Παράλληλοι διάλογοι με αφορμή 28 συλλήψεις φοιτητών

rogne

¥
Δεν ξέρω αν έχουν μαθευτεί ευρύτερα τα απίστευτα που συνέβησαν χτες στην Κέρκυρα, με αφορμή μια προσπάθεια φοιτητών του Τ.Ξ.Γ.Μ.Δ. να συναντηθούν με την πρύτανη για να της εκθέσουν αυτά. Χαρακτηριστικές οι καταγγελίες των γεγονότων από τον Φοιτητικό Σύλλογο του Τμήματος και από την ΠΕΕΜΠΙΠ, εδώ και εδώ αντίστοιχα.
 
Εγώ προσωπικά θέλω όλα τα γεγονότα, γιατί έχω λίγο κουραστεί με το δίκιο αυτών που φωνάζουν μόνο...

Πώς μπήκαν μέσα; Τι έκαναν όταν μπήκαν; Ποια η συμπεριφορά τους; Τι είχε προηγηθεί; Τι ακριβώς συνέβη;

Όλα αυτά και άλλα πολλά θα σχημάτιζαν μια σφαιρική άποψη στο δικό μου το μυαλό και θα με βοηθούσαν στην κατανόηση και την ορθή κρίση.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
Πώς μπήκαν μέσα; Τι έκαναν όταν μπήκαν; Ποια η συμπεριφορά τους; Τι είχε προηγηθεί; Τι ακριβώς συνέβη;
[...]

... με αφορμή μια προσπάθεια φοιτητών του Τ.Ξ.Γ.Μ.Δ. να συναντηθούν με την πρύτανη για να της εκθέσουν αυτά. Χαρακτηριστικές οι καταγγελίες των γεγονότων από τον Φοιτητικό Σύλλογο του Τμήματος και από την ΠΕΕΜΠΙΠ, εδώ και εδώ αντίστοιχα.

Από τη μια πλευρά, παρόντων όμως. Για την άλλη, δεν ξέρω.
 

crystal

Moderator
Πέρα από τα -αναμενόμενα- χάλια με το εξάμηνο, εγώ έχω σκαλώσει και με άλλα. Φρουρά στην Πρυτανεία;;;!!! Έκοψαν τη στέγαση;;;!!!

Πώς μπήκαν μέσα; Τι έκαναν όταν μπήκαν; Ποια η συμπεριφορά τους; Τι είχε προηγηθεί; Τι ακριβώς συνέβη;

Τι έγινε τώρα δεν ξέρω. Αλλά επειδή είχα βρεθεί σε διαμαρτυρία στην Πρυτανεία για το ίδιο ακριβώς θέμα* το 2005, δηλαδή λίγο πριν φύγω για το δικό μου εξάμηνο, σας βεβαιώνω ότι είχαμε πάει γύρω στα 30 άτομα μαζί με καθηγητές μας, περιμέναμε υπομονετικά να μας δεχτεί ο Αντιπρύτανης, μπήκαμε μέσα περίπου οι μισοί, κάναμε μια συζήτηση και σηκωθήκαμε και φύγαμε. Ούτε φωνές, ούτε φασαρίες. Καθόλου ένταση.
Αλλά βέβαια, όταν έχεις παρκάρει φρουρό στην είσοδο και κλούβα απέξω, θαρρείς και φοβάσαι ότι οι φοιτητές θα εισβάλουν στο γραφείο σου και θα σε πλακώσουν, όταν δηλαδή τους αντιμετωπίζεις by default σαν εγκληματίες, ακόμα κι αν υπάρξει ένταση, ας μην αναρωτιόμαστε μετά το γιατί.

Έχω αηδιάσει απίστευτα, κι όχι τόσο για τα ΜΑΤ (ξαναλέω: αναμενόμενο). Έχω αηδιάσει γιατί μου φαίνεται αδιανόητο να κλείνεις την πρόσβαση στην Πρυτανεία, που είναι το πιο όμορφο κτήριο του Πανεπιστημίου, λες κι είναι το προσωπικό σου απόρθητο φρούριο. Απ' αυτό και μόνο φαίνεται η αντίληψη που έχει κανείς για το "δικό μας" και το "δικό μου" στο ίδρυμα που έχει κληθεί να διαχειριστεί. Από 'κει και πέρα, τα ΜΑΤ και τα κονδύλια στα νεκροταφεία είναι τα εύλογα αποτελέσματα.

