μπίρα ή μπύρα

Παλιότερα γραφόταν "μπύρα" και η γραφή αυτή ακόμα είναι συχνή. Ωστόσο δεν έχει καμιάν απολύτως ετυμολογική βάση το ύψιλον αυτό, αφού ούτε στις ξένες γλώσσες εμφανίζεται. Μάλλον είναι διαφημιστικό κόλπο των ζυθοποιών, αν κρίνω από το γεγονός ότι πολύ παλιά, περί το 1870 ας πούμε, γραφόταν "μπίρα". Πάντως, όλα τα λεξικά, ήδη από το προπολεμικό της Πρωίας, γράφουν "μπίρα", οπότε αυτή είναι η σωστή γραφή που θα προτιμήσει κανείς.
 
Υπάρχει έστω και μικρή περίπτωση να έχει ετυμολογική επίδραση από το "ζύθος";
 
Οπτική επίδραση μπορεί είχε από το ζύθος, ξέχασα να το γράψω.
 
Κοιτάζοντας κουτιά και μπουκάλια από μπίρες, έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι πόσο πεισματικό είναι να επιμένουμε στην ορθογραφική απλοποίηση, έστω κι αν το ύψιλον δεν έχει καμμιά ετυμολογική βάση, δεδομένου ότι όλες οι ζυθοποιίες συνεχίζουν να γράφουν "μπύρα" στα προϊόντα τους. Ξέρει κανείς κάποια μάρκα που να γράφει "μπίρα"; Θέλω να πω ότι... δεν είναι λίγο τραγικό να επιμένουμε στην απλοποίηση όταν το ίδιο το προϊόν πουλιέται σαν μπύρα;
 

UsualSuspect

New member
περί μπίρας

Sometimes when I reflect on all the beer I drink, I feel ashamed . Then I look into the glass and think about the workers in the brewery and all of their hopes and dreams. If I didn't drink this beer, they might be out of work and their dreams would be shattered. I think, "It is better to drink this beer and let their dreams come true than be selfish and worry about my liver."
Babe Ruth

"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day."
Lyndon B. Johnson

"When I read about the evils of drinking, I gave up reading."
Paul Horning

"24 hours in a day, 24 beers in a case. Coincidence? I think not."
H. L. Mencken

"When we drink, we get drunk. When we get drunk, we fall asleep. When we fall asleep, we commit no sin. When we commit no sin, we go to heaven. So, let's all get drunk and go to heaven!"
George Bernard Shaw

"Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."
Benjamin Franklin

"Without question, the greatest invention in the history of mankind is beer. Oh, I grant you that the wheel was also a fine invention, but the wheel does not go nearly as well with pizza."
Dave Barry

BEER: HELPING UGLY PEOPLE HAVE SEX SINCE 3000 B.C.!
W. C. Fields

Remember "I" before "E," except in Budweiser.
Professor Irwin Corey

To some it's a six-pack, to me it's a Support Group Salvation in a can!
Leo Durocher

και το κορυφαίο:
One night at Cheers, Cliff Clavin explained the" Buffalo Theory" to his buddy Norm:
"Well, ya see, Norm, it's like this... A herd of buffalo can only move as fast as the slowest buffalo. And when the herd is hunted, it is the slowest and weakest ones at the back that are killed first. This natural selection is good for the herd as a whole, because the general speed and health of the whole group keeps improving by the regular killing of the weakest members! ; In much the same way, the human brain can only operate as fast as the slowest brain cells. Excessive intake of alcohol, as we know, kills brain cells. But naturally, it attacks the slowest and weakest brain cells first. In this way, regular consumption of beer eliminates the weaker brain cells, making the brain a faster and more efficient machine! That's why you always feel smarter after a few beers.
 

Inachus

Member
Οπτικά μου θυμίζει και το γερμανικό ρήμα "brauen" (πρβ. αγγλ. brew) που έχει τη σημασία "παρασκευάζω ζύθο/μπύρα", αν και το όνομα του ποτού δεν έχει -u-.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κι αυτή εδώ είναι «Τράπεζα της Ελλάδος», αλλά δεν διδάσκουμε στα παιδιά «η Ελλάδα, της Ελλάδος». Αυτοί πουλάνε «μπύρα» κι εμείς πίνουμε μπίρα και γράφουμε μπίρα.

