Phishing για πολύ ψάρια

nickel

Administrator
Staff member
Από την Εθνική Τράπεζα (υποτίθεται) πήρα το παρακάτω μήνυμα:

Κλεισιματος των λογαριασμων και περιοριζοντας την προσβαση στο λογαριασμο.
Ο λογαριασμος σας εχει Limited. Εμεις που αναθεωρηθηκε προσφατα στοιχεια της πιστωτικης σας καρτας, και φαινεται οτι χρησιμοποιειτε την ιδια πιστωτικη καρτα για 2 λογαριασμους. Οπως μπορειτε να διαβασετε και μας User Agreement (τμημα 2.13) δημιουργια πολλαπλων λογαριασμων ειναι αυστηρα απαγορευμενη. Ειστε τωρα καλειται να παρασχει πληροφοριες σχετικα με το λογαριασμο σας. Εθνικη Τραπεζα της Ελλαδος θα διερευνησει το θεμα γρηγορα και αν η ερευνα ειναι υπερ σας, θα αποκαταστησει το λογαριασμο σας.


Στο «Καντε κλικ εδω για να επαναφερετε το λογαριασμο σας»
η διεύθυνση που εμφανίζεται αποκάτω είναι:
Code:
http://www.matilda-disco.com.ar/chat/chat/inc/cmses/main.html

Μα δεν τους έχουν πει ότι οι μεταξωτές απάτες θέλουν και επιδέξιες μεταφράσεις;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάθε φορά που βλέπω τέτοιου είδους μηνύματα, και δεδομένου ότι συνέχεια διαβάζουμε στις εφημερίδες ότι κάποιοι τσίμπησαν, πάντα αναρωτιέμαι "Μα τι ψάρι πρέπει να είναι κάποιος για να τσιμπήσει τέτοιο δόλωμα;"
 
No Bloody Genius, obviously. Τη ντίσκο θα την προτιμήσω όμως, αν ποτέ βρεθώ προς Αργεντινή μεριά. Έχει και αρχαιοελληνικές αρχιτεκτονικές επιρροές.
 
Last edited:
Κάθε φορά που βλέπω τέτοιου είδους μηνύματα, και δεδομένου ότι συνέχεια διαβάζουμε στις εφημερίδες ότι κάποιοι τσίμπησαν, πάντα αναρωτιέμαι "Μα τι ψάρι πρέπει να είναι κάποιος για να τσιμπήσει τέτοιο δόλωμα;"

Αυτοί που την παθαίνουν καμια φορά είναι άνθρωποι με διανοητικά προβλήματα και που μπερδεύονται εύκολα, όπως π.χ. οι πολύ ηλικιωμένοι
 

nickel

Administrator
Staff member
Μολονότι τα πήγα πολύ καλά (9/10), κοίταξα τα Why και στις σωστές απαντήσεις μου — και το συγκεκριμένο τεστ είναι μεγάλο σχολειό. Ομολογώ ότι δεν είχα ποτέ προβληματιστεί ιδιαίτερα επειδή δεν έχω διαδικτυακές σχέσεις με πολλούς οικονομικούς οργανισμούς. Μια φορά μόνο είχα πάρει μια ειδοποίηση από το πέιπαλ που παραλίγο να τη φάει το μαύρο σκοτάδι επειδή έλεγε ότι δεν είχα αποδεχτεί μια πληρωμή (συνήθως μας μπαίνουν περισσότεροι ψύλλοι στ' αφτιά όταν μας δίνουν λεφτά, όχι όταν μας ζητούν), αλλά απλώς φρόντισα να μπω κανονικά στο λογαριασμό μου και να διαπιστώσω το αληθές του μηνύματος.

Βεβαίως, αν έχει κάποιος πολλές συναλλαγές μέσω διαδικτύου και πάρει κάποια καλοσχεδιασμένα μηνύματα όπως του τεστ, εύκολα μπορεί να την πατήσει. Το αύριό μας θα έχει πολύ περισσότερες διαδικτυακές συναλλαγές και πολύ καλύτερα οργανωμένους απατεώνες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νέα προσπάθεια πσαρέματος! Τούτη τη φορά υποτίθεται από το ΙΚΑ πως είναι το μήνυμα, αλλά ήδη από το θέμα φαίνεται αμέσως πως πρόκειται για κάτι εντελώς άκυρο (και ο τίτλος είναι στα αγγλικά «Please submit the tax refund request», και αναφέρεται σε επιστροφή φόρου — που 'ναι άσχετο με τη δραστηριότητα του ΙΚΑ). Άρα δεν αρκεί η καλή μετάφραση (που ούτε εδώ υπάρχει), θέλει και καλή γνώση τού πώς λειτουργεί το σύστημα...

Αγαπητοί Φορολογούμενου,

Μετά την τελευταία ετήσια υπολογισμούς της δημοσιονομικής δραστηριότητας σας έχουμε προσδιορίζεται ότι είστε επιλέξιμοι για να λάβουν την επιστροφή φόρου από 373,80 €.

