Αλλιώς "κουρεύονται" στην Κύπρο

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Είναι δημοσιογραφικά απαράδεκτος ο τίτλος της Καθημερινής (της Κύπρου) «Άλλοι τα έφαγαν, άλλοι πληρώνουν!», σαν σχόλιο που όμως δεν ερμηνεύεται παρακάτω, σε ανταπόκριση για τη φορολόγηση των καταθέσεων («Στις καταθέσεις έως 100.000 ευρώ με συντελεστή 6.75%, στις δε καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ με συντελεστή 9.9%»).



Όμως εδώ θα ήθελα απλώς να βάλω το «*μπρας ντε φερ»: «Πάντως, η Γερμανία, η οποία ήδη εμπλέκεται σε μπρας ντε φερ με το ΔΝΤ, δεν επιθυμεί κάτι τέτοιο...».
Μπορεί να γράφεται bras de fer, αλλά ποτέ δεν το ακούσατε στα γαλλικά, στα ελληνικά;
 

SBE

¥
Αν πω "αφού είναι Κύπριοι οι άνθρωποι και τα λένε αλλιώς", θα ακουστεί άσχημο;

ΥΓ Γιατί απαράδεκτος ο τίτλος; Αφού εμείς τα φάγαμε, αυτοί πληρώνουν.
 
Εγώ έχω χάσει τον μπούσουλα ποιος έφαγε και ποιος πληρώνει. Μπουσουλάω σε μια θάλασσα σύγχυσης (τι ποιητικά που τα λέω).
 

nickel

Administrator
Staff member
Το ότι κατά κανόνα άλλος τρώει και άλλος πληρώνει, το ξέρουμε. Ο τίτλος είπα ότι είναι δημοσιογραφικά απαράδεκτος, επειδή διατυπώνει άποψη χωρίς να την εξηγεί στο κείμενο. Είναι αυτό που λένε editorializing οι Αγγλοσάξονες:

to express a personal opinion, especially when you should be giving a report of the facts only
http://dictionary.cambridge.org/dictionary/british/editorialize
 

bernardina

Moderator
Τώρα, αν πω ότι το άλλος.... και άλλος πληρώνει το ξέρω με άλλο ρήμα θα είναι πολύ κακό;

Κι αν πω ότι η ευθύνη της Ελλάδας για ό,τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στην Κύπρο είναι (γι' άλλη μια φορά) τραγική θα είναι πολύ κακότερο;
 
Κι αν πω ότι η ευθύνη της Ελλάδας για ό,τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στην Κύπρο είναι (γι' άλλη μια φορά) τραγική θα είναι πολύ κακότερο;


Θα με ενδιέφερε να το αναλύσεις αυτό σε ένα άλλο νήμα, γιατί δεν κατάλαβα θεάνθρωπο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, αλλά:
Κεφαλαιακή ενίσχυση ύψους 1,5 δισ. ευρώ, θα χρειαστεί το κυπριακό τραπεζικό σύστημα για να καλύψει τις ζημιές από το ελληνικό PSI, σύμφωνα με τον Κύπριο υπουργό Οικονομικών, Βάσο Σιαρλή.
Πηγή: http://www.skai.gr/news/finance/art...zimies-1371-ekat-euro-logo-psi/#ixzz2NhojSyrL

Εδώ θέλουν να μαζέψουν 8 δις.
 
Δεν ξέρω αν θα την χαρακτήριζα τραγική -την ευθύνη της Ελλάδας-, πάντως σημαντική είναι, έτσι όπως δείχνουν τα νούμερα. Δεν είχα ιδέα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εδώ θέλουν να μαζέψουν 8 δις.
Όχι ακριβώς. 17 δις λείπουν από την κάσσα. Τα 10 θα τα δώσουν οι έξω, τα 7-8 πρέπει να τα μαζέψουν οι μέσα. Μετά την αποτυχία της μεθόδου αλά γκρέκα, θα δοκιμάσουμε τώρα τη μέθοδο «τόσα μας λείπουν, τα παίρνουμε απευθείας να μη σκοτιζόμαστε».

