Πολιτιστικό Κέντρο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Earion

Moderator
Staff member
Ωραιότατο το βίντεο. Το έδειξαν πέρσι τέτοιον καιρό σε γιγαντοοθόνη, σε μια μεγάλη παρουσίαση που έγινε επί τόπου από το ίδρυμα Σταύρου Νιάρχου με πολύ κόσμο. Μια λεπτομέρεια που λίγοι εντόπισαν ήταν ότι από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή της εκδήλωσης κανείς από το ίδρυμα δεν μίλησε για Εθνική Βιβλιοθήκη και Εθνική Λυρική Σκηνή (ή Εθνική Όπερα τέλος πάντων). Ο λόγος ήταν πάντα για "τη Βιβλιοθήκη και την Όπερα του Κέντρου Πολιτισμού του Ιδρύματος Σταύρου Νιάρχου".
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ο λόγος ήταν πάντα για "τη Βιβλιοθήκη και την Όπερα του Κέντρου Πολιτισμού του Ιδρύματος Σταύρου Νιάρχου".
Είναι όρος της Σύμβασης Δωρεάς που κυρώθηκε με νόμο:
Άρθρο 14, παρ.1: Το Κ.Π. στο σύνολό του, δηλαδή οι Εγκαταστάσεις, οι Βοηθητικές Εγκαταστάσεις και το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος, θα φέρει εις το διηνεκές την ονομασία «Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος» και στα αγγλικά την ονομασία «Stavros Niarchos Foundation Cultural Center».
2. Οι επωνυμίες των νομικών προσώπων της Ε.Β.Ε. και της Ε.Λ.Σ. θα παραμείνουν ως έχουν αλλά, όσον αφορά σε εκδηλώσεις και υλικό που με οποιονδήποτε τρόπο σχετίζονται με τις νέες εγκαταστάσεις, θα χρησιμοποιούνται κατά περίπτωση σε συνδυασμό με την
ονομασία «Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος».
 

Earion

Moderator
Staff member
Α μπράβο, Παλαβρίτσα. Πολύ σε ευχαριστώ για την τεκμηρίωση. Και με τη βούλα της αστυνομίας δηλαδή...
 

Earion

Moderator
Staff member
Απαντήστε αυθόρμητα χωρίς να σκεφτείτε. Πώς σας αρέσει, τι προτιμάτε: Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος ή Ίδρυμα Σταύρου Νιάρχου;
 
Γενική και ξερό ψωμί! :D Ή μήπως θα αρχίσουμε να λέμε "Ίδρυμα Ωνάσης"; :confused:
 

Earion

Moderator
Staff member
Δόκτορα, ειδικά εσένα σε έχω ξαναρωτήσει γι' αυτό και μου ξέφυγες. :devil::D
Στάδιο (ή Γήπεδο, δεν είναι αυτό που μ' ενδιαφέρει) Καραϊσκάκη ή Στάδιο Γ. Καραϊσκάκης;
Γήπεδο Απόστολος Νικολαΐδης; Αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος; Νοσοκομείο Γιώργος Γεννηματάς;

Αν ναι, τότε γιατί όχι: Μέγαρο Όθωνας Σταθάτος, Μουσείο Γιάννης Τσαρούχης, Αμφιθέατρο Αλέξανδρος Σβώλος (στη Νομική), αίθουσα Αλεξάνδρα Τριάντη (στο Μέγαρο Μουσικής), λεωφόρος Κωνσταντίνος Καραμανλής, οδός Λέλα Καραγιάννη, βραβείο Δημήτρης Χορν;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ωραία ιδέα, να συζητήσουμε τις λεπτές διαφορές στη χρήση της γενικής.

