Γιατί ενοχλούνται τώρα οι χρυσαυγίτες όταν τους λένε νεοναζί;

bernardina

Moderator
Τα χρυσαύγουλα, αφού μοίρασαν τρόφιμα με επίδειξη ταυτότητας μόνο σε Γνήσιους Έλληνες που στις φλέβες τους ρέει αποδεδειγμένα το αίμα του Περικλή και της Ασπασίας, τώρα απειλούν με μηνύσεις κάποιους που τόλμησαν να πουν ότι τα χρυσαύγουλα είναι ακριβώς αυτό που είναι: νεοναζί.

Όσο για τους αναξιοπαθούντες συμπολίτες μας τι να πω; Τη στιγμή που όχι μόνο ο Δήμος και η Εκκλησία, αλλά και ένα σωρό άλλοι φορείς κάνουν καθημερινά ό,τι έκανε η ΧΑ, αλλά με διακριτικότητα, σιωπηρά και χωρίς τα καραγκιοζιλίκια των χρυσαυγιτών (παναπεί με ουσιαστικό σεβασμό στην περηφάνια και το δράμα του αλλουνού), πόσο αναξιοπαθούσα πρέπει να είναι η ντεμέκ περηφάνια τους, που απ' τη μια ο αγανακτισμένος τράχηλός τους δεν σηκώνει ζυγό, απ' την άλλη όμως δεν έχουν κανένα ζόρι να περάσουν DNA control για ένα κιλό πατάτες...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εντωμεταξύ, λύστε μου μια απορία: η χρυσαπαυτή έκανε μήνυση επειδή τους είπανε νεοναζί; Κάτσε, δηλαδή, για να καταλάβω: πρώτα επαινούν τον εθνικοσοσιαλισμό στις σελίδες τους στο ίντερνετ. Παλιότερα, γράφανε κάτι για απαγορεύσεις των μικτών γάμων κλπ, έχουν βουλευτή που υμνεί τον Χίτλερ, αλλά όλα αυτά τα θεωρούν κάτι άλλο; Προσκοπισμό, ίσως;

Για τη διαστρέβλωση του θέματος της απαγόρευσης, δεν το συζητώ: είπε ο Καμίνης να γίνει η διανομή από αλλού, δηλαδή από τα σημεία που κάνει τις διανομές και ο δήμος, η ΧΑ όμως φυσικά αγνόησε την απαγόρευση, διότι σου λέει, σιγά μη σεβαστώ εγώ το δήμαρχο, και τι θα πει που τον ψήφισε ο κόσμος και βγήκε, ούτε και τον κόσμο σέβομαι.

Και:

Όπως επισήμανε στο protothema.gr ο υπεύθυνος δράσεων αλληλεγγύης της Χρυσής Αυγής και βουλευτής Β' Αθηνών Ηλίας Παναγιώταρος, τα τρόφιμα και τα υπόλοιπα προϊόντα είναι ελληνικής προέλευσης και αγοράστηκαν από το κόμμα, με χρήματα που έλαβε από την πρώτη δόση κρατικής επιχορήγησης.

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=214269


Τι λέτε, ρε παιδιά; Διανομή τροφίμων με τα λεφτά του φορολογούμενου πολίτη; Τα δικά μας, δηλαδή; Έλα, άλλος για μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα!
 

SBE

¥
Ειδικά στο ζήτημα του σημείου διανομής ο δήμος έπρεπε να είναι πιο αυστηρός. Φυσικά θα πρέπει να είναι πιο αυστηρός με όλους αυτούς που κάνουν σχετικές κινήσεις (πατατοπαραγωγοί π.χ.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Στη Wikipedia, που τη χτίζει και την κρίνει ο κόσμος όλος, διαβάζω:

Neo-Nazism borrows elements from Nazi doctrine, including militant nationalism, racism, xenophobia, homophobia, and anti-Semitism. Holocaust denial is a common feature, as is incorporation of Nazi symbols and admiration of Adolf Hitler. It is related to the white nationalist and white power skinhead movements in many countries.
http://en.wikipedia.org/wiki/Neo-Nazism

Όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι η Χρυσή Αυγή δεν έχει σχέση με τα παραπάνω, και ας της αφιερώνει το άρθρο ειδική μνεία.
 