Να δω πόσα ευρώπουλα θα κάτσουν να περιμένουν κούρεμα στις χώρες του Νότου τις επόμενες εβδομάδες....
 

bernardina

Moderator
Όχι ακριβώς. 17 δις λείπουν από την κάσσα. Τα 10 θα τα δώσουν οι έξω, τα 7-8 πρέπει να τα μαζέψουν οι μέσα. Μετά την αποτυχία της μεθόδου αλά γκρέκα, θα δοκιμάσουμε τώρα τη μέθοδο «τόσα μας λείπουν, τα παίρνουμε απευθείας να μη σκοτιζόμαστε».

Να δω πόσα ευρώπουλα θα κάτσουν να περιμένουν κούρεμα στις χώρες του Νότου τις επόμενες εβδομάδες....
Ναι, χαζά είναι να κάτσουν...
Και πρώτα πρώτα θα πετάξουν όσα είχαν κουρνιάσει να ξεχειμωνιάσουν στα ζεστά Κέιμαν της Μεσογείου. :glare:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, η μακιαβελική τακτική θα ήταν να περιμένουν πρώτα να εφαρμοστεί παρ' ημίν το σύστημα του ΣΔΟΕ, να φύγουν κι άλλα για Κύπρο και εκεί να τα σουβλίσουν...
 

Earion

Moderator
Staff member
Συγνώμη (μη μου το διορθώσει κανείς :sneaky:), στην Κύπρο δεν κατέληξαν πολλές καταθέσεις που έφυγαν από την Ελλάδα τον καιρό της ανασφάλειας; Ζεστό χρήμα δεν ήταν; Σε πόσο το υπολογίζουν; Αυτό δεν ήταν μια ωραία τονωτική ένεση;
 
Αφού προτείνω απόσπαση των κυπριακολογικών δημοσιεύσεων, έχουμε κάποια πηγή για το πόσα λεφτά έφυγαν από την Ελλάδα προς κυπριακές τράπεζες;
 

SBE

¥
Ίσως πρέπει να μεταφερθούμε στο νήμα της κρίσης.
Γενικά: ναι, σε μεγάλο βαθμό οι Κυπριακές τράπεζες πληρώνουν τον φιλελληνισμό τους. Στην Κύπρο το πρόβλημα είναι καθαρά τραπεζικό, γιατί απ΄όσο ξέρω το δημόσιό τους είναι οργανωμένο από τους Άγγλους με τέτοιο τρόπο ώστε να μην μπορούν να γίνουν πολλές ατασθαλίες (π.χ. ο αριθμός των υπουργείων είναι σταθερός, είναι καθορισμένος στο Σύνταγμα της χώρας και δεν μπορεί να αλλάξει). Βεβαίως βεβαίως, οι πιο τρελλές οικονομικές απάτες που έχω ακούσει την τελευταία δεκαετία περιλάμβαναν κυπριακές τράπεζες, οπότε...

Τώρα, νομίζω ήταν γνωστό ότι η Κύπρος με τις στενές σχέσεις με τη Ρωσία και με το ρώσικό χρήμα να ρέει άφθονο και να ξεπλένεται με αμονιαζόλ, ήταν στόχαστρο. Ευκαιρία ήταν για την ΕΕ να διώξει τους Ρώσους καταθέτες από την Κύπρο. Να κέρδιζε τουλάχιστον τίποτα η Κύπρος πέρα από τα δις, καμιά λύση υπέρ των ελληνοκυπρίων στο κυπριακό π.χ., αλλά σιγά μην...

Από την άλλη αυτό που δεν φαίνεται να συνειδητοποιούμε είναι ότι η ΕΕ και το ΔΝΤ πήραν μια απόφαση που μπορεί να επηρεάσει όλους μας (όχι μόνο τους Έλληνες, όλη την ΕΕ). Το γιατί το λέει εδώ: τέρμα η κρατική εγγύηση στις καταθέσεις μας. Κι όπως έλεγε ένας φίλος μου κύπριος νωρίτερα, φαντάσου έναν Κινέζο που θέλει να επενδύσει 100.000 ευρώ στην Ευρώπη. Τώρα θα το σκεφτεί διπλά, γιατί σου λέει σήμερα η Κύπρος, αύριο η Γερμανία (που μπορεί η Γερμανία να μην έχει οικονομικό πρόβλημα, αλλά ποιος μας εγγυάται ότι αύριο δεν θα αποφασίσει να δημεύσει το 10% των καταθέσεων για κάποια άλλη έκτακτη ανάγκη).


