Πάμε πάλι: Πώς δημιουργούμε συνδέσμους

Zazula

Administrator
Staff member
[u r l=εδώ μπαίνει η διεύθυνση]εδώ γράφεις τι θέλεις να εμφανίζεται[/u r l]
To url χωρίς κενά.
 

bernardina

Moderator
[u r l=εδώ μπαίνει η διεύθυνση]εδώ γράφεις τι θέλεις να εμφανίζεται[/u r l]
To url χωρίς κενά.
Θενκς, μέιτ! :cool: (πήγαινε και δίπλα που σου 'χω το δωράκι σου) :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δωράκι για μένα; :blush: Ευχαριστώ! :inno: Πού, όμως; :confused:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπα, δεν πειράζει — είναι χρήσιμο σε όλους: Η σελιδαρίθμηση των νημάτων είναι user-specific (π.χ. ο nickel βλέπει 10 ποστ/σελίδα ενώ εγώ το έχω ρυθμίσει στα 40 ποστ/σελίδα), οπότε αν με στείλεις στη 14η δική σου σελίδα ουσιαστικά με παραπέμπεις σε μια εντελώς άλλη με βάση τις δικές μου ρυθμίσεις (και δεν μπορείς καν να γνωρίζεις εκ των προτέρων το σε ποια με στέλνεις). Αντιθέτως, η αρίθμηση των αναρτήσεων είναι forum-global, και τη βρίσκεις πατώντας στο νουμεράκι με τη δίεση (πάνω δεξιά σε κάθε ποστ) της ανάρτησης προς την οποία επιθυμείς να λινκάρεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
[u r l=εδώ μπαίνει η διεύθυνση]εδώ γράφεις τι θέλεις να εμφανίζεται[/u r l]
To url χωρίς κενά.

Εναλλακτικά --και λιγότερο παουεργιουζερικά:

(α) Επιλέγεις το ζωντανό κείμενο που θέλεις να μετατρέψεις σε σύνδεσμο προς κάπου
(β) Πατάς στο κουμπί με την αλυσοδεμένη υδρόγειο
(γ) Πληκτρολογείς/κολλάς εκεί μέσα τη διεύθυνση
(δ) Πατάς τα διάφορα έντερ και βουαλά!

Οι σύνδεσμοι για εικόνες και βιντεάκια λειτουργούν αντίστοιχα, αλλά πατώντας τα δικά τους κουμπιά (εικόνα και φιλμ).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ειδικά ο σύνδεσμος για τις εικόνες έχει πρόσθετες δυνατότητες (π.χ. φέρνει την εικόνα τοπικά), αλλά αφού η Μπέρνι που ρώτησε ξέρει να δουλεύει html tags είναι αυτονόητο πως θα παίζει πλέον στα δάχτυλα αυτό το απλό με τα url. :D
 

bernardina

Moderator
Ειδικά ο σύνδεσμος για τις εικόνες έχει πρόσθετες δυνατότητες (π.χ. φέρνει την εικόνα τοπικά),

Μ' αυτό το τοπικά έχω ένα θέμα. Όταν είναι τσεκαρισμένο το τετραγωνάκι (που είναι by default -- αν το λέω σωστά:blush:) μου βγάζει μήνυμα ότι η εικόνα είναι πολύ μεγάλη. Όταν το ξετσεκάρω τη δέχεται.
υγ. δεν ξέρω καν τι σημαίνει φέρνει την εικόνα τοπικά. Αν έχετε την καλοσύνη... :D

άσκημη φάμπρικα αρχίσαμεεεε :devil:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Υπάρχουν όρια για το μέγιστο μέγεθος των συνημμένων:

Extension|Maximum File-size|Max Width|Max Height
bmp|20000|620|280
doc|600000||
docx|500000||
gif|300000|620|280
jpe|20000|620|280
jpeg|20000|800|600
jpg|100000|None|None
pdf|1000000||
png|120000|800|600
psd|20000|None|None
txt|400000||
zip|200000||
 

bernardina

Moderator
Μωρ' αυτό το κατάλαβα. Το τοπικά τι σημαίνει; Από πού τις φέρνει και πού τις πάει; (ρωτάει ο άσχετος ο άθρωπας...)
 

