metafrasi banner

plutoed = υποβαθμισμένος (σαν τον Πλούτωνα), "πλουτωνοποιημένος"

Η λέξη για κάποιον που έχει υποβαθμιστεί, που η αξία του έχει υποτιμηθεί από τρίτους, από την απόφαση της Διεθνούς Αστρονομικής Ένωσης (2006), που άλλαξε τον ορισμό του πλανήτη, με αποτέλεσμα ο Πλούτωνας να εκπέσει και να χαρακτηριστεί πλανήτης νάνος (μαζί με την Δήμητρα, τον Μακεμάκε, την Χαουμέια* και την Έριδα). Το ρήμα to pluto, στα ελληνικά πλουτωνοποιώ, η ενέργεια πλουτωνοποίηση.


* Makemake και Haumea.
 

nickel

Administrator
Staff member
Plutoed
The verb "tο pluto" (preterite and past participle: "plutoed") was a neologism coined in the aftermath of its transition from planet to dwarf planet in the aftermath of the 2006 IAU decision. In January 2007. the American Dialect Society chose "plutoed" as its 2006 Word of the Year, defining "to pluto" as "to demote or devalue someone or something", "as happened to the former planet Pluto when the General Assembly of the International Astronomical Union decided Pluto no longer met its definition of a planet."
Society president Cleveland Evans stated the reason for the organization's selection of "plutoed": "Our members believe the great emotional reaction of the public to the demotion of Pluto shows the importance of Pluto as a name. We may no longer believe in the Roman god Pluto, but we still have a sense of connection with the former planet."

http://books.google.gr/books?id=JsBb6pmH404C&pg=PA262#v=onepage&q&f=false

Δεν είμαι ωστόσο διατεθειμένος να δεχτώ την πλουτωνοποίηση τόσο εύκολα, ιδίως όταν μας καλύπτει η υποβάθμιση, ακόμα και στην περίπτωση του Πλούτωνα. Πρέπει να ακολουθούμε τους Αγγλοσάξονες σε κάθε προχειρολογία τους; Άλλωστε, εδώ δεν γίνεται κάποιος/κάτι Πλούτωνας ή σαν το Πλούτωνα. Απλώς παθαίνει τα πάθη του Πλούτωνα.
 
Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι το δέχομαι, ωστόσο μάλλον θα το επέλεγα στην περίπτωση που ένα κείμενο χρησιμοποιούσε την λέξη μέσα στο ειδικό της context ή αν υπήρχε και η λέξη devalue, παραδίπλα και φυσικά εάν η έκφραση συνοδευόταν από επεξήγηση (π.χ. αν το κείμενο την παράθετε σαν ορολογία ή αν ήταν σε διάλογο που ο συνομιλητής εξηγεί την χρήση του όρου).
 

SBE

¥
Ίσως ο τίτλος θα έπρεπε να αλλάξει σε "Πλουτωνικά" (δλδ πάθη).
 

nickel

Administrator
Staff member
Το αντίστοιχο ρέτζιστερ θα ήθελε κάτι σαν ξεπλουτωνισμένος (κατά το ξεπουπουλιασμένος). :)
 

SBE

¥
Μα δεν του βγάλανε τον Πλούτωνα του Πλούτωνα.
Τον αδόξαστο του βγάλανε
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχεις δίκιο, αλλά είναι το στερητικό παράδειγμα (το ξεπουπουλιάζω) που είναι λάθος, όχι η επιτατική χρήση.
Με τη γλώσσα καρφωμένη στο στόμα (όπως στην εικόνα που σου θυμίζει να του έχει κάτσει του παιδιού το γλειφιτζούρι στο μάγουλο και να μη λέει να ξεκολλήσει), σκέφτηκα το εκπλουτωνίζω αντί για το πλουτονοποιώ, αλλά αμέσως μετά είπα: «Μωρέ τι εκπλουτωνίζω; Ξεπλουτωνίζω και πολύ του πάει!»
 
Ναι, το παράδειγμα ήταν λάθος. Το ξεπέφτω ίσως θα ήταν καλύτερο (είναι και σχετικό με την περίπτωση).