bernardina

Moderator
Αυτά, Παλάβρα, πες τα σε κάτι ανεγκέφαλους που βγαίνουν και εκθειάζουν τον κοινωνικό ρόλο της ληστοσυμμορίας που απέκτησε βουλευτική ασυλία με την ευγενική χορηγία, βλ. ψήφο, του 7% των Ελλήνων. Και με επιχειρήματα του στυλ, ναι αλλά εσείς υποστηρίζετε τους λαθρομετανάστες/πούστηδες*/μπάχαλους/λαμόγια πολιτικούς κλπ, και όχι τους γνήσιους Έλληνες που υποφέρουν!

*στην περίπτωση του gay parade

Τώρα περιμένω το πρώτο αστροπελέκι που θα μπει και θα μας κατηγορήσει για μαριαντουανετισμό, γιατί τόσα καταλαβαίνει το αϊκιού φιστικιού του..
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εντωμεταξύ, είναι και φοβερή γυφτιά. 3,75 εκατομμύρια θα τσιμπήσουν, με πατάτες και κρεμμύδια θα τη βγάλουν; Τι να πεις...
 

SBE

¥
Συγγνώμη, βρε Παλάβρα, τα άλλα κόμματα που παίρνουν περισσότερα βγαίνουν στο δρομο και μοιράζουν χαβιάρι;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τα άλλα κόμματα δεν το παίζουν μάγκες με ξένα λεφτά, όμως.
 

SBE

¥
Για κάποιους μπορεί να το παίζουν μάγκες με τα λεφτά των φορολογούμενων, μεταφέροντας π.χ οπαδούς στις προεκλογικές συγκεντρώσεις.
Από τη στιγμή που παίρνουν αυτά τα χρήματα, μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν με όποιον νόμιμο τρόπο βοηθάει την ύπαρξη του κόμματός τους (π.χ. με την εκτύπωση προεκλογικού υλικού, με κοινωφελές έργο, με ωραίες αφίσες, με το να μοιράζουν χρήματα σε όποιον περνάει κλπ.).
Αυτό που λέω είναι ότι δεν χρειάζεται να ψάχνουμε να βρούμε με το ζόρι επιπλέον ελαττώματα στην πράξη της ΧΑ. Έχει σοβαρά ελαττώματα από μόνη της.

ΥΓ Και εννοείται ότι δεν θεωρώ κακό το να θέλει ένας σύλλογος να προσφέρει κάτι μόνο στα μέλη του. Όμως εδώ δεν πρόκειται για τέτοια περίπτωση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η λογική του επιχειρήματος «γιατί κατακρίνεις αυτό αφού το κάνουν και άλλοι/άλλοι που κάνουν άλλα είναι χειρότεροι» συνεχίζει να μου διαφεύγει.
 

SBE

¥
Η λογική είναι ότι η ΧΑ μας δίνει τροφή για κριτική ούτως ή άλλως, και το συγκεκριμένο εγχείρημα έχει πολλά για αρνητικό σχολιασμό. Είναι εμμονή και υπερβολή το να ψάχνουμε να βρούμε επιπλέον λόγους για κριτική όταν κάνει ό,τι δικαιούται ή ό,τι είναι κοινώς αποδεκτό.
Και για να το πω πιο απλά, πρέπει να ξέρουμε πού βάζουμε τελεία.
Αν δικαζόταν αύριο η ΧΑ για τη διανομή τροφίμων δεν θα ήταν βασικό επιχείρημα ότι είναι "λεφτά του φορολογούμενου". Άλλωστε κι ο νικητής του λαχείου λεφτά των άλλων παικτών κερδίζει, δεν του ζητάνε μετά δανεικά οι άλλοι παίκτες με το σκεπτικό ότι τα δικά τους λεφτά κέρδισε.
 

LostVerse

Member
Τα χρυσαύγουλα, αφού μοίρασαν τρόφιμα με επίδειξη ταυτότητας μόνο σε Γνήσιους Έλληνες που στις φλέβες τους ρέει αποδεδειγμένα το αίμα του Περικλή και της Ασπασίας, τώρα απειλούν με μηνύσεις κάποιους που τόλμησαν να πουν ότι τα χρυσαύγουλα είναι ακριβώς αυτό που είναι: νεοναζί.

