metafrasi banner

Απορία για τις αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης

anarotiemai

New member
Καλησπέρα σας

θα εκτιμούσα πολύ την έγκυρη απάντηση σας -αν γνωρίζετε φυσικά -για το εξής θέμα:

Πρόσφατα βρέθηκα σε μια εκδήλωση με κάποιο παλιό συνάδελφό μου και νυν μεταφραστή που εργάζεται όμως με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης, γενικά δεν κόβει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Μου μίλησε για την ιδέα του να φτιάξει ένα site προσέλκυσης πελατών μετάφρασης, στη συγκεκριμένη γλώσσα και τομέα που ειδικεύεται, και να λειτουργεί ο ίδιος ως μεσάζων
με ένα μικρό κέρδος δίνοντας τα projects σε άλλους μεταφραστές. Θα συνεχίσει να συνεργάζεται με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Αν αυτό όλο προχωρήσει θα κάνει έναρξη κανονικά απ'ό,τι ανέφερε. Ζήτησε τη βοήθειά μου και δεδομένου ότι κι εγώ ασχολούμαι με μετάφραση περιστασιακά πιθανόν και να συνεργαστούμε, αν τελικά γίνει.

Ωστόσο, επειδή ο φίλος αυτός είναι καλό παιδί και θα ήθελα να βοηθήσω γενικά, αναρωτιέμαι αν όλο αυτό είναι παράνομο ή όχι;
Θα είναι homebased απ' ό,τι κατάλαβα. Γίνονται έλεγχοι σε τέτοια; Μπορεί να μπλέξει κανείς;Είναι νόμιμο καταρχάς;

Θα εκτιμούσα πολύ την άμεση απάντησή σας γιατί δε θα ήθελα να συμμετάσχω σε κάτι τέτοιο αν υπάρχει κάποιος φορολογικός κίνδυνος.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας!
 

rogne

¥
Αναρωτιέμαι κι εγώ πώς να το θέσω με τρόπο...

Αν και δεν έχω λόγους ν' αμφισβητήσω ότι ο φίλος σου είναι καλό παιδί, αυτό που θέλει να κάνει, απ' ό,τι καταλαβαίνω, είναι ν' ανοίξει μια κατάμαυρη επιχείρηση (μεταφραστικό γραφείο χωρίς έναρξη επαγγέλματος, εφορία, ΟΑΕΕ κ.λπ.) και αν "του βγει", να την κάνει νόμιμη στην πορεία. Στο μεταξύ, θα παριστάνει τον υπεργολάβο σε συναδέλφους που θα τον περάσουν για κανονική επιχείρηση και, με λίγη κακή τύχη (που όμως είναι αναπόφευκτη σε τέτοιες περιπτώσεις), σύντομα θα ψάχνουν να τον βρουν για να πάρουν τα λεφτά τους ή για να ξεπεραστεί όποια άλλη "αναποδιά" ήθελε προκύψει. Δεν λέω ότι θα γίνει από πρόθεση ό,τι δυσοίωνο είναι να γίνει, λέω όμως ότι θα γίνει σίγουρα, γιατί, είτε το καταλαβαίνει είτε όχι, ο φίλος σου σκέφτεται να γίνει αεριτζής, κατά το κοινώς λεγόμενο.

Αν και δύσκολα το πιστεύει κανείς πια εν Ελλάδι, οι αεριτζήδες είναι ακόμα εντελώς παράνομοι από φορολογική άποψη, μιας και ρωτάς συγκεκριμένα γι' αυτή. Φιλικά σου λέω όχι μόνο να μην εμπλακείς, αλλά και να προσπαθήσεις, όσο μπορείς, να μεταπείσεις τον φίλο σου.

