθένας με τα χαρακτηριστικά του, τα χούγια του, τα κολλήματά του, τις αρετές του. Με λίγα λόγια, το θέμα θα μπορούσε να κλείσει απλά με ένα "οκ, έχεις την άποψή σου, τη θεωρώ τελείως άκυρη αλλά οκ, ας την κρίνει η φορουμική κοινότητα". Δεν νομίζω ότι οι χαρακτηρισμοί μελών -και δη όχι αλεξιπτωτιστών αλλά ενεργών- ως τρολ βοηθάνε την κατάσταση. Αυτά, εντελώς φιλικά. Φτου και βγαίνω τώρα!

Μωδ: από συζήτηση που ξεκίνησε εδώ.
 

bernardina

Moderator
"οκ, έχεις την άποψή σου, τη θεωρώ τελείως άκυρη αλλά οκ, ας την κρίνει η φορουμική κοινότητα".
Ας μετρήσουμε πόσες φορές ειπώθηκε αυτή η φράση ως τώρα, και ας βγάλουμε το μέτρο της τρολοσύνης, shall we? ;)
 
Σχετικοάσχετο: όταν έχω νεύρα με τον άντρα μου παθαίνω κοκομπλόκο. Γιατί ο ρημάδης ο ανήρ, αντί να κάτσει σαν άνθρωπος να τσακωθεί μαζί μου κατεβάζει ρολά και καταλήγω να τσακώνομαι μόνη μου. Ποια η νοστιμάδα, βρε αδερφέ; Ποιά η χάρη;; Οπότε το παίρνω απόφαση κι εγώ και σταματάω. Μετά από λίγο μου έχει περάσει. Just saying, δεν είναι ανάγκη να τσιμπάμε σε όοοολα, μπορούμε να αφήσουμε τον άλλον να βγάζει ατμούς απ' τ' αυτιά μόνος του (εννοείται όταν η συμπεριφορά του άλλου παραμένει σε κόσμια πλαίσια, αλλιώς δανειζόμαστε το μαστίγιο της kappa :) -πόσο θεά η αβατάρα της- και ορμάμε). Κάποια στιγμή θα σταματήσει. :)
 

Dimi

Member
Η αντίθετη άποψη δεν εκφράζεται με χαρακτηρισμούς, υπονοούμενα και έλλειψη ευγένειας.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όλι, στο νήμα που παρέπεμψε η Παλάβρα, η SBE έχει κάνει 17 από τις 56 αναρτήσεις όπου επιμένει να λέει και να ξαναλέει τα ίδια ενώ έχει πάρει σαφείς απαντήσεις, όχι μόνο από μέλη της ΙΟ αλλά και από άλλα μέλη με σχετικές γνώσεις. Υπάρχουν και χειρότεροι χαρακτηρισμοί για τη συγκεκριμένη συμπεριφορά, αλλά ναι, η συγκεκριμένη χαρακτηρίζεται στη διαδικτυακή κοινότητα ως τρολική.

Επειδή, ξέρεις, αυτός είναι ο σκοπός του τρολ. Να μην αφήσει να συζητηθεί ένα θέμα, και αυτό γίνεται τώρα. Αντί να συζητηθεί η ερώτηση που έθεσε ο Νίκελ εξαρχής, δηλαδή αν η Λεξιλογία, με δεδομένο ότι το καθεστώς ιδιοκτησίας είναι τάδε, έπρεπε ή όχι να συμμετάσχει, φτάνουμε να συζητάμε απίθανα πράγματα και να δημιουργείται (ανεξήγητα θα μπορούσε να πιστέψει κανείς γνωρίζοντας πρόσωπα και πράγματα) μια απίστευτη εικόνα. Φτάσαμε να συζητάμε τώρα αν φερόμαστε σωστά στα μέλη και να διαβάζουμε ότι δεν είναι κακό (!!) να διατυπώνονται άλλες απόψεις στο φόρουμ (έλεος!), πράγματα που είναι αυτονόητα για όποιον έχει μια γνώση από τη λειτουργία του συγκεκριμένου φόρουμ και προσωπική γνωριμία με τα μέλη της ΙΟ.

Ειλικρινά λυπάμαι που η SBE επέλεξε για τον εαυτό της αυτόν τον ρόλο. Προφανώς, μπορεί να συνεχίσει να γράφει ό,τι θέλει, όπου θέλει. Εμείς δεν μπορούμε να παρατάμε τις δουλειές μας για να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια. Και δεν μπορούμε, γιατί πρέπει να δουλεύουμε όπως όλοι οι μεταφραστές γύρω μας, για να ζήσουμε.