Όσο για τους αναξιοπαθούντες συμπολίτες μας τι να πω; Τη στιγμή που όχι μόνο ο Δήμος και η Εκκλησία, αλλά και ένα σωρό άλλοι φορείς κάνουν καθημερινά ό,τι έκανε η ΧΑ, αλλά με διακριτικότητα, σιωπηρά και χωρίς τα καραγκιοζιλίκια των χρυσαυγιτών (παναπεί με ουσιαστικό σεβασμό στην περηφάνια και το δράμα του αλλουνού), πόσο αναξιοπαθούσα πρέπει να είναι η ντεμέκ περηφάνια τους, που απ' τη μια ο αγανακτισμένος τράχηλός τους δεν σηκώνει ζυγό, απ' την άλλη όμως δεν έχουν κανένα ζόρι να περάσουν DNA control για ένα κιλό πατάτες...

Θεωρείς πολλά πράγματα δεδομένα και βασικά κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Όταν κάπως βρίσκεται σε ανάγκη, να είσαι βέβαιη ότι δεν τον ενδιαφέρουν οι σημαίες και τα καπέλα αυτών που πάει να τον βοηθήσει, ούτε οι ιδεοληψίες οι δικές του ή των αντιπάλων του. Το ότι εσύ π.χ. δεν θα πήγαινες να πάρεις τρόφιμα από την ΧΑ για κάποιους λόγους που θεωρείς δεδομένους, δεν σημαίνει ότι δεν θα πήγαιναν και άλλοι, για άλλους λόγους που αυτοί θεωρούν πιο δεδομένους ακόμα.

Επίσης, δήμοι, εκκλησία, σούπερ μάρκετ, λέσχες αστυνομίας-στρατού που επίσης βοηθούν άπορους, δεν μπορούν να ανταποκριθούν στην ζήτηση, οπότε ίσως η επιλογή που προκρίνεις να μην είναι ούτε προφανής, ούτε αυτονόητη.

Αυτά, Παλάβρα, πες τα σε κάτι ανεγκέφαλους που βγαίνουν και εκθειάζουν τον κοινωνικό ρόλο της ληστοσυμμορίας που απέκτησε βουλευτική ασυλία με την ευγενική χορηγία, βλ. ψήφο, του 7% των Ελλήνων. Και με επιχειρήματα του στυλ, ναι αλλά εσείς υποστηρίζετε τους λαθρομετανάστες/πούστηδες*/μπάχαλους/λαμόγια πολιτικούς κλπ, και όχι τους γνήσιους Έλληνες που υποφέρουν!

*στην περίπτωση του gay parade

Και πάλι προτρέχεις και κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Αλλά αν αφήσουμε στην άκρη την κίνηση αυτή καθαυτή κι αξιολογήσουμε τις αντιδράσεις, πιστεύω θα βλέπαμε κάποια ενδιαφέροντα δεδομένα. Αξίζει δηλαδή να μελετήσει κανείς τις αντιδράσεις των υπόλοιπων κομμάτων (ΔΗΜΑΡ π.χ.), αλλά και τις αντιδράσεις σ' αυτές τις δράσεις, κοινώς τι απήχηση είχε η αντιμετώπιση της κίνησης αυτής, απήχηση που αγγίζει ίσως το απόλυτο μηδέν. Ακόμα και στο newsit να πας, από τα πλέον φανατικά αντιχρυσαυγίτικα site, η συντριπτική (πλέον) πλειοψηφία των σχολίων, είναι εναντίον των επικριτών, και δε νομίζω επειδή όλοι είναι χρυσαυγίτες ή ψήφισαν ΧΑ. Οπότε το επόμενο ερώτημα είναι αμείλικτο: Το ότι με την αντιμετώπιση που επιλέγουν μετατρέπουν ένα μάτσο επικίνδυνους πουθενάδες σε ήρωες, το κάνουν επίτηδες ή απλά είναι όντως τόσο στόκοι όσο δείχνουν;

Και για να προλάβω τυχόν άλματα λογικής, η τελευταία πρόταση δεν είναι η άποψή μου, είναι απλά μια επισήμανση της πραγματικότητας. Δεν θεωρώ εγώ δηλαδή τους χρυσαυγίτες ήρωες, αλλά είτε η αδράνεια, είτε η ανικανότητα όλων των υπόλοιπων, τους έχει κάνει ήρωες στα μάτια σταθερά αυξανόμενης μερίδας του πληθυσμού. Κι η μέχρι τώρα αντιμετώπιση, με λίγα λόγια να λες τους χρυσαυγίτες... χρυσαυγίτες, δεν έχει αποδώσει.

