metafrasi banner

Ας πληρώσουμε τη νύφη

Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Γυρίζω σήμερα από τις διακοπές μου, ξεκούραστη κι αμέριμνη αφού για ένα μήνα απέφευγα επιμελώς κάθε πηγή πληροφόρησης, ανοίγω να διαβάσω τι γίνεται στον κόσμο και την Ελλάδα και μου έρχεται κόλπος... :eek:
Ο Σκούφος του Αλόγου (κακό χρόνο να 'χει) αποφάσισε πως για να συνεχίσει τη δημοσιονομική εξυγίανση (my ass) θα καταργήσει το αφορολόγητο για τους ελεύθερους επαγγελματίες και θα με/μας φορολογεί με 10% από το πρώτο ευρώ που θα βγάζω/βγάζουμε.
Το χειρότερο είναι ότι η επίσημη αιτιολογία είναι ότι, αφού κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες φοροδιαφεύγουν (κάτι καημένοι με μπαρ στη Μύκονο που βγάζουν μόνο 3000 ευρώ το χρόνο), καλούνται όλοι οι ελ. επαγγελματίες να βουλώσουν τις μαύρες τρύπες του προϋπολογισμού (για να συνεχίσουν οι παράγοντες του τόπου μας να πίνουν και να τρώνε αμέριμνοι), ήτοι να πληρώνουν τη νύφη.

Τι να κάνω για να πάψω να νιώθω ότι ο Τρισκατάρατος Ψευδός (κακό χρόνο να 'χει) χρίστηκε και επίσημα πλέον νταβατζής μου;

Αναλυτικότερα εδώ κι εδώ (όπου καλά τα λέει ο καλός κύριος).
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Εσύ δεν γέμισες αρκετά τις μπαταρίες σου ή εμείς που δεν πήγαμε ακόμα διακοπές δεν έχουμε δύναμη ούτε να βρίσουμε πια;
 
Αυτός ο κύριος που λέτε δεν είναι με όλους τόσο σκληρός. Έχει και τις συμπάθειές του. Και είναι φυσικό, όταν θες να χαρίσεις σε κάποιους, να πρέπει να πάρεις περισσότερα από άλλους. Εμένα όμως δεν με πειράζουν όλα αυτά, γιατί βλέπω ότι οι φόροι πιάνουν τόπο. Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς από τις υπηρεσίες που προσφέρει το κράτος; Περίθαλψη, συντάξεις, παιδεία, πρόνοια, υποδομή, συγκοινωνίες, δημόσιες υπηρεσίες, προστασία του πολίτη, πολιτισμός... Μπορεί να πληρώνει ο φορολογούμενος κάτι παραπάνω, αλλά το παίρνει πίσω με Τόκο*!

*Ναι, τον παρουσιαστή εννοώ.
 
Εμένα με παγώνει και μου σηκώνει την τρίχα ο απίστευτα ξερός και ανερυθρίαστος τρόπος με τον οποίο μας πετάνε στα μούτρα τα μέτρα που προτίθενται να πάρουν. Και μετά πάνε στη Βουλή και τα ψηφίζουν με ακόμα μεγαλύτερο θράσος.
Αν κάτσει κανείς να σκεφτεί λεπτομερώς την οικονομική πολιτική που έχει ακολουθήσει μέχρι σήμερα η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας θα τον πιάσει σύγκρυο. Θυμάστε πώς πέρασαν την αύξηση του ΦΠΑ; Σχεδόν εν μία νυκτί.
Και πού είσαι ακόμα! Αν το συνδυάσεις δε με τα οικονομικά σκάνδαλα που έχουν αποκαλυφθεί (Κύριος οίδε πόσα είναι αυτά που δεν έχουν σκάσει μύτη ακόμα) αντιλαμβάνεσαι ότι σου τα παίρνουν για τις δικές τους τις ρεμούλες και για να καλύψουν τον πισινό τους.
Το θράσος τους δεν έχει όρια!
 
Ωραία νέα, έκτακτα. Μπράβο στον αλογοκλέφτη.
(Καλά να πάθω. Έπρεπε να ξεμείνω στο αρχιπέλαγος και να χαζεύω τις λίμνες, τις καλντέρες και τις ορτανσίες.)



