Από τα εφήμερα στα γένια τα τριήμερα...

SBE

¥
Ξέρω ότι αυτό παει περισσότερο στην κατηγορία κουτσομπολιά κι όχι ειδήσεις, αλλά είδα τις φωτογραφίες αυτού του γάμου της καλής κοινωνίας και εχασα τα μαλλάκια μου. Τι να σχολιάσω; Από το νυφικό (νόμιζα μόνο οι Ελληνίδες ειχαν τέτοιες κλίσεις, με τα νυφικά που βλεπω σε βιτρίνες), τους νεόνυμφους που έιναι της σχολής ο παιδεραστής και η παιδίσκη, οι μισοί καλεσμένοι, ειδικά αυτή στην προτελευταία φωτογραφία, ή την είδηση ότι η νύφη είναι μανεκέν (με αυτό το σαγόνι, σαν άλογο; )
 
Έλα, γυναικείες κακίες. Μια χαρά νυφικό είναι. Σιγά το σοκ δηλαδή. Σε παραλία δεν έχεις πάει τα τελευταία 200 χρόνια;
 

bernardina

Moderator
Αχ Μπαναΐαμ! Ξεκίνησα να σχολιάσω τη βάτα του νυφικού που φαίνεται σαν γκουμούτσα κάτω από το σιθρού ύφασμα, αλλά είπα να πάω παρακάτω πριν αρχίσω να γράφω.
θεούλημου η αποθέωση του καρακατσουλιού -απ' την ίδια τη σχεδιάστρια που πήγε μ' αυτά τα ρούχα κι αυτό το μποτίνι στον σούπερ ντούπερ γάμο έως τη Λίλι Άλεν που εμφανίστηκε σαν νοικοκυρά καθ' οδόν προς τη λαϊκή δίπλα στον χάμπι με το μπλε ταγεράκι κοστούμι! Αλλά τι να πω και για την κόρη του Τζάγκερ και της Τζέρι με το μαύρο καλσόν κάτω από κίτρινο φόρεμα με πιπ-τόου γοβάρα; Αυτή είναι η κόρη του Τζάγκερ; Τι απογοήτευση...

Μπα, θα αρκεστώ στην αξουρισιά του γαμπρού.

Και ποια είπαμε είναι αυτή η λαίδη Καρτέρη; :confused:

αυτή είναι κοράκλα που τιμά τις χειλάρες του ρόκερ μπαμπά της :devil:
 
Αναφέρομαι στην επιλεκτική, σουρεαλιστική αίσθηση σεμνοτυφίας που διακατέχει το ανθρώπινο γένος. Στην παραλία όλοι κυκλοφορούν σχεδόν γυμνοί, αλλά αν δεις κάποιον με τα εσώρουχα είναι σοκαριστικό. Αυτό ακριβώς προσπάθησαν να διακωμωδήσουν οι σχεδιαστές του Ντίσνεϋ, με την επιλεκτική ντροπή του Ντόναλντ Ντακ (που όταν χάνει την μπλούζα του, τα χέρια του κατεβαίνουν στο υπογάστριό του, που έτσι κι αλλιώς ήταν ακάλυπτο και πριν).
 

bernardina

Moderator
Χρυσό μου παιδί, νομίζω πως και η SBE την κακογουστιά σχολίασε, όχι το προκλητικόν --σιγά! εδώ βλέπεις νυφούλες με το στράπλες ως τον αφαλό-- του πράγματος.

I know I did...
 
Τα άλλα είναι κακόγουστα, το νυφικό είναι μια χαρά. Επίσης καλά κάνει και είναι αξύριστος ο γαμπρός. Φτάνει πια με την απαίτηση ξυρίσματος. Αν μας ήθελε ο Θεός ξυρισμένους, δεν θα μας έδινε γένια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αν μας ήθελε ο Θεός ξυρισμένους, δεν θα μας έδινε γένια.
Μην ξεκινήσουμε τώρα το βιολί "Αν μας ήθελε ο Θεός Χ, δεν θα μας έδινε Ψ", γιατί ξέρεις τι θα προκύψει :)
 

bernardina

Moderator
Αν μας ήθελε ο Θεός ξυρισμένους, δεν θα μας έδινε γένια.