Επίσης προτείνω: πλουτωνική αποπλάνηση.:)
 

nickel

Administrator
Staff member
[tongue firmly in mouth]
Θα έπρεπε να μελετήσουμε σοβαρά τον πλουτώνιο εκπεσμό, ναι.
Ενδιαφέρον έχει το ότι, ενώ ο Πλάτων(ας) μάς έδωσε τον πλατωνικό, ο Πλούτων(ας) δεν μας έδωσε τον πλουτωνικό αλλά τον πλουτώνιο.
Οπωσδήποτε, αν έχετε κάποια εκρηκτική σχέση, θα πρέπει να την περιγράψετε ως πλουτωνική για να πιάσει το λογοπαίγνιο...
[/tongue firmly in mouth]
 
Βέβαια αυτό δεν είναι μόνο ονομαστική υποβάθμιση, ενώ, στην περίπτωσή μας, από πλανητικής σκοπιάς δεν άλλαξε κάτι στον Πλούτωνα, το πώς τον κατηγοριοποιούμε άλλαξε. Θα έλεγα μάλιστα ότι το ρήμα pluto περιέχει και μια δόση αμφισβήτησης, γιατί την απόφαση της ΔΑΕ την αμφισβήτησαν αρκετοί καταξιωμένοι αστρονόμοι. Οπότε μιλάμε για κάτι σαν "άδικη υποβάθμιση" ή "εξευτελιστική υποβάθμιση" ή "μη αναγνώριση πραγματικής αξίας".
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Πλουτωνίστηκε, πλουτωνισμένος (λαϊκότρ. πλουτωνιάστηκε, πλουτωνιασμένος). Απεμπλουτίστηκε (ο Πλούτωνας, όχι το πλουτώνιο), φτωχοποιήθηκε ο πόβερος (αυτό θα πει πραγματική παγκοσμιοποίηση), αποπλανήθηκε, αποπλανηθείς (αρχ. ἀποπλανῶ: 'οδηγώ έξω απ' το θέμα'), αποπλανητίζω (οδηγώ έξω απ' το χορό τη χορεία των πλανητών), αποπλανητίστηκε, αποπλανητισμένος.

pluto_dog_01.jpg

Κατακαημένε Πλούτωνα, ήσουν ένα πετράδι
στον ουρανό, πλανητικό, μα σ' έκαναν ρημάδι
όταν σε υποβάθμισαν, στα τάρταρα, στον Άδη
στης Περσεφόνης την αυλή, στο μαύρο το σκοτάδι

Άνοιξε πέτρα να κλειστώ
ήλιος να μη με βλέπει
αντί για νύφη πρέπει
πρέπει στα μαύρα να ντυθώ

Άνοιξε πέτρα για να μπω
πάει ο πλανήτης π' αγαπώ
Νύχτα, κατέβα απ’ τα βουνά
μέρα να μη με δει ξανά

Μπάτε, πλανήτες, στο χορό
κι αφήστε με μονάχο
- με είπαν νάνο, βράχο -
τον
Χάροντα να καρτερώ :twit:

Pluto - Björk

Excuse me, but I just have to explode, explode this body off me
I'll be brand new, brand new tomorrow, a little bit tired, but brand new
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ψηφίστε για τα ονόματα των δύο δορυφόρων του Πλούτωνα που ανακαλύφτηκαν πρόσφατα, σε αυτή την ιστοσελίδα, που αρχίζει:

Help Us Name the Moons of Pluto!

Images taken by the Hubble Space Telescope in 2011 and 2012 revealed two previously unknown moons of Pluto. So far, we have been calling them "P4" and "P5", but the time has come to give them permanent names. If it were up to you, what would you choose?

By tradition, the names of Pluto's moons come from Greek and Roman mythology, and are related to the ancient tales about Hades and the Underworld. Please pick your favorites on the ballot below.

[...]


Οι δικές μου προτιμήσεις; Αχέρων και Στυξ.
 

bernardina

Moderator
Ψηφίστε για τα ονόματα των δύο δορυφόρων του Πλούτωνα που ανακαλύφτηκαν πρόσφατα, σε αυτή την ιστοσελίδα, που αρχίζει:
Οι δικές μου προτιμήσεις; Αχέρων και Στυξ.
Οι δικές μου, Ορφέας και Ευρυδίκη. :)
 

Earion

Moderator
Staff member
Εμένα μου αρέσουν Hypnos και Lethe. Πολύ ρομαντικά. Καλότυχοι οι νεκροί που λησμονάνε, και λοιπά και λοιπά.
 

bernardina

Moderator
Εμένα μου αρέσουν Hypnos και Lethe. Πολύ ρομαντικά. Καλότυχοι οι νεκροί που λησμονάνε, και λοιπά και λοιπά.
Δεν θα το πιστέψεις, αλλά ήταν η δεύτερη επιλογή μου με πολύ μικρή διαφορά... :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να μην έχει μια Περσεφόνη ο Πλούτωνας;
Περσεφόνη θα αποκτήσει όμως, ή Proserpina και θα ψαχνόμαστε;

Ο William Shatner πρότεινε ήδη το όνομα Vulcan (που δεν εμφανίζεται εναλλακτικά ως Hephaistos...).
 
Top