metafrasi banner

after-tax = μετά τους φόρους, μετά την αφαίρεση των φόρων (ΟΧΙ *μετά φόρων)

Κάνω μια έρευνα στο διαδίκτυο για "εισόδημα καθαρό μετά την αφαίρεση των φόρων" και βλέπω ότι αρκετοί το λένε "μετά φόρων", άλλοι σκέτο καθαρό, μετά τους φόρους κλπ.

Είχα την εντύπωση ότι "μετά φόρων" σημαίνει ακριβώς το αντίθετο, δηλ. "με τους φόρους", μετά + γενική.

Τι λέτε;
 
Κι εγώ αυτό νομίζω. Πολλές φορές λένε και "πλέον φόρων" εννοώντας "συν τους φόρους". Μπορεί όμως στα οικονομικά να έχει παγιωθεί η χρήση της συγκεκριμένης φράσης για τα καθαρά κέρδη μετά την καταβολή των φόρων. Ας περιμένουμε να πει τη γνώμη του και κανένας πιο ειδικός, πάντως.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπράβο, Ambrose. που βγάζεις στον αφρό μια τόσο «κουλή» και τόσο παγιωμένη βάρβαρη φράση. Έκανα ένα ψάξιμο: 52.300 «*μετά φόρων». Το οποίο μπορεί να σημαίνει μόνο «μαζί με τους φόρους»!

Υποθέτω ότι προέκυψε από το «προ φόρων». Αλλά είναι βάρβαρο, βάρβαρο, βάρβαρο. Η αγανάκτηση οφείλεται στο ότι υπάρχουν μόνο 6.380 «μετά από φόρους».

Ευτυχώς, υπάρχουν μερικοί που έχουν ξεπεράσει και το «προ φόρων» και λένε «πριν από φόρους».
 
Φυσικά σημαίνει "μαζί με τους φόρους", δηλαδή "αν συνυπολογίσουμε τους φόρους". Οι οποίοι φόροι είναι αρνητικό αριθμητικό στοιχείο, οπότε το νόημα της πρότασης δεν αλλοιώνεται. Δηλαδή έσοδα 20.000 και φόροι 20%: 20.000 + (-4.000) = 16.000

Θέλω να πω ότι το "μαζί με" δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάνουμε κάποια πρόσθεση, και επομένως ότι και τα δύο είναι σωστά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θες να πεις ότι είναι μια ελληνική διατύπωση, το αντίθετο κάποιου «κέρδη άνευ φόρων», και δεν αποτελεί μετάφραση του «after tax» επηρεασμένο από τη γενική του «προ φόρων»... Αυτό είναι ένα από τα καλύτερα μαθηματικογλωσσικά μπαλώματα που έχω διαβάσει ποτέ!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Φυσικά σημαίνει "μαζί με τους φόρους", δηλαδή "αν συνυπολογίσουμε τους φόρους". Οι οποίοι φόροι είναι αρνητικό αριθμητικό στοιχείο, οπότε το νόημα της πρότασης δεν αλλοιώνεται. Δηλαδή έσοδα 20.000 και φόροι 20%: 20.000 + (-4.000) = 16.000

Θέλω να πω ότι το "μαζί με" δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάνουμε κάποια πρόσθεση, και επομένως ότι και τα δύο είναι σωστά.
Ομολογώ ότι δεν πιστεύω την εξήγησή σου. Οι φόροι δεν είναι αρνητικό αριθμητικό στοιχείο. Έσοδα μετά φόρων σημαίνει "πριν από την αφαίρεση των φόρων, έσοδα που συμπεριλαμβάνουν τους φόρους που δεν έχουν αφαιρεθεί ακόμα".
Αν κάποιοι το χρησιμοποιούν εννοώντας "μετά από την αφαίρεση των φόρων" σκοτώνουν και τα Ελληνικά και τη μαθηματική λογική.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το βασικό ερώτημα είναι το εξής: Αν εκδημοτικίσουμε την έκφραση σε «κέρδη με φόρους», θα γίνει δεκτή και κατανοητή από τις αρμόδιες υπηρεσίες σαν after-tax earnings;
 
Top