Αυτό θυμήσου το την επόμενη φορά που η καλή σου θα σου έρθει με αξύριστη γάμπα, μασχάλη or whatever... Και μοσχοβολώντας μπαγιάτικο ιδρώτα. Και με λιγδωμένο μαλλί.
Να συνεχίσω ή αναγουλιάσαμε αρκούντως συνεννοηθήκαμε;
 
Αυτό θυμήσου το την επόμενη φορά που η καλή σου θα σου έρθει με αξύριστη γάμπα, μασχάλη or whatever... Και μοσχοβολώντας μπαγιάτικο ιδρώτα. Και με λιγδωμένο μαλλί.
Να συνεχίσω ή αναγουλιάσαμε αρκούντως συνεννοηθήκαμε;

Πρώτα απ' όλα δεν είναι το ίδιο. Η τρίχα στην γυναίκα δεν έχει καμμιά απολύτως λειτουργία, ενώ στον άντρα δίνει μια πιο αγριωπή όψη που είναι και ο εξελικτικός λόγος που βγάζουμε γένια (σύμφωνα με την επιστήμη). Η δε τάση να ξυρίζονται οι άντρες είναι τελείως πρόσφατη, κατασκεύασμα της ζιλέτ και άλλων κακών καπιταλιστών. Πιο πριν σχεδόν όλοι είχανε γένια.

Ούτε είναι ίδιο πράγμα η λίγδα με τα γένια. Άσε που δεν είναι ιδιαίτερα υγιεινό να ξυρίζεις τακτικά το πρόσωπό σου, για διάφορους λόγους (δερματολογικούς κυρίως). Επίσης τα γένια τριών ημερών είναι σέξι, ενώ η αξύριστη γυναικεία γάμπα το ακριβώς αντίθετο.

Τέλος, δεν μιλάμε για γενειάδα αλλά για γένια. Εσείς τα μαλλιά σας τα ξυρίζετε ή απλά τα κουρεύετε;
 
Βρε Ελληγενή θα φάω τη γενειάδα μου μ' αυτά που γράφεις. Τα μουστάκια των Κελτών δεν τα έχεις δει; Τα αγάλματα των αρχαίων Ρωμαίων (εκτός από τον Μάρκο Αυρήλιο), ούτε; Οι τρίχες μουστακιών και γενιών δεν συντελούν σε δερματολογικά προβλήματα, νομίζεις; Τα γένια τριών ημερών είναι σέξι (αν είναι, ας μας πουν αι γυναίκες) τα τελευταία είκοσι χρόνια. Αυτό με την επιστήμη και τον εξελικτικό λόγο και την αγριωπή όψη δε, προτιμώ να μην το σχολιάσω.
 
Βρε Ελληγενή θα φάω τη γενειάδα μου μ' αυτά που γράφεις. Τα μουστάκια των Κελτών δεν τα έχεις δει; Τα αγάλματα των αρχαίων Ρωμαίων (εκτός από τον Μάρκο Αυρήλιο), ούτε; Οι τρίχες μουστακιών και γενιών δεν συντελούν σε δερματολογικά προβλήματα, νομίζεις; Τα γένια τριών ημερών είναι σέξι (αν είναι, ας μας πουν αι γυναίκες) τα τελευταία είκοσι χρόνια. Αυτό με την επιστήμη και τον εξελικτικό λόγο και την αγριωπή όψη δε, προτιμώ να μην το σχολιάσω.

