Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 31 to 40 of 49

Thread: Πασχαλινά

Εφέτος είδα ή άκουσα από τρεις διαφορετικές πηγές το "Χριστός ανέστη" ως ευχή. Το είδα στην τηλεόραση, όπου σε κάποιο κανάλι (δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιο, αλλά δεν ήταν από τα "μεγάλα") προβαλλόταν η ανακοίνωση "Το Τάδε Τιβί σας εύχεται Χριστός ανέστη", και το άκουσα σε διαλόγους της μορφής "Χριστός ανέστη σας εύχομαι", "Ευχαριστώ, επίσης".

Την πρώτη φορά έκοψα φλέβες, την δεύτερη διέρρηξα τα ιμάτιά μου, την τρίτη άρχισα να σκέφτομαι ότι πρόκειται για τάση. Προβλέπω ότι σύντομα η φράση θα χρησιμοποιείται γενικευμένα ως "εποχιακή" ευχή, αγνοώντας την αρχική της σημασία και την γραμματική της δομή που επιβάλλει συγκεκριμένη σύνταξη.

Σας εύχομαι λοιπόν κι εγώ "συντακτικό εσβέσθη".
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Senior Member oliver_twisted's Avatar
    Πήγαμε λοιπόν κι εμείς το Πάσχα στο χωριό του άντρα μου, στην ορεινή Ηλεία. Ξετρελλάθηκε η μικρή, κυνηγούσε τις κότες, τάισε τα αρνάκια με το μπιμπερό, έτρεξε έπαιξε με την ψυχή της, όσο μας το επέτρεψε η βροχή. Και η μαμά πώς πέρασε; Με υπογλώσσια, προσπαθώντας να μη γκρινιάζει συνεχώς γιατί διάφοροι μπαρμπάδες και θειάδες προσπαθούσαν να δώσουν στη μικρή "ένα κουταλάκι κρασί, για να γελάσουμε" (στο δίχρονο, έτσι; Μεγάλη πλάκα! ), γιατί όταν σε βλέπανε από τον καφενέ να βγάζεις περίπατο το παιδί σού φωνάζανε "Βρε πού το πας το τσουπί στο κρύο, φερ' το μέσα στον καφενέ!" (Που είναι καλύτερα από τον κρύο καθαρό αέρα, γιατί έχει πέντε θεριακλήδες να φουμάρουνε άφιλτρα), γιατί όταν πήγαινες να ταΐσεις το παιδί μαζεύονταν όλες οι θειάδες και λέγανε το μακρύ τους και το κοντό τους σε ένα κουρασμένο πιτσιρίκι "Φάε γιατί θα στο φάει το φαγητό ο Γύφτος!". Πανέμορφη η εξοχή, παιδιά, εκατό χρόνια πίσω οι άνθρωποι. Έχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο το χωριό, παιδιά, η γυναίκα δεν πάει στον καφενέ, δεν βγαίνει έξω, δεν περπατάει, μόνο αν είναι να πάει στα χωράφια. Ουφ! Αλλάζει, βέβαια, σιγά σιγά, αλλά με έμφαση στο σιγά. Υπάρχουν 25χρονα πιτσιρίκια που τη γυναίκα τους την έχουνε κλεισμένη στο σπίτι
    Insert meaningful message

Senior Member SBE's Avatar
    Εγώ έχω ακούσει σε ραδιοφωνικό σταθμό ανήμερα το Πάσχα να τηλεφωνάει ακροατής και να τους εύχεται καλή Ανάσταση. Ο εκφωνητής φανερά εκνευρισμένος του είπε "χρόνια πολλά και σε σας". Αλλά μάλλον τις λέμε όλες τις ευχές ανάκατα και χωρίς σκέψη.

Senior Member SBE's Avatar
    Όλι, στην ορεινή Ηλεία πριν μερικά χρόνια ο ταβερνιάρης του χωριού ήθελε να μου κάνει προξενιά τον ανηψιό του, γιατί λέει το χωριό δεν είχε γυναίκες. Γιατί άραγε δεν έχει γυναίκες το χωριό;

Στην πεδινή Ηλεία που έκανα εγώ Πάσχα, στο δίπλα σπίτι βλέπαμε συνεχώς τη μαμά με τα μικρά, τον σύζυγο δεν τον είδαμε καθόλου, ήταν ακριβοθώρητος, ξεκουραζόταν. Όλη μέρα. Παρεμπιπτόντως, η μαμά είναι Ρομά, ο μπαμπάς δεν είναι. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Quote Originally Posted by oliver_twisted View Post
    "Βρε πού το πας το τσουπί στο κρύο, φερ' το μέσα στον καφενέ!"
    Πού να τους πει κανείς ότι σε χώρες όπου τους περισσότερους μήνες τον χρόνο κάνει πολύ κρύο, τα μωρά βγαίνουν βόλτα στον καθαρό αέρα κάθε μέρα. Γεμάτα είναι τα πάρκα και οι παιδικές χαρές* στην Αγγλία από μωρά στα καρότσια και από νήπια. Φαντάσου να περίμεναν οι άνθρωποι να ανεβεί η θερμοκρασία πάνω από 20 για να βγάλουν τα παιδιά από το σπίτι. Έχει πλάκα που εμείς που έχουμε ήπιο κλίμα κλείνουμε τα παιδιά στο σπίτι και φυσικά, όπως είπες, δεν έχουμε καμιά ανησυχία για το αν τα παιδιά θα εισπνέουν καπνούς τσιγάρων, μόνο το κρύο φοβόμαστε. Δηλαδή, όχι εμείς, αλλά ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού.

