Πειραιάς, τότε και τώρα

Earion

Moderator
Staff member
Τα λεγόμενα Βοτσαλάκια της Καστέλας έχουν άλλη όψη μετά από τόσα χρόνια. Γιατί άραγε; Αναδιαμορφώθηκε η ακτή από ανθρώπινη παρέμβαση ή άλλαξε το τοπίο από φυσική ενέργεια (μεταβολή της στάθμης της θάλασσας);

(Δε ρωτώ βέβαια για την ακτογραμμή του Φαλήρου, που θυσιάστηκε στο βωμό των Ολυμπιακών) :(
 

bernardina

Moderator
(Δε ρωτώ βέβαια για την ακτογραμμή του Φαλήρου, που θυσιάστηκε στο βωμό των Ολυμπιακών) :(
Η ακτογραμμή του Φαλήρου θυσιάστηκε πολύ πριν από τους Ολυμπιακούς. Εκεί γύρω στη χούντα, αν δεν απατώμαι, άρχισε να μπαζώνεται και να σπρώχνεται η θάλασσα όλο και πιο έξω. Όταν πήγαινα δημοτικό, εκεί που τώρα είναι λεωφόρος ήταν κάτι παιδικές χαρές. Μετά -αρχές δεκαετίας του '70- ήρθαν οι Άγιες Μπουλντόζες και μπαζώσανε, μετά (1981-1984) έγινε το ΣΕΦ και ύστερα με τους Ολυμπιακούς ήρθε κι έδεσεεεε. Γι' αυτό λέμε ότι η Αθήνα είναι ίσως η μόνη πόλη στον κόσμο που έστρεψε τα νώτα της προς τη θάλασσα. Και δη μια υπέροχη θάλασσα...
 

bernardina

Moderator
Μπέρνη, όχι μόνο η Αθήνα.

Ναι, φυσικά. Το "η μόνη" μπήκε καθ' υπερβολή --αφού δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω όλες τις πόλεις του κόσμου--, όμως ειδικά ο Σαρωνικός είναι μια υπέροχη θάλασσα που θα άξιζε να τη χαίρεται όλος ο πληθυσμός του Λεκανοπεδίου. Η μισή Ελλάδα, δηλαδή, εδώ που τα λέμε. :(
Και μιλάμε για μια εκπληκτική ακτογραμμή, από τη Φρεαττύ(δ)α μέχρι... (σταμάτα όπου θες ;))
 

