tourets d'enroulement des câbles

Καλησπέρα! Είναι η μπομπίνα, το καρούλι που τυλίγονται τα καλώδια. Το λέμε κάπως αλλιώς; Ευχαριστώ!

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν ξέρω αν έχει διαφορά επειδή είναι ξύλινα, πάντως η ΔΕΗ τα λέει τύμπανα (τα θέλει βέβαια μεταλλικά). Πολλά μεταλλικά τύμπανα (μικρότερα όμως) θα βρεις και στο νέτι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
μπομπίνα (πατήρ τεχνικός στον ΟΤΕ απ' το 1963)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, το «στροφείο» μου το 'πε κι ο πατέρας μου αλλά το θεώρησα πολύ λόγιο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, αλλά δες τις χρήσεις του (προφανώς, κανένας τεχνικός δεν θα το πει "στροφείο").
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δόκτωρ, το σχόλιό μου ήταν για να επιβεβαιώσω ότι χρησιμοποιείται και το «στροφείο» στη συγκεκριμένη χρήση (δική μου ήταν η απόφαση να μην το αναφέρω στην αρχική μου απάντηση).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ είμαι μηχανολόγος, μπρε! :twit: Κι άλλωστε στο δικό μου πεδίο είχα τον όρο «στροφείο» με υψηλότατη συχνότητα, με άλλη σημασία όμως — και τα μεγάλα ξύλινα καρούλια ήταν πάντα «μπομπίνες», όπως τα 'μαθα κι απ' τους οτετζήδες.
 
Ντοκ, χίλια ευχαριστώ! Πράγματι, μεταξύ των αποτελεσμάτων της σελίδας που λίνκαρες είναι και η εταιρεία για την μαμά (μητρική χεχε) της οποίας μεταφράζω το καταστατικό! Είσ' ωραίος και μετράς! :) :) :)

Έντιτ: Ζαζ, κι ο δικός μου ο μπαμπάς -συνταξιούχος ηλεκτρολόγος- μπομπίνες τα είπε :p
 

bernardina

Moderator
Εμείς τα λέμε καρούλες και τα κάνουμε τραπεζάκια και άλλα χρήσιμα αντικείμενα! :twit::whistle::D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ σκέφτηκα κατά σειρά:

(α) Τοπικό ιδίωμα
(β) Σχολικά βιώματα (Ουρσουλίνες, Αρσακειάδες, 12ο Θηλέων Πέρα Πόλης κττ)
(γ) Ειδική μεταφραστική ορολογία

(Όχι, το «εμείς, οι χρυσοχέρες» δεν το σκέφτηκα.)
 
Πολύ ωραία, Μπέρνι! Ειδικά αυτό το τραπεζάκι με τα βιβλία το λάτρεψα! Θα 'χω το νου μου! Μένει να έχουμε και καιρό να το αξιοποιήσουμε με λακζούριους άραγμα και διάβασμα στη φλοκάτη (ξεκόλλα καλοκαίριασε) δίπλα του! :p :p :up:
 

bernardina

Moderator
Πολύ ωραία, Μπέρνι! Ειδικά αυτό το τραπεζάκι με τα βιβλία το λάτρεψα! Θα 'χω το νου μου! Μένει να έχουμε και καιρό να το αξιοποιήσουμε με λακζούριους άραγμα και διάβασμα στη φλοκάτη (ξεκόλλα καλοκαίριασε) δίπλα του! :p :p :up:

Ό,τι μετασκευή θέλεις, εδώ! Βρήκες τον άνθρωπό σου :D
(Και τιμές λογικές: κάνα καφεδάκι, καμιά μπιρίτσα για να θαυμάσουμε το αποτέλεσμα του κόπου μας ;) )
 
Top