σκρουντ
 
Μα μην είστε τόσο αρνητικοί, θα πιάσουν τόπο τα λεφτά σας! Π.χ. θα κάνουν δωρεάν διακοπές κάποιοι συνάνθρωποί σας. Δεν είναι σημαντικό αυτό;

Εξηγώ: δύο νεαροί παραγωγοί του Mad Radio πετάγονται το σαββατοκύριακο στη Σαντορίνη για να εργαστούν ως DJ σ' ένα κλαμπ και σ' ένα μπητς μπαρ. Σημαντική εκδήλωση; Καθόλου, αλλά ο ΕΟΤ είναι χορηγός σε αυτό το τρομερό happening, το οποίο τόσο ανάγκη είχε η Σαντορίνη Αυγουστιάτικα.


Δεν πιστεύω εσείς να πληρώσατε για τις διακοπές σας, ε;
 
Καλό νέο μόνο για όσους είναι κάτω από 30 ετών, όμως. Μετά τα 30, κόβεις το λαιμό σου/μεταναστεύεις/έχεις προλάβει να ξεπετάξεις 3 πιτσιρίκια.

Από το in.gr: Ενα ακόμη βήμα πίσω κάνει ο υπουργός Οικονομίας και διατηρεί για τρία επιπλέον έτη το αφορολόγητο των 10.500 ευρώ για όλα τα μπλοκάκια (και όχι μόνο για όσα «φιλοξενούν» αποδείξεις ενός εργοδότη ή δύο διαδοχικών στη διάρκεια ενός έτους), αρκεί ο κάτοχός τους να μην έχει κλείσει το 30ο έτος ηλικίας. [...]
 

Zazula

Administrator
Staff member
Καλό νέο μόνο για όσους είναι κάτω από 30 ετών, όμως. Μετά τα 30, κόβεις το λαιμό σου/μεταναστεύεις/έχεις προλάβει να ξεπετάξεις 3 πιτσιρίκια.
Ή, ακόμη καλύτερα, παντρεύτεσαι έναν/μία υπουργό (κι άσ' τον/την να πληρώσει εκείνος τη νύφη / να ξυρίσει εκείνη το γαμπρό). :D
 
in.gr;13935[COLOR=darkslateblue said:
Ενα ακόμη βήμα πίσω κάνει ο υπουργός [/COLOR]
Όταν θες να εισπράξεις 150 και ανακοινώνεις ότι θα εισπράξεις 200, ώστε μετά να πεις "καλά, επειδή σας αγαπάω θα σας πάρω μόνο 150" και να νομίζουν ότι τους έκανες και χάρη, δε λέγεται ένα βήμα πίσω. Κάπως αλλιώς λέγεται, αλλά δε μου 'ρχεται τώρα η λέξη.
 

Elsa

¥
Απόσπασμα από κείμενο της «Γαλέρας» με τίτλο «Προσοχή, πτώση λίθων και φόρων»! Το πλήρες άρθρο εδώ.

Λίγο-πολύ, όλα τα πράγµατα που συµβαίνουν σ’ αυτή τη χώρα έχουν τη διάσταση ενός φυσικού φαινοµένου. Τόσο, ώστε θα αρκούσε κάθε υπουργείο να αναρτήσει στα πεδία αρµοδιότητάς του πινακίδες που να προειδοποιούν απλά τους πολίτες για τους κινδύνους που συνεπάγεται η χρήση κάθε υπηρεσίας. «Προσοχή, άνοδος πληθωρισµού», θα µπορούσαν να λένε οι πινακίδες τού υπουργείου Ανάπτυξης έξω από τα σούπερ µάρκετ και τις λαϊκές, «Προσοχή, κυκλοφορεί ανεργία», θα ειδοποιούσαν τα µηνύµατα του υπουργείου Απασχόλησης, «Προσοχή, κυκλοφορούν σαπιοκάραβα», θα προειδοποιούσε το υπουργείο Ναυτιλίας. Και, φυσικά, ο υπουργός Οικονοµίας θα καθάριζε µε τη σαφή και ειλικρινή προειδοποίηση: «Προσοχή, βρέχει φόρους». Ειδικά ο κ. Αλογοσκούφης δικαιούται τον τίτλο τού Νεύτωνα της οικονοµίας. Ό,τι αρνητικό συµβαίνει στο πεδίο της, είναι αποτέλεσµα µιας αναπότρεπτης φυσικής νοµοτέλειας.
 
Δεν θα καταργηθεί το αφορολόγητο, λέει η σημερινή είδηση, αλλά θα τα πάρουν από αλλού. Όλο εκπλήξεις είναι αυτή η κυβέρνηση!
 
Top