Τώρα περιμένω το πρώτο αστροπελέκι που θα μπει και θα μας κατηγορήσει για μαριαντουανετισμό, γιατί τόσα καταλαβαίνει το αϊκιού φιστικιού του..

Βασικά αυτό θα ήταν προσβολή στην Μαρία Αντουανέτα :p

Καλημέρα. Στη Wikipedia, που τη χτίζει και την κρίνει ο κόσμος όλος, διαβάζω:

Κι όπως είναι γνωστό, αν θες να παραπληροφορηθείς για αμφιλεγόμενα πολιτικο-κοινωνικό-θρησκευτικά θέματα, η ασφαλέστερη οδός είναι να διαβάσεις wikipedia. Αρκεί να δει κανείς την ελληνική της σελίδα για την ΧΑ και τις πηγές που επικαλείται για να καταλάβει πολλά.

Όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι η Χρυσή Αυγή δεν έχει σχέση με τα παραπάνω, και ας της αφιερώνει το άρθρο ειδική μνεία.

H Χρυσή Αυγή δεν κάνει και τίποτα περίεργο ή πρωτοφανές. Κρύβει επιμελώς το ένοχο παρελθόν της και το σκοτεινό παρόν της για να μπορέσει να απευθυνθεί σε μεγαλύτερο κοινό. Το αντίθετο θα ήταν περίεργο, όπως περίεργο θα ήταν να πέφτει κάποιος από τα σύννεφα στην διαπίστωση αυτή (no offence whatsoever).

Τα άλλα κόμματα δεν το παίζουν μάγκες με ξένα λεφτά, όμως.

Όλα τα άλλα κόμματα το παίζουν μάγκες με ξένα λεφτά, ανέκαθεν. Η λίστα με τα παραδείγματα είναι τόσο μεγάλη που είναι πραγματικά μάταιος κόπος να απαριθμήσεις.

Εντωμεταξύ, λύστε μου μια απορία: η χρυσαπαυτή έκανε μήνυση επειδή τους είπανε νεοναζί; Κάτσε, δηλαδή, για να καταλάβω: πρώτα επαινούν τον εθνικοσοσιαλισμό στις σελίδες τους στο ίντερνετ. Παλιότερα, γράφανε κάτι για απαγορεύσεις των μικτών γάμων κλπ, έχουν βουλευτή που υμνεί τον Χίτλερ, αλλά όλα αυτά τα θεωρούν κάτι άλλο; Προσκοπισμό, ίσως;

στο λινκ αναφέρει «εξύβριση και συκοφαντική δυσφήμιση στον συνάδελφο Βαγγέλη Καργούδη». Το να αποκαλέσεις κάποιον νεοναζί (ειδικά μάλιστα όταν, έστω για τα μάτια του κόσμου, το αρνείται), μπορεί σαφώς να εκληφθεί ως βρισιά. Το ότι εσύ δεν συμφωνείς ή δεν σ' αρέσει η προοπτική αυτή είναι αδιάφορο για το δικαστήριο. Εδώ ένα απλό «ρε» στις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να στοιχειοθετήσει δικογραφία για εξύβριση (με αμφίβολα αποτελέσματα αλλά δεν έχει σημασία). Σε κάθε περίπτωση, μήνυση μπορεί να υποβάλλει ο καθένας για το οτιδήποτε, δεν σημαίνει ότι έχει και δίκιο σ' αυτό που επικαλείται ή ισχυρίζεται ούτε ότι θα δικαιωθεί από το δικαστήριο. Ο νόμος όμως του δίνει αυτή τη δυνατότητα για να υπερασπιστεί τον εαυτό του.