Εν πρώτοις, έχω δικαίωμα να αντιδράσω στην καταπίεση τρομοκρατία του ξυρίσματος. Ουφ, πια! Δικαίωμά μου είναι.:mad:
Δεύτερον, αν λούζεσαι τακτικά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις τρίχες. Τρίτον, δεν είπα πουθενά ότι ποτέ πριν τον 20ό αιώνα δεν ξυρίζονταν οι άντρες. Υπάρχει ένα "σχεδόν" που το έκανα και bold για να φαίνεται. Και τέταρτον, αυτό με την επιστήμη το λέει η επιστήμη· εγώ απλώς το μεταφέρω. Δεν είναι ντε φάκτο, αλλά η επιστήμη πιστεύει ότι ο λόγος ύπαρξης της τριχοφυίας στο πρόσωπο είναι η αρρενωπότητα.
 

bernardina

Moderator
Τα γένια τριών ημερών είναι σέξι (αν είναι, ας μας πουν αι γυναίκες) τα τελευταία είκοσι χρόνια.

Είναι σέξι --συνήθως μέχρι να τριφτούν στα τρυφερά σου μάγουλα

Δεν είναι σέξι αν παραπέμπουν σε γενικότερη μπίχλα.

Όπως όλα τα μεταξωτά, θέλουν κι αυτά τον ανάλογο επιδέξιο ;)
 

bernardina

Moderator
Εν πρώτοις, έχω δικαίωμα να αντιδράσω στην καταπίεση τρομοκρατία του ξυρίσματος. Ουφ, πια! Δικαίωμά μου είναι.:mad:

Αμπσολούτλι και οφκόρσλι! Και οι υπόλοιποι έχουν δικαίωμα να μην το γουστάρουν.
 

bernardina

Moderator
Η δε τάση να ξυρίζονται οι άντρες είναι τελείως πρόσφατη, κατασκεύασμα της ζιλέτ και άλλων κακών καπιταλιστών. Πιο πριν σχεδόν όλοι είχανε γένια.

Επειδή αυτό είναι από ελαφρώς έως βαρέως ανιστόρητο, κάνε μια μικρή έρευνα και θα δεις ότι δεν ισχύει. Δες, για παράδειγμα, στις μεταρρυθμίσεις του Μεγάλου Πέτρου, την εντολή του να ξυρίζονται όλοι οι ευγενείς (και για ποιο λόγο θεωρούσε πιο πολιτισμένο το ξυρισμένο πρόσωπο). Η γενειάδα, κοντή ή μακριά, και η έλλειψή της, ως δήλωση κύρους, αρρενωπότητας, εντυπωσιασμού, πολιτισμικής εξέλιξης κλπ, έχουν περάσει από τα σαράντα κύματα στην ιστορία της ανθρωπότητας. Άσε τη ζιλέτ και τον κακό καπιταλισμό στην άκρη, ακούγεται κάπως αστείο. (εκτός αν ξέχασες να βάλεις φατσούλα ;) )
 
Είναι δυνατόν να έγραφα σοβαρά "κι άλλων κακών καπιταλιστών"; :lol:

Το καθημερινό ξύρισμα, στην ουσία, είναι προϊόν του στρατού. Είναι σύγχρονη τάση που μετράει μόνο 1-2 αιώνες. Πιο πριν το ξύρισμα ήταν πιο αραιά και πού, όχι μόνο για κοινωνικούς αλλά και για πρακτικούς λόγους (πρόσβαση σε καλές λεπίδες, καθρέφτες, κτλ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το καθημερινό ξύρισμα, στην ουσία, είναι προϊόν του στρατού. Είναι σύγχρονη τάση που μετράει μόνο 1-2 αιώνες.
Δηλαδή, αυτό που θυμάμαι ότι είχα διαβάσει μικρός, ότι κάποιοι ΑΗΠ (οι Μακεδόνες του Μεγαλέξαντρου) ξυρίζονταν για να μην τους πιάνουν οι εχθροί από τα γένια, είναι μύθευμα;
 
Top