Η αποκαθήλωση του Γέροντα Παστίτσιου

Μέχρι στιγμής η είδηση έχει περάσει στα ψιλά, αλλά αν ήμουν διευθυντής ειδήσεων σε τηλεοπτικό σταθμό θα το έπαιζα πρώτο θέμα και αν ήμουν εκδότης εφημερίδας θα το είχα πρωτοσέλιδο. Συνελήφθη την περασμένη Παρασκευή 27χρονος από τα Ψαχνά Ευβοίας επειδή είχε δημιουργήσει σελίδα στο Facebook όπου σατίριζε τον γέροντα Παΐσιο και την ιδιότυπη λατρεία του. Απ' ό,τι διαβάζω, η σύλληψη έγινε με την κατηγορία "της κακόβουλης βλασφημίας και της καθύβρισης θρησκευμάτων μέσω του Facebook". Είχε προηγηθεί, τρεις μέρες νωρίτερα, σχετική ερώτηση στη Βουλή από βουλευτή της Χρυσής Αυγής. Δείτε σχετικά και εδώ.

Δεν χρειάζεται να πω ότι θεωρώ τη σύλληψη αισχρότατη, ενδεικτική των σκοτεινών ατραπών στις οποίες βαδίζει η χώρα. Άντε, στη φυλακή κι ο Πανούσης.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μπα, προηγείται ο Μπομπ ο Σφουγγαράκης. (Και μετά κοροϊδεύουμε το Ιράν).
 

SBE

¥
Τώρα σοβαρά, αισθάνεστε ότι ζείτε στο Ιράν; Ή στη Λιβύη;
 
Τώρα σοβαρά, αισθάνεστε ότι ζείτε στο Ιράν; Ή στη Λιβύη;

Προσωπικά όχι. Ο νεαρός που βρέθηκε φυλακή στα καλά καθούμενα, δεν ξέρω.
 

Elsa

¥
Δεκάδες διαδικτυακοί γέροντες στη θέση του Παστίτσιου που κατέβηκε βιαίως!
Λε-λε-λευτεριά σ' όσους είναι στα ταψιά! :lol: (σχόλιο στο γιουτούμπιον)

 

nickel

Administrator
Staff member
Αν έχετε όρεξη να το συζητήσουμε, ενδεχομένως να συζητήσουμε και τα όσα γίνονται από τους μουσουλμάνους εξαιτίας της ταινίας για τον Μωάμεθ, κάτι που απέφυγα επιμελώς αυτές τις ημέρες (λόγω και φόρτου — ακόμα δεν έχω καταφέρει να διαβάσω όσα γράφτηκαν στο σχετικό ιστολόγημα του Σαραντάκου), θα ήθελα να το κάνουμε με πολλή προσοχή και ευαισθησία και όχι πρόχειρες κόντρες μεταξύ μας.
 
Το αλίευσα από του Σαραντάκου, φαντάζομαι είναι έγκυρο:


ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ

Άρθρο 198
Κακόβουλη βλασφημία
1. Με φυλάκιση μέχρι δύο ετών τιμωρείται όποιος δημόσια και κακόβουλα βρίζει με οποιονδήποτε τρόπο το Θεό.
2. Όποιος, εκτός από τη περίπτωση της παρ.1, εκδηλώνει με βλασφημία έλλειψη σεβασμού προς τα θεία, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών.

Άρθρο 199
Καθύβριση θρησκευμάτων
Όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει με οποιονδήποτε τρόπο την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού ή άλλη θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.



Οπότε ο πιτσιρικάς κινδυνεύει με δύο χρόνια φυλάκιση. (Ή μήπως δύο συν δύο;)
Ιράν μπορεί να μην είμαστε, αλλά και μόνο η ύπαρξη των παραπάνω διατάξεων δεν τιμά την ελληνική πολιτεία.
Προσωπική άποψη, πάντα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να σας πω τον προβληματισμό μου με όσο γίνεται λιγότερα λόγια: είμαι άθεος και άθρησκος, δεν πιστεύω στη βία ως εργαλείο, πιστεύω στην ελευθερία που σέβεται την ελευθερία του άλλου. Αντιλαμβάνομαι επίσης ότι οι άνθρωποι σε μια κοινωνία, που πια καλύπτει τον κόσμο όλο, δεν είναι όλοι ίδιοι στον τρόπο που βλέπουν αυτά τα πράγματα. Οι αγράμματοι και τυραννισμένοι μουσουλμάνοι πέφτουν θύματα θρησκευτικών ηγετών με περίεργες ατζέντες. Τι θέλουμε; Θέλουμε να έρθουν οι κοινωνίες πιο κοντά, να σταματήσουν οι λαοί να χρειάζονται το μακαρονοτέρας για να ξεπεράσουν την αθλιότητα της καθημερινότητας και τον τρόμο τού επέκεινα, να καταλάβουν ότι οι λαοί έχουν μεγαλύτερες δυνάμεις από τη βία, να καταλάβουν τη σημασία της ελευθερίας που σέβεται την ελευθερία του άλλου. Είναι σωστή αυτή η ατζέντα; Είναι σωστός αυτός ο κόσμος που ονειρεύομαι για τα παιδιά μου; Αν ναι, ποιες ενέργειες εξυπηρετούν καλύτερα αυτούς τους στόχους;

