Με αφορμή ένα σχολείο και τη στάση του απέναντι στους Ρομά...

bernardina

Moderator
Κανονικά η είδηση θα έπρεπε να μπει στο νήμα για τους Χρυσαυγίτες...
Γιατί μόνο εφήμερα δεν είναι, όπως δείχνουν τα πράγματα, αυτά τα φαινόμενα. Και ο βούρκος δεν έχει πάτο.


Οι σύλλογοι γονέων του 7ου και 10ου Δημοτικού σχολείου Χαλανδρίου πήραν απόφαση να μη γίνονται δεκτά στα εν λόγω σχολεία παιδάκια Ρομά!
Συνάντηση με τον διευθυντή σπουδών του υπουργείου Παιδείας έχουν αυτή την ώρα οι διευθυντές του 7ου και 10ου Δημοτικού σχολείου Χαλανδρίου, κ.κ. Γιώργος Κυριαζόπουλος και Γιάννης Κοσμόπουλος, μετά την απόφαση του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων να μη γίνονται δεκτά στα εν λόγω σχολεία παιδάκια Ρομά.
Σύμφωνα με το enikos.gr, ο υποδιευθυντής του 7ου Δημοτικού σχολείου, κ. Δημήτρη Μητρόπουλο, τόνισε ότι ως Διοίκηση «δεν έχουμε κανένα θέμα να δεχθούμε στο σχολείο μας, όλα τα παιδιά, είτε λέγονται Ρομά, είτε είναι μαύρα, είτε αντιμετωπίζουν μαθησιακές δυσκολίες. Είμαστε ένα σχολείο ανοιχτό για όλα τα παιδιά. Ακριβώς για αυτό έχουν σήμερα συνάντηση και οι διευθυντές των σχολείων με τον αρμόδιο, προκειμένου να διευθετηθεί το θέμα μέσω του υπουργείου».
Η απόφαση αυτή των γονέων ελήφθη μετά από ψηφοφορία του Συλλόγου, την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου, κατά την οποία 234 γονείς ψήφισαν υπέρ του να μην γίνονται δεκτά τα παιδάκια Ρομά στο σχολείο, 4 κατά ενώ υπήρχε και μία λευκή ψήφος.


Μωδ: ξεκινήσαμε εδώ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ωραία - και τώρα μπορούν να αποφασίσουν να μη βρέχει. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει η απόφασή τους. Απορώ γιατί μπαίνουν καν στον κόπο οι διευθυντές να μιλήσουν με το υπουργείο.

Γιατί αν είναι να αποφασίζει ο καθένας ό,τι του καπνίσει, αποφασίζω κι εγώ να μην πηγαίνουν οι φόροι μου στο σχολείο τους. Ε;
 
Έλεος. Πραγματικά όμως. Δεν είναι ιδιωτικό σχολείο, ηλίθιοι γονείς. Από πού κι ως πού λαμβάνονται τέτοιου είδους αποφάσεις σε ένα ελεύθερο, δωρεάν σχολείο;
 

bernardina

Moderator
Έλεος. Πραγματικά όμως. Δεν είναι ιδιωτικό σχολείο, ηλίθιοι γονείς. Από πού κι ως πού λαμβάνονται τέτοιου είδους αποφάσεις σε ένα ελεύθερο, δωρεάν σχολείο;

Από τότε που η χυδαιότητα της ψυχής και του μυαλού απέκτησε άλλοθι. Και παντρεύτηκε την ηλιθιότητα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μα ούτε και σε ιδιωτικό θα μπορούσαν - θα είχε πλάκα πάντως να αρχίσουν οι Ρομά να τους κάνουν αγωγές, να μην ξέρουν από πού τους ήρθε (και μετά ξύπνησα, αλλά τέλος πάντων).
 

