Ἀντίληψη τοῦ πολυτονικοῦ

vfaronov

New member
Ὅταν βλέπετε ἕνα κείμενο στὰ νέα ἕλληνικα γραμμένο μὲ τὸ πολυτονικὸ σύστημα, τί ἐντύπωση σᾶς δίνει; Θεωρεῖτε ἀμέσως τὸν συγγραφέα ὡς ἐθνικιστὴ ὀρθόδοξο; Ἢ φαίνεται ἁπλὰ σὰν κάτι παλιὸ καὶ περίεργο; Σᾶς ἐμποδίζει οὐσιαστιακὰ τὸ διάβασμα; Παρατηρεῖτε λάθη στὸν τονισμὸ καὶ στὰ πνεύματα;
 
Στο διαδίκτυο με ξενίζει. Σε έντυπα δεν με ενοχλεί, συχνά δεν το παρατηρώ καν.
Λάθη στους τόνους και τα πνεύματα δεν είμαι σε θέση να παρατηρήσω.
 

SBE

¥
Συμφωνώ. Κι ο λόγος που στο διαδίκτυο με ξενίζει είναι γιατί τα τονισμένα γράμματα βγαίνουν συνήθως σε διαφορετική γραμματοσειρά και βγάζουν μάτι.

Τα περί ορθόδοξων εθνικιστών εγώ τα ακούω βερεσέ, γιατί τότε η γιαγιά μου που είναι 99 ετών είναι εθνικίστρια ορθόδοξη (στην πραγματικότητα ήταν στα νιάτα της χαλαρά δεξιά και αδιάφορη περί τα θρησκευτικά).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα με ενοχλεί λίγο και στα βιβλία, αλλά μετά από λίγο δεν το προσέχω καν. Ούτε κι εγώ αντιλαμβάνομαι τα λάθη γιατί αγνοώ τους κανόνες. Προσωπικά, στο να εκφράσω γνώμη το πώς μου φαίνεται ο συγγραφέας, παίζει ρόλο το πώς ο συγγραφέας βλέπει το πολυτονικό: θεωρεί π.χ. την κατάργησή του προδοσία, την ενδεχόμενη επαναφορά του πανάκεια για τα μαθησιακά προβλήματα κλπ, ή απλώς του αρέσει να γράφει με στολίδια;
 

SBE

¥
Έτσι κι αλλιώς, τα περισσότερα βιβλία που έχω στην Ελλάδα είναι παλιά και είναι πολυτονικά. Μερικά βάζουν η στην υποτακτική. Το θέμα έιναι το περιεχόμενο, όταν ψάχνω για πληροφορίες.
 
Η αυτόματη αντίδρασή μου είναι "είναι εθνικιστής", αλλά ποτέ δεν δίνω σημασία στις αυτόματες αντιδράσεις της πρώτης εντύπωσης. Στατιστικά είναι αλήθεια, αλλά ξέρω μερικούς αριστερούς που γράφουν σε πολυτονικό. Στα βιβλία δεν με ενοχλεί τόσο, στο Ίντερνετ όμως με ενοχλεί γιατί τα σημάδια δεν φαίνονται καλά και η γραμματοσειρά σού βγάζει τα μάτια. Σε βιβλία μπορώ να αντιληφθώ λάθη στους τόνους.
 
Προσωπικά, στο να εκφράσω γνώμη το πώς μου φαίνεται ο συγγραφέας, παίζει ρόλο το πώς ο συγγραφέας βλέπει το πολυτονικό: θεωρεί π.χ. την κατάργησή του προδοσία, την ενδεχόμενη επαναφορά του πανάκεια για τα μαθησιακά προβλήματα κλπ, ή απλώς του αρέσει να γράφει με στολίδια;

Κάποιες φορές δεν είναι καν θέμα συγγραφέα, αλλά εκδοτικού οίκου.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, ναι - απλώς απαντούσα στη σχετική ερώτηση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ γυρνάω ένα κουμπάκι και ξεχνάω ότι διαβάζω πολυτονικό, αλλά στη λειτουργία δεν περιλαμβάνονται το πὼς και το ποὺ (δείτε τα με βαρείες), δηλαδή «ότι» και «ο οποίος»: τα διαβάζω συνέχεια σαν τα τονούμενα της δημοτικής, σαν ερωτηματικό πώς και ερωτηματικό πού. Και άντε κάθε φορά να διορθώνομαι.