Δεν πιστεύω πάντως ότι το να κοροϊδεύεις κάτι που για τον άλλο είναι ιερό και όσιο οδηγεί σε καλύτερη κοινωνία. Μάλλον σε κοινωνία όπου θα αλληλοδερνόμαστε και θα αλληλοκοροϊδευόμαστε οδηγεί. Από την άλλη, όπως και στην περίπτωση της Ρωσίας, πόσο έξυπνο είναι να οδηγείς επιπόλαιους νέους στη φυλακή; Και άλλα πολλά ερωτήματα, δυσεπίλυτα. Προβληματιστείτε ελευθέρως μαζί μου. Βαριέμαι να γράφω άλλα.
 
Δεν πιστεύω πάντως ότι το να κοροϊδεύεις κάτι που για τον άλλο είναι ιερό και όσιο οδηγεί σε καλύτερη κοινωνία. Μάλλον σε κοινωνία όπου θα αλληλοδερνόμαστε και θα αλληλοκοροϊδευόμαστε οδηγεί.

Πολύ πιθανό να έχεις δίκιο, αλλά αν είναι να βάλουμε στο ζύγι το κατά πόσο τα λόγια ή οι πράξεις κάποιου οδηγούν ή όχι σε καλύτερη κοινωνία, τότε η ελευθερία του λόγου πάει περίπατο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πολύ πιθανό να έχεις δίκιο, αλλά αν είναι να βάλουμε στο ζύγι το κατά πόσο τα λόγια ή οι πράξεις κάποιου οδηγούν ή όχι σε καλύτερη κοινωνία, τότε η ελευθερία του λόγου πάει περίπατο.
Μη σε ακούσει χρυσαυγίτης να τα λες αυτά. Θα δώσουμε στον χρυσαυγίτη πλήρη ελευθερία του λόγου του μίσους;


Και, κοίτα, panadeli, «προβληματίζομαι» είπα. Δεν έχω βρει τις ισορροπίες μου. Έχω μέσα μου δυο συνήγορους και μαλώνουν συνέχεια.
 
Είμαι λίγο κουρασμένος και δεν μπορώ να γράψω όπως θέλω τις σκέψεις μου, αλλά ήθελα να πω κάπως ότι υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στο σατιρίζω τον δυνατό από πάνω μου και το σατιρίζω αυτόν που έχω από κάτω μου, αν με καταλαβαίνετε. Υπάρχει και το σατιρίζω τον μακρινό μου γείτονα, που είναι κάπως αδιάφορο. Προσθέτω (μια και προλαβαίνω να κάνω έδιτ) ότι μιλώ για ηθική διαφορά, όχι για το πώς θα πρέπει να αντιμετωπίζονται νομικά αυτά τα είδη σάτιρας, ας πούμε.
Ήθελα επίσης να σημειώσω πόσο εξωφρενικό μου είχε φανεί που η ΕΤ3 το Πάσχα έδειχνε ντοκιμαντέρ για τον Παΐσιο. Αν δεν κάνω λάθος, δεν είναι καν αναγνωρισμένος άγιος, αν σημαίνει κάτι αυτό. Θυμάμαι ότι είχα σκεφτεί, να πώς είναι η τηλεόραση της χρεοκοπημένης χώρας.
 