Για τη διαστρέβλωση του θέματος της απαγόρευσης, δεν το συζητώ: είπε ο Καμίνης να γίνει η διανομή από αλλού, δηλαδή από τα σημεία που κάνει τις διανομές και ο δήμος, η ΧΑ όμως φυσικά αγνόησε την απαγόρευση, διότι σου λέει, σιγά μη σεβαστώ εγώ το δήμαρχο, και τι θα πει που τον ψήφισε ο κόσμος και βγήκε, ούτε και τον κόσμο σέβομαι.

Κακώς αγνόησε την σύσταση και τους υφιστάμενους θεσμούς, προφανώς έκρινε ότι τα κέρδη, σε κλίμακα εντυπώσεων, θα ήταν πολύ περισσότερα από αυτά σε πρακτικό επίπεδο, όπου σε πρακτικό επίπεδο δεν έπαθαν τίποτα. Ποιος θα τολμούσε να τους μετατρέψει ΚΑΙ σε μάρτυρες, εκτός από ήρωες;
Και δε νομίζω ότι η εικόνα μου διαμορφώνεται από χρυσαυγίτικα site, εκτός αν το protothema.gr ή το newsit.gr είναι τέτοια (μιλάω για τον σχολιασμό τους).

Τι λέτε, ρε παιδιά; Διανομή τροφίμων με τα λεφτά του φορολογούμενου πολίτη; Τα δικά μας, δηλαδή; Έλα, άλλος για μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα!

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; Το κάθε κόμμα μπορεί να χρησιμοποιήσει την χρηματοδότησή του όπως νομίζει, από όργανα γυμναστικής για κανό μέχρι διανομή τροφίμων. Εκ του αποτελέσματος κρίνοντας, η προφανώς ψηφοθηρική αυτή κίνηση είχε για την ΧΑ πολλαπλασίως ωφέλιμα αποτελέσματα από ό,τι θα είχαν δεκάδες πανάκριβα τηλεοπτικά σποτ.

Ειδικά στο ζήτημα του σημείου διανομής ο δήμος έπρεπε να είναι πιο αυστηρός. Φυσικά θα πρέπει να είναι πιο αυστηρός με όλους αυτούς που κάνουν σχετικές κινήσεις (πατατοπαραγωγοί π.χ.)

Θα έπρεπε, αλλά ο δήμος Αθηναίων έχει αποδειχτεί ανίκανος σε αρκετά άλλα μάλλον πιο απλά ζητήματα, το να ήταν αποτελεσματικός σ' αυτό είναι μάλλον αισιόδοξο. Για τους πατατοπαραγωγούς, δε νομίζω ότι έκαναν ποτέ τίποτα με δικιά τους πρωτοβουλία, στις περιπτώσεις που ξέρω τουλάχιστον, η διανομή ήταν με την απόλυτη συνδρομή και συνεργασία του δήμου (Γαλάτσι, Παλλήνη κτλ).
 

nickel

Administrator
Staff member
@LostVerse, εγώ μόνο μία διευκρίνιση θέλω:

Αν διαφωνείς με τον ορισμό των νεοναζί που δίνει η Wikipedia, θα ήθελα να μου προτείνεις πού θα βρω κάποιον καλύτερο.

Το πιο δύσκολο, αλλά μόνο αν ενδιαφέρεσαι: Σε ποια σημεία της εικόνας των νεοναζί όπως θα τη ζωγραφίζει ο όποιος ορισμός επιλέξεις πιστεύεις ότι δεν βλέπεις και τα ηγετικά στελέχη (όχι τους οπαδούς) της Χρυσής Αυγής;
 

LostVerse

Member
@LostVerse, εγώ μόνο μία διευκρίνιση θέλω:

Αν διαφωνείς με τον ορισμό των νεοναζί που δίνει η Wikipedia, θα ήθελα να μου προτείνεις πού θα βρω κάποιον καλύτερο.

Η διαφωνία μου έγκειται στο υποτιθέμενο θέσφατο της wikipedia, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Ως εγκυκλοπαίδεια οφείλει να είναι ουδέτερη κι αντικειμενική, όταν όμως παρουσιάζεις μια συγκεκριμένη άποψη ως... δεδομένη, αυτό δεν είναι ουδετερότητα in my book. Φυσικά δεν το λέω σαν μομφή στην wikipedia, η οποία άλλωστε ποτέ δεν αυτοπαρουσιάστηκε ως ουδέτερη, αντικειμενική εγκυκλοπαίδεια.