Ποτέ δεν κρίνω κάποιον από τη γραφή που χρησιμοποιεί — μόνο από τα πράγματα που γράφει.

Ωστόσο, με εκνευρίζουν οι εκδοτικοί οίκοι που χρησιμοποιούν το πολυτονικό εκεί που δεν χρειάζεται. Τζάμπα κόπος, αντιπαιδαγωγική πολιτική και προεξοφλημένη αποτυχία. Αμέσως αμέσως αφαιρούνται τρεις βαθμοί...
 
Ὅταν βλέπετε ἕνα κείμενο στὰ νέα ἕλληνικα γραμμένο μὲ τὸ πολυτονικὸ σύστημα, τί ἐντύπωση σᾶς δίνει;
Μου βγάζει μάτι όταν δεν ακολουθεί ούτε καν τους κανόνες του μονοτονικού. Όπως, καλή ώρα, στη λέξη "ἕλληνικα".
Θεωρεῖτε ἀμέσως τὸν συγγραφέα ὡς ἐθνικιστὴ ὀρθόδοξο;
Αν είναι νέος έως μεσήλικας, τον υποπτεύομαι by default (και μέχρις αποδείξεως του εναντίου) για εθνίκι χρυσαυγουλίζον.
Ἢ φαίνεται ἁπλὰ σὰν κάτι παλιὸ καὶ περίεργο;
Αυτό ισχύει για λίγους, και συνήθως μεγάλης ηλικίας. Εμένα π.χ. με σώζει το κομπιούτερ. Αλλά τον κατάλογο με τα ψώνια τον γράφω αυθόρμητα σε πολυτονικό.
Σᾶς ἐμποδίζει οὐσιαστιακὰ τὸ διάβασμα;
Καθόλου. Σε βιβλίο ούτε που το προσέχω.
Παρατηρεῖτε λάθη στὸν τονισμὸ καὶ στὰ πνεύματα;
Ναι, αμέσως. Και μου αφυπνίζονται σκοτεινά σαδιστικά ένστικτα. Τους την έχω στημένη.
 
Το ότι έχει να κάνει με υφέρπουσα ιδεολογία, το υποψιάζομαι πάντα για πολυτονικό γραμμένο σε υπολογιστή. Κι αυτό γιατί είναι πολύ μανούρα να γράψεις πολυτονικό σε πληκτρολόγιο, με το τωρινό σύστημα, τόσο που πρέπει να το έχεις ψώρα, όχι απλά συνήθεια. Ξέρω αρκετούς που γράφουν πολυτονικό στο χέρι αλλά όχι σε πληκτρολόγιο, αν και ξέρουν πώς.
 
Ναι, πολύ σωστή παρατήρηση. Η πρόσθετη προσπάθεια που καταβάλλεται είναι κατά κανόνα σαφής ένδειξη ιδεολογικής δήλωσης.
 

SBE

¥
Νόμιζα ότι υπάρχει λογισμικό που πολυτονίζει αυτόματα.
 
Κάτι που σημαίνει ότι, αφού γράψεις ό,τι θέλεις να γράψεις, καλείς το λογισμικό για να αναλάβει τη δήλωση της ιδεολογικής ταυτότητας, την οποία εσύ αδυνατείς να δηλώσεις από μόνος σου. Οπότε, αν το μονοτονικό προκαλεί δυσλεξία, είσαι δυσλεξικός και το μόνο που σου έλειπε είναι οι μεταξωτές κορδέλες.
 
Η απάντησή μου είναι ένα υβρίδιο απάντησης Nickel και Themis.

Ναι, τα σβήνω απ' το μυαλό μου και δεν τους δίνω σημασία, μέχρι να πέσω σε πώς ή πού, που τα περνώ για ερωτηματικά.