Μη σε ακούσει χρυσαυγίτης να τα λες αυτά. Θα δώσουμε στον χρυσαυγίτη πλήρη ελευθερία του λόγου του μίσους;

Αν με τα λόγια σου υποκινείς τρίτους σε πράξεις βίας, τότε φέρεις κι εσύ μερίδιο ευθύνης για τις πράξεις τους. Υπάρχει σχετική πρόβλεψη στον ποινικό κώδικα, και κατά τη γνώμη μου ορθά.
Είναι άλλο πράγμα όμως να αποδεχόμαστε περιορισμούς στην ελευθερία του λόγου σε περιπτώσεις υποκίνησης πράξεων βίας, και άλλο πράγμα να αποδεχόμαστε αντίστοιχους περιορισμούς σε περιπτώσεις όπου απλά θίγονται τα θρησκευτικά πιστεύω της πλειοψηφίας. Και στο κάτω κάτω, τι το ιδιαίτερο έχουν τα θρησκευτικά πιστεύω; Γιατί όχι τα φιλοσοφικά ή τα πολιτικά ή τα οπαδικά; Όσο ιερός είναι για κάποιον ο γέροντας Παΐσιος, άλλο τόσο ιερός μπορεί να είναι για κάποιον άλλον ο Ανδρέας Παπανδρέου ή ο Μίμης Δομάζος.

Οι κοινωνίες μας θα γίνουν καλύτερες όταν τα μέλη τους μάθουν να δείχνουν ανοχή στη διαφορετικότητα του άλλου. Όταν μάθουν να αδιαφορούν για έργα τέχνης, βίντεο, ιστοσελίδες κλπ που θίγουν τα οποιαδήποτε πιστεύω τους. Πώς ακριβώς θα γίνει αυτό, δεν ξέρω. Αλλά σίγουρα όχι με την αυτολογοκρισία.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν πιστεύω πάντως ότι το να κοροϊδεύεις κάτι που για τον άλλο είναι ιερό και όσιο οδηγεί σε καλύτερη κοινωνία.
Ξεκινώντας από εκεί, εγώ μπορεί να γράψω ότι η «Αγία» πώς-τη-λέγαν του Αιγάλεω ήταν αγύρτισσα που εκμεταλλευόταν τους πιστούς της, και να βρεθώ στη φυλακή. Και σε κάθε περίπτωση, άλλο είναι να δημιουργήσεις μια σατιρική σελίδα που παραπέμπει σε έναν δήθεν άγιο της ορθοδοξίας, που του αποδίδουν προφητείες και θαυματουργές πράξεις -μόνο ότι θεραπεύει τη φαλάκρα δεν έχω ακούσει- και άλλο είναι να λες «φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους».
 

bernardina

Moderator
Όπως το αντιλαμβάνεται το κουρασμένο μου μυαλό, η περίπτωση του Παΐσιου κινείται στα δυσδιάκριτα όρια ανάμεσα στο θρησκευτικό -και δη το χριστιανορθόδοξο- αίσθημα και μια άκρως σκοταδιστική, οπισθοδρομική, δεισιδαιμονική ατμόσφαιρα που απολύτως καμία σχέση δεν έχει με τη θρησκεία. Οι φανατικοί οπαδοί του μοναχού τον αντιμετωπίζουν περίπου ως μέντιουμ, που προβλέπει ό,τι εξυπηρετεί αφενός μεν μια πολύ περίεργη "πολιτική" ατζέντα (δεν είναι καθόλου άσχετο το ότι οι περισσότεροι εκστασιάζονται με τις τουρκοφαγικές "προφητείες" του και οραματίζονται Κόκκινες Μηλιές), αφετέρου μια εξαιρετικά συντηρητική αξιακά κοσμοθεωρία (και τι άλλο, δηλαδή, θα μπορούσε να είναι; )
Ακόμη κι αν στο κήρυγμά του υπάρχουν αξιόλογα σημεία, αδυνατώ να αντιληφθώ τι περισσότερο έχουν από, ξέρω 'γώ, τον κατηχητικό λόγο των πατέρων της εκκλησίας. Προφανώς είναι λόγος που εύκολα γίνεται τσιτάτο, ειδικά στις ζόρικες εποχές που ζούμε, επειδή δεν χρειάζεται μελέτη, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση, δεν χρειάζεται αμφιβολία, με λίγα λόγια δεν χρειάζεται να βάλει κανείς το μυαλό του να δουλέψει κριτικά, παρά μόνο να απομνημονεύσει "προφητείες".
Άλλωστε, οι κύκλοι που τις διακινούν και τις προπαγανδίζουν, και μας τις έχουν κάνει κλύσμα, δεν διακρίνονται για την ανοιχτομυαλιά και την προοδευτικότητά τους (δεν θέλετε να εκφραστώ χειρότερα...) Υπ' αυτή την έννοια, θεωρώ επιεικώς υπερβολική αντίδραση τη σύλληψη του νεαρού. Και επιπλέον, και μόνο επειδή το απαίτησε η γνωστή εγκληματική οργάνωση Χρυσή Αυγή, αν ήμουν εισαγγελέας με αχλαμπούχλα θα τον άφηνα στην ησυχία του. Γιατί εδώ δεν προσβάλλεται κανένα θρησκευτικό αίσθημα. Καυτηριάζεται ο εγκεφαλικός κάλος ορισμένων -δυστυχώς πολλών- ατόμων. Και, Νίκελ, δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος είχε καμιά φιλοδοξία να γίνει μπροστάρης για τη δημιουργία κανενός θαυμαστού καινούργιου κόσμου ανεκτικότητας και δεν ξερωτιάλλο.