*Όπου, εννοείται, το κάπνισμα απαγορεύεται.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Administrator nickel's Avatar
    Τελικά η καλύτερη ευχή για όλες τις εποχές είναι «Καλή αποκαθήλωση!». (Το «Καλή Ανάσταση» είναι για τους υπερβολικά αισιόδοξους.)
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Quote Originally Posted by SBE View Post
    Εγώ έχω ακούσει σε ραδιοφωνικό σταθμό ανήμερα το Πάσχα να τηλεφωνάει ακροατής και να τους εύχεται καλή Ανάσταση. Ο εκφωνητής φανερά εκνευρισμένος του είπε "χρόνια πολλά και σε σας". Αλλά μάλλον τις λέμε όλες τις ευχές ανάκατα και χωρίς σκέψη.
    Μα δεν έχω θέμα με το "καλή ανάσταση", αυτό είναι όντως ευχή και είναι λογικό: σου εύχονται να περάσεις καλά την ημέρα εορτασμού της ανάστασης. Το "Χριστός ανέστη" όμως δεν είναι ευχή, είναι μια δήλωση: σου λένε ότι ο Χριστός αναστήθηκε. Δεν σου εύχονται κάτι, σε ενημερώνουν για τη χαρμόσυνη είδηση. Δεν μπορείς να πεις σε κάποιον "σου εύχομαι ότι ο Χριστός αναστήθηκε", δεν έχει λογική. Και η απάντηση στο "Χριστός ανέστη" δεν μπορεί βέβαια να είναι "ευχαριστώ", τι ευχαριστείς; Που αναστήθηκε ο Χριστός; Που σε ενημέρωσαν; Η απάντηση, αν υπάρξει, θα πρέπει να έχει ειρμό. Δεν έχει σημασία αν θα πεις "αληθώς ο Κύριος" ή "ο παπάς εχέστη", αλλά θα πρέπει να πεις κάτι που να αποτελεί σχόλιο της είδησης που άκουσες. Το "ευχαριστώ" δεν έχει νόημα.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Quote Originally Posted by AoratiMelani View Post
    [...]Το "Χριστός ανέστη" όμως δεν είναι ευχή, είναι μια δήλωση: σου λένε ότι ο Χριστός αναστήθηκε. Δεν σου εύχονται κάτι, σε ενημερώνουν για τη χαρμόσυνη είδηση. Δεν μπορείς να πεις σε κάποιον "σου εύχομαι ότι ο Χριστός αναστήθηκε", δεν έχει λογική. Και η απάντηση στο "Χριστός ανέστη" δεν μπορεί βέβαια να είναι "ευχαριστώ", τι ευχαριστείς; Που αναστήθηκε ο Χριστός; Που σε ενημέρωσαν; Η απάντηση, αν υπάρξει, θα πρέπει να έχει ειρμό. Δεν έχει σημασία αν θα πεις "αληθώς ο Κύριος" ή "ο παπάς εχέστη", αλλά θα πρέπει να πεις κάτι που να αποτελεί σχόλιο της είδησης που άκουσες. Το "ευχαριστώ" δεν έχει νόημα.
    Χαχαχα! Συμφωνώ! Η δικιά μου απάντηση, σε όσους με παίρνει, βέβαια, είναι: "Σίγουρα;" Κοντοστέκονται λίγο, αλλά γελάνε σχεδόν πάντα.

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Όμως λέμε "Καλή Ανάσταση" πριν την Ανάσταση, όχι και μετά. Ανήμερα την Κυριακή του Πάσχα, έχει εκλείψει πλέον ο λόγος να ευχηθούμε Καλή Ανάσταση, νομίζω. Από τις 12 τη νύχτα που γίνεται η Ανάσταση κα μετά, λέμε Χριστός Ανέστη πλέον.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Πού να τους πει κανείς ότι σε χώρες όπου τους περισσότερους μήνες τον χρόνο κάνει πολύ κρύο, τα μωρά βγαίνουν βόλτα στον καθαρό αέρα κάθε μέρα. Γεμάτα είναι τα πάρκα και οι παιδικές χαρές* στην Αγγλία από μωρά στα καρότσια και από νήπια. Φαντάσου να περίμεναν οι άνθρωποι να ανεβεί η θερμοκρασία πάνω από 20 για να βγάλουν τα παιδιά από το σπίτι. Έχει πλάκα που εμείς που έχουμε ήπιο κλίμα κλείνουμε τα παιδιά στο σπίτι και φυσικά, όπως είπες, δεν έχουμε καμιά ανησυχία για το αν τα παιδιά θα εισπνέουν καπνούς τσιγάρων, μόνο το κρύο φοβόμαστε. Δηλαδή, όχι εμείς, αλλά ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού.

*Όπου, εννοείται, το κάπνισμα απαγορεύεται.
    Άστα, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω. Ευτυχώς τους γύρω μου τους έχω εκπαιδεύσει από την εγκυμοσύνη ήδη και δεν με πρίζουν. Αλλά η έκπληξη της κάθε θείτσας που σε βλέπει με το παιδί έξω χειμωνιάτικα δεν περιγράφεται. Κάπου διάβαζα ότι ακόμα και οι φυλακισμένοι περνάνε εγγυημένα περισσότερο χρόνο έξω, λόγω υποχρεωτικού προαυλισμού, από τα καημένα τα παιδάκια που μένουν κλεισμένα στο σπίτι μέχρι την άνοιξη.

@SBE, όπως τα λες ακριβώς.

Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks