limited or no connectivity

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μου παρουσιάστηκε ξαφνικά στο κομπιούτερ που χρησιμοποιώ στη σχολή για το μάθημά μου. Είναι αρκετά παλιό ΗΡ, με ΧΡ και SP2, ακριβώς όπως λένε σ' αυτά τα δύο φόρουμ:
http://forums.practicallynetworked.com/showthread.php?threadid=5872
http://www.geek.com/forums/topic/laptop-cant-access-internet

Ισχύουν ακριβώς αυτά που λένε κι αυτοί: Εξαιρετικό σήμα, αλλά limited or no connectivity. Επίσης αδυναμία ενσύρματης σύνδεσης, πάλι limited or no connectivity, τη στιγμή που είναι συνδεδεμένο με καλώδιο με το ρούτερ. Έκανα ό,τι λένε σ' αυτά τα φόρουμ, winsock fix και όλα τα άλλα, αλλά τζίφος.

Καμιά ιδέα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το παθαίνω κι εγώ, και αφού έψαξα γενικώς και ειδικώς, και πήρα και τη Hell On Line που μου είπε να πάρω τεχνικό γιατί φταίει, λέει, ο υπολογιστής που χρησιμοποιούσα, πήρα τον τεχνικό τηλέφωνο που μου είπε να βγάλω το ρούτερ από την πρίζα για 1-2 λεπτά τουλάχιστον (αν θυμάμαι καλά για να πάρει άλλη IP, αλλά σε περίπτωση που δεν θυμάμαι καλά και είπα βλακεία μη βαράτε:)), να το ξανασυνδέσω και δεν θα είχα πρόβλημα. Και πράγματι.

Το δοκίμασες αυτό;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα του παρόχου ή του ρούτερ, γιατί όλα τα άλλα κομπιούτερ μέσα στο εργαστήριο συνδέονται κανονικά. Δεν είναι ότι το ρούτερ δεν έχει ίντερνετ, το δικό μου κομπιούτερ παρουσιάζει limited or no connectivity.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και στο χώρο στον οποίο αναφέρομαι υπήρχαν άλλοι 2 υπολογιστές που συνδέονταν χωρίς πρόβλημα, και ο μόνος που δεν έμπαινε ήταν ο συγκεκριμένος, ενώ ταυτόχρονα παρουσίαζε αυτό το μήνυμα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είχες απόλυτο δίκιο. Μόλις έκλεισα το ρούτερ, δεν χρειάστηκε καν να το ξανανάψω για να συνδεθώ με δίκτυο. Το κομπιούτερ μου συνδέθηκε αυτομάτως με ένα αφύλαχτο δίκτυο της περιοχής.
 
Όταν γίνεται αυτό, σημαίνει ότι δεν παίρνει σωστή διεύθυνση. Ένα κλείσιμο του ρούτερ, συνήθως διορθώνει το πρόβλημα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, μόλις έκλεισα το ρούτερ, ξαφνικά συνδέθηκε με ένα άσχετο δίκτυο, αλλά μόλις το ξανάνοιξα το πρόβλημα ξανάρχισε από την αρχή. Δεν βελτιώθηκε τίποτα. Θα έμενα συνδεδεμένη με το άσχετο δίκτυο, αλλά το σήμα του ήταν πολύ αδύνατο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αυτό που πιστεύω πως εννοεί ο Hellegennes με το «δεν παίρνει σωστή διεύθυνση» έχει να κάνει με ΙΡ conflict. Έχω παρατηρήσει ότι τα μηχανάκια κατά κανόνα θυμούνται την τελευταία ΙΡ με την οποία συνδέθηκαν στο LAN και ξεκινάνε επιχειρώντας να ξαναπάρουν την ίδια. Συχνά όμως ένα άλλο μηχανάκι στο ενδιάμεσο έχει πάρει αυτήν την ΙΡ, κι αρχίζουν τα παρατράγουδα. Οπότε για σιγουριά κάνουμε το λεγόμενο power cycle: Κλείνουμε ένα-ένα όλα τα πισιά, κλείνουμε κατόπιν το switch (αν υπάρχει) και τέλος το ρουτεράκι. Περιμένουμε καναδυό λεπτά και κατόπιν τ' ανοίγουμε με σειρά αντίστροφη απ' αυτήν που τα κλείσαμε (πρώτο το ρούτερ ν' ανέβει κανονικά να συγχρονίσει κλπ, μετά τυχόν switch και τέλος τα πισιά — εγώ θα ξεκίναγα με πρώτο αυτό που δεν εννοεί να συντονίσει).
 