*Η ιστορία με το εξάμηνο κρατάει χρόνια. Σας κόβουμε λεφτά, δεν σας κόβουμε λεφτά. Σας κόβουμε το εξάμηνο, άντε να σας το χαρίσουμε και φέτος. Κι αυτό που με είχε εντυπωσιάσει περισσότερο τα χρόνια που ήμουν φοιτήτρια, ήταν η στάση των άλλων τμημάτων. Σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι φοιτητές το θεωρούσαν μια περιττή πολυτέλεια που έπρεπε να κοπεί. Όχι με τη λογική "λεφτά δεν έχουμε κι εσείς θέλετε Ευρώπες", όχι. Με τη λογική "ή όλοι ή κανείς". Κι αντί να παλέψουμε για να πάμε όλοι, θα παλέψουμε για να μην πάει κανείς.
 
Για μισό λεπτό, ρε παιδιά, γιατί θα τρελαθούμε στο τέλος. Παρακάμπτω τα τραγικά που γίνονται με τα κονδύλια κτλ. Μπαίνουν τα ΜΑΤ μέσα στο πανεπιστήμιο την ώρα της συνέλευσης των φοιτητών και χτυπάνε και φοιτητές; Και μαζεύουν φοιτητές μέσα από τη σχολή με την κατηγορία της "ομηρίας"; Και -εννοείται- τα ΜΜΕ δεν βγάζουν άχνα; Κάτι δεν πάει καλά σ' αυτήν τη χώρα. Και, δυστυχώς, πολλοί φωνάζουν, αλλά σαν κάτι να τους πνίγει τη φωνή...
 

SBE

¥
όλι, εγώ κατάλαβα άλλο απο αυτό που κατάλαβες. ότι δηλαδή οι φοιτητές περίμεναν έξω από το γραφείο του πρύτανη για να τον πετύχουν να μιλήσουν. Δηλαδη λογικά θα είχε προηγηθει αίτημά τους για ακρόαση που απορρίφθηκε. Οπότε στέκει η κατηγορία της ομηρίας.
Επίσης δεν ξέρω αν χρειαζόταν να πάνε όλοι αυτοί να μιλήσουν στον πρύτανη. Εκπροσώπους παρατάξεων ή έτους δεν έχουν; Δεν συμμετέχουν οι εκπρόσωποι στα συμβούλια; Δεν έχουν οι εκπρόσωποι πρόσβαση στον πρυτανη;

Επίσης στην ανακοίνωση των φοιτητών είδα κάμποσες άκομψες εκφράσεις και υπερβολές, που ευτυχώς δεν επαναλαμβάνονται στην ανακοίνωση του ΣΜΕΔ. Είπαμε, βρασμός ψυχής και έλλειψη πείρας, αλλά χρειάζεται και μέτρο.
 
Φυσικά και δέχομαι αυτά που λέτε και την ανάλυση της Κρύσταλ.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν αντιλέγω ότι τα παιδιά πήγαν με καλές προθέσεις κλπ κλπ. Απλώς επειδή εκτός από φοιτητής, ξέρω τι γίνεται και από την άλλη πλευρά και έχω δει με τα μάτια μου "καλόπαιδα" φοιτητές που θα έκαναν τους μπράβους της ΧΑ να τρέμουν, κρατάω πάντα μικρό καλάθι όταν ακούω τέτοια, γιατί, επαναλαμβάνω, έχω δει με πόσο ωραίο τρόπο κάποιοι φοιτητές διεκδικούν τα δικαιώματά τους. Κι έχω δει και με τα ίδια μου τα μάτια τους φοιτητές να ξηλώνουν πόρτες από κτίρια "διεκδικώντας" τα δικαιώματά τους και άλλα πολλά. Σε ένα κτίριο μάλιστα ήταν τέτοια η μανία που είχε μετατραπεί μια πόρτα γραφείου καθηγήτριας σε πόρτα σαλούν...

Κι επειδή ανοίγει θέμα ασύλου, φυσικά και τα ΜΑΤ δεν έχουν θέση και αν έγινε αυτό που λένε, τότε 10 φορές κατάπτυστοι άλλοι, αλλά απλώς, όσο δεν έχουν τα ΜΑΤ θέση στον πανεπιστημιακό χώρο, άλλη τόση θέση και περισσότερη δεν έχουν οι τραμπούκοι φοιτητές που καταστρέφουν το ίδιο κτίριο που θα έπρεπε να υπερασπίζονται και τρομοκρατούν καθηγητές με αστεία κριτήρια...

