Λεφτά να φάνε οι κότες και να πιουν οι δανειστές

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(Το νήμα είχε ξεκινήσει με τον μυστηριώδη τίτλο αλλαντάλλων: Χα, χα, χα, χα. Στον κύβο.)

Μπορεί οι τίτλοι στα νήματά μου να μην είναι οι καλύτεροι, αλλά πάντα κάτι βρίσκω. Εδώ είμαι ίσως υπερβολικός. Αναφέρομαι στην επιστολή ενός καθηγητή και υποψήφιου βουλευτή Επικρατείας, που βρήκα στο LiFO και με την οποία παραδέχεται τη δράση του στα πλαίσια της «οργάνωσης» με τα 600 δις. Διαβάστε την. Ίσως βρείτε εσείς καλύτερο τίτλο: http://www.lifo.gr/now/etc/17217
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Τον ερώτησα εάν η πάμπλουτη οργάνωσή ήταν σε θέση να μου παρέχει αυτό το μισθό και μου τόνισε ότι η οργάνωση δε διέθετε χρήματα για κάτι τέτοιο! Προηγουμένως βέβαια μου είχε αναφέρει ότι η οργάνωση διέθετε 600 δισεκατομμύρια δολάρια για να σώσει την Ελλάδα και άλλα 50 δισεκατομμύρια για να σώσει την Κύπρο.

Ακριβώς. Έτσι καταλαβαίνεις αμέσως πόσο μικρό καλάθι πρέπει να κρατάς όταν ακούς για πακτωλούς χρημάτων. Ask them to put their money where their mouth is.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα δεν είναι εκνευριστικό ότι κοτζάμ καθηγητής και υποψήφιος βουλευτής χρειάστηκε έναν ολόκληρο χρόνο για να καταλάβει ότι είχε μπροστά του μια μούφα; Γιατί να εκνευριζόμαστε τότε με τον απλό Ευρωπαίο πολίτη που δεν καταλαβαίνει περίπλοκες οικονομικές κινήσεις των ημερών μας;
 

SBE

¥
Μα δεν είναι εκνευριστικό ότι κοτζάμ καθηγητής και υποψήφιος βουλευτής χρειάστηκε έναν ολόκληρο χρόνο για να καταλάβει ότι είχε μπροστά του μια μούφα; Γιατί να εκνευριζόμαστε τότε με τον απλό Ευρωπαίο πολίτη που δεν καταλαβαίνει περίπλοκες οικονομικές κινήσεις των ημερών μας;

Γιατί τον συγκρίνεις με τον απλό Ευρωπαίο πολίτη κι όχι με τον Έλληνα που αδυνατεί να καταλάβει ότι π.χ. οι συνωμοσιολογίες είναι συνομωσιολογίες;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(1) Γιατί προτίμησα να χρησιμοποιήσω το υπερσύνολο για να μην νιώσει κανείς άσχημα.
και
(2) Γιατί, π.χ. την εβδομάδα που μας πέρασε, βαρέθηκα να διαβάζω στον γερμανικό τύπο για τους μπατιρημένους Έλληνες που θέλουν να φτιάξουν πίστα Φόρμουλας 1, και δώσ' του οι σοβαρές αναλύσεις και τα σχόλια, μέχρι που πείστηκα ότι οι άνθρωποι παίρνουν την κάθε π@π@ριά που ακούνε από την Ελλάδα στα σοβαρά. Με άλλα λόγια, αδυνατούν κι εκεί να καταλάβουν τις παραμύθες.
 
Την "είδηση" για τα 600 δις των ομογενών την έμαθα πριν από δυο βδομάδες στο σχολείο, από δύο συναδέλφισσες μαθηματικούς (!) οι οποίες επέμεναν ότι τα λεφτά είναι υπαρκτά και ότι οι προδότες πολιτικοί μας το ξέρουν και μας το κρύβουν. Αρχικά έπαθα αυτό που γράφει η Αλεξάνδρα στο άλλο νήμα: θεώρησα ότι μάλλον θα εννοούσαν 600 εκατομμύρια και όχι δισεκατομμύρια. Έτσι τις ρώτησα τρεις φορές να μου επιβεβαιώσουν ότι μιλούσαν για δισεκατομμύρια, κάτι που όντως έκαναν και μάλιστα εν χορώ, χωρίς να δείχνουν να τους προβληματίζει το εξωφρενικό της είδησης. Έχω την εντύπωση ότι και για τρισεκατομμύρια να μιλούσαμε, πάλι δεν θα προβληματίζονταν. Άμα θες να πιστέψεις, πιστεύεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί τον συγκρίνεις με τον απλό Ευρωπαίο πολίτη κι όχι με τον Έλληνα που αδυνατεί να καταλάβει ότι π.χ. οι συνωμοσιολογίες είναι συνομωσιολογίες;

