metafrasi banner

three-millionth

nickel

Administrator
Staff member
Διαβάζω σε άρθρο των Νέων για τον Τσάβες:

Αγαπούσε πολύ τον λαό του. Κι ήταν με τον λαό του πάντα γενναιόδωρος. Όπως με τη 19χρονη τρισεκατομμυριοστή ακόλουθό του στο twitter, την οποία αντάμειψε για την καλή της τύχη χαρίζοντάς της ένα διαμέρισμα.

Μου παίρνει λίγη ώρα για να το αποκωδικοποιήσω: αντιλαμβάνομαι αμέσως ότι μιλάει για τον Τσάβες, αλλά κι έτσι ακόμα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είχε ένα τρισεκατομμύριο ακόλουθους στο Twitter — δεν βγαίνουν τα νούμερα, ακόμα κι αν πρόκειται για τον Τσάβες. Αμέσως μετά αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να πρόκειται για αυτό που οι Άγγλοι θα έλεγαν the three-millionth follower. Προσφυγή στο Γκουγκλ και αμέσως βρίσκομαι στην ως τώρα άγνωστη σε μένα είδηση του περασμένου Ιούνη:

Hugo Chávez rewards three-millionth Twitter follower with new home
http://www.guardian.co.uk/world/2012/jun/02/hugo-chavez-rewards-twitter-follower

Γιά βοηθήστε εδώ, σας παρακαλώ. Σας διαβεβαιώνω ότι τρισεκατομμυριοστός είναι ο trillionth (1.000.000.000.000ός), το λέει κι ο Μπαμπινιώτης. Και οι κάτοικοι της Γης είναι ακόμα στα 7 δις (ή «στα 7 δισ.», αν επιμένετε αφόρητα). Στην είδηση ωστόσο έδωσαν όλοι ένα τρις (ή «ένα τρισ.», αν επιμένετε αφόρητα) τουιτεροακόλουθους στον Τσάβες, δείτε.

Το ΛΝΕΓ λέει επίσης ότι το τακτικό αριθμητικό για το 2.000 είναι δισχιλιοστός. Δεν βοηθάει. Μήπως θα έπρεπε να δούμε το τρις εκατομμυριοστός; (Πάλι μου τα χαλάει το ΛΝΕΓ που για το νούμερο με τα 15 μηδενικά λέει τετράκις εκατομμυριοστός ή τετρακισεκατομμυριοστός.) Μήπως τότε μας κάνει το τριτοεκατομμυριοστός;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με το που άρχισα να διαβάζω, χαμογέλασα: «Α, η τρις εκατομμυριοστή», σκέφτηκα.

Τελειώνοντας, δεν είμαι πια καθόλου βέβαιος. Άντε να ξεχωρίσεις τον δις εκατομμυριοστό από τον δισεκατομμυριοστό...

Ούτε το «δυο φορές» εκατομμυριοστός που σκέφτηκα βοηθάει. Η μια κυρία ήταν δύο φορές εκατομμυριοστή πελάτισσα, η άλλη ήταν από δύο φορές εκατομμυριοστή. Άλλο πράγμα. Εύκολο μπέρδεμα.

Μήπως πρέπει να πάμε σε σύνθετα με τα διπλός, τριπλός κ.λπ.; Η ακόλουθος θα ήταν τότε η τριπλοεκατομμυριοστή, η πελάτισσα διπλοεκατομμυριοστή και πάει λέγοντας.
 

Earion

Moderator
Staff member
Ψηφίζω τριτεκατομμυριοστός. Δυεκατομμυριοστός, ..., τεσσαρεκατομμυριοστός, πεντεκατομμυριοστός, εξεκατομμυριοστός, επτεκατομμυριαστός, οκτεκατομμυριοστός, εννεκατομμυριοστός, δεκατομμυριοστός.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ψηφίζω τριτεκατομμυριοστός. Δυεκατομμυριοστός, ..., τεσσαρεκατομμυριοστός, πεντεκατομμυριοστός, εξεκατομμυριοστός, επτεκατομμυριαστός, οκτεκατομμυριοστός, εννεκατομμυριοστός, δεκατομμυριοστός.

