metafrasi banner

water footprint = αποτύπωμα νερού, υδατικό αποτύπωμα

Elsa

¥
Εκτός από το carbon footprint υπάρχει και το water footprint. Και τα δύο είναι μέρη του ευρύτερου ecological footprint.
Πώς το λέμε αυτό; Στο Google το έχω βρει μέχρι τώρα 104 φορές «αποτύπωμα νερού» και 2 φορές «υδατικό αποτύπωμα».

Επί της ουσίας τώρα, στο παραπάνω λινκ, διαβάζω και το εξής ενδιαφέρον: για να παραχθεί 1 κιλό βοδινό χρειάζονται κατά μέσο όρο 16.000 λίτρα νερού, ενώ για ένα κιλό καλαμπόκι, 900 λίτρα νερού! Σε ατομικό επίπεδο, φαίνεται πως η αλλαγή των διατροφικών μας επιλογών μπορεί να επηρεάσει πολύ περισσότερο από άλλες αλλαγές, όπως στην ατομική υγιεινή (ντους αντί λουτρό κ.τ.λ.) ή τον τρόπο που ποτίζουμε. Στην ενότητα publications, υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες μελέτες που μπορείτε να «κατεβάσετε» για το θέμα.
Στο άρθρο της Καθημερινής επίσης αναφέρεται οτι:
Συνολικά, τέσσερις βασικούς παράγοντες, οι οποίοι καθορίζουν το ύψος του αποτυπώματος νερού ξεχωρίζει ο καθηγητής του Πανεπιστημίου του Τβέντε ArjeY. Hoekstra, από τους βασικούς συντάκτες της μελέτης: «Καταρχήν, μετρά το μέγεθος της κατανάλωσης. Ύστερα είναι η ποιότητα και η σύνθεση της κατανάλωσης. Για παράδειγμα, μία χώρα που διατρέφεται με πολύ κρέας ξοδεύει περισσότερο νερό. Τρίτο, επιδρούν οι κλιματικές συνθήκες, αν απαιτείται μεγάλη άρδευση για την ανάπτυξη των καλλιεργειών. Τέταρτο, η δαπάνη νερού έχει να κάνει και με τον τρόπο παραγωγής στον αγροτικό τομέα, δηλαδή το πόσο αποτελεσματικός είναι».
Η Ελλάδα μάλιστα, σύμφωνα με το άρθρο, είναι δεύτερη μετά τις ΗΠΑ σε σπατάλη νερού, πράγμα που οφείλεται κυρίως στην εντελώς λανθασμένη διαχείριση νερού στον αγροτικό τομέα!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αν ρωτάς για τις προσωπικές μας προτιμήσεις, μάλλον μου έρχεται πιο οικείο το "αποτύπωμα νερού", επειδή είναι πιο κοντά στο "αποτύπωμα άνθρακα", που επίσης έχει πολύ διαδεδομένη χρήση από το "ανθρακικό αποτύπωμα".

Αλλά και το "υδατικό αποτύπωμα" μια χαρά στέκεται.
 
Το βρίσκω επίσης και ως οικολογικό ίχνος νερού. Προσωπικά, θα διάλεγα "υδατικό αποτύπωμα". Δεν νομίζω ότι υπάρχει καθιερωμένη απόδοση.
 
Θα προτιμήσω κι εγώ το αποτύπωμα νερού. Με το υδατικό αποτύπωμα το μυαλό μου πήγε σε υδατογράφημα.
 

Elsa

¥
Χμ...Βλέπω οτι οι γνώμες διίστανται. Θα πρέπει να περιμένω να ενδιαφερθούν περισσότεροι, αλλά μάλλον έχουν φύγει όλοι...:)
 
water footprint

Και πώς θα λέγαμε τα internal και external water footprint; (http://www.waterfootprint.org/?page=files/Concept_WaterFootprint)

Internal and external water footprint : The total water footprint of a country includes two components: the part of the footprint that falls inside the country (internal water footprint) and the part of the footprint that presses on other countries in the world (external water footprint). The distinction refers to the appropriation of domestic water resources versus the appropriation of foreign water resources.

Να προσθέσω ότι γέρνω προς το "αποτύπωμα νερού". Θα τα λέγαμε εσωτερικό και εξωτερικό αποτύπωμα νερού αντίστοιχα;
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Και πώς θα λέγαμε τα internal και external water footprint; (http://www.waterfootprint.org/?page=files/Concept_WaterFootprint)
Θα τα λέγαμε εσωτερικό και εξωτερικό αποτύπωμα νερού αντίστοιχα;
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο.
Για το water δεν έχω κλίνει ακόμα (για την ακρίβεια, κλίνω λίγο προς το λόγιο, το «υδατικό»).
 
Top