Κλείσε το ρούτερ σου για καμμιά ώρα. Αν δεν γίνει τίποτα, δοκίμασε να μπεις στις ρυθμίσεις του και να το γυρίσεις στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις (αυτό θα επαναφέρει και τον κωδικό στον αρχικό, αν τον έχεις αλλάξει).

Επίσης, μήπως πριν αρχίσει να παρουσιάζεται το πρόβλημα είχες εγκαταστήσει τίποτα; Πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα είχε μεσολαβήσει κλείσιμο του υπολογιστή; Τι IP διεύθυνση σού δείχνει ότι χρησιμοποιεί; Αυτό το τελευταίο μπορείς να το δεις από την προβολή κατάστασης (view status αν έχεις αγγλική έκδοση Windows). Παρακάτω παραθέτω μια εικόνα με το πού πρέπει να πατήσεις για να το δεις (είναι από vista, αλλά και στα XP είναι παρόμοιο το interface). Σημείωσε ότι πρέπει το DHCP πρέπει να φαίνεται ενεργό και η διεύθυνση να είναι του τύπου 192.ΧΧΧ, όπως φαίνεται στην εικόνα:

syndesi.jpg
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το SSID σου είναι κρίση αυτοκριτικής ή αυτοθαυμασμού, Hellegennes; :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το κομπιούτερ μου ήταν στο σπίτι μου και ήταν κανονικά στο δίκτυό μου. Μετά πήγε στη σχολή, σ' ένα δίκτυο που τού ήταν γνωστό τον περασμένο μήνα. Δεν εγκατέστησα τίποτα και δεν φταίει το κομπιούτερ. Μάλλον ισχύει αυτό που είπε ο Ζαζ, και πρέπει να βρω τον χρόνο να το κάνω με τον τρόπο που είπε. Μάλλον την Παρασκευή θα πάω στο μάθημα νωρίτερα, για να κάνω αυτή τη διαδικασία.
 

SBE

¥
Ξεκίνα επίσης με το πιο απλό: ανάποδο δεξί κλικ στο εικονίδιο της σύνδεσης απλό κλικ και μετά επιλέγεις support. Κλικ στο repair και θα σου ανανεώσει τη διεύθυνση ΙΡ και όλα τα συναφή. Αν δε δουλέψει με την πρώτη, επανάληψη άλλες δυο- τρεις φορές.
Μόλις πριν από λίγο το έκανα γιατί ο υπολογιστής μου είχε κολλήσει.