Το πιο δύσκολο, αλλά μόνο αν ενδιαφέρεσαι: Σε ποια σημεία της εικόνας των νεοναζί όπως θα τη ζωγραφίζει ο όποιος ορισμός επιλέξεις πιστεύεις ότι δεν βλέπεις και τα ηγετικά στελέχη (όχι τους οπαδούς) της Χρυσής Αυγής;

Όπως έχω πει ξανά στο παρελθόν, δεν έχω αμφιβολίες για τις ιδεολογικές καταβολές των ιδρυτικών-ηγετικών στελεχών της ΧΑ, συνεπώς η ερώτηση αυτή είναι άνευ αντικειμένου για μένα. Δεν αμφιβάλλω δηλαδή ότι πρόκειται για π.χ. νοσταλγούς του Χίτλερ, πλην όμως αυτό από μόνο του δεν το θεωρώ πρόβλημα, εφόσον δεν είναι, φυσικά, οι μόνοι νοσταλγοί δικτατόρων στα πέριξ, ούτε οι μόνοι νοσταλγοί ολοκληρωτικών πρακτικών και νοοτροπιών. Για μένα πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν οι συνθήκες που τους έχουν οδηγήσει από το τίποτα στο 7%.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το πιο αστείο εντωμεταξύ είναι ότι η κρατική επιχορήγηση είναι 3,75 εκατομμύρια ευρώ. Δεν την έχουν πάρει βέβαια ακόμα όλη, αλλά με τόσα λεφτά, ρε παιδιά, μόνο κρεμμύδια, πατάτες και τέτοια; Ξοδευτήκατε! (Επαναλαμβάνομαι, το ξέρω...)
 

bernardina

Moderator
Από τη στιγμή που δεν θεωρείς πρόβλημα το ότι είναι νοσταλγοί του Χίτλερ, όλη η λογική σου εντάσσεται ακριβώς στα πλαίσια της νοοτροπίας "κι εσείς καταπιέζετε τους μαύρους" (αλλά από την ανάποδη σ΄αυτή την περίπτωση). Και η πιο τρανή απόδειξη: το γνωστό κόλπο του πετάγματος της μπάλας στην εξέδρα που με τόση επιτυχία φέρνει σε πέρας η κατακλείδα σου.
Δηλαδή για μιας τους υπόλοιπους δεν έχουν σημασία οι συνθήκες που τους έχουν οδηγήσει στο 7% αλλά μας ενοχλεί έτσι ξεκομμένο το εφτάρι; Think again and you' ll be surprised. Απεχθανόμαστε αυτές τις συνθήκες. Τελεία. Όχι τις απεχθανόμαστε "όσο και οι χρυσαυγίτες". Για τον απλούστατο λόγο ότι αυτοί όχι μόνο δεν τις απεχθάνονται, αλλά τις λατρεύουν και τρίβουν τα χέρια τους με ικανοποίηση όσο κρατάει αυτή η κατάσταση, προφανώς γιατί ακριβώς αυτές οι συνθήκες είναι που τους δίνουν το άλλοθι της ύπαρξης. Και σ' ανθρώπους σαν εσένα το άλλοθι της υποστήριξης τους. Μπορώ κάλλιστα να μισώ και τους χρυσαυγίτες και τις συνθήκες που τους εκτρέφουν και να αντιμάχομαι εξίσου αμφότερους.
Τις υπόλοιπες εξυπναδούλες σου τις παρατρέχω, αλλά προφανώς έπιασες το υπονοούμενο περί αστροπελεκιών, έτσι δεν είναι;

Εδιτ: προφανώς απευθύνομαι στον LostVerse

O οποίος θεωρεί ότι η ΧΑ έσωσε την κατάσταση μοιράζοντας μερικά τρόφιμα σε μερικές εκατοντάδες άτομα. Απορία: Αν δεν το έκανε, τι θ' απογίνονταν άραγε αυτά τα άτομα; Θα λιμοκτονούσαν επειδή δεν θα τους δινόταν η δυνατότητα να τα προμηθευτούν από πουθενά αλλού; Και τι θα απογίνουν αν για κάποιο λόγο δεν επαναληφθεί αυτή η πρωτοβουλία των ΧΑ; Κάνα υποθετικό σεναριάκι, έτσι για να περνάει η ώρα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καμύ, ξανά:

