metafrasi banner

Τι γίνεται με το multitasking;

nickel

Administrator
Staff member
Πριν από τρία χρόνια, σε μια ερώτηση καθαρά τεχνικής φύσης, είχε γραφτεί ότι το multitasking είναι στα ελληνικά πολυδιεργασία. Έτσι αποφάσισε κάποτε η Microsoft και φαντάζομαι ότι ο κόσμος της Microsoft εξακολουθεί να πολυδιεργάζεται και να βολεύεται πολυδιεργαστικά.

Υπάρχει, βέβαια, και η ΕΛΕΤΟ, η οποία προτείνει τον όρο πολυέργεια, αν και μια ματιά στα διαδικτυακά ευρήματα θα μας δείξει ότι ο όρος χρησιμοποιείται ελάχιστα και μάλιστα με τη σημασία «πολλαπλές δουλειές για πολλαπλές πηγές εισοδήματος». Κοντά, αλλά όχι αυτό που λέμε για τους υπολογιστές:
In computing, multitasking is a method where multiple tasks, also known as processes, are performed during the same period of time.
http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_multitasking

Αλλά και στους ανθρώπους είναι κάτι το διαφορετικό το multitasking:
Human multitasking is the best performance by an individual of appearing to handle more than one task at the same time. The term is derived from computer multitasking. An example of multitasking is taking phone calls while typing an email. Some believe that multitasking can result in time wasted due to human context switching and apparently causing more errors due to insufficient attention.
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_multitasking

Πώς το λέτε, λοιπόν, το multitasking, μια τόσο συνηθισμένη λέξη στα αγγλικά, όταν δεν πρόκειται για τεχνικό περιεχόμενο όπου μπορείτε να βολευτείτε με την πολυδιεργασία;

  1. μαλτιτάσκινγκ
  2. ταυτόχρονη εκτέλεση πολλών εργασιών
  3. εκτέλεση πολλαπλών εργασιών ταυτόχρονα
  4. ζογκλάρισμα (αυτό το λέω εγώ πότε πότε)
  5. πολυδραστηριότητα
  6. κάτι άλλο;
 
Το 1. Τα άλλα είναι από άστοχα ως λάθος. Ταυτόχρονη εκτέλεση έχουμε μόνο σε multithreading, για το οποίο χρειάζονται πολυπύρηνοι επεξεργαστές. Το multitasking επιτρέπει την παράλληλη εκτέλεση πολλών διεργασιών. Το γράφω για αυτούς που μπορεί να μην το γνωρίζουν.
 

bernardina

Moderator
Για πολλούς είναι απλώς business as usual ή η ιστορία της ζωής τους.

http://www.youtube.com/watch?v=cibiQvjiKBg
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νίκελ, παίζει να 'σαι ο μοναδικός Έλληνας που λέει μάλτι-, το 'χεις καταλάβει ε;
 

bernardina

Moderator
Νίκελ, παίζει να 'σαι ο μοναδικός Έλληνας που λέει μάλτι-, το 'χεις καταλάβει ε;
Μπαα, μην το λες. Ξέρω κι άλλον (που τον χαλάει και το ούλτρα και θέλει να το ακούει όλτρα :( )
 

nickel

Administrator
Staff member
Το 1. Τα άλλα είναι από άστοχα ως λάθος. Ταυτόχρονη εκτέλεση έχουμε μόνο σε multithreading, για το οποίο χρειάζονται πολυπύρηνοι επεξεργαστές. Το multitasking επιτρέπει την παράλληλη εκτέλεση πολλών διεργασιών. Το γράφω για αυτούς που μπορεί να μην το γνωρίζουν.
Το «ταυτόχρονος» περιλαμβάνει και πράγματα που γίνονται στο ίδιο χρονικό διάστημα. Σε ανθρώπους υπάρχει επίσης η διαφορά ανάμεσα στο να μασάς τσίχλα και να περπατάς ταυτόχρονα ή το να δουλεύεις και να ακούς μουσική ταυτόχρονα από τη μια (ΟΚ, δεν είναι «δουλειές», tasks, όλα αυτά) και το να τηγανίζεις αβγά και να φτιάχνεις μια σαλάτα ταυτόχρονα, από την άλλη (που σημαίνει λίγο το ένα, λίγο το άλλο, και τα τελειώνεις μέσα στο ίδιο χρονικό διάστημα). Πώς χρησιμοποιείται το παράλληλος / παράλληλα σ' αυτές τις περιπτώσεις;

Δεν είμαι βέβαιος ότι ξέρουμε με ακρίβεια τη διαφορά ανάμεσα σε multiprocessing και multithreading στους υπολογιστές. Έχουμε νήμα για την πολυνηματική επεξεργασία (multithreading); Θα απειληθεί ο όρος πολυνημάτωση (για τη δημιουργία πολλών νημάτων σε φόρουμ);

