No Internet access

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ξαφνικά μού προέκυψε το εξής πρόβλημα:
Ο desktop υπολογιστής μου (Windows 7) έχασε τη σύνδεσή του με το Ίντερνετ, και δεν έχω καταφέρει ό,τι και να έκανα να την αποκαταστήσω. Το δίκτυό μου λειτουργεί κανονικά, μπορώ να μπαίνω στο Ίντερνετ από το λάπτοπ. Η μόνιμη σύνδεσή μου με το δίκτυο είναι ενσύρματη, αλλά δοκίμασα και ασύρματη σύνδεση μέσω wireless adapter. Ίδια συμπεριφορά. Συνδέεται κανονικά με το δίκτυο, αλλά όχι με το Ίντερνετ.

Έκανα όλα όσα λέει εδώ, αλλά δεν πέτυχα τίποτα.
http://answers.microsoft.com/en-us/...cted-but/52e60042-2666-4eaf-80be-193b26db10be

Δοκίμασα επίσης να κάνω restart με το Kaspersky απενεργοποιημένο, μήπως μου έκανε τίποτα νούμερα, αν και δεν το πιστεύω, αλλά ούτε αυτό έφταιγε.

Έκανα επίσης disable και enable την κάρτα δικτύου. Κανένα αποτέλεσμα.

Διάβασα και μερικά πράγματα εδώ, αλλά δεν κατάλαβα πολλά.
http://windows7themes.net/how-to-enable-dhcp-in-windows-7.html

Τι θα προτείνατε να ψάξω; Βάζω κι ένα screenshot από το διαγνωστικό τεστ του μόντεμ.

Capture.PNG

Καθώς και τις λεπτομέρειες της Local Area Connection.
details.PNGdetails1.PNG


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα περιμένω και αύριο-μεθαύριο για να επιβεβαιώσω τι έγινε, αλλά τώρα έχω να διηγηθώ μια απίστευτη ιστορία:

Χτες το απόγευμα, έστειλα με φαξ αίτηση στον ΟΤΕ για αλλαγή παρόχου, να πάρω CONN-X αντί για Hellas on Line που έχω. Ρώτησα σε πόσες μέρες θα γίνει η σύνδεση, μου είπαν ότι η στάνταρ πρόβλεψη είναι 8-10 μέρες. Μου είπαν επίσης ότι ΘΑ μου στείλουν μόντεμ και ΘΑ μου πουν username και password. Ωραία μέχρι εδώ; Πάμε παρακάτω.

Σήμερα το πρωί στις 11, άρχισε αυτό το πρόβλημα, να μην έχω Ίντερνετ -- μόνο στο ντέσκτοπ, όμως. Δοκίμαζα και με ασύρματη σύνδεση, και με καλώδιο, τίποτα. Το λάπτοπ όμως έμπαινε κανονικά στο Ίντερνετ, το δίκτυό μου λειτουργούσε κανονικά. (Προσοχή, αν είχε διακοπεί εντελώς το ADSL, θα υποψιαζόμουν ότι ξεκίνησε η διαδικασία να με συνδέσουν με το CONN-X, όμως δεν είχε διακοπεί.)

Κατά το απογευματάκι σήμερα, μου έρχεται μήνυμα στο κινητό, "Η σύνδεσή σας με το CONN-X ενεργοποιήθηκε". Τρελαίνομαι εγώ. Πώς έχω Ίντερνετ, αφού με διέκοψαν από τον παλιό πάροχο και δεν μου έχουν δώσει ακόμα στοιχεία σύνδεσης με τον καινούργιο;

Οπότε, σκέφτομαι κάτι: Κάτσε να βάλω ξανά το wireless adapter στο ντέσκτοπ, αφαιρώντας όμως το καλώδιο που το συνδέει με το μόντεμ -- το οποίο μόντεμ, επαναλαμβάνω, έχει τις ρυθμίσεις της HOL, username και password. Και ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!

Όποιος έχει τη δυνατότητα να δει το IP μου αυτή τη στιγμή, μπορεί να βεβαιωθεί ότι έχω συνδεθεί με την ΟΤΕΝΕΤ. Πώς όμως; Αφού δεν μου έδωσαν στοιχεία σύνδεσης. Είμαστε καλά ή έχουμε τρελαθεί εντελώς; Όχι μόνο με συνδέει ο ΟΤΕ με το δίκτυό του σε λιγότερο από ένα 24ωρο, αλλά με συνδέει και χωρίς στοιχεία χρήστη;

Εδώ τελείωσε η μικρή μου ιστορία. Ήταν προφανές ότι δεν έφταιγε σε τίποτα το κομπιούτερ, ούτε τίποτα απ' όλα αυτά που έλεγαν οι διάφοροι ειδικοί και μη για το ίδιο πρόβλημα είχαν εφαρμογή στην περίπτωσή μου.
 