Εν κατακλείδι, ναι --αν το καλοσκεφτεί κανείς, τέτοιου είδους αντιδράσεις δεν διαφέρουν παρά μόνο ως τάξη μεγέθους από τις αντίστοιχες μουσουλμανικές υστερίες.
Άντε, με το καλό και burqa police... :mad:
 

nickel

Administrator
Staff member
Σκόρπια σχόλια: Δεν έχω κανένα απολύτως σεβασμό για τον κινηματογραφιστή που έφτιαξε το βδέλυγμα εναντίον του Μωάμεθ. Αν μου έλεγαν ότι είναι βαλτός των αγιατολάδων για να ξεσηκώσουν τον κόσμο τους, δεν θα μου φαινόταν περίεργο. Και για τις γελοιογραφίες δεν ξέρω τι να πω. Θα μπορούσε ίσως να ζήσει ο πολιτισμός χωρίς αυτές. Αλλά όταν φτάνουμε σε λογοτεχνικά έργα σαν τους Σατανικούς στίχους, αρχίζω να βρίσκω τις δικές μου γραμμές. Δεν μπορώ να ανεχτώ ότι οι αγιατολάδες θα μου πουν τι θα διαβάσω ή ότι θα επικηρύξουν αγαπημένους συγγραφείς. Η έννοια της ελευθερίας του λόγου δεν είναι απόλυτη. Λογοκρινόμαστε και αυτολογοκρινόμαστε συνεχώς. Αυτό που έχει σημασία είναι, νομίζω, να βρουν οι δύο πολιτισμοί ένα modus vivendi: ναι, θα απαγορεύω τα σκουπίδια που φαίνεται να έχουν σαν αποκλειστικό σκοπό να σε προκαλέσουν, αλλά δεν μπορώ να απαγορεύω τον προβληματισμό. Μουσουλμάνε, προβληματίσου κι εσύ, άντε.

Palavra, είναι σχεδόν καθήκον του ελεύθερου σκεπτόμενου ανθρώπου να ξεμπροστιάζει τους τσαρλατάνους — αλλά με τρόπο που δεν θα τους δικαιώνει στα μάτια των ηλίθιων οπαδών τους και δεν θα διαιωνίζει το χάσμα και την τύφλα τους. Όλους τους τσαρλατάνους. Και τους πιο επίσημους ακόμα. Γιατί ας μην ξεχνάμε: ο επίσημος τσαρλατανισμός είναι στο Σύνταγμά μας.

Ειδικότερα: Αν πιστεύετε ότι ο τρόπος για να δουν το φως οι κακόμοιροι που πέφτουν θύματα των εκμεταλλευτών της μνήμης ενός μοναχού είναι να γεμίσει το Facebook με Παστίτσιους, μάλλον ο Διαφωτισμός χρησιμοποιεί πια τα ευτελέστερα των όπλων του.
 