Καταρχήν, από τη λίστα σου (όπως καλά γνωρίζεις) χρησιμοποιούνται ήδη τα:
Γήπεδο Καραϊσκάκη και Γήπεδο Γ. Καραϊσκάκης (σπανιότερα τα Γήπεδο Γ. Καραϊσκάκη και Γήπεδο Καραϊσκάκης), αλλά:
Γήπεδο Απόστολος Νικολαΐδης, Αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, Νοσοκομείο Γιώργος Γεννηματάς

Τα υπόλοιπα, όλα με γενική. Για το γιατί, υποθέτω, επειδή στα νεότερα, το όνομα (στην ονομαστική) περιβάλλουν ορατά ή αόρατα εισαγωγικά.
 

SBE

¥
Εγώ υπέρ της γενικής, αλλά φυσικά η επίσημη ονομασία θα είναι αυτό με τα εισαγωγικά. Η χρήση όμως συχνά δεν ακολουθεί την επίσημη ονομασία.
Παρεμπιπτόντως, έχουμε ξεχάσει τα κτητικά επίθετα στα κληροδοτήματα; Αφού λέμε Καραμανδάνειο, Διακίδειος, Στρούμπειο, Κωνσταντοπούλειο (αντίσταση στον Αθηνοκεντρισμό, όλα αυτά είναι από την Πάτρα), γιατί όχι και Νιάρχειο; Ίσως γιατί δεν ακούγεται και τόσο ωραίο. Βεβαίως από αυτά που αναφέρω πολλά ΔΕΝ είναι τα επίσημα ονόματα των ιδρυμάτων, είναι αποτέλεσμα της κοινής χρήσης. Βέβαια οι απόγονοι του Νιάρχου έχουν άποψη, και πιο ανακατεμένοι με το ίδρυμα είναι κι όπως μου δείχνει και το \3, τους απασχολεί η υστεροφημία τους. Την κοινή χρήση όμως δεν μπορούν να την ελέγξουν.

Η Ελλάδα- όπως και κάθε χώρα- δεν είναι σε θέση να αρνείται τέτοιες δωρεές, αλλά προσωπικά δεν θα μου άρεσε αν η Εθνική Βιβλιοθήκη αναφέρεται στο εξής σαν Βιβλιοθήκη του Κέντρου Πολιτισμού/ του Ιδρύματος Νιάρχου. Πέρα από το ότι είναι υποβάθμιση, θα μοιάζει σα να χάρισε το κράτος την εθνική βιβλιοθήκη σε ιδιωτικό φορέα. Φυσικά ξέρω πολύ καλά ότι ο Μήτσος κανόνες δεν κοιτά, κι όσο ο Μήτσος θα πηγαίνει στην Εθνική Βιβλιοθήκη για αναζήτηση στα αρχεία ή όταν θα αρχίσει να λέει ότι πηγαίνει από το Ίδρυμα Νιάρχου, δεν πα να λέει ο νόμος ό,τι θέλει.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δόκτορα, ειδικά εσένα σε έχω ξαναρωτήσει γι' αυτό και μου ξέφυγες. :devil::D
Στάδιο (ή Γήπεδο, δεν είναι αυτό που μ' ενδιαφέρει) Καραϊσκάκη ή Στάδιο Γ. Καραϊσκάκης;
Γήπεδο Απόστολος Νικολαΐδης; Αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος; Νοσοκομείο Γιώργος Γεννηματάς;

Αν ναι, τότε γιατί όχι: Μέγαρο Όθωνας Σταθάτος, Μουσείο Γιάννης Τσαρούχης, Αμφιθέατρο Αλέξανδρος Σβώλος (στη Νομική), αίθουσα Αλεξάνδρα Τριάντη (στο Μέγαρο Μουσικής), λεωφόρος Κωνσταντίνος Καραμανλής, οδός Λέλα Καραγιάννη, βραβείο Δημήτρης Χορν;

«Ναι, χαρώ σε, και τ' αεροδρόμια έχουνε ονόματα, ωσάν και τς αθρώπους.» Σταυρακομαθιακάκης, Σειρήνες στη στεριά. :p
Των αθρώπω δεν κατέω ανε τως έχει πομείνει κιαμιά χάρη ή πράμα άλλο, εξόν τ' όνομα ντως.
 