Έχε επίσης υπόψη σου ότι το φόρουμ εδώ το παρακολουθούν και επαγγελματικοί και συνδικαλιστικοί φορείς της μεταφραστικής κοινότητας που κάθε άλλο παρά χαίρονται με τέτοια μαντάτα, και όχι μόνο επειδή περιγράφουν παραβιάσεις της φορολογικής νομοθεσίας. Προπάντων, περιγράφουν αντιδεοντολογικές, στην καλύτερη περίπτωση, ή ευθέως εκμεταλλευτικές, στη χειρότερη, πρακτικές με τις οποίες διάφοροι αφελείς (σπανίως) ή επιτήδειοι (συνήθως) κερδοσκοπούν στις πλάτες συναδέλφων. Ίσως δυσκολευτείς να το πιστέψεις, αλλά δεν έχω επιθετική διάθεση ούτε σε αυτό το τελευταίο: στο λέω όμως τσεκουράτα για να ξέρουμε πού στεκόμαστε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γεια σας. Άλλαξα τον τίτλο σε «Απορία για τις αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης», που δεν είναι ακριβώς το θέμα μας, αλλά είναι δική μου απορία. Μπορεί να στηθεί ολόκληρη μπίζνα με τέτοιες αποδείξεις; :eek:

Πιστεύω ότι συμφωνώ με τον rogne μέχρι κεραίας, ακόμα και με την απορία μου.
 
Με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης το εισόδημα κάποιου δεν μπορεί να ξεπερνά τα 5.000 ευρώ ετησίως. Και αν ο πελάτης-εργοδότης δεν είναι εκδοτικός οίκος, αμφιβάλλω αν θα σου κόβει τέτοιες αποδείξεις.
 

anarotiemai

New member
Με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης το εισόδημα κάποιου δεν μπορεί να ξεπερνά τα 5.000 ευρώ ετησίως. Και αν ο πελάτης-εργοδότης δεν είναι εκδοτικός οίκος, αμφιβάλλω αν θα σου κόβει τέτοιες αποδείξεις.

Κι εγώ κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί μιας και έχω δουλέψει με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης παλιότερα.
Πάντως ας μην είμαστε υπερβολικοί, δε μίλησα για μπίζνα! Και δε μιλάμε για κάποιον απατεώνα!
Και όσο για τα αντιδεοντολογικά..ας μην την ανοίξουμε αυτή τη συζήτηση γιατί αφενός πονάει και αφετέρου θα ενοχληθούν πολλοί... νόμιμοι τύποι if you know what I mean:rolleyes:

Πάντως, παιδιά, ειλικρινά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Υπήρξατε λίαν κατατοπιστικοί μέχρι στιγμής.

Είχα που είχα επιφυλάξεις για όλο αυτό...κάτι δε μου πήγαινε...

Ευχαριστώ!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πρόσφατα βρέθηκα σε μια εκδήλωση με κάποιο παλιό συνάδελφό μου και νυν μεταφραστή που εργάζεται όμως με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης, γενικά δεν κόβει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.
Καλώς όρισες στη Λεξιλογία, καταρχάς.

Αυτό που διάλεξα να "κουοτάρω" από τα λεγόμενά σου ερμηνεύεται με τους εξής δύο τρόπους:

1) Ο παλιός συνάδελφος φροντίζει να εμφανίζεται ότι βγάζει μέχρι 5.000 ευρώ τον χρόνο, για τα οποία παίρνει αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Όλα τα υπόλοιπα είναι μαύρα. Δεν έχει κάνει έναρξη, δεν πληρώνει ΟΑΕΕ όπως όλοι μας.