Zazula

Administrator
Staff member
'Εστω π.χ. πως βρήκες (σ' ένα ιστολόγιο, στη βίκι, στο imdb κ.ο.κ.) μια φωτό που θέλεις να την ενθέσεις σε κάποιο μήνυμά σου. Πατάς το εικονίδιο Insert Image, πατάς τη δεύτερη καρτέλα (From URL) και, με επιλεγμένο το κουτάκι Retrieve remote file and reference locally η εικόνα θα έρθει στον σέρβερ τής Λεξιλογίας (οπότε δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς για το τι θα συμβεί αν π.χ. σβηστεί ή μετακινηθεί ή κλειδωθεί η πρωτότυπη).
 

bernardina

Moderator
τεστ. φου φου, ένα δύο, ένα δύο...


Impossible+Photography+Collection+%u0025282%29.jpg

αχά!

(αυτό έκανα μέχρι τώρα και μου 'λεγε είναι μεγάλη... τέλος πάντων :mad: )
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το ίδιο τώρα σε μεγάλο μέγεθος:



Πώς;

Πατάμε στη μικρή εικόνα.
Ξαναπατάμε στην εικόνα που βγαίνει μέσα στο πλαίσιο για να εμφανιστεί σε ξεχωριστή καρτέλα.
Αντιγράφουμε τη διεύθυνση.
Ξανακάνουμε εισαγωγή, με την καινούργια διεύθυνση (την ενδοφορουμική πια) χωρίς να τσεκάρουμε το κουτάκι.

Πολύ φασαρία, συμφωνώ. Το λογισμικό δεν μας βοηθάει εδώ.
 

bernardina

Moderator
Εγώ απλώς ξεκλικάρω το τετραγωνάκι και τότε δέχεται τη μεγάλη. Όμως δεν ξέρω αν σε αυτή την περίπτωση σώζεται η εικόνα στον σέρβερ της Λεξιλογίας ή αν τη βλέπουμε μόνο όσο υπάρχει στον ιστοχώρο που τη βρήκα και θα χαθεί όπως και τόσες άλλες που, όταν τις αναζητώ, στη θέση τους υπάρχει το γνωστό πλαισιάκι με τις μπουρμπουλήθρες ή και το απόλυτο κενό, όπως πχ εδώ
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από τη στιγμή που βάζεις την ενδοφορουμική διεύθυνση, σημαίνει πως η εικόνα είναι πια τοπικά στον σέρβερ μας.
 

bernardina

Moderator
Από τη στιγμή που βάζεις την ενδοφορουμική διεύθυνση, σημαίνει πως η εικόνα είναι πια τοπικά στον σέρβερ μας.
Άρα ακολουθώ τη διαδικασία του δοκτόρεως. Το 'πιασα...
 

daeman

Administrator
Staff member
Εναλλακτικά --και λιγότερο παουεργιουζερικά:

(α) Επιλέγεις το ζωντανό κείμενο που θέλεις να μετατρέψεις σε σύνδεσμο προς κάπου
(β) Πατάς στο κουμπί με την αλυσοδεμένη υδρόγειο
(γ) Πληκτρολογείς/κολλάς εκεί μέσα τη διεύθυνση
(δ) Πατάς τα διάφορα έντερ και βουαλά!
[...]

Με τον ίδιο τρόπο, μπαίνει λίνκι και σε εικόνα ώστε να μεταφερθούμε σε άλλη σελίδα αν πατήσουμε πάνω της, επιλέγοντας την εικόνα και κάνοντας τα βήματα β) έως δ) που λέει ο Δρ7χ αποπάνω (παράδειγμα εδώ).
 
Top