À celui qui présente l'esclave des colonies en criant justice, on montre le concentrationnaire russe, et inversement. Et si vous protestez contre l'assassinat à Prague d'un historien opposant comme Kalandra, on vous jette à la figure deux ou trois nègres américains. Dans cette dégoûtante surenchère, une seule chose ne change pas, la victime, toujours la même, une seule valeur est constamment violée ou prostituée, la liberté, et l'on s'aperçoit alors que partout, en même temps qu'elle, la justice est aussi avilie.
 

Cadmian

New member
Καμύ, ξανά:

À celui qui présente l'esclave des colonies en criant justice, on montre le concentrationnaire russe, et inversement. Et si vous protestez contre l'assassinat à Prague d'un historien opposant comme Kalandra, on vous jette à la figure deux ou trois nègres américains. Dans cette dégoûtante surenchère, une seule chose ne change pas, la victime, toujours la même, une seule valeur est constamment violée ou prostituée, la liberté, et l'on s'aperçoit alors que partout, en même temps qu'elle, la justice est aussi avilie.

Μπα....
 

LostVerse

Member
Από τη στιγμή που δεν θεωρείς πρόβλημα το ότι είναι νοσταλγοί του Χίτλερ, όλη η λογική σου εντάσσεται ακριβώς στα πλαίσια της νοοτροπίας "κι εσείς καταπιέζετε τους μαύρους" (αλλά από την ανάποδη σ΄αυτή την περίπτωση). Και η πιο τρανή απόδειξη: το γνωστό κόλπο του πετάγματος της μπάλας στην εξέδρα που με τόση επιτυχία φέρνει σε πέρας η κατακλείδα σου.

Μην προκαταλαμβάνεσαι, δεν υπάρχει λόγος.
Δεν το θεωρώ πρόβλημα, εγώ προσωπικά, διότι ούτε τους ψήφισα, ούτε πρόκειται να τους ψηφίσω. Αν λοιπόν νοσταλγούν τον Χίτλερ ή τον Καρλομάγνο, ή τον Australopithecus, μου είναι αδιάφορο. Αυτό που λέω όμως είναι σαφές, στον βαθμό που με επηρεάζει, με ενοχλεί και θεωρώ πρόβλημα ότι υπήρξαν, συντηρούνται και μάλιστα γιγαντώνονται οι συνθήκες που (επαναλαμβάνομαι) από το τίποτα τους οδήγησαν από το τίποτα στο 7%. Like it or not, αυτό δεν είναι εξυπναδούλα αλλά η πραγματικότητα.

Δηλαδή για μιας τους υπόλοιπους δεν έχουν σημασία οι συνθήκες που τους έχουν οδηγήσει στο 7% αλλά μας ενοχλεί έτσι ξεκομμένο το εφτάρι;

Δεν ξέρω τι σας ενοχλεί εσάς, ούτε σε ποιους και πόσους αναφέρεσαι με το 1ο πληθυντικό. Αν έχουν σημασία εξίσου, τότε υπέροχα, σ' αυτό συμφωνούμε. Δεν είναι και τόσο κακό, δε νομίζεις;

Think again and you' ll be surprised. Απεχθανόμαστε αυτές τις συνθήκες. Τελεία. Όχι τις απεχθανόμαστε "όσο και οι χρυσαυγίτες". Για τον απλούστατο λόγο ότι αυτοί όχι μόνο δεν τις απεχθάνονται, αλλά τις λατρεύουν και τρίβουν τα χέρια τους με ικανοποίηση όσο κρατάει αυτή η κατάσταση, προφανώς γιατί ακριβώς αυτές οι συνθήκες είναι που τους δίνουν το άλλοθι της ύπαρξης.