Η συμμετοχή της Λεξιλογίας περιγράφεται με ακρίβεια κττγμ στην ανακοίνωση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μεταφοραί-μετακομίσεις. Συζητάμε με την άνεσή μας :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ορισμός: http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_(Internet)


In Internet slang, a troll (/ˈtroʊl/, /ˈtrɒl/) is someone who posts inflammatory, extraneous, or off-topic messages in an online community, such as a forum, chat room, or blog, with the primary intent of provoking readers into an emotional response or of otherwise disrupting normal on-topic discussion. The noun troll may also refer to the provocative message itself, as in: "That was an excellent troll you posted."
While the word troll and its associated verb trolling are associated with Internet discourse, media attention in recent years has made such labels subjective, with trolling describing intentionally provocative actions and harassment outside of an online context. For example, mass media has used troll to describe "a person who defaces Internet tribute sites with the aim of causing grief to families."
 

elimeli

New member
Αγαπητοί μου φίλοι, σας ξαναβρίσκω μετά από πολύ καιρό απουσίας και μετακινήσεων και πραγματικά είμαι πολύ στενοχωρημένη με το επίπεδο διεξαγωγής της συζήτησης. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί πρέπει να εξοβελιστεί στο πυρ το εξώτερον κάποιος που έχει διαφορετική άποψη, που επιχειρηματολογεί κτλ. Μήπως δεν έχουμε μάθει να συνδιαλεγόμαστε με τη διαφορετική άποψη; Βλέπω σε άλλο νήμα επίθεση κατά του κ. Σαραντάκου, βλέπω σε παράλλο τον εξής αμίμητο σχολιασμό: Και ναι, εσύ πετάς την μπάλα στην εξέδρα όταν λες ότι θεωρώ πως το κείμενο γράφτηκε από βλάκες ή πώς το είπες. Ευφυέστατος τρόπος να προκαταλάβεις όποιον διαβάζει. Σχεδόν γκαιμπελικός. , που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχει σβηστεί ως απαράδεκτος. Βλέπω να λοιδορείται κάποιος που γράφει για πρώτη φορά, βλέπω να χαρακτηρίζεται τρολ κάποιο, απ' ό,τι φαίνεται, πολυγραφότατο μέλος του φόρουμ. Βλέπω να εγκαλούνται άλλα μέλη του φόρουμ γιατί δεν συνεισφέρουν στα γλωσσικά. Μα είναι δυνατόν να συμβαίνουν όλα αυτά ή επέστεψα σε κάποιο αντεστραμμένο σύμπαν; Ψυχραιμία, παρακαλώ. Θα επανέλθω σε συγκεκριμένα νήματα αργότερα, γιατί τώρα πνίγομαι στη δουλειά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ πάλι βλέπω ότι μας θυμούνται ξαφνικά συνάδελφοι που για να βοηθήσουν τους άλλους δεν περνούν ούτε απ' έξω, αλλά για να μας προσβάλουν σπεύδουν τρέχοντας, να μιλάνε χωρίς να ξέρουν, και να μας κουνούν και το δάχτυλο. Εντάξει, duly noted. Πάω κι εγώ να δουλέψω γιατί πνίγομαι. Καλή δουλειά σε όλους.
 

bernardina

Moderator
Αγαπητή elimeli.

Καταρχάς χαίρομαι που σε ξαναβλέπω ύστερα από πολύ καιρό στο φόρουμ. Είναι όντως ευχάριστο να "ξαναβλέπεις" αγαπητά πρόσωπα ύστερα από πολύ καιρό.
Επίσης κατανοώ ότι η απουσία σου έχει συμβάλει στο να μην έχεις σφαιρική εικόνα της πραγματικότητας. Σε παρακαλώ, λοιπόν, μην πέφτεις στο σφάλμα να θεωρείς ότι την έχεις ενώ κρίνεις από επιμέρους αποσπασματικά στοιχεία.
Ότι συνέβησαν πολλά και πολύ λυπηρά τον τελευταίο καιρό είναι αλήθεια. Δυστυχώς όχι όπως (φαίνεται να) τα αντιλαμβάνεσαι. Γι' αυτό μη σπεύδεις να καταλογίσεις ολισθήματα προτού ενημερωθείς πλήρως. Θα σου το συνιστούσα με όλο το θάρρος. Και συμπάθα με αν φαίνεται ότι κάνω υποδείξεις· δεν κάνω. Τον προβληματισμό σου προσπαθώ να βοηθήσω.