Παρακαλείσθε να υποβάλετε την αίτηση επιστροφής φόρου και θα μας επιτρέψει 6-9 ημερών, προκειμένου να το επεξεργαστεί.

Η επιστροφή μπορεί να καθυστερήσει για διάφορους λόγους. Για παράδειγμα, την υποβολή μη έγκυρα αρχεία ή την εφαρμογή μετά τη λήξη της προθεσμίας.

Για να αποκτήσετε πρόσβαση επιστροφή φόρου σας, κάντε κλικ εδώ

Όποιος (άμυαλος) πατήσει στον περιεχόμενο σύνδεσμο, θα βρεθεί σ' ένα ρούσικο σάιτ εδώ:
Code:
http://www.escudo-club.ru/images/smiley/board/etk/greece/gr/taxrefund/greeklandstore/import/tax/refund/index.php?www.ika%2cgr/index/refund.html
 
Για κάποιον που δεν έχει καμία σχεδόν συναλλαγή με τράπεζες ή άλλες εταιρείες μέσω ίντερνετ μια χαρά τα πήγα. 8/10. Έχασα μόνο τα δύο πρώτα που τα έβαλα ανάποδα. :)
 
Αυτοί που την παθαίνουν καμια φορά είναι άνθρωποι με διανοητικά προβλήματα και που μπερδεύονται εύκολα, όπως π.χ. οι πολύ ηλικιωμένοι
Μα, έχουν email αυτοί; Κι αν έχουν, τα διαχειρίζονται οι ίδιοι και όχι η νοσοκόμα τους / ο μικρός τους αδελφός / η κόρη τους / το εγγονάκι τους / η Σβετλάνα που κάνει τα ψώνια και καθαρίζει κάθε Παρασκευή;

EDIT: 8 στα 10 κι εγώ. Πρέπει να κάνω εκσάσκισι.
 

SBE

¥
Μια γνωστή μου εν Λονδίνω μια μέρα δέχτηκε τηλεφώνημα από τη Μάικροσοφτ υποτίθεται, που της είπαν ότι ανακάλυψαν κάποιον ιό στον υπολογιστή της και να τους επιτρέψει να συνδεθούν για να το φτιάξουν από μακρυά, με οδηγίες που θα της έδιναν. Και ότι βρήκαν τα στοιχεία της από το μήνυμα που τους έστειλε ο υπολογιστής της. Αυτό δεν την υποψίασε, γιατί ποτέ δεν διάβασε προφανώς εκεί που λέει ότι η αποστολή γίνεται ανώνυμα. Της είπαν ότι για να δει το πρόβλημα αρκεί να κάνει κλικ εδώ-εκεί-πιο πέρα και θα δει ότι ο υπολογιστής της βγάζει το τάδε μήνυμα (απλές εντολές που σε κάθε υπολογιστή εκεί οδηγούν).
Στο μπλα μπλα της είπαν ότι άμα θέλει να της κάνουν και κάποιες έξτρα βελτιώσεις κοστίζει χ ποσό και δέχονται πιστωτική κλπ. Σε εκείνο το σημείο αυτή υποψιάστηκε και είπε όχι ευχαριστώ και με πήρε τηλέφωνο. Το αστείο ήταν ότι παρόλο που της εξήγησα ότι ήταν απάτη κλπ είχε ανησυχία ότι ο υπολογιστής της έχει ιό και έπρεπε να επικοινωνήσει με τη Μάικροσοφτ να της το φτιάξουν. Που σημαίνει ότι:
α. είτε συνεργάστηκε με αυτούς που τηλεφώνησαν και το έκρυβε για να μην φανεί τελείως χαζή
β. είτε κατάφεραν να την φοβίσουν ότι ξέρω γώ, θα της καεί το λάπτοπ και θα της πέσει ο ουρανός στο κεφάλι.
Νομίζω ότι γι'αυτο φταίει ο δυσανάλογα μεγάλος φόβος περί ιών που έχουν όλοι οι ερασιτέχνες των υπολογιστών. Όπου "ιός" είναι κάθε πρόβλημα με τους υπολογιστές.
Πιο πρόσφατα μια άλλη γνωστή μου μου είπε ότι έλαβε ένα ημέιλ ότι αρχές Μαρτίου θα χτυπήσει κάποιος ιός (σε αυτά τα "τότε θα χτυπήσει ο τάδε ιός" παίζει μάλλον ο,τι και για το Υ2Κ). Προχτές μου είπε ότι της ήρθε από γνωστό της ένα περίεργο μήνυμα και το έσβησε και λίγο αργότερα ήρθε μήνυμα από το γνωστό που έλεγε το προηγούμενο ήταν σπαμ, συγγνώμη για το πρόβλημα. Και θεωρεί ότι αυτό ήταν απόδειξη του "ιού" που θα χτυπούσε αρχές Μαρτίου.
Το μπελά μου όμως τον βρήκα το καλοκαίρι που έκανα δώρο στο παιδάκι κάτι φίλων ένα Κιντλ. Εκτός του ότι του το βγάλανε από τη μύτη του παιδιού, δηλαδή ο πατέρας του απαγόρεψε να το χρησιμοποιήσει αν δεν διαβάσει πρώτα όλο το βιβλίο με τις οδηγίες :rolleyes:, η μητέρα με πήρε τηλέφωνο έξαλλη γιατί πρόσεξε ότι η Άμαζον μπορεί να δει τι έχεις στο Κιντλ σου, και αυτό είναι κατασκοπία και μπιγκμπραδερισμός (κατοχυρώνω το νεολογισμό). Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι οικογενειακώς είναι οπαδοί της θρησκείας Απλ του θεού Τζομπς (ίσως αυτό φταίει) και δεν έχουν κανένα πρόβλημα να συλλέγει πληροφορίες η Απλ γι'αυτους.
 