SBE

¥
Όχι σχετικό με ιντερνέτ, αλλά παρόμοιας τρέλλας, πριν μια βδομάδα παράγγειλα τηλεόραση απο μεγάλο πολυκατάστημα. Η παραγγελία έγινε ονλάιν, έδωσα στοιχεία πληρωμής, διεύθυνση παράδοσης της συσκευής, τηλεφωνο επικοινωνίας κλπ. Λίγες μέρες αργότερα με πληροφόρησαν με ημέιλ ότι υπήρχε πρόβλημα με την παραγγελία και την ακύρωσαν χωρίς να επικοινωνήσουν μαζί μου πρωτα. Έγινα λίγο έξαλλη και ακολουθώντας το σύνδεσμο που έδιναν στο μήνυμα βρέθηκα στη σελίδα της παραγγελίας, μόνο που τώρα στη θέση της διεύθυνσης παραλαβής ήταν η διεύθυνση της δουλειάς μου απο την περίοδο 2000-2001 :eek::woot::s
Δεν έχω ιδέα που τη βρήκαν αυτή τη διέυθυνση, απ'όσο θυμάμαι δεν είχα παραγγείλει τίποτα απο αυτους όσο εργαζόμουν εκεί και σίγουρα το μπέρδεμα οφειλόταν στην διαφορά της διεύθυνσης.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όποιος έχει τη δυνατότητα να δει το IP μου αυτή τη στιγμή, μπορεί να βεβαιωθεί ότι έχω συνδεθεί με την ΟΤΕΝΕΤ. Πώς όμως; Αφού δεν μου έδωσαν στοιχεία σύνδεσης. Είμαστε καλά ή έχουμε τρελαθεί εντελώς; Όχι μόνο με συνδέει ο ΟΤΕ με το δίκτυό του σε λιγότερο από ένα 24ωρο, αλλά με συνδέει και χωρίς στοιχεία χρήστη;
Άλεξ, θυμάμαι ότι μπορείς να συνδεθείς με τα γένϊα (σικ, χεχεχε) στοιχεία [email protected] και συνθηματικό otenet και να πας στην ιστοσελίδα my.otenet.gr για να ενεργοποιήσεις τη σύνδεσή σου. Δεν γνωρίζω εάν συνεχίζει να ισχύει αυτό.
 
Δυστυχώς το να λύνεις προβλήματα με υπολογιστές εξ αποστάσεως είναι σαν να προσπαθεί γιατρός να βγάλει διάγνωση μέσω chat. Ό,τι και να πει, μπορεί να μην εφαρμόζεται στην περίπτωσή σου γιατί δεν έκανε αυτοψία ή γιατί δεν σκέφτηκες ότι η Χ πληροφορία μπορεί να είναι σημαντική.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άλεξ, θυμάμαι ότι μπορείς να συνδεθείς με τα γένϊα (σικ, χεχεχε) στοιχεία [email protected] και συνθηματικό otenet και να πας στην ιστοσελίδα my.otenet.gr για να ενεργοποιήσεις τη σύνδεσή σου. Δεν γνωρίζω εάν συνεχίζει να ισχύει αυτό.
Μα ακόμα κι αν ισχύει, εγώ συνδέθηκα χωρίς να βάλω κανένα στοιχείο... Αν αυτό δεν είναι τρελό, δεν ξέρω τι είναι.
 
Βρε μπας και έχεις μπει στο δίκτυο κανενός γείτονα; Γιατί αυτό που περιγράφεις είναι όντως τρελό! :-)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, χρυσέ μου. Στο δικό μου δίκτυο με το δικό μου ονοματάκι. Έδωσα και τον κωδικό μου για να μπω στο δίκτυό μου, επειδή όπως είπα έβαλα στικάκι στον ντέσκτοπ για να συνδεθώ ασύρματα.

Είμαι στην ΟΤΕΝΕΤ αυτή τη στιγμή, με ΙΡ 79.131.65.194.
 
