Σύρριζα στις ρίζες και την πολιτική, αλλιώς φύκια για μεταξωτές κορδέλες

bernardina

Moderator
Κάνοντας μια βόλτα στα μπλογκ που συμπαθώ, βρήκα εδώ ένα ποστ που συνδυάζει δυο απ' τις μεγάλες μου αγάπες: τις λέξεις και την πολιτική. Πρόκειται για ένα πνευματώδες και αρκούντως ειρωνικό σχόλιο (στα οποία είναι άσοι οι ευφυείς Βρετανοί).
Κάθε ομοιότητα με εγχώρια πρόσωπα και καταστάσεις οφείλονται προφανώς στη νοσηρή φαντασία των αναγνωστών.

Αλήθεια, στα καθ' ημάς, αυτό το Astro Turf θα μπορούσε να αποδοθεί ως φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ή μας ανοίγεται γι' άλλη μια φορά πεδίο δόξης λεξιπλασίας λαμπρόν;
Any suggestions?
 

Cadmian

New member
Πάρα πολύ ωραίο ιστολόγιο. Πέραν τούτου, συμφωνώ με τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τη γλωσσική συζήτηση μπορούμε να τη συνεχίσουμε στο νήμα για grassroots (όπου αναφέρεται και το astroturfing, από τον καλό κύριο αποπάνω).

Αλλά να επισημάνω εδώ ότι το radix (απ' όπου radical, eradicate) είναι λατινικό και καθόλου ελληνικό. Μάλιστα, από το radix πήραμε εμείς κάποια στιγμή το ραδίκι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Παρακολουθώ με κάποια υστέρηση. Θα φταίει η υστερία των ημερών...
 

bernardina

Moderator
Σχετικά με το radix και ρίζα, είδα στου Δορμπαράκη: ρίζα, η (ιαπετ. ριζ. vrad - πβ. αιολ.βρίσδ-α, ράδιξ -ικος, ράδαμνος λατ. ramnus = κλάδος, radius = ραβδίον) κλπ.

ΥΓ. Γκουγκλίζοντας το βρίσδα, βρήκα ένα μπλογκ όπου, κάνοντας δεξί κλικ πάνω στη λέξη για να σας τη μεταφέρω, μού βγήκε παραθυρόπουλο με το μήνυμα ώωωωπα, ως εδώ και μη παρέκει!

Μα το Χριστό και μα την Παναΐα, δεν κάνω πλάκα!
 

SBE

¥
To Etymologicon αναπαύεται εδώ και καιρό στο τραπεζάκι του σαλονιού, εκεί που το άφησα όταν μου το φέρανε και ακόμα δεν το έχω ούτε ξεφυλλίσει. Τώρα με βάζετε σε πειρασμό...

ΥΓ Το ίδιο τραπεζάκι φιλοξενεί καμιά εικοσαριά ακόμα βιβλία που δεν έχουν διαβαστεί, για να θυμάμαι ότι πρέπει να στρωθώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
ΥΓ Το ίδιο τραπεζάκι φιλοξενεί καμιά εικοσαριά ακόμα βιβλία που δεν έχουν διαβαστεί, για να θυμάμαι ότι πρέπει να στρωθώ.
Το καλό μου το Kindle μού τα δείχνει είκοσι είκοσι (νομίζω) και έτσι δεν αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να ζητήσω δάνειο μια τριακονταετία για να αντεπεξέλθω.
 

SBE

¥
Η τακτική μου είναι ότι δεν αγοράζω βιβλία πλέον, έτσι και δεν πιάνουν χώρο και την βιβλιοθήκη της γειτονιάς τιμώ. Δυστυχώς, αυτό δε σημαίνει ότι δεν μου δίνουν βιβλία. Τα οποία δεν έχουν προτεραιότητα, αφού προηγούνται τα βιβλία της βιβλιοθήκης. Κιντλ δεν έχω, έχω όμως δυο βιβλία στο σμαρτοκινητό που θέλω να διαβάσω.
 

UsualSuspect

New member
Πέραν τούτου, συμφωνώ με τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Μια ωραιότατη φράση από Κοραή: "πουλάνε τους χάλικας ως μαργαρίτας"
χάλικας ως μαργαρίτας.jpg
 

Earion

Moderator
Staff member
Δεν ξέρω αν έχουμε τιμήσει όσο του πρέπει τον εγκέφαλο της επικοινωνιακής πολιτικής των Συριζανέλων για τις ρητορικές του ικανότητες, γι' αυτό έρχομαι να διορθώσω την αδικία και «ακουμπώ εδώ απαλά» το τελευταίο του κατόρθωμα: Κατακόμβες νεκρών.

 
Top