SBE

¥
Πριν καμιά δεκαπενταριά χρόνια πρωτοάκουσα για τον Παϊσιο από έναν ξάδερφό μου θρησκευόμενο κι ένας συμφοιτητής μου ότι είχε πάρει σβάρνα τα κατσάβραχα στο Άγιο Όρος κι είχαν πάει να βρουν τον Παϊσιο, αλλά δεν το είχε περιγράψει σαν καμιά εμπειρία που του άλλαξε τη ζωή ή τίποτα συγκλονιστικό και γι'αυτό ίσως δεν είχα δώσει σημασία. Εξακολουθώ να μην δίνω σημασία και δεν πιστεύω ότι ο Γέροντας έχει γίνει κάλτ (σικ).
Τα περί παστίτσιου απλώς μου ανοίγουν την όρεξη κι έχω πει να χάσω κάνα κιλό οπότε δεν βοηθάνε. Επειδή δεν έχω δει την περίφημη σελίδα, μήπως μπορεί κανείς να μας διαφωτίσει για το περιεχόμενο;


ΥΓ Φυσικά το πιο ξεκαρδιστικό ανέκδοτο που έχω ακούσει και που πάντα με κάνει να γελάω είναι βλάσφημο- βλασφημότατο αλλά άλλο να το λες μεταξύ ομοϊδεατών που δεν θα παρεξηγηθούν, κι άλλο να φτιάξεις γκρουπ στο φέισμπουκ και να το διαδίδεις και σε αυτούς που δεν παίρνουν τόσο ελαφρά το θέμα.
 
Από αυτό το λινκ είχε βρει νωρίτερα, πριν από κανα τρίωρο, τη σελίδα του γέροντα Παρίσιου, που αντικατέστησε τον γέροντα Παστίτσιο. Τώρα δεν λειτουργεί, προφανώς λογοκρίθηκε κι αυτό.

Απντέιτ: Δεν ενδεικτικά εδώ.
 

Elsa

¥
Ο γέρων φασισμός, του Καρτέσιου.

Σύλληψη στο Facebook - Ρεζίλι παγκοσμίως! #FreeGeronPastitsios , του Άρη Δημοκίδη στο Lifo.

Κάποια τιτιβίσματα στο #FreeGeronPastitsios είναι πολύ εύστοχα:
- Χρυσή Αυγή: Μαζί τον φάγαμε
- Η ηθική κατάρρευση ξεκίνησε από τη διαφήμιση της Misko με τον Ακάκιο. #20xroniaFoivos μετά φτάσαμε στον Παστίτσιο
- Βρέθηκε γιαφκα με ένα ταψί παστιτσιο, ένα λάπτοπ, ανατρεπτικά βιβλία και μικροποσοτητα ελεύθερης σκέψης.
- Το ότι έγινε άρση απορρήτου για μη κακουργηματική πράξη απλά επειδή το ζήτησε η ΧΑ, το συνειδητοποιήσαμε;
- Ο Γέρων Παστίτσιος φυλακή κι ο Γέρων Ευφραίμ ελεύθερος

Η άποψη του ηλεδικηγόρου: Σύλληψη κατόχου σατιρικής σελίδας στο facebook
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάποια πράγματα τα 'χω λυμένα μέσα μου:
- για το θέμα της φυλάκισης του επιπόλαιου νέου ή των Ρωσίδων τραγουδιστριών, τα έχω γράψει: ούτε μια νύχτα δεν θα 'πρεπε να περάσουν στη φυλακή. (Είμαι υπέρ του community service σε περίπτωση ενοχής.)
- για το θέμα της άρσης του απορρήτου: θα έπρεπε να γίνει χωριστή συζήτηση. Ας μη μετατοπίσουμε εκεί τον προβληματισμό μας.
- περί κάποιων που το παίζουν «unholier than thou», του είδους «Is Greek law now as ridiculous as that in a Muslim theocracy?»: Υπερβολές. Άλλωστε, είμαι περίεργος τι θα συνέβαινε αν έφτιαχνα στο Facebook σελίδα όπου θα γελοιοποιούσα με παρόμοιο τρόπο τη Μητέρα Τερέζα και το γεγονός ότι οι Καθολικοί περιμένουν να έρθει το δεύτερο θαύμα για να την αγιοποιήσουν.

Εκεί που δεν έχω απαντήσεις ακόμα: Θα έκανε σωστά το Facebook να κλείσει το ίδιο τη σελίδα αν έπαιρνε από κάποιους καλούς χριστιανούς μια επιστολή που θα εξηγούσε γιατί θεωρούν ότι η συγκεκριμένη σελίδα ξεπερνούσε κάποια όρια ευπρέπειας; Θα έκανε καλά το Γκουγκλ να μπλοκάρει τα βιντεάκια που διακωμωδούν τον Μωάμεθ με τρόπο απολύτως αναξιοπρεπή;
 
Να το θέσω με ιστορικούς όρους: έχω την εντύπωση πως αν έβγαινε τώρα το Life of Brian, θα είχε παρόμοια προβλήματα.
 
Top