Ναι, όλοι οι χρήστες πολυτονικού από φόρτυ πλας και κάτω είναι ύποπτοι εθνικοχριστιανισμού ή/και χρυσαυγιτισμού μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Ναι, με ενοχλεί ως στάση από πλευράς εκδοτικών οίκων.

Τέλος, ένα ξεκούδουνο σχόλιο: ήμουν άριστος χρήστης του πολυτονικού μέχρι που καταργήθηκε, και παρ' όλα αυτά α) ούτε διαμαρτυρήθηκα τότε (μα και ποτέ άλλοτε) ότι πήγε τζάμπα ο κόπος μου να το μάθω β) προσαρμόστηκα στο μονοτονικό λες και αυτό υπήρχε πάντα, γ) λησμόνησα το πολυτονικό και τους κανόνες του σχεδόν αμέσως.
 

pidyo

New member
Εμένα μ' αρέσει το πολυτονικό (πράγμα που πάντοτε εκπλήσσει όποιον διαβάζει τη σφοδρή αντίθεσή μου στη χρήση του πολυτονικού) και δεν μ' ενοχλεί το αποτέλεσμα (έντυπο ή διαδικτυακό). Η έντονη καχυποψία μου στρέφεται πάντοτε στο προγενέστερο στάδιο (στις προθέσεις του πιτσιρικά φοιτητή που μου λέει ότι γράφει μόνο σε πολυτονικό, στον εκδότη που απαγορεύει το μονοτονικό κλπ.). Το αποτέλεσμα όμως δεν το κρίνω ιδεολογικά.
 

bernardina

Moderator
Μου βγάζει μάτι όταν δεν ακολουθεί ούτε καν τους κανόνες του μονοτονικού. Όπως, καλή ώρα, στη λέξη "ἕλληνικα".

Αν είναι νέος έως μεσήλικας, τον υποπτεύομαι by default (και μέχρις αποδείξεως του εναντίου) για εθνίκι χρυσαυγουλίζον.

Αυτό ισχύει για λίγους, και συνήθως μεγάλης ηλικίας.

Καθόλου. Σε βιβλίο ούτε που το προσέχω.

Ναι, αμέσως. Και μου αφυπνίζονται σκοτεινά σαδιστικά ένστικτα. Τους την έχω στημένη.

Ευχαριστώ, Θέμη. Με έσωσες από πολλή πληκτρολόγηση. :wub:
 
Ωχ, πολλοί με κάλυψαν... Θέμης, Κόμης...
Στα βιβλία δεν το προσέχω, στην οθόνη συνήθως ξεχωρίζει και με ενοχλεί. Στο ιστολόγιό μου προσέχω τα πολυτονικά λάθη, χωρίς να το επιδιώκω. Τους κανόνες τους ψιλοθυμάμαι, βλέπεις -παρόλο που όταν (σπανίως) γράφω με το χέρι δεν διανοούμαι να χρησιμοποιήσω δασειοπερισπωμένες. Ήδη από μαθητής, στις τελευταίες τάξεις του εξαταξίου γυμνασίου, έγραφα στο σχολείο μονοτονικό και μόνο σε εξετάσεις πολυτόνιζα. Ως φοιτητής, όταν ακόμα ίσχυε το πολυτονικό και έπνεε τα λοίσθια, εννοείται ότι μονοτόνιζα, και δεν συνάντησα καμιά δυσκολία να περάσω από το ένα στο άλλο σύστημα.

Παρόλο που ξέρω καναδυό νέους πολυτονιστές που είναι προοδευτικοί και καλά παιδιά, κι εγώ αυθόρμητα όταν δω νέον να γράφει πολυτονικά τον κατατάσσω πρόχειρα και προσωρινά στην ακροδεξιά, όπως όταν δεις έναν τύπο με μαύρο μπλουζάκι και ξυρισμένο κεφάλι.
 
Γνωρίζω νέους που, αν δουν πολυτονικό βιβλίο, θα το παρατήσουν αμέσως. Τους ξενίζει και είναι αντικίνητρο. Ελπίζω να το λάβουν αυτό υπόψη τους οι εκδοτικοί οίκοι. Εκτός από τους εκδοτικούς οίκους που επιβάλλουν το πολυτονικό (ευτυχώς κάνουν οι ίδιοι τη μετατροπή...), υπάρχουν και οι συγγραφείς που επιβάλλουν σε μονοτονικούς εκδότες την προτίμησή τους για τα βιβλία που δουλεύουν.