Μπορούμε να ζήσουμε με δύο ορθογραφίες. Ρώτα τον Ατλαντικό τι τραβάει κάθε φορά που περνάνε αγγλικές λέξεις σε -our. Εγώ θα γράφω μπίρα και ο Ζάζουλας γλυτώνω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπράβο σου. Και μπράβο της. Να τη διαφημίσουμε λοιπόν.


 

Cadmian

New member
Ξανασκεφτείτε τα περί διαφήμισης.

Για το γλωσσικό σκέλος του θέματος, μία φίλη εξέφρασε πρόσφατα την ίδια απορία (γιατί ύψιλον), και το μυαλό μου πήγε απευθείας σε αυτό που ανέφερε πιο πριν ο Sarant. Ίσως είναι και το πιθανότερο τελικά, μέχρι νεωτέρας τουλάχιστον.
 
Κατευθείαν απ'το ψυγείο μου. Τίμια Άμστελ η πρώτη, Lager του ΙΚΕΑ η δεύτερη.

bira1.jpg

bira2.jpg
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Brew your own beer, φτιάξε μόνος σου την μπίρα σου κι αλεστικά και κερατιάτικα μη δίνεις.
Next time you crack open a cold one—strained, heated and brewed by your own hand— you'll understand.

Η απλούστερη διαδικασία, συνταγές, brewing calculator, εξοπλισμός, ανάλυση κόστους. Καλό πλύσιμο, άνετη κουζίνα, λίγο μεράκι (και προαιρετικά καλή παρέα) χρειάζονται μόνο για την παρασκευή. Έτοιμη για κατανάλωση μετά από τρεις Παρασκευές, με ό,τι παρέα προαιρείστε. Bateer beer, coming soon to kitchens near you. :p
 
Εμένα πάντως δε μου πάει να γράψω "μπίρα". Σαν κάτι να της λείπει, ρε παιδάκι μου. Σαν τσίχλα δίχως ζάχαρη, και μπύρα χωρίς αλκοόλ. Μπύρα, χορταστική, πικρή και ξανθιά! :) :) :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Α ρε τα γλοσικά τοτέμ πόσο δίσκολα πέφτουν. Σου λέι μετά ο άλος ότι φοβάτε πος θα του φέρουν τι φονιτικί γραφί!
 
Κι αυτή εδώ είναι «Τράπεζα της Ελλάδος», αλλά δεν διδάσκουμε στα παιδιά «η Ελλάδα, της Ελλάδος». Αυτοί πουλάνε «μπύρα» κι εμείς πίνουμε μπίρα και γράφουμε μπίρα.

Μπορούμε να ζήσουμε με δύο ορθογραφίες. Ρώτα τον Ατλαντικό τι τραβάει κάθε φορά που περνάνε αγγλικές λέξεις σε -our. Εγώ θα γράφω μπίρα και ο Ζάζουλας γλυτώνω.

Και ο Ζάζουλας γράφει "γλυτώνω"; Δεν είμαι ο μόνος Έλληνας; Γιούπιιιι! Άλλος ένας πόντος προς την κατεύθυνση ότι ο Ζάζουλας είναι ο χαμένος μου αδερφός. Πάντα πίστευα ότι είμαι υιοθετημένος.:D
 
Α ρε τα γλοσικά τοτέμ πόσο δίσκολα πέφτουν. Σου λέι μετά ο άλος ότι φοβάτε πος θα του φέρουν τι φονιτικί γραφί!

:lol: :lol: :lol: Γλικιά, πικρί, ξανθιά, κόκινι, μάβρι, φτιαγμένι από μιχανές ί από βέλγους καλόγερους, ί στο τσαρδί του Δαεμάνου, μπίρες ιπάρχουνε πολές, το μπιροκίλι ένα! :twit:
 

bernardina

Moderator
Α ρε τα γλοσικά τοτέμ πόσο δίσκολα πέφτουν. Σου λέι μετά ο άλος ότι φοβάτε πος θα του φέρουν τι φονιτικί γραφί!

Κε τότε θα ίθελα να δο πος θα εγραφες aftitimpira κε τι ακριβός θα ενοούσες :devil::whistle::inno:
 

nickel

Administrator
Staff member
Κε τότε θα ίθελα να δο πος θα εγραφες aftitimpira κε τι ακριβός θα ενοούσες :devil::whistle::inno:
Θα ενοούσα το ίδιο που ενοό όταν στο λέο κε τ' ακούς. Έχις ακούσι διαφορά ανάμεσα στιν μπίρα κε στιν μπύρα;

(Πο πο, θα μου τιν πέσουν, δεν τι γλιτόνο!)
 
Top