metafrasi banner

account executive

Alexandra

Super Moderator
Staff member
In the marketing and advertising industries, account executives are typically responsible for client servicing and client acquisition. The account executive serves as the direct link between the advertising agency and the existing client, managing day-to-day affairs and ensuring customer satisfaction. The word "executive" in this instance means to "execute" - that is he/she is mostly responsible for more practical parts of the advertising jobs (i.e. media placement, distributions, contract negotiation, etc.). The account executive is also tasked with bringing more clients into the agency to increase revenue. The account executive will typically have 1-2 assistants and reports to the respective account supervisor/manager[SUP]http://en.wikipedia.org/wiki/Account_executive#cite_note-0[/SUP] and/or to the client service director/account director. This depends on the country and on the account (s)he is working for.

Βλέπω ότι όλες οι διαφημιστικές εταιρείες το χρησιμοποιούν αμετάφραστο, αλλά πρέπει να το αφήσω κι εγώ έτσι σε υπότιτλο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπεύθυνος πελατείας
Διευθυντής λογαριασμών
Υπεύθυνος λογαριασμών
Υπεύθυνος διαχείρισης λογαριασμών
 

bernardina

Moderator
Υπεύθυνος εξυπηρέτησης πελατών
Υπεύθυνος λογαριασμών*
Διαχειριστής λογαριασμών*
Λειτουργός εξυπηρέτησης πελατών

Σε εξυπηρετεί κάτι απ' αυτά; Μήπως οι *λογαριασμοί παραπέμπουν σε τράπεζα;
(Αν θυμάμαι, το είχα συναντήσει πολύ παλιά και είχα γράψει κάτι σαν "υπεύθυνος καμπάνιας", αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρη)
 

bernardina

Moderator
Υπεύθυνος πελατείας
Διευθυντής λογαριασμών
Υπεύθυνος λογαριασμών
Υπεύθυνος διαχείρισης λογαριασμών


Δεν το πιστεύω! :lol::lol::upz::upz:
 

Zazula

Administrator
Staff member
  • ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΔΟΜΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ: 1.ΤΟΜΕΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΠΕΛΑΤΩΝ (Client services ή Account Services): είναι υπεύθυνος για τη συνεργασία με τον διαφημιζόμενο. Ο υπεύθυνος λογαριασμού εξυπηρετεί έναν ή περισσότερους λογαριασμούς (διαφημιζόμενους) και αποτελεί τον συνδετικό κρίκο μεταξύ του πελάτη και της διαφημιστικής εταιρείας. Το τμήμα ερευνών εξετάζει τις έρευνες που υπάρχουν στην διάθεση της διαφημιστικής εταιρείας σχετικά με το κοινό στόχο, το προϊόν και τον ανταγωνισμό.
  • Εργάστηκε σε διαφημιστική εταιρία ως Υπεύθυνη Λογαριασμού (Account Executive) και στον Οργανισμό Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης "Θεσσαλονίκη 1997".
  • ∆εύτερο στάδιο: Ανταλλαγή απόψεων ανάµεσα στο διαφηµιζόµενο και στη διαφηµιστική εταιρία. Βασικός κρίκος σε αυτή την επικοινωνία είναι ο λεγόµενος «υπεύθυνος λογαριασµού» (Account Executive) της διαφηµιστικής εταιρίας.
  • Κατερίνα Ζαχαρακοπούλου, Υπεύθυνη λογαριασμού, Εταιρεία Δημοσίων Σχέσεων Epikinonia
  • Δημιουργικός διευθυντής ήταν ο Tόμος Tοκουσμπαλίδης, την καλλιτεχνική επιμέλεια έχει η Eλένη Aγγελίδου, τα κείμενα είναι της ίδιας της Tasty, ενώ υπεύθυνη λογαριασμού ήταν η Eλένη Kαπογιαννοπούλου.
  • Ενα κωμικό περιστατικό που μπορώ να θυμηθώ από τη μέχρι τώρα καριέρα μου είναι όταν μου ανατέθηκε να κοσμήσω με κάποιο εικαστικό στοιχείο ένα t-shirt γνωστής εταιρείας τσιγάρων για την προώθηση του προϊόντος. Αφού ο πελάτης είδε το προσχέδιο, το feedback που πήρα από την υπεύθυνη λογαριασμού ήταν ότι ο πελάτης ενθουσιάστηκε με το μπλουζάκι και ήθελε μόνο μια μικρή αλλαγή… να βγάλουμε το εικαστικό! Καταλαβαίνετε τι απέμεινε: ένα λευκό μπλουζάκι με το σήμα του προϊόντος!
  • Στη προκειµένη περίπτωση και πριν σχεδιαστεί κάτι για την επικοινωνιακή πολιτική και προώθησης δηµοσίων σχέσεων του Λιµενικού Σώµατος, ένας υπεύθυνος λογαριασµού από την διαφηµιστική εταιρεία πρέπει να πάρει από τον πελάτη (Λιµενικό Σώµα) τις πληρέστερες δυνατές πληροφορίες για την υπηρεσία που θα διαφηµιστεί.
  • Μπορώ να συνεχίσω όσο χρειαστεί... :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε σχέση με έναν πελάτη, ο υπάλληλος της εταιρείας που τον φροντίζει είναι οπωσδήποτε ο υπεύθυνος λογαριασμού. Από μια άλλη οπτική γωνία είναι υπεύθυνος λογαριασμών. Αν διαφημιστικές εταιρείες χρησιμοποιούν τον λογαριασμό στον ενικό σε όλες τις περιπτώσεις (π.χ. «εμείς απασχολούμε δέκα υπεύθυνους λογαριασμού») (as opposed to the English usage, e.g. is looking for an Account Executive to handle a number of accounts), μάλλον δεν έχουν καταλάβει ότι οι Άγγλοι όταν χρησιμοποιούν το ουσιαστικό σαν επίθετο δεν το βάζουν σε πληθυντικό για να πουν executive of accounts.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν έχω πρόβλημα με τον πληθυντικό, αλλά με τη σύμφραση. Ο account executive είναι υπεύθυνος λογαριασμού, κι εάν δεν υπάρχει κανένας άλλος προσδιορισμός (δηλ. κάτι σε «η δουλειά μου είναι account executive στην τάδε»), τότε υπεύθυνος λογαριασμών — αν και προσωπικά θα έβαζα υπεύθυνος λογαριασμού πελατών / διαφημιζομένων.
 

nickel

Administrator
Staff member
αν και προσωπικά θα έβαζα υπεύθυνος λογαριασμού πελατών / διαφημιζομένων.
Ενώ εγώ θα έβαζα στο μπιλιετάκι μου: Υπεύθυνος λογαριασμών πελατών.

Σήκωσαν το κεφάλι τους ή σήκωσαν τα κεφάλια τους; :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σήκωσαν το κεφάλι τους ή σήκωσαν τα κεφάλια τους; :)
Τον μονισμό τον έχουμε συζητήσει ήδη ουκ ολίγες φορές! :) Αλλά εγώ εδώ διατηρώ και τη σύμφραση. ;)
 
Πάντως στην αμερικάνικη διαφημιστική νεογλώσσα το account δεν υπαινίσσεται "πελάτη", είναι ο πελάτης. Τι να κάνω για να με πιστέψετε; Να σας δείξω τις χαρακιές στις φλέβες μου από τότε που το πρωτοσυνάντησα; :cry:
 
Top