Πώς λέμε την ταυτόχρονη διατύπωση πολλών αποριών;
:)
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Πώς λέμε την ταυτόχρονη διατύπωση πολλών αποριών; :)
multiasking = μουλτιάσκινγκ, πολυερώτημα, πολυερωτισμός, πολυαμορία πού-πού-πούντη; πολυαπορία όχι, αυτή την έχουμε συλλογικά πλέον θέλει και πολυρώτημα; :p And another thing... (E un'altra cosa... ultima)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν πεις γρήγορα δέκα φορές «μούλτι» εμφανίζεται το πνεύμα του Σέξπιρ και σου δίνει μια μπάφλα. :twit:
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν πεις γρήγορα δέκα φορές «μούλτι» εμφανίζεται το πνεύμα του Σέξπιρ και σου δίνει μια μπάφλα. :twit:
multibaffling :D
Ενώ για mutliwaffling δεν πιστεύω να έχει κανείς αντίρρηση. But I'm waffling again.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μου κάνει εντύπωση ότι μοιάζει να αγνοούμε:
(α) τα μούλτι (μπλέντερ, πολυκόφτες) στην κουζίνα
(β) τα κλιματιστικά μούλτι ινβέρτερ
Εσύ, Δόκτωρ, μην ξεχνάς τ' άλλο που σου 'χα πει: Αν πεις γρήγορα δέκα φορές «μούσλι» εμφανίζεται το πνεύμα του Γκέτε και σου δίνει μια μπίφλα. :twit:
 
Μου κάνει εντύπωση ότι μοιάζει να αγνοούμε:

(α) τα μούλτι (μπλέντερ, πολυκόφτες) στην κουζίνα
(β) τα κλιματιστικά μούλτι ινβέρτερ

Αυτά τα λέγανε στην εποχή της γιαγιάς μου (όχι τα κλιματιστικά). Με την ίδια λογική, η γνωστή διαφήμιση θα έπρεπε να λέει "τσεκ μασίνα".
Πάντως στο google, είτε "μάλτι ινβέρτερ" βάλω είτε "μούλτι ινβέρτερ", αρνείται πεισματικά να μου βγάλει αποτελέσματα που είναι γραμμένα με ελληνικούς χαρακτήρες (μόνο αποτελέσματα από multi inverter βγάζει).
 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτά τα λέγανε στην εποχή της γιαγιάς μου (όχι τα κλιματιστικά). [...]

Αν πας σήμερα σε κατάστημα ηλεκτρικών στην Ελλάδα και ζητήσεις ένα «μάλτι», μπορεί να σε στείλουν σε κυνοτροφείο ή στο περίπτερο για Malties. Σίγουρα θα σε κοιτάνε παράξενα, και όλο και κάποιος θα σκεφτεί «Μούλτι-κούλτι θα 'ναι αυτός».
Όχι,
ντιλίβερι δεν κάνουν. Δεν είναι θέμα λογικής και θεωρίας, αλλά πρακτικής.
Δεν έχει ευρήματα στον γκούγκλη γιατί μπορεί να γράφεται μεν multi inverter, αλλά λέγεται «μούλτι ινβέρτερ», συνήθως.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ζαζ, έτσι που έκανες το νήμα φλοκάτη στη νεροτριβή από το χτύπημα, μόνο η Γιαδικιάρογλου λείπει...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αυτά τα λέγανε στην εποχή της γιαγιάς μου (όχι τα κλιματιστικά). Με την ίδια λογική, η γνωστή διαφήμιση θα έπρεπε να λέει "τσεκ μασίνα".
Πάντως στο google, είτε "μάλτι ινβέρτερ" βάλω είτε "μούλτι ινβέρτερ", αρνείται πεισματικά να μου βγάλει αποτελέσματα που είναι γραμμένα με ελληνικούς χαρακτήρες (μόνο αποτελέσματα από multi inverter βγάζει).
Α, μάλιστα: άλλος ένας για τα μαλτιμίντια... :twit: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?4605-Σημαίες-ντουμπλ-φας&p=53759&viewfull=1#post53759
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ζαζ, έτσι που έκανες το νήμα φλοκάτη στη νεροτριβή από το χτύπημα, μόνο η Γιαδικιάρογλου λείπει...
Η Γιαδικιάρογλου είπε γρήγορα δέκα φορές «Ουγκό» κι εμφανίστηκε ο Γιάννης Αγιάννης αυτοπροσώπως και της έχωσε ιν μπιφλ. :twit:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν ψάξεις "αυτολεξεί" (verbatim, υποθέτω ότι θα λέει ο γκούγκλης στα αγγλικά), θα βρεις επίσης:

φίκους μούλτι
σπάγκους μούλτι (για ράμματα)
χρυσόψαρα μούλτι
 

bernardina

Moderator
Καλά ρε σεις γκάιζ, καταρχάς (ας αφήσουμε στην άκρη το μΟΎλτι για την ώρα) μόνο εμένα μού φαίνεται φάουλ το μΑλτι; Μπαααα κι εδώ που το ακούω, πιο πολύ κατά μΌλτι μεριά γέρνει...
Οπότε;

Η Γιαδικιάρογλου μιλούσε με την Ποποβοσολόο και ο καθηγητής της έδωσε ένα μπόφλο για να συνέλθει
 
Top