Πάντως και στο εξωτερικό έτσι λέγονται, π.χ. Liceo Giacomo Leopardi ή Lyce'e Louis le Grand, χωρίς di/de.
 
Και εικόνες από μια καταπληκτική βιβλιοθήκη στην Ιαπωνία: [1][2].
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πού κατευθύνονται δωρεές €100 εκατ. του Ιδρύματος "Στ. Νιάρχος" (από εδώ)

[...]
Αναφορικά τώρα με την πορεία υλοποίησης του Κέντρου Πολιτισμού στο φαληρικό Δέλτα, το οποίο θα περιλαμβάνει τις κτιριακές εγκαταστάσεις για την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας και την Εθνική Λυρική Σκηνή, ο Πρόεδρος του Δ.Σ. του Ιδρύματος Α. Δρακόπουλος διευκρίνισε ότι το έργο βρίσκεται εντός αρχικού προϋπολογισμού και εντός του χρονοδιαγράμματος για την παράδοσή του στα τέλη του 2015. Σύμφωνα μάλιστα με το πόρισμα μελέτης της Boston Consulting Group, το έργο εκτιμάται ότι θα συνεισφέρει στην ελληνική οικονομία 1 δισ. ευρώ, στηρίζοντας τον τομέα των κατασκευών και της βιομηχανίας που βρίσκονται σε ύφεση, ενώ 1.500-2.000 εργαζόμενοι ετησίως θα υποστηρίξουν την κατασκευή του.
[...]
 

SBE

¥
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι μου αρέσει αυτή η αποκέντρωση της βιβλιοθήκης.
 

pidyo

New member
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι μου αρέσει αυτή η αποκέντρωση της βιβλιοθήκης.

Γιατί;

Το πρόβλημα με τη χωροθέτηση νέων πόλων πολιτισμού / δημόσιου χώρου με νέες χρήσεις κλπ. σε τοποθεσίες εκτός του αστικού κέντρου είναι όταν γίνονται με τη λογική "εδώ βρήκαμε βολικό οικοπεδάκι, εδώ θα τα φτιάξουμε κι ας είναι στη μέση του πουθενά". Ασχέτως των κινήτρων των εμπλεκομένων, ο παλιός Ιππόδρομος δεν έχει αυτήν τη λογική. Είναι προνομιακή (ως προς την θέση και ως προς την πρόσβαση) τοποθεσία για τη δημιουργία ενός νέου αστικού πόλου πολλαπλών χρήσεων και, κυρίως, μπορεί να δώσει νέα ώθηση στη διάνοιξη επιτέλους του περιβόητου παραλιακού μετώπου (η μεγάλη χαμένη ευκαιρία των Ολυμπιακών αγώνων).
 

SBE

¥
Και στην Αγγλία η εθνική βιβλιοθήκη βρίσκεται κάπου στο κέντρο της χώρας στη μέση του πουθενά και δεν δέχονται επισκέπτες, αλλά οι βασικές υπηρεσίες και τα αναγνωστήρια είναι στο κέντρο του Λονδίνου. Συγκεκριμένα, όχι απλά στο κέντρο, αλλά κοντά στα πανεπιστήμια.
Κι αν το δούμε λογικά, γιάυτό η εθνική βιβλιοθήκη είναι δίπλα στο πανεπιστήμιο. Βεβαίως έτσι που μεγάλωσε μετά η Αθήνα το πανεπιστήμιο είναι σε εκατό μεριές, αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν νομίζω ότι το παλιό κτήριο θα εγκαταλειφθεί, πάντως. Επίσης, το Φάληρο δεν είναι και τόσο μακριά από το κέντρο, και στη σύμβαση δωρεάς στην οποία παραπέμπω παραπάνω προβλέπεται ρητά ότι το κράτος πρέπει να ενώσει τις εγκαταστάσεις με την υπόλοιπη Αθήνα με συγκοινωνία και συγκεκριμένα με μέσα σταθερής τροχιάς - αυτό σημαίνει ότι η πρόσβαση θα είναι εύκολη.
 
Top