metafrasi banner

bush rat (Rattus fuscipes)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
The bush rat (Rattus fuscipes) is a small Australian nocturnal animal. It is an omnivore. It is one of the most common species of rats and is found in many heathland areas of Victoria and NSW. Adult bush rats are smaller than the Australian swamp rat, (Rattus lutreolus), and in addition, the bush rat's foot pads are a pink colour, whereas the swamp rat's foot pads are dark brown.
Bush rats first arrived in Australia in the second wave of rodent migration, around two million years ago.

Υπάρχει καμιά ονομασία γι' αυτό ή να το πω "αρουραίο των θάμνων";
 
Δεν το ξέρω το ζώο, αλλά αναρωτιέμαι αν το bush εδώ σημαίνει "θάμνος" ή "θαμνώδης έκταση" (σαβάνα; ή λέγεται αλλιώς στην Αυστραλία; δεν θυμάμαι...).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χμμ... Κι εμένα η πρώτη μου σκέψη ήταν σαβάνα, αλλά ισχύει για την Αυστραλία;
 

cougr

¥
Alexandra,

δεν ξέρω πως λέγεται ο συγκεκριμένος αρουραίος αλλά έχε στο νου σου ότι το "bush" σε αυτή την περίπτωση εννοεί την ύπαιθρο και τις απομακρυσμένες, υπανάπτυκτες και ακατοίκητες περιοχές και όχι τους θάμνους.

Edit: cross posted with both dharvatis and Alex.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Cougr, επειδή πρόκειται για ντοκιμαντέρ που δείχνει θαμνώδεις περιοχές, δεν παίζει αυτό κανένα ρόλο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν ισχύει η πληροφορία της Wikipedia («and is found in many heathland areas of Victoria and NSW»), τότε ίσως αρουραίος των θαμνώνων.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ίσως καλύτερα θαμνουραίο (ε, αφού έκανε την αρχή προς τη σωστή κατεύθυνση ;) ο Κάντμιαν).
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Στον αντίποδα του χαριτωμένου, θαμνωραίου θαμνοπόντικα:


R ουραίους ου θαμναίους


o Rattus norvegicus, ugly as a rat:

Ugly - Stranglers
 

cougr

¥
Cougr, επειδή πρόκειται για ντοκιμαντέρ που δείχνει θαμνώδεις περιοχές, δεν παίζει αυτό κανένα ρόλο;

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος αλλά η γενική αντίληψη είναι ότι το "Bush rat" ονομάζεται έτσι επειδή σπάνια βρίσκεται σε αστικές περιοχές (όπου υπάρχουν αμέτρητα πάρκα και θάμνοι). Επίσης, εκτός του ότι βρίσκονται σε θαμνώδεις εκτάσεις, ζουν συχνά σε δασώδεις περιοχές και κοντά σε ορεινές περιοχές όπου υπάρχουν χιόνια (εδώ τον ονομάζουν αρουραίος του χιονιού). Πάντως, έτσι κι αλλιώς, δεν νομίζω η αρχική σου πρόταση (ή μια από τις άλλες σχετικές προτάσεις) να είναι άστοχη.
 
Top