SBE

¥
Ξέρουμε ποιό ήταν το σκεπτικό της απόφασης του συλλόγου; Γιατί έτσι όπως είδα την είδηση δεν μας λέει τίποτα.
Είπαν ότι γενικώς και αορίστως δεν θέλουν παιδιά Ρομά ή τα δυο-τρία παιδιά Ρομά που είναι φασαρίες και αναστατώνουν το σχολείο; Μήπως δεν τους αρέσει το ότι εμφανίζονται και εξαφανίζονται οι Ρομα-θητές εποχιακά; Και γενικά μισή ενημέρωση έχουμε και δεν ξέρω τι να πω.

Από την άλλη, όπως είπε κι η Παλάβρα, αυτές οι αποφάσεις δεν είναι εφαρμόσιμες, και το ότι οι διευθυντές των σχολείων είχαν συνάντηση στο υπουργείο κλπ απλά δείχνει ότι μάλλον δεν πρόκειται για ξεκάθαρη περίπτωση "δε γίνεται, πάμε στο επόμενο θέμα".
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πάντως, η απόφαση των γονέων δεν υποχρεώνει κατ’ ουδένα τρόπο το σχολείο να την εφαρμόσει. Συνεπώς για ποιο λόγο το θέμα έφτασε στο υπουργείο Παιδείας; Ο κ. Μητρόπουλος ρωτήθηκε για το θέμα και η απάντησή του ήταν: «προκειμένου να δοθεί μια κατεύθυνση για να λυθεί το πρόβλημα».

http://tvxs.gr/news/ellada/syllogos-goneon-apokleiei-paidia-roma

«Για να μην τα βάζω εγώ με τους τρελούς, ας τ' ακούσουν από το υπουργείο, δηλαδή».
 
Μα ούτε και σε ιδιωτικό θα μπορούσαν.

Το ξέρω, αλλά εγώ προσωπικά δεν το βρίσκω μεμπτό να διαλέγει το ιδιωτικό σχολείο ποιον θέλει με ό,τι κριτήρια θέλει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το ξέρω, αλλά εγώ προσωπικά δεν το βρίσκω μεμπτό να διαλέγει το ιδιωτικό σχολείο ποιον θέλει με ό,τι κριτήρια θέλει.
Άντε πάλι από την αρχή... Το ξέρεις ότι το ξανασυζητήσαμε αυτό πρόσφατα, έτσι; Εκεί που λέγαμε για τη διάκριση των φύλων σε ιδιωτικές επιχειρήσεις; Ότι απαγορεύεται. Στην πολιτισμένη Ευρώπη; Ε, το ίδιο κι εδώ.
 
Ξέρουμε ποιό ήταν το σκεπτικό της απόφασης του συλλόγου; Γιατί έτσι όπως είδα την είδηση δεν μας λέει τίποτα.
Είπαν ότι γενικώς και αορίστως δεν θέλουν παιδιά Ρομά ή τα δυο-τρία παιδιά Ρομά που είναι φασαρίες και αναστατώνουν το σχολείο; Μήπως δεν τους αρέσει το ότι εμφανίζονται και εξαφανίζονται οι Ρομα-θητές εποχιακά; Και γενικά μισή ενημέρωση έχουμε και δεν ξέρω τι να πω.

Μπαρντόν; Για το δεύτερο το μόνο που έχω να πω είναι "και;". Για το πρώτο όμως, τι σχέση έχει το αν είναι Ρομά ή Αλβανοί ή Έλληνες; Όταν κάποιος προκαλεί προβλήματα, το σχολείο μπορεί να τον αποβάλει. Τι ακριβώς ρόλο παίζει η εθνικότητα και αναφέρεται;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Άντε πάλι από την αρχή... Το ξέρεις ότι το ξανασυζητήσαμε αυτό πρόσφατα, έτσι; Εκεί που λέγαμε για τη διάκριση των φύλων σε ιδιωτικές επιχειρήσεις; Ότι απαγορεύεται. Στην πολιτισμένη Ευρώπη; Ε, το ίδιο κι εδώ.