2) Αλλιώς, ο παλιός συνάδελφος καταφέρνει να ζει με κάτω από 500 ευρώ τον μήνα, οπότε αποτελεί εξαιρετική περίπτωση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μου μίλησε για την ιδέα του να φτιάξει ένα site προσέλκυσης πελατών μετάφρασης, στη συγκεκριμένη γλώσσα και τομέα που ειδικεύεται, και να λειτουργεί ο ίδιος ως μεσάζων με ένα μικρό κέρδος δίνοντας τα projects σε άλλους μεταφραστές. Θα συνεχίσει να συνεργάζεται με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης.
Δεύτερο πρόβλημα μ' αυτή την ιδέα:
Αν δίνει τις δουλειές σε άλλους, θα κόβουν εκείνοι αποδείξεις παροχής υπηρεσιών στον πελάτη; Ή θα πληρώνονται κι αυτοί με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης; Ποιος θα τις κόβει αυτές; Ο πελάτης ή ο μεσάζων φίλος; Αν τις κόβει ο πελάτης στον μεσάζοντα, θα πρέπει κι αυτός με τη σειρά του να κόβει στους υπεργολάβους του, αλλιώς τα χρήματα θα εμφανίζονται ότι είναι όλα δικά του, οπότε θα ξεπεράσουν πολύ σύντομα τις 5.000 ετησίως. Ή τελικά μιλάμε για μαύρα λεφτά από την αρχή μέχρι το τέλος;
 
Αυτό που διάλεξα να "κουοτάρω" από τα λεγόμενά σου ερμηνεύεται με τους εξής δύο τρόπους:

1) Ο παλιός συνάδελφος φροντίζει να εμφανίζεται ότι βγάζει μέχρι 5.000 ευρώ τον χρόνο, για τα οποία παίρνει αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Όλα τα υπόλοιπα είναι μαύρα. Δεν έχει κάνει έναρξη, δεν πληρώνει ΟΑΕΕ όπως όλοι μας.

2) Αλλιώς, ο παλιός συνάδελφος καταφέρνει να ζει με κάτω από 500 ευρώ τον μήνα, οπότε αποτελεί εξαιρετική περίπτωση.

Τρίτο ενδεχόμενο: έχει άλλο επάγγελμα (μισθωτός π.χ.) και συμπληρώνει το εισόδημά του με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Το σημειώνω για να καλύψω κι εγώ τα νώτα μου μια και είναι η δική μου περίπτωση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δίκιο έχεις, δεν το σκέφτηκα αυτό. Αλλά επειδή είχαμε την πληροφορία ότι ετοιμάζεται όχι μόνο να ξεκινήσει επιχείρηση, αλλά και να τη νομιμοποιήσει στο μέλλον, αν πάει καλά, δεν έβαλα στο μυαλό μου καταστάσεις μισθωτών.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δίκιο έχεις, δεν το σκέφτηκα αυτό. Αλλά επειδή είχαμε την πληροφορία ότι ετοιμάζεται όχι μόνο να ξεκινήσει επιχείρηση, αλλά και να τη νομιμοποιήσει στο μέλλον, αν πάει καλά, δεν έβαλα στο μυαλό μου καταστάσεις μισθωτών.
Φυσικά κι ένας μισθωτός μπορεί να ιδρύσει ή να συμμετέχει μετοχικά σε επιχείρηση (εκτός κι αν υπάρχουν ειδικά —για εκείνον— κωλύματα ή ασύμβατα).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπορεί να στηθεί ολόκληρη μπίζνα με τέτοιες αποδείξεις;
Απ' ό,τι ξέρω, οι διατάξεις λένε ότι με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης μπορεί να πληρώνεται κάποιος που κάνει μια δουλειά περιστασιακά λόγω άλλης κύριας απασχόλησης (οπωσδήποτε όχι ελεύθερος επαγγελματίας), και που δεν προβλέπεται να ξεπεράσει τις 5.000 συνολικά σ' έναν χρόνο. Ή μπορεί να είναι πολύ νέος ακόμα στο επάγγελμα και οι δουλειές του να είναι ελάχιστες.

