metafrasi banner

uilleann pipes = ιρλανδική / ιρλανδέζικη γκάιντα

Έχουμε λέξη στα ελληνικά για το ιρλανδικό μουσικό όργανο που ονομάζεται uilleann* pipes; Υπάρχει κάτι επίσημο σαν ιρλανδική γκάιντα ή ιρλανδικός άσκαυλος; Αυτό το όργανο διαφέρει από το αντίστοιχο σκωτσέζικο κι από τα περισσότερα όργανα αυτής της κατηγορίας, από την άποψη ότι χρησιμοποιεί αέρα (πνευστό) αλλά χωρίς να χρειάζεται να φυσάει ο μουσικός, όπως φαίνεται στο παρακάτω βίντεο:



* προφέρεται ίλαν στα αγγλικά, ίλιαν στα ιρλανδικά. Η λέξη σημαίνει αγκώνας.
 
Ευχαριστώ, αν κι απ' αυτά δεν καταλαβαίνω αν είναι επίσημη μετάφραση που θα χρησιμοποιούσε για παράδειγμα μια ορχήστρα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν ξέρω τι εννοείς «ορχήστρα». Τα ευρήματα (που δεν είναι τόσο πολλά όσο φαίνονται) είναι από τη σύνθεση συγκροτήματος (δύο άνθρωποι από το ίδιο συγκρότημα φαίνεται να είναι αυτοί που τη χρησιμοποιούν σε παραστάσεις στην Ελλάδα ως τώρα) και από μουσικό φεστιβάλ όπου συμμετείχαν. Επίσης, σε όλες τις κύριες ευρωπαϊκές γλώσσες (δες τις αντίστοιχες γουκιπίντιες) χρησιμοποιείται είτε ατόφιος ο αγγλικός όρος είτε ο ιρλανδική/ιρλανδέζικη γκάιντα. Συνεπώς, όταν γίνει η πρώτη παράσταση στο Μέγαρο, υποθέτω ότι θα χρησιμοποιήσουν την εκδοχή Uilleann Pipes (Ιρλανδέζικη γκάιντα) ή το αντίστροφο ή μόνο το ελληνικό. Τι άλλο φαντάζεσαι, δηλαδή;
 
Δεν φαντάζομαι, ερώτηση είναι. Ρωτάω αν υπάρχει επίσημος όρος στην ελληνική μουσική ορολογία. Η αρχική μου ερώτηση ήταν αν υπάρχει όρος άλλος από το προφανές "ιρλανδική γκάιντα".
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Θα βάλω στον τίτλο το προφανές. Στο λήμμα άσκαυλος ο Πάπυρος δεν προτείνει κάτι καλύτερο (για την ακρίβεια, έχει την παλιότερη ονομασία της ιρλανδέζικης γκάιντας (union pipes).
 

Cadmian

New member
Και μάλλον γίνεται ιρλανδέζικη γκάιντα με την ίδια λογική που η τσαμπούνα θα μεταφραστεί ως Greek bagpipe. Εξάλλου, και η γκάιντα μια χαρά λέξη είναι από μόνη της, ούτε ξενίζει, ούτε αφήνει απορίες.
 
Εμένα με ξενίζει το σκέτο "γκάιντα", γιατί στο μυαλό μου έρχεται το όργανο που φυσάς για να γεμίσει αέρα ο ασκός, ενώ το συγκεκριμένο όργανο δεν περιλαμβάνει φύσηγμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
ΠαπΛεξ:
γκάιντα
και γκάιδα και κάιδα, η· πνευστό μουσικό όργανο με δύο ή περισσότερους αυλούς στους οποίους διοχετεύεται αέρας από δερμάτινο ασκό.
[ΕΤΥΜΟΛ. < (τουρκ.) gayda. Πρόκειται για μουσικό όργανο που χρησιμοποιούσαν κατ' εξοχήν οι βοσκοί].


Πού ακριβώς είναι το πρόβλημα;
 
Top