Γλωσσική παρατήρηση. Εγώ πάλι έχω βάλει στην μπούκα τους Έλληνες που αδυνατούν να καταλάβουν ότι...
οι *συνομωσίες είναι συνωμοσίες
το *συνομώτησαν είναι συνωμότησαν
οι *συνομώτες είναι συνωμότες και
οι *συνομωσιολογίες είναι συνωμοσιολογίες

:)

συνωμότης < συν + ωμότης < όμνυμι με έκταση, όπως στο διώροφο
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
από δύο συναδέλφισσες μαθηματικούς (!)
Μου αρέσει που τσιγκουνεύεσαι τα θαυμαστικά. Θα περίμενε κανείς ότι οι μαθηματικοί, τουλάχιστον, έχουν μια αίσθηση των αριθμών και δεν αρκούνται στο ένα, δύο, τρία, πολλά...:cry::angry::cry:
 

nickel

Administrator
Staff member
Αντιλαμβάνομαι από το σημερινό άρθρο του Μπάμπη Παπαδημητρίου ότι ο Παπαδάκης παρουσίασε το θέμα με κάθε σοβαρότητα; Επίσης: για δανεικά μιλάμε; Γιατί εγώ κατάλαβα ότι θα μας τα χάριζαν;
:)


Αρτέμης Σώρρας όπως... Σόρος;
Του Μπαμπη Παπαδημητριου

Ελάχιστα μπορώ να κρύψω τη μανία που έχω με τα νούμερα. Νομίζω, λοιπόν, ότι η ερώτηση που έπρεπε να απευθύνει κανείς προς τον εθνοσωτήρα Αρτέμιο Σώρρα και τους εκπροσώπους αυτού είναι: «Γιατί 600 δισ.;». Πώς υπολόγισε ο από μηχανής σωτήρας ότι τόσα χρειαζόμαστε; Αφού μπορεί να μας σώσει από τα νύχια των καταραμένων του παγκόσμιου χρήματος με πολύ λιγότερα. Αλλά και τις πρώτες ανάγκες του έθνους που θα έχει αναγεννηθεί υπό την προϋπόθεση του ανέλπιστου θαύματος να σκεφτεί κανείς, και πάλι είναι πολλά τα λεφτά! Η καχυποψία που με πιάνει όταν μου μοστράρουν πολύ χρήμα φούντωσε. Κι επειδή ο Γ. Παπαδάκης είχε το μυαλό του το μηχανάκι της θεαματικότητας (ορθώς: 48% της συνολικής θεαματικότητας όσων το πρωί κοιτούν τηλεόραση έκανε ο άνθρωπος...) λησμόνησε να ρωτήσει τον γιατρό του Money Fund της σωτηρίας ημών πώς ορίστηκε αυτό το ποσόν και αν υπάρχουν κι άλλα σε περίπτωση που δεν μας φτάσουν.

Γιατί όμως να θέλει ο τηλε-ευεργέτης μας την καταχρέωση της χώρας μας; Δεν φτάνει τόσο κακό που έγινε με τα λιγότερα δανεικά των τελευταίων ετών; Γιατί να δανειστούμε 600 δισ., γιατί περί δανείου ομιλούν, που ισοδυναμούν με δημόσιο χρέος στο 300% του ΑΕΠ; Σχεδόν τριπλάσιο από το σημερινό και από εκείνο που αποδέχεται το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

Εκεί όμως που άρχισα να θυμώνω, είναι όταν κατάλαβα πως ούτε ο τηλεοπτικός Παπαδάκης ούτε κανείς από τους τηλεβοηθούς του είχαν κάνει τον υπολογισμό των τόκων που θα χρειαστεί να πληρώσουμε για ένα τόσο μεγάλο ποσό, κι ας είναι θελκτικό το προσφερόμενο επιτόκιο. Αλλά θυμήθηκα τους προεκλογικούς αγώνες του Παπαδάκη εναντίον του Μνημονίου και κατάλαβα πως δεν έπρεπε να δώσω σημασία σε παρόμοιες λεπτομέρειες. Εξάλλου, μας διαβεβαίωσε προσωπικά ότι οι άνθρωποι είναι τίμιοι και χαίρουν της προσωπικής του εκτιμήσεως. Αρκεί αυτό!