ΥΓ Εγώ στην Ελλάδα χρησιμοποιώ κυπριακή τράπεζα για τις συναλλαγές μου, αλλά εμάς δε μας πιάνει το μέτρο.
ΥΓ2 Και φυσικά είμαι σίγουρη ότι χτες το βράδυ εκατομμύρια μεταβιβάστηκαν από τις κυπριακές τράπεζες στα υποκαταστήματά τους στο εξωτερικό- ίσως και με πλαστές ημερομηνίες.
 
Πάντως τέτοια μέτρα είναι όχι μόνο 1000% απαράδεκτα αλλά και 1000000% αναποτελεσματικά. Το ποσοστό αναφέρεται στην αντιστοιχία του ποσού που κερδίζει το κράτος με τέτοια κίνηση και των αλυσιδωτών καταστροφών που παρατηρούνται (επιγραφικά: μεγιστοποίηση κρίσης ρευστότητας, κατάρρευση τραπεζών, κατάρρευση εμπιστοσύνης στην αγορά, χρηματιστηριακή κρίση, πτώση εσόδων πολυεθνικών, απολύσεις, κτλ). Αυτά είναι τα οικονομικά του τεμπέλη: "τι να κάνουμε, κάτσε να ξύσω το κεφάλι μου. Α, το βρήκα, θα ξαναφορολογήσουμε τα ήδη εις διπλούν φορολογημένα κέρδη. Χο, χο, χο! Τι ιδιοφυία που είμαι".
 

SBE

¥
Από την αρχή αυτής της κρίσης θα πρέπει να έχω πει εκατό φορές ότι η ΕΕ εφαρμόζει τα οικονομικά της συμφοράς- γιατί βεβαίως δεν ήταν απόφαση της Κύπρου μόνης της. Και δε μιλάμε μόνο για φορολόγηση των τόκων αλλά για φορολόγηση του κεφαλαίου, που για τον μικροκαταθέτη, είναι ήδη φορολογημένο.
Διάβαζα στο μπιμπισί νομίζω ότι λέει τα κίνητρα για την απόφαση ήταν να τιμωρηθούν, μεταξύ άλλων, όσοι ξεπλένουν χρήμα. Το πρόβλημα είναι ότι αν αποφάσιζαν να φορολογήσουν μόνο το ποσό που ξεπερνάει το όριο της εγγύησης των καταθέσεων τότε ναι, θα πλήρωναν όσοι ξεπλένουν χρήμα. Με το να φορολογήσουν αυτόν που έχει π.χ. 10000 ευρώ με 650 ευρώ φόρο άλλο μήνυμα στέλνουν.
Παρεμπιπτόντως, είπα πιο πάνω για δήμευση, και νομίζω ότι είναι πιο ακριβής όρος από το φόρο στη συγκεκριμένη περίπτωση: αυτός που φορολογείται μπορεί να ζητήσει διακανονισμό, μπορεί να φέρει ελαφρυντικά κλπ. Ενώ αυτό το μέτρο δεν κάνει διάκριση. Αν είσαι άνεργος ή ανάπηρος ή έχεις πολλά προστατευόμενα μέλη δεν εξαιρείσαι.

Κι όπως ανέφερε ένας σχολιαστής κάπου, τέτοια μέτρα δεν είναι ότι δημιουργούν ανασφάλεια για τα χρήματα, δημιουργούν ανασφάλεια για τα πάντα.
 

SBE

¥
Όχι. Οι φόροι είναι φόροι. Και είπα γιατί: διακανονισμός, εξαιρέσεις κλπ.
Επιπλέον, η φορολόγηση ακίνητης περιουσίας είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Το κράτος δεν εγγυάται την ακίνητη περιουσία σου. Ενώ εγγυάται τις καταθέσεις σου μέχρι κάποιο ποσό.
 
Top