Μάλλον μιλάμε για διαφορετικά πράγμα, ή ίσως εγώ δεν ήμουν αρκετά σαφής. Μια από αυτές τις συνθήκες για παράδειγμα, είναι ότι σε υπαρκτά και αυξανόμενα προβλήματα, όπως αυτό της εγκληματικότητας, πολύς κόσμος στράφηκε στην ΧΑ διότι πολύ απλά από τα υπόλοιπα κόμματα εισέπραττε... ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου στην χειρότερη περίπτωση κι φτηνά ευχολόγια στην καλύτερη. Αν δεις τα προεκλογικά προγράμματα των περισσότερων κομμάτων π.χ., στο θέμα της εγκληματικότητας υιοθετούν μια στάση από ακραία (να παριστάνουν ότι... δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα) μέχρι σουρεαλιστική (να υπερασπίζονται τους θύτες περισσότερο από τα θύματα). Αυτή η συνθήκη λοιπόν, για μένα είναι καταδικαστέα, και πρόβλημα. Μεγάλο πρόβλημα, που έχει σπρώξει πολλούς στην ΧΑ. Αλλά αφού λες ότι την απεχθάνεσαι κι εσύ, ακόμα καλύτερα, δεύτερο σημείο που συμφωνούμε.

Και σ' ανθρώπους σαν εσένα το άλλοθι της υποστήριξης τους. Μπορώ κάλλιστα να μισώ και τους χρυσαυγίτες και τις συνθήκες που τους εκτρέφουν και να αντιμάχομαι εξίσου αμφότερους.
Τις υπόλοιπες εξυπναδούλες σου τις παρατρέχω, αλλά προφανώς έπιασες το υπονοούμενο περί αστροπελεκιών, έτσι δεν είναι;

Φυσικά και το έπιασα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το συμμερίζομαι. Επιπλέον θεωρώ ότι μπορείς και πολύ καλύτερα, αντί να προτρέχεις μοιράζοντας χαρακτηρισμούς σε οποιονδήποτε τολμήσει να μην συμφωνήσει μαζί σου.

Εδιτ: προφανώς απευθύνομαι στον LostVerse

O οποίος θεωρεί ότι η ΧΑ έσωσε την κατάσταση μοιράζοντας μερικά τρόφιμα σε μερικές εκατοντάδες άτομα. Απορία: Αν δεν το έκανε, τι θ' απογίνονταν άραγε αυτά τα άτομα; Θα λιμοκτονούσαν επειδή δεν θα τους δινόταν η δυνατότητα να τα προμηθευτούν από πουθενά αλλού; Και τι θα απογίνουν αν για κάποιο λόγο δεν επαναληφθεί αυτή η πρωτοβουλία των ΧΑ; Κάνα υποθετικό σεναριάκι, έτσι για να περνάει η ώρα;

Εμ, όχι, ο LostVerse δεν θεωρεί κάτι τέτοιο, και ειλικρινά, δεν βλέπει πώς θα μπορούσε να προκύψει κάτι τέτοιο από τα γραφόμενά του. Έγραψε πουθενά κάτι τέτοιο, ότι π.χ. η ΧΑ έσωσε την κατάσταση ή ευτυχώς που υπάρχει η ΧΑ;

Στην απορία σου: Πιθανότατα θα συνέχιζαν τις έρευνες σε κάδους σκουπιδιών, με διαρκώς μειούμενες κι υποδεέστερες μερίδες φαγητού. Δυστυχώς δεν είναι υποθετικό σεναριάκι. Σου εύχομαι να μην βρεθείς σ' αυτήν την θέση (σημείωση: Κυριολεκτώ, δεν είναι εξυπναδούλα, αν και τίποτα δεν μπορεί να σε εμποδίσει να το εισπράξεις ως τέτοια, αν αυτό επιθυμείς).
 

bernardina

Moderator
Βρε ψυχοπονιάρη LV, λύσε μου μια απορία αφού γνωρίζεις τόσο καλά το MO της ΧΑ. Γιατί θίχτηκαν και απειλούν με μηνύσεις τελικά; Είναι ναζί και φιλοχιτλερικοί ή δεν είναι; Κι αν είναι, γιατί δεν το παραδέχονται δόξη και τιμή; Κι αν δεν είναι, γιατί γράφουν αυτά που γράφουν και λένε αυτά που λένε;
Άντε, αρκετά τρολάρισες κι αρκετά ασχολήθηκα. Γεια χαρά.
 
Top