Eurovision 2012

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τι λέτε; Θα κερδίσει φέτος η Ρωσία;

[video=youtube;9fn2WPWOi3Q]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9fn2WPWOi3Q#![/video]
 

SBE

¥
Το κύριο πρόβλημα του συγκροτήματος είναι ότι δεν ακούγονται σα συγκρότημα. Έχουν κάνει καμια πρόβα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Για διαφήμιση του 11888, καλό είναι. Κατά τ' άλλα, ελπίζω μέχρι το διαγωνισμό να το έχουν ξεπεράσει εκείνοι που ψηφίζουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μόλις άκουσα στην ΕΤ1 και το τραγούδι που θα ψήφιζα αν ψήφιζα στην Eurovision.

Gréta Salóme & Jónsi - Never Forget (Iceland)

 

Zazula

Administrator
Staff member
«Never forget Iceland»; Ο εθνικός ύμνος των αντιμνημονιακών είναι; :p
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νομίζω ανακάλυψα πως ο σκληρός πυρήνας του ευρώ θα εξωθήσει την Ελλάδα έξω από την ευρωζώνη: Θα μας βγάλουν πρώτους στη Γιουροβίζιον, οπότε θα χρεοκοπήσουμε ατάκτως κατά την προσπάθειά μας να διοργανώσουμε την εκδήλωση για το 2013. :p
 
Εγώ πάντως αγαπώ το τούρκικο τραγούδι -και κυρίως το βίντεο. Λες και ξεμπάρκαρε το πλήρωμα από το καράβι του Επιδημαΐς και πήγε κατευθείαν για μασάζ στον οίκο του Littlefinger. Ο τραγουδιστής, δε, άπαιχτος. :D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Λες και ξεμπάρκαρε το πλήρωμα από το καράβι του Επιδημαΐς και πήγε κατευθείαν για μασάζ στον οίκο του Littlefinger.
Η χαρά της διακειμενικής αναφοράς... :D:D
 
Φινλανδία ήταν πολύ καλή, αλλά δεν πέρασε. Η Αλβανία εξίσου καλή και μάλλον καλύτερη, πέρασε στα τελικά. Το κυπραϊκό και το ελληνικό ήταν σχεδόν το ίδιο τραγούδι.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η Αλβανία εξίσου καλή και μάλλον καλύτερη, πέρασε στα τελικά.
Εμένα η Αλβανία μου φάνηκε φάλτσα, συγκεκριμένα θα μπορούσε άνετα να παίξει την κακιά σε ριμέικ των Αβέντζερς, και επίσης αγριεύτηκα με αυτό το μαλλί που είχε περασμένο στο λαιμό σαν συκωταριά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω βάλει σ' ένα φάκελο και ακούω πότε πότε τα 18 κορυφαία σύμφωνα με τους μπούκηδες, μόνο που έχω αφαιρέσει αυτό το θλιβερό (pathetic) με τις Ρωσίδες (άκου εκεί νούμερο 2 στα στοιχήματα!) και έβαλα την Αλβανία στη θέση του (χτες ήταν στον πάτο η Αλβανία, αλλά σήμερα έχει ανέβει στη 16η θέση — φωνακλού είναι η Αλβανίδα, όχι παράφωνη, Παλ). Ναι, το παρακολουθώ επιστημονικά φέτος. Η ευρωμιζέρια θέλει ευρωγκλαμουριά.

Εξακολουθεί να μου αρέσει η Ισλανδία, αλλά μόνο στο πρώτο μισό. Το σουηδικό, που προβλέπουν όλοι ότι θα κερδίσει, είναι καλύτερο να το βλέπεις παρά να το ακούς: η μαροκινή Σουηδέζα έχει μια περίεργη σεξουαλικότητα. Η Κύπρος έχει ανέβει αρκετά σκαλιά επειδή το τραγούδι της σε κερδίζει όσο το ακούς. Η έκπληξη για μένα είναι ότι μου αρέσει όλο και πιο πολύ το αγγλικό με τον Χάμπερντινκ, σχεδόν σαν τα γεροντίστικα του Τζόνι Κας (αν του έλειπαν και οι δύο κορόνες, θα ήταν πιο εύπεπτο). Θα χάσουν πολλά λεφτά στα στοιχήματα οι Εγγλέζοι, που στοιχηματίζουν πατριωτικά.

Πλάκα δεν έχει να ασχολείσαι με τα ανούσια;


 

bernardina

Moderator
Ποιος Χάμπερντινκ; Ο Ένγκελμπερτ;;; :eek::eek::eek:

(Έτοιμη ήμουν να ρωτήσω, καλέ ζει ακόμα αυτός; )

Τώρα μπήκα γιουτούμπι και το άκουσα! Πιο σλο πεθαίνεις από τα χασμουρητά :devil::devil:

Μη μου θυμώνεις Νικελίνο μου, επίτηδες τα λέω για να σε κουρντίσω...:inno::inno:

Edit: Εγώ το έχασα ψες. Έχει και σήμερις;

Edit edit: Engelbert Humperdinck. Το βάζαμε για γλωσσοδέτη, χεχε
 
Εγώ θα πω τον καημό μου που δεν πέρασε χτες η Ελβετία: σαν να ακούς εναλλακτική σκωτσέζικη ροκ σκηνή στα τέλη των έητις, κάτι σαν Goodbye Mr. Mackenzie, δύο τόνους πιο ποπ, αλλά με άστοχη εμφάνιση/ σκηνική παρουσία. Αλλά τι δουλειά είχαν στη Γιουροβίζιον; [κρίμα επίσης για τον αποκλεισμό των Ισραηλινών με το απόλυτο κιτς άσμα - και τον απολύτως κιτς ερμηνευτή]

