metafrasi banner

$3.5 trillion

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σας φαίνεται σωστή η γραφή $3.5 τρις για τον παραπάνω αριθμό; Υπάρχει πρόβλημα με το χώρο, και δεν μπορώ να το γράψω ολογράφως.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα,

(α) Το 3.5 πρέπει να γίνει 3,5 (η δεκαδική υποδιαστολή μας έχει τη μορφή του κόμματος)
(β) Το τρις είναι απόλυτα αποδεκτό (ΛΚΝ)
(γ) Το αν θα γράψεις $3,5 τρις ή 3,5 τρις $ (που είναι, τυπικά, η σύμβαση που ισχύει για τα ελληνικά) είναι θέμα σύμβασης του πελάτη. Σε πολλές χρήσεις, το $3,5 τρις είναι ή μπορεί να είναι προτιμότερο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ευχαριστώ! Ουσιαστικά, με προβλημάτισε το (γ) - ο πελάτης δεν έχει σύμβαση, εγώ θα επιλέξω. Μάλλον θα πάω στο 3,5 τρις $ (μα έβαλα τελεία στα ελληνικά;!; :eek:)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχει σημασία και πού θα το χρησιμοποιήσεις. Μέσα σε κείμενο, είναι προτιμότερο ίσως το 3,5 τρις $, αλλά π.χ. σε κελιά πίνακα ή σε οικονομικές εκθέσεις μάλλον υπερισχύει η αγγλοσαξονικού τύπου αναφορά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θα το χρησιμοποιήσω σε παρουσίαση pps, αλλά κάτι άλλο που με προβληματίζει, τώρα που το σκέφτομαι, είναι ότι έχω και ποσά με εκατομμύρια, π.χ. €2 εκ. Θα ήταν σωστό να γράψω αυτό το τελευταίο;
 
Δεν είναι πιο συνηθισμένο το νόμισμα να αναγράφεται σαν λέξη;

Edit: Άκυρον. Τώρα είδα ότι γράφεις για παρουσίαση. Τότε να πω ότι αν είναι παρουσίαση, δεν είναι πιο σωστό να υπάρχει μόνο ένα νόμισμα για αποφυγή μπερδέματος (ίσως με το ποσό στο αρχικό νόμισμα, σε παρένθεση);
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Edit: Άκυρον. Τώρα είδα ότι γράφεις για παρουσίαση. Τότε να πω ότι αν είναι παρουσίαση, δεν είναι πιο σωστό να υπάρχει μόνο ένα νόμισμα για αποφυγή μπερδέματος (ίσως με το ποσό στο αρχικό νόμισμα, σε παρένθεση);
Δεν μπορώ να επέμβω στις επιλογές του συντάκτη.
 
Χρησιμοποιείται συχνά το "δολ." ως συντομογραφία του δολαρίου. Οπότε ίσως μπορείς να πεις "3,5 τρις δολ."
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, κι αυτή είναι καλή λύση - το μόνο πρόβλημα είναι ότι συχνά, ακόμα και 1 χαρακτήρας παραπάνω μου αλλάζει σειρά και χαλάει το λεϊάουτ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και για να μη λείπουν όλες οι εκδοχές, εγώ (όπως και πολλοί άλλοι) προτιμώ στα πινακάκια να είναι το νόμισμα μπροστά και θα έγραφα:

$3,5 τρισ.
 
Στις ειδήσεις του Σκάι που έβλεπα μόλις τώρα, πέταξαν πολλά τέτοια νούμερα, όλα με το σύμβολο στο τέλος (και χωρίς κενό ανάμεσα στην τελεία και το σύμβολο):
25 εκατ.€
1,1 δισ.€

Οπότε, με αυτή τη λογική:
3,5 τρισ.$
 
Top