Ίσως μια βελτίωση στη λογική που προτείνεις, Εάριον, θα ήταν να εμφανίζεται ο αριθμός πλήρης, άκλιτος και να συνδέεται με ενωτικό, δηλαδή:

δυο-εκατομμυριοστός, δυο-δισεκατομμυριοστός, δυο-τρισεκατομμυριοστός ...
τρία-εκατομμυριοστός, τέσσερα-δισεκατομμυριοστός, πέντε-τρισεκατομμυριοστός ...
έξι-εκατομμυριοστός, επτά-εκατομμυριοστός κ.ο.κ.

(παρεμπ, ο δεκατομμυριοστός πόσο απέχει από τον δεκατομυριοστό που θα μπορούσε να είναι ο χιλιοστός; :))
 

nickel

Administrator
Staff member
Στη λογική του Earion έχει γίνει ορθογραφικό λάθος. Εννοεί δεκεκατομμυριοστός. Έχω αμφιβολίες και για τα εννιά εκατομμύρια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
την υπ' αριθμό τρία εκατομμύρια ακόλουθό του κλπ
 

nickel

Administrator
Staff member
Πώς φαίνονται ποιοι είναι παίκτες στα μεγάλα νούμερα!
 

Earion

Moderator
Staff member
Τον δεκατομμυριοστό τον έγραψα έτσι έπειτα από σκέψη. Καταλάβατε ότι επικαλούμαι την απλολογία.
Τον εννεκατομμυριοστό τον βασάνισα λιγότερο. Ίσως και εννεακατομμυριοστός.
Αλλά, Δόκτορα, ο δέκα φορές μύριος είναι αυτό ακριβώς: δεκάκις μύριος, δηλαδή εκατοντάκις χιλιοστός.
 
Για λόγους ρεαλισμού με βάση τα σημερινά δεδομένα, θα υποστήριζα τη βελτίωση του Δόκτορα (#4) στην πρόταση του Εαρίωνα - με ή χωρίς ενωτικό. Αν δεν το κάνουμε νιανιά, μπορούμε σήμερα να το χρησιμοποιήσουμε χωρίς υποσημείωση;
 
Ανασταίνω το νήμα επειδή συνάδελφος είχε το πρόβλημα με τα 2 εκατομμύρια και τελικά, αφού διαβάσαμε τον εδώ προβληματισμό, καταλήξαμε σε μια μέση λύση, κι έτσι γράψαμε για τον "δι-εκατομμυριοστό επισκέπτη" ενός κτιρίου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και διτεκατομμυριοστός θα μπορούσε να γίνει, να μπερδεύεται το τ με την παύλα...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως θα πρέπει να υπάρξει οργανωμένη πρόταση για ένα απλούστερο εναλλακτικό σύστημα αναλυτικής εκφώνησης (και γραφής) των μεγάλων τακτικών αριθμών.Ο «568ός 568ος ευρωβουλευτής κ. Τάδε» π.χ. θα διαβαστεί συνήθως σήμερα «ο πεντακόσια εξήντα οχτώ ευρωβουλευτής κ. Τάδε».

Έχω και μια ιδέα, αλλά θέλω να δω πρώτα τις σκέφτεται η ομήγυρη.
 
Ε, σε όλες τις γλώσσες θα είναι πρόβλημα αυτά τα νούμερα. Χωρίς όμως τόνο στο 568ος.

Δεν μπορώ να σκεφτώ εναλλακτική από το "υπ’ αριθμόν τάδε" ή "νούμερο τάδε" ή σκέτο τάδε.
 

Earion

Moderator
Staff member
Το 568 είναι χαμηλό νούμερο, δεν έχει δυσκολία: ο πεντακοσιοστός εξηκοστός όγδοος. Στα μεγαλύτερα νούμερα έχουμε το πρόβλημα, αυτά που δεν μπορεί να τα φέρει στο νου του ο μέσος άνθρωπος τι σημαίνουν πρακτικά, όπως δεν μπορούσαν και οι αρχαίοι, που μας κληροδότησαν τη δυσκολία.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ε, σε όλες τις γλώσσες θα είναι πρόβλημα αυτά τα νούμερα. Χωρίς όμως τόνο στο 568ος.

Δεν μπορώ να σκεφτώ εναλλακτική από το "υπ’ αριθμόν τάδε" ή "νούμερο τάδε" ή σκέτο τάδε.

Ναι, λάθος μου ο τόνος, φυσικά.

Η γραμματική μάς λέει π.χ. εκατομμυριοστός, δισεκατομμυριοστός κλπ και εννοείται ότι τα ενδιάμεσα καλύπτονται καταναλογία. Όμως είδαμε ότι αυτό δεν ισχύει, βλέπουμε το πρόβλημα με τον 2x1.000.000ό / 2.000.000ό / 1.000.000.000ό.