Να 'σαι καλά, και να σε βλέπουμε συχνότερα. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μήπως δεν έχουμε μάθει να συνδιαλεγόμαστε με τη διαφορετική άποψη;
Αυτό μόνο ως χιούμορ μπορώ να το εκλάβω, σε ένα νήμα που έχει θέμα το τρόλινγκ. Άρα δεν υπάρχει τρόλινγκ και τρολ, απλώς οι άνθρωποι δεν έχουν μάθει να συνδιαλέγονται με τη διαφορετική άποψη;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως δεν έχουμε μάθει να συνδιαλεγόμαστε με τη διαφορετική άποψη;

Καλώς την. Κρίμα που σε στεναχωρήσαμε με το που επέστρεψες. Ήταν κακή η συγκυρία, κακή και η επιλογή σου, να πας στους καβγάδες αμέσως, αντί να πας να διαβάσει 1.000 ενδιαφέροντα μεταφραστικά και γλωσσικά νήματα που έχουν προστεθεί στους μήνες της απουσίας σου. Συμφωνώ με αυτό που λες. Άλλωστε, μέσα από το διαδίκτυο τα τελευταία χρόνια έχουμε διαπιστώσει ότι είναι σχεδόν αδύνατος ο διάλογος με τη διαφορετική άποψη. Παρότι τίποτα δεν μένει όσο αυτά που γράφουμε στο διαδίκτυο (δεν είναι σαν μια κουβέντα που πετάς και έπειτα ρίχνεις ένα χαμόγελο, ζητάς μια συγγνώμη και ξεχνιέται), παρότι τα scripta έχουν αυτή την κακή συνήθεια να manent, και παρότι έχουμε όλη την άνεση χρόνου να σκεφτούμε, να κάνουμε μια βόλτα ή ένα ντους και να ηρεμήσουμε, να δούμε το πράγμα απ' όλες του τις μεριές, δυστυχώς το γράψιμο στο διαδίκτυο, μόνιμο όσο το να γράφεις στις δέλτους της ιστορίας, γίνεται συχνά με την προχειρότητα και την παρορμητικότητα με την οποία φτύνουμε ή κατουράμε.

Έτσι, ενώ το μέσο προσφέρεται, σε σπρώχνει στην πιο ήρεμη και ώριμη σκέψη, στο να καταλάβεις ότι μέσα από συνεργασίες και συνεννοήσεις θα προχωρήσει ο κόσμος και όχι μέσα από τη σύγκρουση και τη διάλυση, τι βλέπουμε; Κάνε μια βόλτα (εγώ τις αποφεύγω), δες τι γίνεται στο Facebook ή στα σχόλια κάτω από άρθρα: από την αποκάλυψη ότι είμαστε ο πιο ανορθόγραφος λαός του κόσμου ως τις άναρθρες κραυγές ψεκασμένων ανθρωποειδών. Ανεκτικότητα, διάλογος, κόπος (να σκεφτείς); Οι έννοιες είναι άγνωστες!

Κάποιοι Λεξιλόγοι, και από τους μόνιμους και από τους περαστικούς, μπορεί να μην ήταν στις καλύτερες στιγμές τους όλες τις στιγμές αυτές τις μέρες — κάποιοι από τους μόνιμους (ένα από τα σχόλιά σου στοχεύει εμένα) επειδή η επιθυμία τους να κάνουν κάτι πέρα από τα όρια της Λεξιλογίας τούς ανάγκασε να αναλώσουν χρόνο να εξηγούν γιατί η Λεξιλογία συνδιοργάνωσε μια συνάντηση για τους μεταφραστές — πολύ περισσότερο χρόνο απ’ όσο έδωσαν για την ίδια τη συνάντηση.

Νιώθω έναν πειρασμό να δώσω δίκιο σ’ αυτούς τους εκνευρισμούς. Δες, λείπεις τόσον καιρό, έρχεσαι πάνω στην αναμπουμπούλα, πηγαίνεις σαν κατευθυνόμενο βλήμα στους καβγάδες, εντοπίζεις αμέσως μέσα από τόσα και τόσα μηνύματα τρία σημεία που δεν ήμασταν στην καλύτερή μας στιγμή και βρίσκεις σωστό, μετά την απουσία σου, να έρθεις να μας μαλώσεις; Σκέψου τώρα πού μπορεί να πάει ο νους του κακοπροαίρετου!

Λοιπόν, εδώ, στη Λεξιλογία υπάρχει μια όαση. Πουθενά αλλού δεν θα βρεις να συνδιαλέγονται τόσο κόσμια οι απόψεις. Να έρχεσαι πιο συχνά αν δεν το έχεις διαπιστώσει ακόμα. Και να μας μαλώνεις αν θες. Αλλά όχι με την καλημέρα, βρε elimeli! Σκέψου λίγο τον άλλο.
 
