metafrasi banner

Κωδικός συγγραφικής δραστηριότητας/συγγραφέα στη ΔΟΥ

EleniD

New member
Καλημέρα και ζήτω το ελληνικό δημόσιο! Όσα κι αν αλλάξουν, δεν θα γίνει ποτέ ανθρώπινη υπηρεσία. Τρέχω μέρες τώρα -γιατί έχουμε και να απεργήσουμε, οι άνθρωποι- για να προσθέσω τη συγγραφική δραστηριότητα στο επάγγελμά μου, από τη ΔΟΥ στον ΟΑΕΕ και τώρα με στέλνουν πίσω στη ΔΟΥ για να βρω τον κωδικό του επαγγέλματος που θέλω να προσθέσω και την περιγραφή για να πάνω μετά ξανά στον ΟΑΕΕ για να πάρω βεβαίωση και μετά ξανά στη ΔΟΥ για να δώσω τη βεβαίωση...

Μήπως τυχόν κάποιος από εσάς γνωρίζει τον άτιμο τον κωδικό και την περιγραφή του μπας και γλιτώσω ένα δρομολόγιο; Το δίνω έτσι απλά σε ένα χαρτάκι ή πρέπει να συμπληρώσω κάποιο έντυπο;
 

Zazula

Administrator
Staff member
90.03.11.12 Υπηρεσίες συγγραφέα
90.03.12___-Παραγωγή πρωτοτύπων έργων συγγραφέων, συνθετών και άλλων καλλιτεχνών, εκτός των καλλιτεχνών του θεάματος, των ζωγράφων, των γραφιστών και των γλυπτών
 

Zazula

Administrator
Staff member
Επειδή δεν έχω βρει κάποιον καταλληλότερο ΚΑΔ όσον αφορά τη συγγραφή περιεχομένου για ιστοτόπους ή για το copywriting (προωθητική κειμενογράφηση, διαπολιτισμική προσαρμογή και/ή παραγωγή στίχων-για-τζινγκλ και σλόγκαν) ή για την τεχνική/τεχνολογική κειμενογραφία, χρησιμοποιώ τον ΚΑΔ 90.03.11.12 στις σχετικές ενάρξεις. Καθώς συχνά η αντίστοιχη οντότητα είναι νομικό πρόσωπο, καμιά φορά μπορεί να τσινίσει το Μητρώο — αλλά εσείς μην μασήσετε, στο τέλος είναι υποχρεωμένοι να τον δεχτούν.
 
Top