Irish Referendum Parody "Vote Yes"

MelidonisM

New member
[

Hi, I have an unthreatening regional accent. On May 31st, the government will ask you to vote on the Fiscal Stability Treaty. This impartial video has been produced to help you make an informed decision. What the fuck is your problem? Do you know what's going to happen, if you vote NO? Have you ever seen Mad Max, have you? Have you ever been to Longford? Do you want to get us kicked out of the EU — is that what youse is at? Do you want to go back to being a black speck of TB in the lungs of Europe? (or on the long zero?) because that will be the end of it, boy.

"No more Aldi, no more Lidl, no more Papa, no more Nicole, and that suave f....k of the kerrygold ads will be out of the door like someone's...p s t n s..b t r...It will be paedophile priests in Aran sweaters drinking cuddle out of your potholes till the end of your days. And I am not exaggerating, there'll be AIDS pouring out of the ATMs if your bog brains vote against this!​

......you muppets (or muffets?)
 

nickel

Administrator
Staff member
Πολύ καλή δουλειά έχεις κάνει και έχω τις ίδιες απορίες. Μόνο θα το έκανα «youse are».
 
Europe, λέει. Μπορείς να δεις και το στόμα της να το προφέρει (το πι). Σίγουρα δεν προφέρει of αλλά o'.
 

MelidonisM

New member
Το Longford μοιάζει να 'ναι το το δικό μας Νευροκόπι, Σουφλί, και το αγγλικό Coventry.

Όντως, youse are, ακούγεται αλλά στον Irish Examiner που έχει αποσπάσματα του κειμένου, λέει D'you want to get us kicked out of the EU — is that what youse is at? D'you want to go back to being the black speck of TB on the lungs of Europe? (μπορεί να 'ναι λάθος τυπογραφικό) ακούγεται και on the lungs, αν και ταιριάζει in the lungs.
 
"that suave fucker from the Kerrygold ads will be out the door like someone's pissed in his butter"
Και νομίζω ότι λέει "non-threatening" στην αρχή...
 

SBE

¥
Εγώ από την άλλη σκεφτόμουνα ότι η Νικόλ κι ο μπαμπάς της είναι από τις διαφημίσεις της Ρενώ, το βουτυρόπαιδο του Κέριγκολντ ποιό είναι; Διότι το Κέριγκολντ δεν διαφημίζεται στο ΗΒ, τουλάχιστον όχι στα κανάλια που βλέπω τόσα χρόνια. Το μόνο που πλησιάζει στην περιγραφή, και ίσως και στο βαθύτερο νόημα Γαλλία- Γερμανία, είναι μια διαφήμιση στο γιουτούμπιον όπου η νύφη διαβεβαιώνει την πεθερά ότι και στη Γερμανία πωλείται το προϊόν, και δεν θα του λείψει του μετανάστη γιόκα της (μαμόθρεφτα: Ελλάς- Ιρλανδία συμμαχία).
Και ναι, λέει the black specks of TB on the lungs of Europe. Ή μάλλον, ονδ-λανγκζ-γιούρ-π (όπου - το γνωστό φωνήεν με τις πολλές γραφές).
MelidonisM η πρόθεση είναι σωστή. Επί των πνευμόνων, όχι εντός.
 

SBE

¥
Hi, I have a non threatening regional accent. On May 31st, the government will ask you to vote on the Fiscal Stability Treaty. This impartial video has been produced to help you make an informed decision.
What the fuck is your problem? Do you know what's going to happen, if you vote NO? Have you ever seen Mad Max, have you? Have you ever been to Longford? Do you want to get us kicked out of the EU — is that what youse are at? Do you want to go back to being a black speck of TB in the lungs of Europe? (or on the long zero?) because that will be the end of it, boy.

No more Aldi, no more Lidl, no more Papa, no more Nicole, and that [Χ].... suave fucker of the kerrygold ads will be out of the door like someone's pissed in his butter. It will be paedophile priests in Aran sweaters drinking coddle out of your potholes till the end of your days. And I am not exaggerating, there'll be AIDS pouring out of the ATMs if you bog-brains vote against this!

Όσο για το τι ΔΕΝ λέει, το έβαλα σε αγκύλες ως άγνωστο Χ (αν και είναι εμφανές τι θέλει να πει), γιατί είναι κι αυτό μέρος του αστείου.
Coddle: η δουβλινέζικη σπεσιαλιτέ, αλλά γενικότερα τη φράση δεν θα έλεγα ότι την καταλαβαίνω 100%
 

MelidonisM

New member
dharvatis, SBE Ευχαριστώ :-)

Γειά, έχω μιαν ανεπίφοβη τοπική προφορά. Τριανταμία του Μάη, η κυβέρνηση ζητά να ψηφίσετε για το Ευρωπαϊκό Δημοσιονομικό Σύμφωνο. Τούτο το αμερόληπτο βίντεο έγινε, για να σας βοηθήσει να πάρετε μιαν ενημερωμένην απόφαση.
Τί στο διάολο πρόβλημα έχετε; Γνωρίζετε τί θα συμβεί, αν ψηφίσετε ΟΧΙ; Είδατε ποτέ σας την ταινία Μάντ Μαξ; έχετε πάει βόρεια στο Λόνγκφορντ ("ή στο ελληνικό Σουφλί;") Θέλετε να μας πετάξουν έξω από την ΕΟΚ; αυτό βαλθήκατε όλοι σας; Θέλετε να γίνουμε το μαύρο στίγμα φυματίωσης στης Ευρώπης τον πνεύμονα; γιατί, αυτό θα 'ναι το τέλος, αντράκια μου.

