metafrasi banner

hoarding disorder = διαταραχή παρασυσσώρευσης | hoarder = παρασυσσωρευτής, κν. μαζώχτρας, σαβουρομαζώχτρας, σαβουροσυλλέκτης

Alexandra

Super Moderator
Staff member

Hoarding could now be considered a separate disorder from Obsessive Compulsive Disorder.
Pictured is the bedroom of a chronic hoarder.
(Από την Daily Mail)

Εδώ δεν βλέπω να δίνουν κάποια ελληνική απόδοση του συνδρόμου.

Εδώ το ονομάζουν και σύνδρομο του Διογένη και συλλεκτομανία, αλλά το περιορίζουν σε μοναχικούς ηλικιωμένους.

Εδώ ονομάζεται σύνδρομο αποθησαύρισης.

Το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια σε άτομο νεαρής ηλικίας και με πολύ επιτυχημένη επαγγελματική και κοινωνική ζωή.
 

Cadmian

New member
Θησαυρισμό το ξέρω.

Και ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή θησαυρισμού εδώ. Αν και δεν το έχει με αυτήν ακριβώς την διατύπωση, τον περιλαμβάνει ως μία από τις εκφάνσεις της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η παρασυσσώρευση έχει λίγα ευρήματα, είναι όμως όλα από έγκυρες πηγές, βλέπω εδώ κι εδώ. (Θυμάμαι που διάβαζα για την περίπτωση των αδερφών Κόλιερ και είχα φρίξει: τα συνεργεία των αρχών έβγαλαν 130 τόνους σκουπίδια από το σπίτι των αδερφών μετά το θάνατό τους)
 

SBE

¥
Το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια σε άτομο νεαρής ηλικίας και με πολύ επιτυχημένη επαγγελματική και κοινωνική ζωή.

Κι εγώ, δυστυχώς. Κάθε φορά που μπαίνω σπίτι μου τελευταία :D:lol::cool:
 

nickel

Administrator
Staff member
Κι εγώ, δυστυχώς. Κάθε φορά που μπαίνω σπίτι μου τελευταία :D:lol::cool:

Να μην μπαίνεις τελευταία. Να μπαίνεις πρώτη, να ρίχνεις μια γρήγορη τακτοποίηση και μόνο τότε να αφήνεις τους άλλους να μπουν. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Hoarders is an American documentary series that airs on A&E. The series depicts the real-life struggles and treatment of people who suffer from compulsive hoarding.

Αναβίωση νήματος για να ζητήσω προτάσεις για την απόδοση του hoarder. Να προσθέσω πως στον υπότιτλό μου αναφέρεται χωρίς να βοηθάει η εικόνα να καταλάβουμε για ποιο πράγμα μιλάει, οπότε ζητάω έναν κάπως διαφανή όρο. Στο διαδίκτυο βρήκα την απόδοση «ρακοσυλλέκτης» που δεν τη θεωρώ εύστοχη, επειδή δεν πρόκειται για το ίδιο φαινόμενο.
 
Θυμάμαι τη μάνα μου να λέει στον πατέρα μου: "Τι τα θέλεις όλα αυτά τα τάρταλα;" Επειδή μάζευε διάφορα μελλοχρήσιμα (που έλεγε κάποτε το ΚΛΙΚ) ως μηχανικός.

Επί του θέματος: θησαυριστής, παρασυσσωρευτής (αυτό ακούγεται σαν θερμοσίφωνο όμως), αποθησαυριστής.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, έχουν προταθεί οι ανάλογοι όροι πιο πάνω. Το πρόβλημά μου, όπως είπα, είναι ένας ξερός υπότιτλος και μάλιστα χιουμοριστικού τύπου. Για τον Αμερικανό θεατή είναι εύκολο, υπάρχει και η τηλεοπτική σειρά Hoarders, ο Έλληνας τι θα καταλάβει από έναν "θησαυριστή";
 

Zazula

Administrator
Staff member
Γιατί, δεν μπορούν να είναι η κίσσα χαρακτηρισμός άντρα (απάντηση: φυσικά και μπορεί!); Το άλλο γίνεται μαζώχτρας.
 
Τα είδα τα παραπάνω φυσικότατα. Δεν είχε αναφερθεί το άτομο που τα κάνει όμως.

Ο Μπαμπινιώτης λέει και μαζώχνω ή μαζώνω. Μπορεί να σε βοηθήσουν για να βρεις μια κατανοητή απόδοση. Ο μαζωχτής, για παράδειγμα; Δεν ξέρω.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν είχε αναφερθεί το άτομο που τα κάνει όμως.
Τι εννοείς "δεν είχε αναφερθεί το άτομο που τα κάνει"; Έδωσα το άτομο, είναι ο τίτλος της σειράς Hoarders, αυτός αναφέρεται στον υπότιτλό μου, και αυτόν θέλω να μεταφράσω.
 

bernardina

Moderator
Δες εδώ έναν μαζώχτρα.
Νομίζω ότι το ο μαζώχτρας είναι διάφανο και περιγραφικό. Ελλείψει καλύτερου, δε...:mellow:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δες εδώ έναν μαζώχτρα.
Νομίζω ότι το ο μαζώχτρας είναι διάφανο και περιγραφικό. Ελλείψει καλύτερου, δε...:mellow:
Διαβάζοντας αυτό το μπλογκ, μου ήρθε και το σύνθετο "σαβουρομαζώχτρας".
 
Top