Σημειωτέον ότι υπάρχουν και εταιρείες, π.χ. η Audio Visual, που αρνούνται να σου κόψουν απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, ακόμα κι αν συγκεντρώνεις όλα τα κριτήρια που απαιτούνται. Σε πληρώνουν ΜΟΝΟ με δελτίο παροχής υπηρεσιών.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σημειωτέον ότι υπάρχουν και εταιρείες, π.χ. η Audio Visual, που αρνούνται να σου κόψουν απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, ακόμα κι αν συγκεντρώνεις όλα τα κριτήρια που απαιτούνται. Σε πληρώνουν ΜΟΝΟ με δελτίο παροχής υπηρεσιών.
Πράγματι. Επίσης, ακόμη κι αν μια εταιρία σε πληρώσει με ΑΕΔ, σου ζητά να υπογράψεις υπεύθυνες δηλώσεις των οποίων το περιεχόμενο εάν αποδειχθεί σε μεταγενέστερο έλεγχο ή από τα πράγματα αναληθές θα σου προκαλέσει μείζον φορολογικό πρόβλημα.
 

anarotiemai

New member
Δίκιο έχεις, δεν το σκέφτηκα αυτό. Αλλά επειδή είχαμε την πληροφορία ότι ετοιμάζεται όχι μόνο να ξεκινήσει επιχείρηση, αλλά και να τη νομιμοποιήσει στο μέλλον, αν πάει καλά, δεν έβαλα στο μυαλό μου καταστάσεις μισθωτών.

Καλημέρα και πάλι,

Παλιός συνάδελφος δικός μου, από άλλη δουλειά, βεβαίως. Και σήμερα πρωί εγκατέλειψε την ιδέα γιατί ρώτησε λογιστή για τα διαδικαστικά και, όντως, το πράγμα δε βγαίνει, οπότε δεν έχω θέμα πλέον. Απ' οτι φαίνεται ήταν ιδέα...απελπισίας μιας και έχει μείνει άνεργος πολύ καιρό και ίσως και εγώ θορυβήθηκα δίχως λόγο.

Πάντως, εξαιρετικό το lexilogia. Δεν περίμενα τόσο άμεσο ενδιαφέρον για να είμαι ειλικρινής...

Ελπίζω και εγώ να μπορέσω να φανώ χρήσιμη στο μέλλον!

Καλή συνέχεια σε όλους!
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, εξαιρετικό το lexilogia.
Η Λεξιλογία. Εξαιρετική, υπέροχη, έξοχη, εξαίσια, θαυμάσια — και άλλα παρόμοια επίθετα, όλα στο θηλυκό. :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η Λεξιλογία. Εξαιρετική, υπέροχη, έξοχη, εξαίσια, θαυμάσια — και άλλα παρόμοια επίθετα, όλα στο θηλυκό. :)
Το φόρουμ lexilogia. Μια χαρά.

@nickel: Πότε επιτέλους θα σταματήσεις να τρομάζεις τον κόσμο; :p
 
Το φόρουμ lexilogia. Μια χαρά.

@nickel: Πότε επιτέλους θα σταματήσεις να τρομάζεις τον κόσμο; :p

Το "ποτέ" είναι φρονώ μια αναμενόμενη και εύλογη απάντηση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο καθένας στη Λεξιλογία έχει τον ρόλο του. Δεν θα είναι ωραία αν αντιδρούμε όλοι ίδια.

Αλλά επί της ουσίας, πιο σωστό είναι "στη Λεξιλογία", ακόμα κι αν εννοείται "το φόρουμ". Αλλιώς θα λέγαμε "στην Έθνος", ή "στην Ελεύθερο Τύπο", επειδή εννοείται "η εφημερίδα".
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ωραία, αφού θέλετε «την ουσία»: Τα 'χουμε πει και τα 'χουμε γράψει αυτά (http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?3182-%CE%9F%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BE%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%8D%CF%80%CF%89%CE%BD-%E2%80%94-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82). Το όνομα του φόρουμ γράφτηκε με λατινικά στοιχεία, όχι με ελληνικά.
 

SBE

¥
Και επειδή το όνομα είναι με λατινικά, μπορεί κανείς να καταλάβει Λεξι-λόγια, τα λόγια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και επειδή το όνομα είναι με λατινικά, μπορεί κανείς να καταλάβει Λεξι-λόγια, τα λόγια.

Έτσι κι αλλιώς, είναι λογοπαίγνιο με τα λεξιλόγια.
 
Top