ΥΓ Δεν ξέρω καθόλου πώς λέγονται στα ελληνικά όλα αυτά, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ελληνικά Παράθυρα και μια φορά που τα κοίταξα δεν αναγνώριζα τίποτα. Φυσικά για όλα φταίει η Μάικροσοφτ που δε με προσέλαβε για το localisation αλλά θου Κύριε κλπκλπ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έκανα άπειρες απόπειρες repair. Είναι το πρώτο που κάνω εκεί στο εργαστήριο όταν έχει πρόβλημα συνδεσιμότητας ένας από τους υπολογιστές. Δεν έχει ξανασυμβεί να έχει πρόβλημα ο δικός μου υπολογιστής, και να μη διορθώνεται με τίποτα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Update: Το πρόβλημα λύθηκε (προσωρινά) ακριβώς με τον τρόπο που περιγράφει πιο πάνω ο Ζαζ. Μόλις έκλεισαν όλα τα άλλα κομπιούτερ και το ρούτερ, και στη συνέχεια ξανάναψε το ρούτερ και άναψα πρώτο το δικό μου κομπιούτερ, συνδέθηκε στο δίκτυο χωρίς κανένα πρόβλημα. Μόλις άρχισαν να ανάβουν ξανά τα υπόλοιπα κομπιούτερ, εγώ ξαναβρέθηκα εκτός δικτύου με limited or no connectivity. Το χειρότερο είναι ότι όταν συμβαίνει αυτό, δεν μπορώ να συνδεθώ και με κανένα άλλο δίκτυο της περιοχής. Υπάρχει π.χ. το δίκτυο της γραμματείας, με κάπως πιο ασθενές σήμα μέσα στην τάξη μου, αλλά ούτε μ' αυτό δεν μπορώ να συνδεθώ, όταν αρχίζει αυτό το πρόβλημα -- το οποίο δεν λύνεται παρά μόνο αν σβήσω το ρούτερ του εργαστηρίου ή αν το ανάψω μεν, αλλά έχω σβηστά τα υπόλοιπα κομπιούτερ.

Ζαζ, αφού λες ότι αυτά τα μηχανάκια μερικές φορές "θυμούνται την τελευταία ΙΡ", δεν υπάρχει τρόπος να το κάνω να την ξεχάσει; Επίσης, αφού μπαίνω πρώτη και καμαρωτή στο δίκτυο, γιατί με πετάνε έξω τα υπόλοιπα μηχανάκια μόλις μπουν; Ή έστω κάποιο από τα υπόλοιπα μηχανάκια; Μπορώ να δώσω κάποιο ΙΡ με manual assignment και όχι αυτομάτως;
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν τα άλλα μηχανάκια έχουν καρφωτές IP (manually assigned) ή ο ρούτερ περιορίζεται σε συγκεκριμένο εύρος IP, τότε ίσως να υπάρχει σύγκρουση όταν ανοίγει αυτό που προσπαθεί να πάρει εκείνη που πήρε πρώτο το δικό σου, και να έχουν μετά και τα δυο πρόβλημα συνδεσιμότητας. Μπορείς να δώσεις και στο δικό σου καρφωτή, διαφορετική βέβαια από τις άλλες, αρκεί να ξέρεις το εύρος IP που χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο δίκτυο (εάν έχει οριστεί κάτι τέτοιο από τον διαχειριστή του δικτύου) και ποιες IP είναι διαθέσιμες, ποιες δηλαδή δεν αποδίδονται σε άλλο πισί εξ ορισμού. Για να δεις τι IP χρησιμοποιεί το καθένα και αν είναι στάνταρ ή το μηχανάκι παίρνει όποια βρει διαθέσιμη, ένας τρόπος στα ΧΡ είναι να δεξικλικάρεις το "Θέσεις Δικτύου", να πας στο Ιδιότητες, να βρεις την Τοπική σύνδεση, ξαναδεξί και πάλι Ιδιότητες, κι από κει στις Ιδιότητες του πρωτόκολλου TCP/IP.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Απ' ό,τι ξέρω, παίρνουν ΙΡ αυτομάτως, αλλά δεν είμαι πια στη σχολή για να το κοιτάξω.
 

daeman

Administrator
Staff member
Το αυτομάτως δεν μας λέει αν είναι manually assigned ή όχι.
Μόνο επιτόπου λύνεται το θέμα, φυσικά, και καλό θα ήταν πριν κάνεις επεμβάσεις σε ξένο δίκτυο να απευθυνθείς πρώτα στον διαχειριστή του. Οπότε κοίτα τι γίνεται όταν θα ξαναπάς και, αν χρειαστεί, πείραξε μόνο το δικό σου.
 
Top