Η σκέψη μου είναι να δοκιμάσουμε εδώ μια άλλη «αναλογία», της μορφής δυο εκατομμυριοστός.

Και να δεχόμαστε εναλλακτικές μορφές μέχρι του τελικού τύπου δεκατρεις χιλιάδες πεντακόσια εβδομήντα (και) όγδοος (13.578ος), καθώς και όλες τις ενδιάμεσες (μέχρι να καταλήξει η πράξη κάπου).

Με άλλα λόγια, 13.578ος =

Δεκατριάκις χιλιοστός πεντακοσιοστός εβδομηκοστός όγδοος =
Δεκατρείς χιλιάδες (και) πεντακοσιοστός εβδομηκοστός όγδοος =
Δεκατρείς χιλιάδες πεντακόσια (και) εβδομηκοστός όγδοος =
Δεκατρείς χιλιάδες πεντακόσια εβδομήντα (και) όγδοος

Έχω την εντύπωση ότι όλες αυτές οι μορφές μπορούν να είναι λειτουργικές και να χρησιμοποιούνται παράλληλα, ανάλογα και με την ικανότητα/τις γνώσεις του ομιλητή, χωρίς να δημιουργούν πρόβλημα κατανόησης.

Edit: Και ναι, φυσικά αυτό το σύστημα θα πρέπει να ανέχεται και το «εβδομήντα (και) όγδοος».
 

nickel

Administrator
Staff member
Βρε βρε, κάποιος έρχεται στα λόγια μου με πεντέμισι χρόνια καθυστέρηση. :)

Το σημαντικό είναι ότι μου ήρθε αυθόρμητα, χωρίς να έχω διαβάσει τις παλιότερες αναρτήσεις. Τα μεγάλα μυαλά...
 
Η σκέψη μου είναι να δοκιμάσουμε εδώ μια άλλη «αναλογία», της μορφής δυο εκατομμυριοστός.

Και να δεχόμαστε εναλλακτικές μορφές μέχρι του τελικού τύπου δεκατρεις χιλιάδες πεντακόσια εβδομήντα (και) όγδοος (13.578ος), καθώς και όλες τις ενδιάμεσες (μέχρι να καταλήξει η πράξη κάπου).

Με άλλα λόγια, 13.578ος =

Δεκατριάκις χιλιοστός πεντακοσιοστός εβδομηκοστός όγδοος =
Δεκατρείς χιλιάδες (και) πεντακοσιοστός εβδομηκοστός όγδοος =
Δεκατρείς χιλιάδες πεντακόσια (και) εβδομηκοστός όγδοος =
Δεκατρείς χιλιάδες πεντακόσια εβδομήντα (και) όγδοος

Έχω την εντύπωση ότι όλες αυτές οι μορφές μπορούν να είναι λειτουργικές και να χρησιμοποιούνται παράλληλα, ανάλογα και με την ικανότητα/τις γνώσεις του ομιλητή, χωρίς να δημιουργούν πρόβλημα κατανόησης.

Edit: Και ναι, φυσικά αυτό το σύστημα θα πρέπει να ανέχεται και το «εβδομήντα (και) όγδοος».

Δεδομένου ότι το εβδομηκοστός όγδοος δεν έχει ακόμα αμφισβητηθεί σοβαρά (ή έχει; ) ενώ και το πεντακοσιοστός εβδομηκοστός όγδοος δεν αποτελεί σοβαρό πρόβλημα -όπως ειπώθηκε πιο πάνω- η εναλλακτική σου μπορεί άνετα να αρχίζει από κει και πάνω, δηλ.
Δεκατρείς χιλιάδες πεντακοσιοστός εβδομηκοστός όγδοος
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεδομένου ότι το εβδομηκοστός όγδοος δεν έχει ακόμα αμφισβητηθεί σοβαρά (ή έχει; ) ενώ και το πεντακοσιοστός εβδομηκοστός όγδοος δεν αποτελεί σοβαρό πρόβλημα -όπως ειπώθηκε πιο πάνω- η εναλλακτική σου μπορεί άνετα να αρχίζει από κει και πάνω, δηλ.
Δεκατρείς χιλιάδες πεντακοσιοστός εβδομηκοστός όγδοος

Εντάξει, το πρότεινα με διευρυμένη οπτική, ανοιχτή στο μέλλον :).
 
Top