Έτσι είναι. Γιατί με αυτό το σκεπτικό, στην Αμερική και στη Νότιο Αφρική κάποτε διάλεγαν ελεύθερα τα μαγαζιά, τα σχολεία κλπ. να έχουν μόνο λευκούς πελάτες.
 
Άντε πάλι από την αρχή... Το ξέρεις ότι το ξανασυζητήσαμε αυτό πρόσφατα, έτσι; Εκεί που λέγαμε για τη διάκριση των φύλων σε ιδιωτικές επιχειρήσεις; Ότι απαγορεύεται. Στην πολιτισμένη Ευρώπη; Ε, το ίδιο κι εδώ.

Είπα: "το ξέρω". Και ξαναλέω ότι όχι μόνο δεν το βρίσκω μεμπτό να καθορίζει μια ΙΔΙΩΤΙΚΗ επιχείρηση με ποιους θα συναλλάσσεται αλλά το θεωρώ κι ανήθικο να επεμβαίνει το κράτος σε κάτι που είναι καθαρά προσωπικό. Εδώ μάλιστα είναι 1000% ανήθικο, γιατί τα ιδιωτικά σχολεία δεν αποτελούν ούτε την μόνη ούτε την "μόνη" επιλογή του μαθητή. Δεν θέλω το κράτος δερβέναγα να μου λέει τι θα κάνω στην ζωή μου, από την στιγμή που δεν ενοχλώ κανέναν.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είπα: "το ξέρω". Και ξαναλέω ότι όχι μόνο δεν το βρίσκω μεμπτό να καθορίζει μια ΙΔΙΩΤΙΚΗ επιχείρηση με ποιους θα συναλλάσσεται αλλά το θεωρώ κι ανήθικο να επεμβαίνει το κράτος σε κάτι που είναι καθαρά προσωπικό. Εδώ μάλιστα είναι 1000% ανήθικο, γιατί τα ιδιωτικά σχολεία δεν αποτελούν ούτε την μόνη ούτε την "μόνη" επιλογή του μαθητή. Δεν θέλω το κράτος δερβέναγα να μου λέει τι θα κάνω στην ζωή μου, από την στιγμή που δεν ενοχλώ κανέναν.
...είπε ο λευκός του νοτιοαφρικανικού απαρτχάιντ. Όχι;
 
...είπε ο λευκός του νοτιοαφρικανικού απαρτχάιντ. Όχι;

Όχι κι ας μην κάνουμε πάλι την ίδια συζήτηση. Θα πρέπει ήδη να ξέρεις πολύ καλά ότι απεχθάνομαι τον ρατσισμό κάθε είδους, από τον φυλετικό μέχρι τον ηλικιακό (που το 99% της κοινωνίας ξεχνάει, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση). Ωστόσο σιχαίνομαι και τον κρατικό παρεμβατισμό. Απ' την στιγμή που για κάθε μαγαζί που δεν δέχεται π.χ. Κορεάτες, μπορώ να ανοίξω 1,000,000 άλλα μαγαζιά που να δέχονται μόνο Κορεάτες, δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι όταν το κράτος κάνει διακρίσεις κι επιτρέπει ή απαγορεύει πράγματα με βάση τυχαία κριτήρια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συγγνώμη, αλλά υπάρχουν διεθνείς συνθήκες που απαγορεύουν την πρακτική την οποία υπερασπίζεσαι, Χέλλε. Με δυο λόγια, όχι, δεν μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις στο όνομα της ελευθερίας του λόγου/της συμπεριφοράς/του οτιδήποτε, από τη στιγμή που η ελευθερία αυτή καταπατά δικαιώματα άλλων και τους προσβάλλει ως προσωπικότητες. Δεν είναι τυχαία τα κριτήρια με τα οποία παρεμβαίνει το κράτος, έχουν να κάνουν με την προάσπιση των ανθρώπινων δικαιωμάτων.