Η ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών περιέπλεξε την κατάσταση. Πώς είναι δυνατόν να προσβάλλουν έτσι έναν ευεργέτη ομογενή και έναν εργαζόμενο σκληρά λέγοντας πως «ουδεμία πρόταση, προσφορά ή ενημέρωση» έχει γίνει; Μήπως ο υπουργός Γιάννης Στουρνάρας δεν την θεωρεί έγκυρη από εγωισμό, επειδή δεν την πήγαν σε εκείνον, αλλά την έδωσαν στο κρητικό κανάλι και αμέσως μετά στον Παπαδάκη, όμως ποτέ στα δικά του χέρια; Κι αν την έχανε, όπως χάνουν οι υπουργοί τα πειστήρια των εγκλημάτων; Και πώς γνωρίζει ο Στουρνάρας την προέλευση των χρημάτων και το επάγγελμα του σωτήρος, ώστε να ζητεί από τους «χρυσοθήρες να επιδεικνύουν στοιχειώδη σοβαρότητα»; Να πάρει τα λεφτά, να κρατήσει όσα χρειαζόμαστε και με όσα περισσέψουν να δανείσει την κυρία Μέρκελ. Είμαστε και πολύ άρχοντες!

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_05/10/2012_464715
 
Ο καθηγητής αυτός (που τον έβαλε ο Βενιζέλος στην τέταρτη θέση του ψηφοδελτίου Επικρατείας) λέει ότι έκανε αποτίμηση της μετοχής της Τράπεζας Ανατολής σε 675 δισεκ. δολάρια ή κάτι τέτοιο.

Και μετά μιλάμε για σοβαρό πρόσωπο;
 
Ο καθηγητής αυτός (που τον έβαλε ο Βενιζέλος στην τέταρτη θέση του ψηφοδελτίου Επικρατείας) λέει ότι έκανε αποτίμηση της μετοχής της Τράπεζας Ανατολής σε 675 δισεκ. δολάρια ή κάτι τέτοιο.

Και μετά μιλάμε για σοβαρό πρόσωπο;

Πάλι με λεπτομέρεια θα ασχοληθώ, αλλά παρόλα όσα λέει ο ίδιος στα αγγλικά και στα ελληνικά, ο άνθρωπος δεν είναι καθηγητής (Professor), απλός διδάσκων (Lecturer) είναι. Και δεν είναι στο University of Maryland, όπως λέει / επίτηδες αφήνει να εννοηθεί, αλλά στο Towson University, το οποίο βρίσκεται στην πολιτεία Maryland.

Full disclosure: αρχική πηγή
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλά, εκεί δεν αξιολογούν το IQ των καθηγητών διδασκόντων τους; :devil:
 
Δεν ξέρω για IQ, αλλά αν διαβάσετε την έκθεση για το πώς έκανε την αποτίμηση της μετοχής, θα τραβάτε τα μαλλιά σας. Απλά μαθηματικά δημοτικού είναι.

Ιδού η έκθεση.
 
Οι παναθηναϊκοί, πάντως, που έχουμε αποκτήσει μεγάλη εμπειρία με πρίγκιπες, πριγκίπισσες και πολλά λεφτά (γειά σου Τσάκα αρχηγέ), δεν μασήσαμε με τα 600 δις...
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτή την ιστορία δεν την έχω παρακολουθήσει σωστά, δεν είχα συνδέσει καν την κίνηση END με την Τράπεζα της Ανατολής. Έκανα ένα ψάξιμο, βρήκα ένα βιντεάκι από το κανάλι που έχει κλείσει τώρα, το άκουσα και τώρα έχω μπει περισσότερο στο νόημα. Αν πάντως κάτσουμε και αναλογιστούμε ποιοι είναι οι εθνικοί μας τηλεαστέρες, βλέπουμε και την υποσαχάρια διάσταση της εθνικής μας διαδρομής...

 
Δεν είμαι σχετικός και ίσως γράψω μπούρδα. Αν όμως καταλαβαίνω καλά, ο κύριος διδάσκων του Πανεπιστημίου (που βρίσκεται στην πολιτεία) Μέριλαντ θεωρεί ότι οι μετοχές της Τράπεζας της Ανατολής είχαν κατατεθεί από την Εθνική Τράπεζα σε ειδικό λογαριασμό με επιτόκιο 7% μέχρι να γίνει η εκκαθάριση που δεν έγινε ποτέ, άρα οι μετοχές συνέχισαν να τοκίζονται μέχρι σήμερα. Με άλλα λόγια, αυτή η αξία των 979 δις δολάρια ανά μετοχή υπολογίζεται με το σκεπτικό ότι η Εθνική Τράπεζα τόκιζε τις μετοχές 80 χρόνια τώρα. Αυτό όμως σημαίνει ότι τα χρήματα αυτά τα χρωστάει η Εθνική Τράπεζα, σωστά;
Δηλαδή αυτός ο Σώρρας που εμφανίζεται ως και καλά σωτήρας της χώρας που θα μας δανείσει άτοκα 600 δις, στην πραγματικότητα αξιώνει 30 τρις από την Εθνική Τράπεζα;
 

Elsa

¥
Η οργάνωση Greece Debt Free είναι άλλο -παρόμοιο- φρούτο;
Μα καλά, όλοι πια θέλουν να μας σώσουν κι εμείς δεν θέλουμε; Αχαριστία!
 
Top