Πρόβλημα κωδικοποίησης ελληνικών στα μενού προγραμμάτων

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω το εξής πρόβλημα στο παλιό μου λάπτοπ, που έχει Windows XP αγγλικά. Κάποια προγράμματα που εγκαθίστανται από επιλογή του κατασκευαστή τους με ελληνικά μενού μού βγαίνουν με αλαμπουρνέζικα, δηλαδή με ερωτηματικά ή άλλους χαρακτήρες που προδίδουν σφάλμα κωδικοποίησης των ελληνικών.
Ένα παράδειγμα είναι το γνωστό πρόγραμμα δακτυλογράφησης RamType. Στο λάπτοπ μού βγάζει αλαμπουρνέζικα μενού, στο ντέσκτοπ (με Windows 7) που το εγκατέστησα, βγαίνουν κανονικά στα ελληνικά, αλλά δεν βλέπω να υπάρχει πουθενά επιλογή για αλλαγή της γλώσσας των μενού.
Άλλο τέτοιο προβληματικό πρόγραμμα είναι ένα software διαχείρισης της κάρτας γραφικών, που δεν γίνεται να το χρησιμοποιήσω επειδή τα μενού βγαίνουν όλα με ερωτηματικά και άλλα σύμβολα.
Παλιότερα, δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω το Microsoft Outlook, επειδή (μόνο αυτό) από όλο το πακέτο ελληνικού Office έβγαινε με αλαμπουρνέζικα μενού.

Τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις του λάπτοπ για να μην έχω τέτοιο πρόβλημα;
 
Είναι non-unicode κωδικοποίηση. Στις επιλογές της γλώσσας, από τον πίνακα ελέγχου, πρέπει να επιλέξεις τα ελληνικά σαν γλώσσα non-unicode. Είναι κάπου εδώ, στα XP:

dap_language_non_unicodea.jpg

Χρειάζεται επανεκκίνηση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ευχαριστώ. Θα το φτιάξω αύριο που θα πάω στη σχολή. Ελπίζω αύριο να λυθεί και το πρόβλημα της συνδεσιμότητας με το ρούτερ :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Update: Όπως ακριβώς είπες, λύθηκε το πρόβλημα της κωδικοποίησης. Σ' ευχαριστώ και πάλι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να το δούμε και από την άλλη το πρόβλημα. Πρόγραμμα ελληνικό που λειτουργούσε μια χαρά με τα ελληνικά των Windows XP, έχει χάσει τα ελληνικά των μενού στα Windows 7. Το πρόγραμμα δουλεύει, δεν έχει πρόβλημα με το x64. Επίσης άλλα προγράμματα δεν έχουν προβλήματα με τα ελληνικά. Στην περιοχή Region and Language έχω Location: Greece, Displace language: English, Current language for non-Unicode programs: Greek. Τι άλλο να του κάνω για να μου φερθεί σωστά;


Τα προβλήματα της μεταπήδησης από Windows XP σε 7 ή 8 είναι τόσα για έναν χρήστη με πολλές εφαρμογές και μικρορυθμίσεις, που προτιμάς να μην αλλάξεις ποτέ τεχνολογία. Προς το παρόν, παρηγοριέμαι με δύο μηχανήματα σε λειτουργία.
 
Περίεργο. Τα regional settings των 7 είναι σχεδόν ίδια με των Vista. Είσαι σίγουρος ότι στο locale tab γράφει Greek; Για ποιο πρόγραμμα πρόκειται; Δοκίμασε να βάλεις ελληνικά στο display language. Μήπως χρησιμοποιεί καμμιά περίεργη γραμματοσειρά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως χρησιμοποιεί καμμιά περίεργη γραμματοσειρά;
Καλημέρα. Εκεί έχω καταλήξει. Θα πρέπει ωστόσο να ανακαλύψω ποια γραμματοσειρά χρησιμοποιεί στα XP μου (όπου λειτουργεί) για να τη μεταφέρω στον υπολογιστή με τα 7. Κόλαση!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έχεις δοκιμάσει να ρυθμίσεις το compatibility mode, να δούμε τι παίζει;
http://windows.microsoft.com/en-us/windows/make-older-programs-run#1TC=windows-7
Λογικά, αν φταίει το ότι λείπει γραμματοσειρά, τότε το c/m δεν θα κάνει τίποτα.
Αν όμως έχει να κάνει με το ότι κάτι το χαλάει στα 7άρια, τότε πιθανόν να δουλέψει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η αλήθεια είναι ότι ξέχασα αυτή τη λύση επειδή το πρόγραμμα τρέχει κανονικά. Μόνο που δεν ξέρω τι μου λέει και τι μου δείχνει. Έχω πρόβλημα αποκωδικοποίησης ερωτηματικών. (Λες και δεν μου έφτανε το πρόβλημα αποκωδικοποίησης των ερωτικών...) Κάποια ώρα χαλαρή θα παίξω με system fonts και θα σας πω τη λύση.

 
Τέτοιου είδους αλαμπουρνέζικα βγάζει όταν χρησιμοποιείται κάποια γραμματοσειρά που δεν υπάρχει στο σύστημα σε δύο γλώσσες. Πρέπει να βρεις και να εγκαταστήσεις χειροκίνητα την ελληνική γραμματοσειρά.
 
Top