Crime of apartheid, που ορίζεται στη Διεθνή σύμβαση για την εξάλειψη και καταστολή του εγκλήματος του φυλετικού χωρισμού (απαρτχάιντ) του ΟΗΕ.

Any legislative measures and other measures calculated to prevent a racial group or groups from participation in the political, social, economic and cultural life of the country and the deliberate creation of conditions preventing the full development of such a group or groups, in particular by denying to members of a racial group or groups basic human rights and freedoms, including the right to work, the right to form recognised trade unions, the right to education, the right to leave and to return to their country, the right to a nationality, the right to freedom of movement and residence, the right to freedom of opinion and expression, and the right to freedom of peaceful assembly and association;​


Διεθνής σύμβαση για την εξάλειψη κάθε μορφής φυλετικής διάκρισης:
(d) Each State Party shall prohibit and bring to an end, by all appropriate means, including legislation as required by circumstances, racial discrimination by any persons, group or organization;


Το Καταστατικό της Ρώμης του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου (Η Ελλάδα είναι μέρος).

Με δυο λόγια, όχι, δεν μπορούμε να κάνουμε διακρίσεις εις βάρος καμίας διαφορετικής φυλετικής ομάδας.

Πες το κρατικό παρεμβατισμό, δεν ενδιαφέρει. Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που ζεις σε μια οργανωμένη κοινωνία, δεν μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις.
 
Helle, δεν είναι θέμα γούστου. Είναι αξιωματικό θέμα.

Αν δεν μπορούμε να συζητήσουμε στην ίδια αξιωματική βάση, έχουμε πρόβλημα.

Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα στην διακήρυξη που να αντιτίθεται σ' αυτό που λέω. Ούτε καν αυτό που παραθέτει η Παλάβρα έχει σχέση. Η επιλογή των συναλλαγών του ιδιώτη δεν αρνείται κανένα γενικό δικαιώμα κανενός στην συμμετοχή του οποιουδήποτε πράγματος. Σε λίγο θα μας πείτε ότι η δημιουργία συλλόγων που δέχονται μόνο συντοπίτες τους είναι παράνομη και αθέμιτη.

Παλάβρα, πού κολλάει η άρνηση του δικαιώματος στην εκπαίδευση; Προσφέρει εκπαίδευση το κράτος ή όχι; Είναι υποχρεωμένο ή όχι; Πώς η άρνηση ενός ιδιώτη γίνεται λοιπόν άρνηση στην εκπαίδευση;

Γενικά, αυτό που λέτε είναι μια πολύ ειδική ανάγνωση της διακήρυξης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, που στην πραγματικότητα καταστρατηγεί όλα τα βασικά δικαιώματα του ιδιώτη και άρα καταργεί τον ίδιο της τον εαυτό. Δεν είναι ίδιο πράγμα η δημόσια ζωή, το κράτος και οι ιδιώτες.

Το να έχεις επιλογές είναι ανθρώπινο. Αν ένα καφέ δεν θέλει άτομα με μαύρα μαλλιά, θα πάω σε ένα άλλο. Έχω ελεύθερη επιλογή. Δεν μπορεί να είναι υποχρεωμένος να με δεχτεί ο ιδιοκτήτης, αν δεν θέλει, γιατί δεν προσφέρει κάποιο βασικό αγαθό που αλλιώς το στερούμαι ούτε είναι ο μοναδικός που το προσφέρει. Και φυσικά κι εγώ δεν θέλω να είμαι σε έναν χώρο που βρίσκομαι μόνο γιατί ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να με δεχτεί, ωστόσο δεν με θέλει. Ελευθερία, ελευθερία και ελευθερία. Τίποτα άλλο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Helle, ας βάλουμε στην άκρη την άποψή σου. Αν οι Ρομά πάνε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, ξέρουν αυτοί (στο δικαστήριο) πιο καλά από εσένα και τους γονείς τους νόμους με τους οποίους θα γίνουμε άλλη μια φορά ρεζίλι.
 
Top