Όχι πια Άλντι, όχι πια Λιντλ, ούτε διαφήμιση της Νικόλ του Μπαμπά, και αυτός ο γλυκός τύπος των διαφημίσεων Κέρυγκολντ θα περιμένει έξω από την πόρτα σου, σαν κάποιος να του κατούρησε το βούτυρο. Θα υπάρχουν παιδόφιλοι παπάδες με Άραν πουλόβερ, που θα πίνουν σούπα απ' τις λακούβες σας, μέχρι να πεθάνετε. Και δεν υπερβάλλω. Έιτζ θα ξεχύνεται από τα μηχανήματα ανάληψης, αν, άμυαλοι, ψηφίσετε ΟΧΙ.

...Μη μας αναγκάσετε να σας ξανακάνουμε δεύτερο δημοψήφισμα...

....Κορόιδα (ή φοβιτσιάρηδες;...)​
 

nickel

Administrator
Staff member
Καταθέτω μια γρήγορη δική μου εκδοχή. Έχω κάποια ράμματα και για τη γούνα της δημαρχίνας, αλλά άλλη μέρα. Σε ένα-δυο σημεία δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει σωστά το αγγλικό και σε άλλα θα υπάρχουν καλύτερες αποδόσεις, αλλά αυτά για τώρα:

Γεια σας. Η τοπική προφορά μου σας κάνει να νιώθετε άνετα, ελπίζω. Η κυβέρνηση ζητά να ψηφίσετε στις 31 του Μάη για το Ευρωπαϊκό Σύμφωνο Δημοσιονομικής Σταθερότητας. Τούτο το αμερόληπτο βίντεο έγινε για να σας βοηθήσει να πάρετε μια απόφαση βασισμένη σε πλήρη και ακριβή πληροφόρηση.
Τι στο διάολο έχετε πάθει; Ξέρετε τι θα συμβεί αν ψηφίσετε ΟΧΙ; Είδατε ποτέ σας την ταινία Μαντ Μαξ; Έχετε πάει στο Λόνγκφορντ; Θέλετε να μας πετάξουν έξω από την Ευρωπαϊκή Ένωση; Αυτό βαλθήκατε όλοι σας να πετύχετε; Θέλετε να γίνουμε το μαύρο καρκινάκι στον πνεύμονα της Ευρώπης; Γιατί αυτό θα ’ναι το τέλος, αντράκια μου.

Ούτε Άλντι πια, ούτε Λιντλ, ούτε διαφημίσεις με τη Νικόλ. Και ο τυπάς της Κέριγκολντ θα πάρει δρόμο κι αυτός σαν να του κατούρησαν το βούτυρο. Θα μείνουν μόνο οι παιδόφιλοι παπάδες με τα πλεχτά πουλόβερ, να σας χουφτώνουν μέχρι να σας αναπαύσει ο Θεός. Και δεν υπερβάλλω. Έιτζ θα ξεχύνεται από τα ΑΤΜ αν, μουρόχαβλοι, ψηφίσετε ΟΧΙ.

...Μη μας αναγκάσετε να σας κάνουμε δεύτερο δημοψήφισμα...

...Μαλάκες…
 

bernardina

Moderator
Γεια σας. Και μη μου πείτε ότι δεν καταλαβαίνετε την προφορά μου, εντάξει; Λοιπόν. Στις 31 του Μάη η κυβέρνηση σας ζητά να ψηφίσετε για το ΕΣΔΣ. Αυτό το αμερόληπτο βίντεο έγινε για να σας βοηθήσει να καταλήξετε σε μια απόφαση βασισμένη σε σφαιρική και έγκυρη πληροφόρηση.
Τι ζόρι τραβάτε, γαμώτο; Ξέρετε τι θα γίνει αν ψηφίσετε ΌΧΙ; Έχετε δει την ταινία Μαντ Μαξ; Έχετε πάει ποτέ σας στο Λόνγκφορντ; Θέλετε να μας πετάξουν με τις κλωτσιές από την ΕΕ; Αυτό έχετε βαλθεί να πετύχετε; Θέλετε να γίνουμε το μαύρο χτικιό στα πνευμόνια της Ευρώπης; Γιατί εκεί θα καταντήσουμε, μάγκες.