Εμένα δεν με ενοχλεί στο διάβασμα το πολυτονικό σε βιβλία (στον υπολογιστή ναι), εκτός όταν δω βαρείες. Εκεί εκνευρίζομαι, το θεωρώ άνω ποταμών. Η χρήση του από νέους σημαίνει αναγκαστικά ακροδεξιά κατεύθυνση, ή μήπως "απλώς" αρχαιοπληξία; Μάλλον το δεύτερο. Καταλαβαίνω βέβαια ένας μη κουλτουριάρης ακροδεξιός να υιοθετήσει το πολυτονικό λόγω μόδας και καιροσκοπισμού, αλλά νομίζω ότι πρωτογενώς το φαινόμενο αφορά τους κουλτουριάρηδες. Στις μεγαλύτερες ηλικίες υπήρχε και υπάρχει στρατός ολόκληρος αριστερών πολυτονιστών, qui persistent et qui signent. Ίσως σ' αυτό το κοινό το ζήτημα θα λυθεί βιολογικά· κάποιοι πολύ γνωστοί έχουν ήδη αποχωρήσει...
 
Στο διαδίκτυο με ενοχλεί ελαφρά όταν - όπως ειπώθηκε ήδη - βγαίνουν τα τονισμένα σε διαφορετική γραμματοσειρά (πράγμα που γίνεται π.χ. εδώ στο φόρουμ). Αν είναι η γραμματοσειρά ίδια, το κείμενο για μένα ρέει το ίδιο άνετα σε πολυτονικό και μονοτονικό.

Σαφώς και σκέφτομαι ότι αυτός που το χρησιμοποιεί έχει κάποιο λόγο να το κάνει, διαφορετικά δεν θα έμπαινε στη διαδικασία. Κάποιο ιδεολογικό θέμα, κατά πάσα πιθανότητα. Τώρα αν είναι εθνικιστής ή όχι, με την καλή ή την κακή έννοια, δεν μπορώ να το πω αν δεν τον γνωρίσω.

Ναι, παρατηρώ λάθη, όπως κάνω και με το μονοτονικό άλλωστε.

Συμπαθώ το πολυτονικό περισσότερο, υποθέτω επειδή μ' αυτό μεγάλωσα. Ήμουν νομίζω Α' λυκείου όταν καταργήθηκε. Στις πανελληνιο-πανελλαδικές εξετάσεις έγραψα πολυτονικό (κι ο καθηγητής με πήρε παραμάζωμα ότι θα με κόψουν στην έκθεση, αλλά μάλλον έπεσα σε εθνικόφρονες διορθωτές και πήρα 19). Ακόμη και τώρα, όταν γράφω με το χέρι βάζω τόνους και πνεύματα, διαφορετικά το κείμενο μου φαίνεται "γυμνό". Ωστόσο δεν είμαι υπέρ της χρήσης του, δεν βλέπω να έχει κανένα πρακτικό πλεονέκτημα ούτε βλέπω κανένα λόγο να το διαιωνίζουμε μόνο και μόνο επειδή χρησιμοποιήθηκε για Χ αιώνες, όσο μεγάλο κι αν είναι το Χ.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι από μας που μεγαλώσαμε με πολυτονικό απλώς το έχουμε συνηθίσει και μας χτυπάει "κάπως" το μονοτονικό, και ντύνουμε αυτό μας το συναίσθημα με κάποιο ιδεολόγημα ή κάποια επιστημονικοφανή επιχειρήματα για να στηρίξουμε την συνεχιζόμενη χρήση του. Εγώ πάντως όταν το χρησιμοποιώ, το κάνω καθαρά και μόνο επειδή γουστάρω και σ' όποιον αρέσω. Προφανώς, στη δουλειά μου δεν το χρησιμοποιώ, αλλά στην ιδιωτική μου ζωή, ακόμη και στο διαδίκτυο αν θέλω, γιατί όχι;
 
Top