Ελληνικό και κυπραίικο φαίνονται μια χαρά για τη δουλειά που πάνε να κάνουν (το ελληνικό με εντόνως βλαχομπαρόκ απόχρωση και όχι μόνο, αλλά αρέσουν αυτά στο "απαιτητικό" - για στήθος και μπούτι - κοινό του διαγωνισμού). Μια παρατήρηση μόνο για την κυπριακή συμμετοχή: είχα μείνει με την εντύπωση (αποκομισθείσα από την επανειλημμένη θέαση/ ακρόαση βίντεο μπαρμποτραγουδιών) ότι η Ήβη Αδάμου είναι μια δροσερή κι όμορφη κοπέλα. Αυτό το νεκρόφιλο μακιγιάζ και οι σακούλες σουπερμάρκετ κάτω από τα μάτια τι γύρευαν χτές;

Για το ρωσικό, η μόνη λέξη που του αξίζει είναι η εκπόρνευση. Θα μου αντιτάξετε ότι με τον τρόπο αυτό οι "καλλιτέχνιδες" θα εξασφαλίσουν τα φάρμακα τριών χρόνων. Μπορεί, αλλά αυτό ακριβώς δεν είναι η εκπόρνευση;

Κατά τα λοιπά: ωραίο το ισλανδικό στη λογική "αξιοπρεπές μπαλλαντερό τραγούδι που δέκα δευτερόλεπτα αφότου το άκουσες αδυνατείς να θυμηθείς τον ρυθμό". Και κρατώ από τη μολδαβική συμμετοχή το γεγονός ότι, όπως είχε ήδη διαρρεύσει, ο ερμηνευτής είναι τέλειος σωσίας του Έντουαρντ Νόρτον.
Κρίμα για τον Εγκελβέρτο που ήθελε να πάει να μπλέξει στα βαθιά γεράματα, διότι θα πάει άπατος (και μεταξύ μας, δεν βλέπω πώς μπορεί να διακριθεί ουσιαστικά κάποιο από τα τραγούδια των χωρών που πέρασαν απευθείας στον τελικό - των διοργανωτών περιλαμβανομένων, μια και φαίνεται να ζήλεψαν τη βίσσεια "δόξα", στο ελαφρώς αξιοπρεπέστερο).
 

nickel

Administrator
Staff member
Μη μου θυμώνεις Νικελίνο μου, επίτηδες τα λέω για να σε κουρντίσω...:inno::inno:

Θα δυσκολευτείς. Δεν έχω βρει ακόμα άνθρωπο να ακούει όσα είδη μουσικής ακούω, οπότε δεν θα διστάσω να πω ότι ο τελευταίος μου έρωτας είναι το μιούζικαλ Ματίλντα. Άλλωστε, μετά τον Χάμπερντινκ, δεν έχω πρόβλημα να ακούσω κι έναν Χούμπερντινκ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ θα πω τον καημό μου που δεν πέρασε χτες η Ελβετία: σαν να ακούς εναλλακτική σκωτσέζικη ροκ σκηνή στα τέλη των έητις, κάτι σαν Goodbye Mr. Mackenzie, δύο τόνους πιο ποπ, αλλά με άστοχη εμφάνιση/ σκηνική παρουσία.
Πόσο δίκιο έχεις! Ξέχασα να το σχολιάσω. Το είχα στα φαβορί και μου θύμιζαν Joy Division (κυρίως γιατί δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω τους καινούργιους.)

 

bernardina

Moderator
Joy Division (ή κάτι σαν) στην Εβροβιζιόν; Καλέ εγώ έχασα πολλά! (Τρέχω να το ακούσω!)



Θα δυσκολευτείς. Δεν έχω βρει ακόμα άνθρωπο να ακούει όσα είδη μουσικής ακούω, οπότε δεν θα διστάσω να πω ότι ο τελευταίος μου έρωτας είναι το μιούζικαλ Ματίλντα. Άλλωστε, μετά τον Χάμπερντινκ, δεν έχω πρόβλημα να ακούσω κι έναν Χούμπερντινκ.

Μπα, η κολλητή μου ομνύει στο όνομα του Μπαχ -θεωρεί ότι είναι η απόδειξη πως υπάρχει θεός- αλλά στο κινητό της έχει το σήμα της Ζίνας! Πιο πολυσυλλεκτικό άτομο στο θέμα της μουσικής δεν υπάρχει.
Εκείνη όμως είναι καθηγήτρια κιθάρας. What's your excuse? :twit: Ok, don't answer that!
 
Εγώ θα πω τον καημό μου που δεν πέρασε χτες η Ελβετία: σαν να ακούς εναλλακτική σκωτσέζικη ροκ σκηνή στα τέλη των έητις, κάτι σαν Goodbye Mr. Mackenzie, δύο τόνους πιο ποπ, αλλά με άστοχη εμφάνιση/ σκηνική παρουσία. Αλλά τι δουλειά είχαν στη Γιουροβίζιον; [κρίμα επίσης για τον αποκλεισμό των Ισραηλινών με το απόλυτο κιτς άσμα - και τον απολύτως κιτς ερμηνευτή]

Κι εμένα μού άρεσε η Ελβετία. Θα διαφωνήσω όμως ως προς το στυλ. Ήταν τελείως U2. Εμφάνιση, μουσική, ακόμα και η φωνή του τραγουδιστή, όλα ήταν U2.

Θα δυσκολευτείς. Δεν έχω βρει ακόμα άνθρωπο να ακούει όσα είδη μουσικής ακούω.

Πιστεύω πως άνετα σε κοντράρω, εκτός κι αν ακούς low bap.
 
Top