Αυτά από μένα. Και μια ειλικρινή απορία: ο ΣΜΕΔ τι σχέση έχει; Θα μας διαφωτίσει κανείς;

Εδιτ: δεν είχα δει το από πάνω ποστ, αλλά έχω κι εγώ τις ίδιες απορίες. Στο τέλος οι φοιτητές θα γίνουν σαν τα ανέκδοτα με τους Πόντιους... Πόσοι φοιτητές χρειάζονται για να κάνουν μια συνάντηση; Και άλλα τέτοια.
 
όλι, εγώ κατάλαβα άλλο απο αυτό που κατάλαβες. ότι δηλαδή οι φοιτητές περίμεναν έξω από το γραφείο του πρύτανη για να τον πετύχουν να μιλήσουν. Δηλαδη λογικά θα είχε προηγηθει αίτημά τους για ακρόαση που απορρίφθηκε. Οπότε στέκει η κατηγορία της ομηρίας.
Επίσης δεν ξέρω αν χρειαζόταν να πάνε όλοι αυτοί να μιλήσουν στον πρύτανη. Εκπροσώπους παρατάξεων ή έτους δεν έχουν; Δεν συμμετέχουν οι εκπρόσωποι στα συμβούλια; Δεν έχουν οι εκπρόσωποι πρόσβαση στον πρυτανη;

Επίσης στην ανακοίνωση των φοιτητών είδα κάμποσες άκομψες εκφράσεις και υπερβολές, που ευτυχώς δεν επαναλαμβάνονται στην ανακοίνωση του ΣΜΕΔ. Είπαμε, βρασμός ψυχής και έλλειψη πείρας, αλλά χρειάζεται και μέτρο.

7 παρά 10 το απόγευμα, την ώρα που κάναμε συνέλευση για το αν θα παραμείνουμε στο κτήριο, η πόρτα της αίθουσας άνοιξε και οι ΜΑΤατζήδες χωρίς να μας δείξουν την εισαγγελική εντολή, μας έσυραν κάτω στην κλούβα, πιάνοντας έναν συμφοιτητή μας απ’ το λαιμό και σέρνοντας τον στις σκάλες. Οι συλλήψεις μπορεί να ήταν 28, αλλά τα άτομα που ήταν μέσα στο κτήριο ήταν πολύ περισσότερα. Η κλούβα έφυγε άρον άρον, την ώρα που πλησίαζε η πορεία αλληλεγγύης στις καταλήψεις, ενώ οι ΜΑΤατζήδες φώναζαν «όσους πήραμε πήραμε, φεύγουμε γιατί έρχεται η πορεία».

Τι δεν καταλαβαίνουμε; Όσες υπερβολές και αν έγιναν, είτε χρειαζόταν να πάνε όλοι αυτοί, όπως λες, να μιλήσουν στην Πρύτανη ή όχι, είτε είχαν δίκιο είτε δεν είχαν, μπήκαν μπάτσοι μες το πανεπιστήμιο και προσήγαγαν φοιτητές χωρίς να έχει γίνει βανδαλισμός, να απειλείται η ζωή ή η ασφάλεια κάποιου ή οποιαδήποτε άλλη παράνομη πράξη, γιατί τόλμησαν μέσα στον χώρο της Πρυτανείας (και συμφωνώ απόλυτα με την Κρύσταλ στο θέμα αυτό) να προβάλουν τα αιτήματά τους. Πραγματικά τώρα, σας φαίνεται λογικό αυτό; Σας φαίνεται σωστό; Προσπαθώ να εκφραστώ με μετριοπάθεια, εδώ, γιατί κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική πραγματικότητα μες το κεφάλι του, και ίσως να είμαι εγώ η παράλογη.

Έδιτ: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, και για να απαντήσω και στο ερώτημα του Άζι από πάνω, ο ΣΜΕΔ πρόβαλε το θέμα στη σελίδα του, και όταν ανέφερα -γιατί δεν το διατύπωσα σωστά, με συγχωρείτε- ότι το Ίντυ κάνει αναφορά στον ΣΜΕΔ, εννοούσα ότι είχε παραπομπή στη σελίδα του.
 

Cadmian

New member
Αναφέρθηκε το θέμα από την ΕΡΤ. Δεν ξέρω αν έχει κάνει ρεπορτάζ στις ειδήσεις, δεν έχω την δυνατότητα να το δω. Άλλη αναφορά από «έγκυρα» ΜΜΕ δεν έχω δει μέχρι στιγμής.

