Βασική βιβλιογραφία κοινωνιογλωσσολογίας

Cadmian

New member
Χαίρετε και καλές γιορτές (ό,τι έμεινε) στα μέλη του φόρουμ.

Μπορεί όποιος (όποια, όποιοι) έχει ασχοληθεί με την κοινωνιογλωσσολογία να μου προτείνει κάποια βασική βιβλιογραφία; Για να σας προλάβω, κάποια βασικά βιβλία γενικής γλωσσολογίας (Μπαμπινιώτηδες, Μαρτινέδες κλπ) τα διαθέτει το κατάστημα, οπότε δεν πάω από το μηδέν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ή δεν σε είδαν ή κάνουν ακόμα διακοπές οι κοινωνιογλωσσολόγοι.
 

Cadmian

New member
Βρήκα ένα βιβλίο, την Διαλεκτολογία των J.K. Chambers και Peter Trudgill από τον Πατάκη. Μόλις το πήρα, δεν ξέρω ακόμη αν είναι καλό. Βασική βιβλιογραφία πάντως δεν το λες.

Οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις, το νήμα ανοιχτό θα 'ναι, ό,τι έχετε ευχαρίστηση.
 

rogne

¥
Τέσσερις τίτλοι στα ελληνικά, από Biblionet. Θυμάμαι (μάλλον ευχάριστα) το τελευταίο βιβλιαράκι από ένα μάθημα επιλογής στο πανεπιστήμιο.
 

Cadmian

New member
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας. Θα τονίσω, ωστόσο, το αρχικό μου ερώτημα: Πέρα από τους τίτλους που υπάρχουν στο εμπόριο, με ποιό βιβλίο απ' όλα θα ήταν καλό να ξεκινήσω; Θα ξαναπώ ότι έχω κάποιες βασικές γνώσεις θεωρητικής γλωσσολογίας, περισσότερο από δική μου ενασχόληση και λιγότερο λόγω σπουδών.

Προτείνετε δηλαδή το τέταρτο βιβλίο, ή κάποιο άλλο ίσως, ακόμη κι εκτός λίστας;
 

rogne

¥
Νομίζω ότι, αν εξαιρέσουμε τον πρώτο τίτλο, οι υπόλοιποι τρεις μοιάζουν ό,τι πρέπει για μια γενική μεν, στοχευμένη δε εισαγωγή στην κοινωνιογλωσσολογία. Το τέταρτο, που είναι το μόνο που έχω διαβάσει, καλό μου είχε φανεί το 1999 (για τους σκοπούς ενός προπτυχιακού μαθήματος που λεγόταν, ακριβώς, "Εισαγωγή σε ζητήματα κοινωνιογλωσσολογίας"). Υπόψη πάντως ότι τότε δεν υπήρχε στα ελληνικά κανένα άλλο από τα βιβλία της Biblionet. Πιο εμπεριστατωμένα δεν μπορώ να μιλήσω, καθότι (εντελώς) ερασιτέχνης στο αντικείμενο.
 

Cadmian

New member
Νομίζω ότι, αν εξαιρέσουμε τον πρώτο τίτλο, οι υπόλοιποι τρεις μοιάζουν ό,τι πρέπει για μια γενική μεν, στοχευμένη δε εισαγωγή στην κοινωνιογλωσσολογία. Το τέταρτο, που είναι το μόνο που έχω διαβάσει, καλό μου είχε φανεί το 1999 (για τους σκοπούς ενός προπτυχιακού μαθήματος που λεγόταν, ακριβώς, "Εισαγωγή σε ζητήματα κοινωνιογλωσσολογίας").

Με την πρώτη ματιά, την ίδια ακριβώς εντύπωση έχω κι εγώ. Ευχαριστώ και πάλι.

Το νήμα παραμένει ανοικτό για οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις.
 
Top