Δηλαδή αν μπεις στη σελίδα του ρούτερ σου, σου δείχνει στοιχεία σύνδεσης ΟΤΕΝΕΤ;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αν μπω στη σελίδα του ρούτερ μου, δεν ξέρω πού έχει τα στοιχεία του παρόχου. Σήμερα το πρωί όμως, όταν προσπαθούσα ματαίως να λύσω το πρόβλημα της διακοπής του Ίντερνετ, έκανα reset στο ρούτερ, το επανέφερα σε εργοστασιακή κατάσταση και στη συνέχεια του έδωσα τα στοιχεία του λογαριασμού της Hellas on Line για να το ξανασετάρω! Μ' αυτά τα στοιχεία, δεν καταφέρνει να πάρει ίντερνετ το κομπιούτερ μου μέσω καλωδίου, αλλά παίρνει με την ασύρματη σύνδεση. Γι' αυτό λέω ότι είναι θεότρελο το θέμα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εξαρτάται απ' το μοντέλο τού ρούτερ· π.χ. στον δικό μου (Thomson TG585 v7) είναι στην ενότητα Broadband > Internet. Αμέσως φαίνεται με τι στοιχεία έχει συνδεθεί (μόνο το συνθηματικό αποκρύπτεται).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σημερινή νέα εξέλιξη:

1) Δεν μπορώ να συνδεθώ στο Ίντερνετ μέσω του ρούτερ, αλλά συνδέομαι μέσω του wireless access point που έχω βάλει για να ενισχύει το σήμα προς το υπόλοιπο σπίτι -- το οποίο όμως παίρνει σήμα από το ρούτερ και ανήκει προφανώς στο ίδιο δίκτυο!

2) Εδώ και αρκετή ώρα, ενώ συνδέομαι με διάφορες ιστοσελίδες, δεν μπορώ να συνδεθώ με το Γκουγκλ. Είναι γενικό πρόβλημα ή μόνο εγώ το έχω;

Update: To πρόβλημα του Γκουγκλ λύθηκε. Ο διαγνωστικός έλεγχος έδειξε ότι δεν έβρισκε DNS Server, οπότε εγκατέστησα το OpenDNS και τώρα όλα πάνε ρολόι.
 
Βρε μήπως (εκεί εγώ) το access point πήγε μόνο του και βρήκε το WiFi κανενός γείτονα; :confused:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όλα τα δίκτυα των γειτόνων είναι secured. Μπορεί να μπει στο δίκτυό τους το access point χωρίς να δώσω καμιά ρύθμιση;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ε, μπορεί να είχε ρυθμιστεί κάποια στιγμή με το πασίγνωστο γένϊο (πάλι σικ!) WEP για το Conn-X.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Χτες το βράδυ είχα συνδεθεί στο ίντερνετ μέσω του ρούτερ. Σήμερα το ρούτερ δεν έχει ίντερνετ, αλλά έχει το access point. Όλα αυτά ακούγονται πολύ μυστήρια, αλλά προφανώς θα υπάρχει κάποια εξήγηση.
 
Σημερινή νέα εξέλιξη:



2) Εδώ και αρκετή ώρα, ενώ συνδέομαι με διάφορες ιστοσελίδες, δεν μπορώ να συνδεθώ με το Γκουγκλ. Είναι γενικό πρόβλημα ή μόνο εγώ το έχω;

Update: To πρόβλημα του Γκουγκλ λύθηκε. Ο διαγνωστικός έλεγχος έδειξε ότι δεν έβρισκε DNS Server, οπότε εγκατέστησα το OpenDNS και τώρα όλα πάνε ρολόι.

Πάντως εδώ και ώρα πολύς κόσμος διαμαρτύρεται ότι δεν μπορεί να μπει στο Γκουγκλ
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, πήρα τηλέφωνο την ΟΤΕΝΕΤ και έχουν βάλει αυτόματο τηλεφωνητή ότι έχουν πρόβλημα και προσπαθούν να το φτιάξουν. ΑΛΛΑ, από τη στιγμή που συνδέθηκα με το OpenDNS, το πρόβλημα όχι απλώς λύθηκε, αλλά οι σελίδες φορτώνουν σφαίρα!
 

SBE

¥
Άρα το πρόβλημα ήταν το DNS. Έπρεπε να το έχω σκεφτεί νωρίτερα γιατί κι εγώ έχω πάθει το ίδιο, να μη συνδέεται στο δίκτυο ο ένας υπολογιστής και να συνδέεται ο άλλος μόνο που εμένα συνέβη με σύνδεση που υπήρχε κανονικά για καιρό.
 
Top