metafrasi banner

engine (order) telegraph, ship throttle = τηλέγραφος μηχανοστασίου, χειριστήριο μηχανής

Καλησπέρα!
Μήπως ξέρει κανείς πώς λέγεται αυτό ή πού θα μπορούσα να κοιτάξω για να το βρω; Υπάρχει περίπτωση να λέγεται μανέτα ή έχω πέσει πολύ έξω;

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ξέρω ότι γενικά τα λένε "χειριστήρια", αλλά ας περάσει και κανένας ειδικός για να μας πει. Βλέπω π.χ. την έκφραση "Πρόσω ολοταχώς στα χειριστήρια". Είμαι σίγουρη ότι θα έχει και κάποιο ειδικό, ναυτικό όνομα.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Αυτό που δείχνει η φωτογραφία λεγόταν παλιά τηλέγραφος μηχανής (engine order telegraph, E.O.T. ή chadburn) λόγω της χρήσης του ως μέσου διαβίβασης εντολών από τη γέφυρα στο μηχανοστάσιο. Για την ακρίβεια, αυτός στη γέφυρα λεγόταν εντολέας του τηλεγράφου, ενώ στο μηχανοστάσιο (όπου συχνά ήταν ανάποδα, στερεωμένο στην οροφή) λεγόταν λήπτης του τηλεγράφου.

Στη συνέχεια επικράτησε ο γενικότερος όρος χειριστήριο μηχανής. Μανέτα πάντως λέγεται και ο μοχλός που βλέπουμε σε αυτού του είδους τα χειριστήρια και ο απλός μοχλός του γκαζιού στα μικρά σκάφη.

[video=youtube;ilOUpQ0zTyo]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ilOUpQ0zTyo[/video]

Δες κι εκεί από το «Ελλάς Λίμπερτυ» τη φωτογραφία με λεζάντα Τηλέγραφος ή χειριστήριο:

DSC_1350_738+copy+(Copy).jpg

και στο διήγημα του Βασίλη Λούλη «Των τυφώνων ο νικητής» από την κιβωτό του Νίκου Σαραντάκου, με υποσημείωση για τον τηλέγραφο: Γκρααν – γκρουν – γκρααν ο «τηλέγραφος». Πρόσω ολοταχώς κι η Παναγιά μαζί μας!...
 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτό που δείχνει η φωτογραφία λεγόταν παλιά τηλέγραφος μηχανής (engine order telegraph, E.O.T. ή chadburn) λόγω της χρήσης του ως μέσου διαβίβασης εντολών από τη γέφυρα στο μηχανοστάσιο. Για την ακρίβεια, αυτός στη γέφυρα λεγόταν εντολέας του τηλεγράφου, ενώ στο μηχανοστάσιο (όπου συχνά ήταν ανάποδα, στερεωμένο στην οροφή) λεγόταν λήπτης του τηλεγράφου. [...]
Τεκμηρίωση από αρχαίους παπύρους που ανακαλύφθηκαν τυχαία στη χερσόνησο του Αστερικά:

......

Ο καπετάνιος δίνει εντολή από τη γέφυρα.........................και ο αξιωματικός μηχανής φροντίζει για τα περαιτέρω (κουπιώδης η ζωή στα πλοία της εποχής). :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Να δεις που εκείνο το «Ίσια εμπρός» θα ήθελε να είναι «Πρόσω ολοταχώς». Βέβαια, καλύτερα «Ίσια εμπρός» παρά... «Προς ολοταχώς»!
 
Top