Επειδή στη Λεξιλογία καλό είναι οι λέξεις να έχουν τη σημασία τους, ένα μέλος με συχνή παρουσία (όπως η SBE) ασφαλώς δεν μπορεί να χαρακτηριστεί τρολ. Μπορεί (και αυτό υπό συζήτηση) να θεωρηθεί ότι τρολάρει, αλλά όποιος τρολάρει μία φορά δεν είναι τρολ, όπως και όποιος κάνει μιαν ανορθογραφία δεν είναι ανορθόγραφος. Στα δικά μου τα μάτια, ο ορισμός του τρολ σε ιντερνετικό φόρουμ είναι κάποιος που δεν έχει άλλη συμβολή και συμμετοχή παρά μόνο το τρολάρισμα είτε ως διάττων αστέρας είτε ως μόνιμη ενόχληση. Για το λόγο αυτό, αισθάνθηκα βαθιά λύπη όταν είδα το don't feed the trolls σε προηγούμενο μήνυμα. Διότι, βέβαια, όταν ένα μέλος δεν είναι τρολ και το αποκαλείς τρολ, ουσιαστικά το εξωθείς σε αποχώρηση. Θα μου πεις, εδώ και για μένα γράφτηκε ότι τρολάρω (σε ένα μήνυμα που μυστηριωδώς χάθηκε μετά από λίγο), πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχουμε όλοι την ίδια άποψη για τη σημασία των λέξεων ούτε για την αξία των ανθρώπινων σχέσεων.

Η παρέμβαση είναι καθαρά λεξιλογική. Για τα περί αντίθετης άποψης κτλ. δεν εκφέρω γνώμη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το νήμα αυτό το βάζω στις κακές στιγμές — και της SBE και τις δικές μας. Ουδείς αναμάρτητος. Κάποια μέρα θα σκεφτόμαστε όσα συνέβησαν και συμβαίνουν αυτές τις μέρες και θα στεναχωριόμαστε.
 
Πόσο μετριέται το τρολάρισμα; Ποια είναι η αναλογία τρολαρίσματος/άλλης συμβολής; Δεν ξέρω, δεν είμαι σίγουρος, δεν λέω. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να θεωρήσω ότι οι "ενέργειες που θα μπορούσαν εύλογα να θεωρηθούν τρολάρισμα" περιορίζονται μόνο σε αυτό το νήμα (ή τα ξαδερφάκια του) ή μόνο σε αυτή τη χρονική συγκυρία. Μάρτυράς μου το πλήθος των Report Post που έχω κάνει εδώ και αρκετούς μήνες και τα οποία προσέκρουσαν στην τακτική του κατευνασμού που θέλει να εφαρμόζει η ιδιοκτησία του φόρουμ (αγνοώντας, κακώς κατά την άποψή μου, τις καταστροφικές συνέπειες που είχε σε κάποια άλλη περίπτωση αυτή η πρακτική).
 
Για να είναι κάποιος τρολ, πρέπει να έχει διάθεση να τρολάρει. Αυτό είναι βασικό σημείο του ορισμού. Εδώ νομίζω πως λείπει ο σκοπός. Και το λέω αυτό γιατί και για μένα έχει γραφτεί ότι τρολάρω, κατά καιρούς, σε νήματα που δεν είχα διάθεση να τρολάρω. Ωστόσο διαπίστωσα κατόπιν ότι συγκεκριμένες δημοσιεύσεις μου για τις οποίες κατηγορήθηκα, όντως έμοιαζαν σαν τρολαρίσματα. Γενικά είμαι τρολ, αλλά περιορίζω τα τρολαρίσματά μου σε άλλο φόρουμ, εδώ μέσα δεν έχω τρολάρει ποτέ. Αυτό που έκανε η SBE σε εκείνο το νήμα δεν θα το έλεγα τρολάρισμα, θα το έλεγα σπαμάρισμα. Ο ορισμός του σπαμαρίσματος είναι ο καταιγισμός μηνυμάτων, το ένα πίσω απ' τ' άλλο. Πολλά φόρουμ, για να το αποφύγουν αυτό, δίνουν έναν cooldown counter ώστε να μην μπορεί ο χρήστης να κάνει δημοσιεύσεις την μια πίσω απ' την άλλη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πολλά φόρουμ, για να το αποφύγουν αυτό, δίνουν έναν cooldown counter ώστε να μην μπορεί ο χρήστης να κάνει δημοσιεύσεις την μια πίσω απ' την άλλη.
Πριν πάρα πολλά χρόνια έλεγα σε μια φίλη για το «μορατόριουμ χρεών» που είχε κηρύξει δεν θυμάμαι ποια κυβέρνηση, οπότε γύρισε και μου είπε «Πώς το είπες αυτό, να το κηρύξω και εγώ;».

Πώς το κάνεις αυτό το cooldown για να το κηρύξουμε κι εδώ; :)
 
Η vBulletin έχει σίγουρα τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις της. Πρέπει να είναι κάτι σαν Minimum Time Between Posts.
 
Δες αν έχει και επιλογή Get Some Sleep, αν βλέπει ότι ο χρήστης βρίσκεται στο φόρουμ 24/24 (Ζαζ).
 
Top