SBE

¥
Είχα υπόψη μου όχι πόλεις του εξωτερικού αλλά άλλες της Ελλάδας- συγκεκριμένα την Πάτρα. Σε όλες τις παραθαλάσσιες περιοχές, μπάζωμα στο έπακρο, κι όχι ενδιαφέρον μπάζωμα, να φτιάξουν μια παραλιακή ζώνη με χώρους αναψυχής (και δεν εννοώ καφετέριες και ψαροταβέρνες), και να τη διατηρήσουν. Στην Πάτρα π.χ μπάζωσαν όλη την περιοχή ανατολικά του λιμανιού και την έκαναν με φαδρύ πεζοδρόμιο για περίπατο ή τζόγκινγκ ή ό,τι άλλο. Αλλά το αποτέλεσμα ήταν ότι το φαρδυ πεζοδρομιο έχει γίνει χώρος παρκιγκ για διπλο και τριπλο παρκαρίσματα αυτών που πανε να πιούνε τον καφέ τους. Λίγο πιο πέρα που αραιώνουν τα μαγαζιά είναι όντως χώρος για πεζοπορία, άθληση κλπ. Αλλά ούτε συντήρηση έχει, ούτε τίποτα ιδιαίτερα ενδιαφέρον (και το πιάνει ο βοριάς που σηκώνει πέτρες). Και στο τέρμα της διαδρμής το παλιό ανοιχτο κολυμβητήριο, παλιό που λέει ο λόγος, εγκαινιάστηκε τη δεκαετία του '80 με πολλές φανφάρες, και τώρα είναι εγκαταλελλημένο, σκουριάζει και σαπίζει και μπορεί να πέσει κανένας στην αδειανή πισίνα και να σκοτωθεί κλπ κλπ. Και φυσικά, λόγω εγγύτητας στο λιμάνι όλα αυτά τώρα ειναι γεμάτα νεαρούς λαθρομετανάστες που προσπαθούν να γίνουν λαθρεπιβάτες και γενικώς αγριεύεσαι όταν περπατάς αμέριμνα (όπως έκανα το λάθος να κάνω εγώ νομίζοντας ότι είναι 1982, όχι 2002) και σε πλησιάζει ένα μπουλούκι αγριόφατσες.
Το κερασάκι; Μετά από αυτή την επέκταση του λιμανιού κλπ κλπ, τώρα το εγκαταλείπουν και επεκτέινουν το λιμάνι από τη δυτική πλευρά.
Ο Πατραϊκό'ς- Κορινθιακός έχει πρόβλημα διάβρωσης, οπότε φαντάζομαι το μπάζωμα είναι η μόνη λύση για όλους αυτούς που πήγαν κι έχτισαν πάνω στη θάλασσα (το χωριό μας είναι 500 μέτρα από τη θάλασσα, γιατί η περιοχή ηταν κάποτε όλο έλη και φυσικά τρελλοί δεν ήταν να πανε να χτίσουν στις καλαμίες, μετά ήρθαν οι παραθεριστες, αγόρασαν τα έλη και χτίσανε μέσα στο νερό και τώρα φωνάζουν να τους προστατέυσει το κράτος).
 

bernardina

Moderator

Επιτέλους.
Πόσο χαίρομαι! (δεκαπέντε χρόνια κλεισούρα κι αχρηστία ήταν αυτά, όχι παίξε-γέλασε)
Και πόσο χαίρομαι που καλλιτεχνικός διευθυντής είναι παλιό γειτονόπουλο και σχεδόν συμμαθητής (μερικά χρόνια μεγαλύτερος ;) )

Ακριβώς δίπλα του, δε, ετοιμάζεται ο σταθμός του μετρό. Μακάρι να έρθουν γρήγορα καλύτερες μέρες για το Λιμάνι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για τ' όνομά σου, την ιστορία, όλα τα χρόνια μου σε χιόνια και σε κρύα
Για την αγάπη μου, τη μεγάλη, γι' αυτό που δεν καταλαβαίνουνε οι άλλοι
Για τα θρανία μου, τα γραμμένα, για τα εισιτήρια που κράτησα κομμένα
Για τα κασκόλ μου, που 'χουν παλιώσει, και για την τρέλα που ποτέ δεν θα τελειώσει
Για όλα τούτα, για το λιμάνι, για όσα κάνεις και για όσα έχεις κάνει
Για όλα τούτα και γι' άλλα τόσα, γι' αυτό ρε Θρύλε είσ' η πιο μεγάλη αρρώστια.

Θρύλε ολέ, Θρύλε, ολέ, Θρύλε ολέ
 

Earion

Moderator
Staff member
Θα το βάλεις και στο Μηνολόγιον Νοεμβρίου; :D

Το Remember, remember εννοώ ...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πράγματι: 5 Νοεμβρίου 1955... τότε που άρχισε η Ιστορία να (ξανα)γράφεται! :D
Μιλάς με γρίφους, γέροντα. Πες, τουλάχιστον, αν περιέχουν και Καμήλες...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
:lol:

Και τώρα, βρες τι κατάλαβα εγώ... :)

Άκου άρχισε η ιστορία να (ξανα)γράφεται... Από έναν ειδικό των αεροπορικών θεμάτων και της ρωσικής, πού θα μπορούσε να μας οδηγήσει αυτή η υπόδειξη;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
The Greek Cello - Piano Project: San magemeno to mialo mou / Σαν μαγεμένο το μυαλό μου

 
Top