Τέρμα τα Άλντι, τέρμα τα Λιντλ, τέρμα οι διαφημίσεις με τη Νικόλ. Κι εκείνο το μανάρι της Κέριγκολντ θα τα μαζέψει και θα φύγει, λες και του κατουρήσατε το βούτυρο. Και θα μείνουν μόνο οι παιδεραστές παπάδες με τα πλεχτά ζακάρ πουλόβερ για να σας χουφτώνουν το κωλαράκι στον αιώνα τον άπαντα. Και μη θαρρείτε πως υπερβάλλω. Θα κολλάτε ΕΙΤΖ από τα ΑΤΜ, κόπανοι, έτσι και ψηφίσετε όχι.

Και μη μας αναγκάσετε να κάνουμε δεύτερο δημοψήφισμα, γιατί αλίμονό σας.

Ζωντόβολα

:twit::twit::twit:
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλά πας. Αν ήμουν σε κάποια ντόπια προεκλογική εκστρατεία, θα το σκεφτόμουν σοβαρά να σε αξιοποιούσα! :)
 

SBE

¥
Πολύ ωραία, μία παρατήρηση: τα πουλόβερ των νήσων Άραν δεν είναι ζακάρ, είναι ψαράδικα.
fishermen_04.jpg
Δηλαδή μονόχρωμα με κοτσίδες και λοιπά ανάγλυφα σχέδια, ενώ ζακάρ είναι αυτά που έχουν σχέδια με πολλά χρώματα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή μονόχρωμα με κοτσίδες και λοιπά ανάγλυφα σχέδια, ενώ ζακάρ είναι αυτά που έχουν σχέδια με πολλά χρώματα.
... όπως βλέπουμε άλλωστε στο τεχνικολόρ τεκμήριο! :p:twit::p
 

SBE

¥
Το τεκμήριο είναι μονόχρωμο γιατί είναι τεκμήριο ψαράδικο. Για ζακάρ εδώ:
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ που θέλω να πω ότι το έιτζ δεν πρέπει να το γράφουμε με κεφαλαία σαν συντομογραφία (εκτός αν γράψουμε AIDS), πειράζει αν δεν βάλω φωτογραφία;
 

bernardina

Moderator
Ναι βρε δοκτορούκο μου, έχει δίκιο η SBE, απλώς έψαχνα κάτι μονολεκτικό. Τα πουλόβερ άραν είναι αυτά




και είχα ουκ ολίγα, πλεγμένα από τα χεράκια της γιαγιούλας μου (μαντεύεις ποιες εποχές, ε; ;);) )
Όχι ότι δεν είχα και ζακάρ, χεχε...
 
Γεια σας. Και μη μου πείτε ότι δεν καταλαβαίνετε την προφορά μου, εντάξει; Λοιπόν. Στις 31 του Μάη η κυβέρνηση σας ζητά να ψηφίσετε για το ΕΣΔΣ. Αυτό το αμερόληπτο βίντεο έγινε για να σας βοηθήσει να καταλήξετε σε μια απόφαση βασισμένη σε σφαιρική και έγκυρη πληροφόρηση.
Τι ζόρι τραβάτε, γαμώτο; Ξέρετε τι θα γίνει αν ψηφίσετε ΌΧΙ; Έχετε δει την ταινία Μαντ Μαξ; Έχετε πάει ποτέ σας στο Λόνγκφορντ; Θέλετε να μας πετάξουν με τις κλωτσιές από την ΕΕ; Αυτό έχετε βαλθεί να πετύχετε; Θέλετε να γίνουμε το μαύρο χτικιό στα πνευμόνια της Ευρώπης; Γιατί εκεί θα καταντήσουμε, μάγκες.

Τέρμα τα Άλντι, τέρμα τα Λιντλ, τέρμα οι διαφημίσεις με τη Νικόλ. Κι εκείνο το μανάρι της Κέριγκολντ θα τα μαζέψει και θα φύγει, λες και του κατουρήσατε το βούτυρο. Και θα μείνουν μόνο οι παιδεραστές παπάδες με τα πλεχτά ζακάρ πουλόβερ για να σας χουφτώνουν το κωλαράκι στον αιώνα τον άπαντα. Και μη θαρρείτε πως υπερβάλλω. Θα κολλάτε ΕΙΤΖ από τα ΑΤΜ, κόπανοι, έτσι και ψηφίσετε όχι.

Και μη μας αναγκάσετε να κάνουμε δεύτερο δημοψήφισμα, γιατί αλίμονό σας.

Ζωντόβολα

:twit::twit::twit:

:lol: :lol: :lol:
Το κείμενο της Μπέρνι με τις παρατηρήσεις του Νίκελ και της SBE είναι τέλειο, νομίζω. Εγώ βέβαια θα κρατούσα την ειρωνεία στην πρώτη φράση και θα έλεγα "Γεια σας, όπως καταλαβαίνετε μιλώ με μια καθησυχαστική τοπική προφορά.". Και στο τέλος θα έδινα μαμαδίστικο ύφος: "Και μη μας αναγκάσετε να σας ξαναρωτήσουμε, εντάξει;". Αλλά :lol:!
 
Top