"και εγώ", "και γω" ή "κι εγώ";

periglwssio

New member
Θα μεταφέρω εδώ ένα κείμενο φίλου μου με απορίες, δημοσιευμένο σε άλλη σελίδα, επειδή με ενδιαφέρει και μένα:

Σε ένα κείμενο (λ.χ. σε ένα μυθιστόρημα), ειδικά αν πρόκειται για διάλογο, που υποτίθεται ότι αποτυπώνει προφορικό λόγο, θα σας ενοχλούσε η χασμωδία του "με εμένα"; Θεωρείτε προτιμότερο το "με μένα", ή και το "μ' εμένα"; Συναφή ερωτήματα: "με εκείνο", "με κείνο" ή μήπως "μ' εκείνο;" Αν γράψω "με μένα", όπως νομίζω ότι ακούγεται, μήπως ανοίγει ο δρόμος για το "με κείνο"; Ακόμη: "και εκείνο", "και κείνο" ή μήπως "κι εκείνο"; "Και εγώ", "και γω" ή "κι εγώ"; Τέλος: "από εδώ", "αποδώ" (όπως στο λεξικό του Ιδρύματος Τριανταφυλλίδη, που όμως δεν καταγράφει και λήμμα "αποκεί", άρα τι γίνεται όταν αυτά τα δύο συνυπάρχουν σε ένα κείμενο; ), "από δω" (που όμως μπορεί να μη διαβαστεί σωστά με δεδομένη τη χρήση μονοτονικού) ή "από 'δώ" (με απόστροφο και διατήρηση του τόνου στο "δω"). Τα ίδια ερωτήματα ισχύουν και για το "από εκεί".

Θυμάμαι βέβαια ότι το "από 'δώ" και τα σχετικά έχει συζητηθεί παλιότερα εδώ.
 
Εγώ πάντα βάζω αποστρόφους σε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά φαντάζομαι ότι για έναν επαγγελματία έχει σημασία και η πολιτική της εκδοτικής ή του όποιου εργοδότη. Στο ερώτημα "κι εγώ" ή "και 'γώ", νομίζω ότι η ξεκάθαρη απάντηση είναι ότι δεν έχει απολύτως καμμιά σημασία, γιατί στην φωνολογία της νεοελληνικής κοινής, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα (γιατί κιε=και, όταν το κιε είναι μία συλλαβή).
 

nickel

Administrator
Staff member
Καταθέτω κάποια άλλα:

Κι άλλωστε
Κι έπειτα
Κι όταν
Κι ύστερα


Μπορούν, βέβαια, να γραφτούν με τη δική τους χασμωδία, αλλά, αφού το έχουμε το κι, ας του δώσουμε να καταλάβει, να καταλάβουμε κι εμείς:

Κι εκείνο
Κι εγώ


Γλιτώνω κόλπα με αποστρόφους και τόνους (και ’γώ).

Επίσης, παλιότερα έγραφα πολλά κι εμένα / κι εσένα μέχρι να απενοχοποιηθώ για τα και μένα / και σένα.

Για τα αποδώ και τα αποκεί, αποκεί: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?1816
 
Εγώ γράφω πάντοτε "κι εγώ" (και όχι "και γω"), αλλά προκειμένου για λογοτεχνία που έχει τους ρυθμούς της ή για διάλογο έχει και ο τύπος "και εγώ" τα δικαιώματά του.

- Ποιος θέλει καφέ;
- Εγώ! - Κι εγώ!
(σε λίγο)
- Ε, παιδιά, και εγώ θέλω καφέ!
 

colurosa

New member
Τελικά το και 'γώ είναι αποδεκτό;
Η δασκάλα του παιδιού μου το θεώρησε λάθος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τη στιγμή που υπάρχει το καλύτερο και σαφώς πιο συνηθισμένο «κι εγώ», η δασκάλα μπορεί να του κάνει τη διόρθωση όχι επειδή το άλλο είναι κανένα φοβερό λάθος, αλλά για να του μάθει το σαφώς καλύτερο.
 
Top