copy-paste in Excel and Word 2007

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μου παρουσιάστηκε ξαφνικά το εξής πρόβλημα:
Όταν αντιγράφω ένα τμήμα ενός Excel σε ένα άλλο σημείο του ίδιου Excel ή σε έγγραφο Word, χάνεται το formatting του αρχικού. Ψάχνοντας τις συμβουλές των επαϊόντων, διαπίστωσα δύο πράγματα:

1) Ότι δεν μου εμφανίζεται το paste options button στο Word, ό,τι και να κάνω.
2) Ότι όταν επιλέγω το paste special στο Excel, η μόνη επιλογή που μου δίνει είναι να κάνω paste σε μορφή text ή Unicode text, και όχι formatted text.

Βάζω και τα σχετικά screenshots, για να φανεί ότι έχω τσεκαρισμένες όλες τις ρυθμίσεις που συμβουλεύουν οι ειδικοί. Προσοχή, το φαινόμενο εμφανίζεται και μέσα στο Excel και από το Excel στο Word.
Εν ολίγοις έκανα τα πάντα που γράφει εδώ μέσα:
http://office.microsoft.com/en-us/w...ting-when-you-paste-text-HA010215708.aspx#BM1

Cut, copy, paste options στο Excel


Paste Special στο Excel




Cut, copy, paste options στο Word
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να συμπληρώσω κάτι:
Στο Excel, εμφανίζεται το Paste Option Button, αλλά οι μόνες επιλογές που δίνει είναι Match destination formatting και Import Wizard, τίποτε άλλο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ευτυχώς που δεν πιστεύω στα μεταφυσικά, αλλά τον τελευταίο καιρό έχω σχεδόν πειστεί ότι οι Αρειανοί έχουν βαλθεί να κάνουν βουντού στο Word μου και χαίρομαι πολύ που δεν είμαι το μοναδικό θύμα τους.

:)
Ένα χαμόγελο δεν είναι καλύτερο από μια λύση, αλλά, γαμώτο, πόσο το έχουμε ανάγκη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ωραίο το χαμόγελο, και ευχαριστώ. Πραγματικά μ' έχει χαζέψει αυτό το θέμα, επειδή αυτό παρουσιάστηκε πριν από 2-3 μέρες -- μέχρι την προηγούμενη μέρα κανονικότατα έκανα copy-paste και μετέφερα και το formatting από το ένα έγγραφο στο άλλο.
 
Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ εξ εποστάσεως, είναι να γυρίσεις στις αρχικές ρυθμίσεις. Πρόσεξε, γιατί η παρακάτω διαδικασία θα αναιρέσει ό,τι ρυθμίσεις έχεις κάνει από τις επιλογές. Θα επιστρέψει δηλαδή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

1. πάτα το start
2. πάτα την εκτέλεση (run)
3. γράψε Excel.exe /UnregServer
4. αν έχεις ανοιχτό excel κλείσ' το και επανάλαβε τα 1-3 αλλά αυτήν την φορά γράψε Excel.exe /regServer

Αν δουλέψει σωστά, θα επιστρέψεις στις αρχικές ρυθμίσεις.
 
Τι είδους περιεχόμενο αντιγράφεις; Αριθμούς, κείμενο ή και τα δύο; Έχεις το ίδιο πρόβλημα όταν αντιγράφεις ένα-ένα τα κελιά, ή μόνο όταν τα παίρνεις όλα μαζί;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι κυρίως κείμενο, και υπάρχει μια στήλη με αύξοντες αριθμούς. Και συμβαίνει είτε τα αντιγράφω ένα-ένα είτε όλα μαζί.
 
Δες αν είναι σωστό το cell format στα κελιά προέλευσης και προορισμού, και δοκίμασε να κάνεις "Save as..." το αρχείο σου (καμιά φορά πιάνει, για άγνωστους λόγους).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
To cell format είναι το ίδιο που ήταν και την προηγούμενη μέρα, δεν άλλαξε τίποτα.
Επίσης, το ίδιο συνέβη και με excel που δεν είχα φτιάξει εγώ, μου το έστειλαν. Όταν δοκίμασα να κάνω copy-paste το περιεχόμενό του σ' ένα δικό μου excel, πάλι μου βγήκε χωρίς formatting.
 

daeman

Administrator
Staff member
Προσωρινή λύση για το Excel, όχι για αντιγραφή στο Word: μετά την αντιγραφή των κελιών, αντιγράφεις και τη μορφοποίησή τους με το πινελάκι (επιλέγεις τα κελιά με τη ζητούμενη μορφοποίηση, πατάς το πινέλο και επιλέγεις τα προς μορφοποίηση).
Αν θέλεις και το ίδιο πλάτος στηλών και ύψος γραμμών, αντιγράφεις τη μορφοποίηση στηλών και γραμμών με επιλογή τους πριν πατήσεις το πινέλο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ακούσατε, ακούσατε:
Έκανα restore το σύστημά μου στις 27/3. Όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό, τα copy-paste λειτουργούν φυσιολογικά. Τι προγράμματα είχα εγκαταστήσει σ' αυτό το διάστημα και απεγκαταστάθηκαν με το restore;
1) Google Chrome.
2) Skype Update, με το plug-in "click to call".
Δεδομένου ότι τώρα απεγκαταστάθηκαν και τα δύο, τα συμπεράσματα δικά σας για το ποιο από τα δύο προκαλούσε το πρόβλημα. Ίσως και τα δύο μαζί.
 

daeman

Administrator
Staff member
Τα συμπεράσματα μάλλον είσαι η πιο κατάλληλη να τα βγάλεις, εγκαθιστώντας πάλι το Chrome που ίσως να σου φανεί χρήσιμο (και το click to call μετά, αφού δεις τι γίνεται με το Excel, εφόσον το χρησιμοποιείς και το θέλεις οπωσδήποτε), αφού πρώτα πάρεις ένα αντίγραφο σημερινό σε περίπτωση που χρειαστεί να το επαναφέρεις.
Πάντως, λόγω καμένης γούνας, έχω πάψει προ πολλού να εγκαθιστώ μπιχλιμπίδια στο μηχανάκι που δουλεύω. Αλλού αυτά, σε εφεδρικό που και να το βρουν τα μικρά πράσινα ανθρωπάκια, φορμάτ και πάλι απ' την αρχή χωρίς κόστος στη δουλειά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το Χρώμιο έκανε μικροπροβλήματα πάντως τις τελευταίες μέρες...
 
Top