Οι τραμπούκοι ήταν στην πλειοψηφία τους εικοσιενός χρονών κοπέλες, παρεμπιπτόντως. Και πιο μικρές ίσως. Το ΤΞΓΜΔ ειδικά δεν επαίρεται ότι διαθέτει πολυπληθή αρσενικό φοιτητόκοσμο.
 
Η δια Σαμαράν Σαλή πρέπει να φάει μια μήνυση στην κεφάλα πρώτα-πρώτα γι' αυτά που καταγγέλλουν οι φοιτητές όσον αφορά τις σπατάλες, εφόσον μπορούν να τα τεκμηριώσουν.
 

SBE

¥
Εμ, εκεί είναι το θέμα Κώστα, ότι από αυτά που ακούς τα μισά είναι πάντα ατεκμηρίωτες φήμες.

Όλι, η αστυνομία δεν πήγε αυτόκλητη, δεν πέρασαν απ'έξω, είδαν κόσμο και μπήκαν. Προφανώς κάποιος τους κάλεσε, και μας λένε και ποιός (η γραμματέας με εντολή της πρυτάν- πως είναι ο θηλυκός πρύτανης ρε παιδιά; ). Και τους είπε π.χ. είναι 100 άτομα και τους διώχνουμε και δεν φεύγουν και φέρονται απειλητικά. Ε, τι θα κάνει ο σώφρων αρχηγός της αστυνομίας; Θα στείλει δύο αστυνομικούς να ρίξουν μια ματιά και να κινδυνεύσουν να φάνε το ξύλο της χρονιάς τους ή θα στείλει όση αστυνομία αντιστοιχεί σε 100 εξαγριωμένους; Προφανώς το δεύτερο.
Επίσης, γιατί ενώ ήταν πολλοί στο χώρο συλλάβανε μόνο τους 25; Μήπως οι 25 ήταν αυτοί που τους όρμηξαν; ή τους έβρισαν; Ή αρνήθηκαν να αποχωρήσουν; Ή ήταν στην πρώτη σειρά;
Γι' αυτό θα ήθελα να ακούσω τι έγινε από κάποιον μάρτυρα κι όχι από τις ανακοινώσεις.
 
Αν δεις τη φωτογραφία στο indymedia, εμφανίζεται μια κατάσταστη τελείως ήρεμη από πολύ λίγα άτομα. Βέβαια αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτό που είπαν οι ίδιες, ότι δηλ. "συνέλαβαν 28 αλλά ήμασταν πολύ περισσότεροι, απλώς εκείνη την ώρα έφτανε η πορεία για την αλληλεγγύη στις καταλήψεις, κι έτσι είπαν τα ΜΑΤ φεύγουμε με όσους πιάσαμε, γιατί πλάκωσε η πορεία". Από την άλλη πιθανόν να ετοιμάζονταν για κατάληψη, όπως λένε οι ίδιες (συσκεπτόμασταν για το αν θα παραμείνουμε στο κτήριο). Προσωπικά βέβαια, άσχετα απ' όλα αυτά, είμαι τελείως αντίθετος σε επέμβαση των ΜΑΤ για ψύλλου πήδημα. Αλλά η κυβέρνηση έχει αποφασίσει να παίξει το χαρτί της μηδενικής ανοχής σε όλα τα πεδία (πλην βέβαια των ρατσιστικών δολοφονιών και του υγιώς σκεπτόμενου φασιστόκοσμου, όπου δείχνει άπειρη ανοχή, έτσι ώστε το να μαχαιρώσεις κάποιον σκουρόχρωμο στο δρόμο να είναι πια...in στην "Ελλάδα της κρίσης".)
 
Καλημέρα! Στη θέση σου, Κώστα, δεν θα πίστευα ό,τι ακριβώς λέει το Indymedia. Κάποτε το διάβαζα κι εγώ πολύ συχνά, μέχρι που διαπίστωσα ότι απλώς είναι η άλλη όψη του ίδιου ακριβώς νομίσματος...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν αντιλέγω ότι τα παιδιά πήγαν με καλές προθέσεις κλπ κλπ. Απλώς επειδή εκτός από φοιτητής, ξέρω τι γίνεται και από την άλλη πλευρά και έχω δει με τα μάτια μου "καλόπαιδα" φοιτητές που θα έκαναν τους μπράβους της ΧΑ να τρέμουν,
Επειδή είμαι κι εγώ απόφοιτος του ΤΞΓΜΔ, να σας πω ότι η σύνθεση του εκάστοτε έτους είναι περίπου 95% γυναίκες. Επίσης, όπως λέει και η Κρύσταλ παραπάνω, οι φοιτητές που παρακολουθούν είναι λίγοι. Για να φανταστείτε, 30 άτομα μπορεί να είναι το έτος σχεδόν σε απαρτία. Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι έγινε, αλλά προς το παρόν σχηματίζω την εικόνα πως η αντίδραση της πρυτανείας να καλέσει τα ΜΑΤ ήταν υπερβολική.
 

SBE

¥
Το πανεπιστημιακό άσυλο καταργήθηκε, επομένως αυτό που μένει για την πλήρη εφαρμογή της κατάργησης είναι παρέμβαση της αστυνομίας από μία φορά σε κάθε πανεπιστήμιο, για να το χωνέψουν οι ενδιαφερόμενοι. Πιθανόν η πρυτανεία δοκιμάζει τα νερά.
Αυτό που με ενοχλεί είναι η παραπλανητική διαστρέβλωση της πραγματικότητας στις ανακοινώσεις, ακόμα και σε αυτή του ΣΥΡΙΖΑ, που λέει ότι οι αστυνομικοί τους φέρθηκαν "σαν να είναι εγκληματίες" επειδή τους πήραν στοιχεία και αποτυπώματα χωρίς να υπάρχει κατηγορία. Βλακώδη παιχνίδια με τις λέξεις. Υπήρχε κατηγορία, αφού τους πήγαν στον εισαγγελέα. Δηλαδή, η αστυνομία δεν έκανε κάτι διαφορετικό από το προβλεπόμενο από το νόμο. Κι αυτή η υπερβολή και η εσκεμμένη διαστρέβλωση ακόμα και από επίσημους φορείς είναι που με κάνει να χαίρομαι που και που, που δεν ζω στην Ελλάδα.

Παρεμπιπτόντως, τι πάει να πει κυρίως κορίτσια; Όταν θέλουμε ίση μεταχείριση, θα πρέπει και τα κορίτσια να αναλαμβάνουν ευθύνες για τις πράξεις τους. Η μόνη διαφορά είναι ότι ένας αστυνομικός μπορεί να τις μεταφέρει σηκωτές πιο εύκολα. Αλλά υπάρχουν και άντρες κοντοί και αδύνατοι.
 
Αν δεις τη φωτογραφία στο indymedia, εμφανίζεται μια κατάσταστη τελείως ήρεμη από πολύ λίγα άτομα.

Το indymedia είναι τόσο έγκυρο όσο και η Daily Mail. Δεν νομίζω ότι στέκει η παράθεση πληροφοριών από έναν άκρως πολιτικοποιημένο ιστότοπο, με μονόδρομη κατεύθυνση (στον οποίον, παρεμπιπτόντως, γίνεται -ίσως- η πιο άγρια λογοκρισία στο ελληνικό Διαδίκτυο).

Aλλά η κυβέρνηση έχει αποφασίσει να παίξει το χαρτί της μηδενικής ανοχής σε όλα τα πεδία (πλην βέβαια των ρατσιστικών δολοφονιών και του υγιώς σκεπτόμενου φασιστόκοσμου, όπου δείχνει άπειρη ανοχή, έτσι ώστε το να μαχαιρώσεις κάποιον σκουρόχρωμο στο δρόμο να είναι πια...in στην "Ελλάδα της κρίσης".)

Σε καμμιά περίπτωση δεν υποστηρίζω την κυβέρνηση, αλλά αυτό πού ακριβώς το βασίζεις; Πού είδες δείγματα ανοχής απέναντι σε μαχαιρώματα οποιουδήποτε ανθρώπου;

Επειδή είμαι κι εγώ απόφοιτος του ΤΞΓΜΔ, να σας πω ότι η σύνθεση του εκάστοτε έτους είναι περίπου 95% γυναίκες.

Αυτό που λέτε είναι ελαφρώς σεξιστικό. Οι γυναίκες είναι άλλο είδος από τους άντρες;
 
Παρεμπιπτόντως, τι πάει να πει κυρίως κορίτσια;
Αυτό που λέτε είναι ελαφρώς σεξιστικό. Οι γυναίκες είναι άλλο είδος από τους άντρες;
Για μένα ήταν τελείως σαφές τι ήθελε να πει η Palavra εδώ, αφού μάλιστα παραθέτει και το κείμενο στο οποίο απαντούσε:
έχω δει με τα μάτια μου "καλόπαιδα" φοιτητές που θα έκαναν τους μπράβους της ΧΑ να τρέμουν
Στο πλαίσιο αυτό, η απάντηση ότι στη σχολή φοιτούν κυρίως κορίτσια προφανώς πάει να πει ότι είναι πολύ απίθανο να βρεθούν ανάμεσά τους "καλόπαιδα" που θα κάνουν τους μπράβους της ΧΑ να τρέμουν. Αδύνατον δεν είναι βέβαια, αλλά είναι πολύ απίθανο, δεδομένου ότι οι γυναίκες είναι κατά μέσο όρο πιο μικρόσωμες από τους άντρες, έχουν μικρότερη μυϊκή μάζα και λιγότερη τεστοστερόνη (κατά μέσο όρο λέμε, μην αρχίσουμε "ναι αλλά υπάρουν και πρωταθλήτριες του μποξ" - στη σχολή διερμηνέων δεν ξέρω πόσες τέτοιες έχει - "ναι αλλά άμα εξαγριωθούν ποιος ξέρει τι μπορεί να κάνουν" - πολλά προφανώς, αλλά οι άντρες περισσότερα, κατά μέσο όρο πάντα - "ναι αλλά εκείνο το 5% μπορεί να έχει τραμπούκους" - ναι, μπορεί, δεν είπε κανείς ότι δεν μπορεί, είπε μόνο ότι δεν είναι πολύ πιθανό - κλπ κλπ)

Αυτό φαντάζομαι ήθελε να πει η Palavra και μου φαίνεται τουλάχιστον άστοχο να του δίνονται διαστάσεις που δεν έχει (σεξισμός, διάκριση ανδρών-γυναικών, προσπάθεια αποφυγής ευθυνών κ.τ.ό.).
 
Αλλά η κυβέρνηση έχει αποφασίσει να παίξει το χαρτί της μηδενικής ανοχής σε όλα τα πεδία (πλην βέβαια των ρατσιστικών δολοφονιών και του υγιώς σκεπτόμενου φασιστόκοσμου, όπου δείχνει άπειρη ανοχή, έτσι ώστε το να μαχαιρώσεις κάποιον σκουρόχρωμο στο δρόμο να είναι πια...in στην "Ελλάδα της κρίσης".)

Ακριβώς, γι' αυτό και καθόλου δεν πρόκειται για κάποια «υπερβολή», ή λάθος χειρισμό. Η κυβέρνηση ακολουθεί συνειδητά το δρόμο της καταστολής και καλλιεργεί την ταύτιση της φασιστικής βίας (την οποία ενισχύει συστηματικά με τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, το λόγο περί «λαθρο»μετανάστευσης, τυράννων της Ελλάδας κλπ.) με την «ανομία», όπως βαφτίζεται κάθε αντίδραση στην πολιτική της. Στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται πως η ανομία έγκειται στη ΣΚΕΨΗ που ενδεχομένως θα μπορούσαν να έχουν στο μυαλό τους κάποιες φοιτήτριες για κατάληψη. Ίσως, σιγά-σιγά η ίδια η ΠΑΡΟΥΣΙΑ φοιτητών στα πανεπιστήμια σε οτιδήποτε άλλο εκτός από μάθημα να αρχίσει να θεωρείται απειλή. Θα βόλευε, πάντως, να'χαν γίνει μερικές ζημιές στο κτίριο, να'χαμε τίποτε ψηλούς γεροδεμένους φοιτητές στα τμήματα μετάφρασης, αντί για κοπέλες. Τότε τα δελτία σίγουρα θα μετέδιδαν την είδηση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν ξέρω, δε, αν οι φοιτήτριες είχαν σκοπό να κάνουν κατάληψη στο κτίριο, θυμάμαι όμως άλλες καταλήψεις που γίνονταν αν όχι με τις ευλογίες, τότε με την ανοχή του διδακτικού προσωπικού και της διοίκησης της σχολής.

Για να διευκρινίσω, δεν σημαίνει αυτό ότι όλες οι καταλήψεις σχολών είναι αυτοδικαίως σωστές, αλλά εδώ πραγματικά νομίζω ότι η διοίκηση του πανεπιστημίου ήταν υπερβολική.
 
Top