10/10. Ήταν ευκολάκι το τεστ, αν και γενικά κάνω πολλές συναλλαγές μέσω Ίντερνετ. Βέβαια το τεστ δεν σου δίνει την ευκαιρία να ξέρεις πράγματα, όπως το αν υπάρχει λόγος να σου στέλνει email η συγκεκριμένη τράπεζα (έχεις λογαριασμό σ' αυτήν; Έχεις δώσει το email σου; Έχεις επιτρέψει να σου στέλνουν email; )
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πιο πρόσφατα μια άλλη γνωστή μου μου είπε ότι έλαβε ένα ημέιλ ότι αρχές Μαρτίου θα χτυπήσει κάποιος ιός (σε αυτά τα "τότε θα χτυπήσει ο τάδε ιός" παίζει μάλλον ο,τι και για το Υ2Κ).
Τυπικά κρούσματα της μορφής Ολυμπιακή Δάδα κ.τ.ό.: http://www.snopes.com/computer/virus/virus.asp.

Εκείνο που βλέπω είναι ότι η οδήγηση απαιτεί εξετάσεις κι όμως κυκλοφορούν άπειροι άσχετοι κι επικίνδυνοι — οπότε αντιλαμβάνομαι πόσο χειρότερα είναι τα πράγματα στους υπολογιστές, όπου ο καθένας παίρνει το μηχανάκι του και βουρ στις λεωφόρους τού ιντερνετίου...
 
Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι οικογενειακώς είναι οπαδοί της θρησκείας Απλ του θεού Τζομπς (ίσως αυτό φταίει) και δεν έχουν κανένα πρόβλημα να συλλέγει πληροφορίες η Απλ γι'αυτους.

Και τους έχεις ακόμα για φίλους σου;
 

nickel

Administrator
Staff member
και αυτό είναι κατασκοπία και μπιγκμπραδερισμός (κατοχυρώνω το νεολογισμό).
Να μην κρατήσουμε καλύτερα τον μεγαλοαδελφισμό, που φυσικά δεν έχει πέραση στην Ελλάδα, όπου κυριαρχεί ο ωχαδελφισμός / οχαδελφισμός;
 

SBE

¥
Να μην κρατήσουμε καλύτερα τον μεγαλοαδελφισμό, που φυσικά δεν έχει πέραση στην Ελλάδα, όπου κυριαρχεί ο ωχαδελφισμός / οχαδελφισμός;
Να τον κρατήσουμε, γιατί προτιμώ τα ελληνικά, αλλά έχει έναν διφθογγο -οα- που δε μου αρέσει στη μέση, δε γίνεται να τον φάμε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μόνο αν πείσεις πρώτα τον κόσμο να λέει *μεγαλαπατεώνας και *μεγαλαστοί.
 
Πιστεύω ότι αυτό γίνεται γιατί ακούγεται σαν "με γάλα". Εξάλλου το αστείο αυτό είναι από τον καιρό της προγιαγιάς μου:

-μεγάλα;
-όχι, με κακάο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νέα προσπάθεια πσαρέματος! Τούτη τη φορά υποτίθεται από το ΙΚΑ πως είναι το μήνυμα, αλλά ήδη από το θέμα φαίνεται αμέσως πως πρόκειται για κάτι εντελώς άκυρο (και ο τίτλος είναι στα αγγλικά «Please submit the tax refund request», και αναφέρεται σε επιστροφή φόρου — που 'ναι άσχετο με τη δραστηριότητα του ΙΚΑ). Άρα δεν αρκεί η καλή μετάφραση (που ούτε εδώ υπάρχει), θέλει και καλή γνώση τού πώς λειτουργεί το σύστημα...

Αγαπητοί Φορολογούμενου,

Μετά την τελευταία ετήσια υπολογισμούς της δημοσιονομικής δραστηριότητας σας έχουμε προσδιορίζεται ότι είστε επιλέξιμοι για να λάβουν την επιστροφή φόρου από 373,80 €.

Παρακαλείσθε να υποβάλετε την αίτηση επιστροφής φόρου και θα μας επιτρέψει 6-9 ημερών, προκειμένου να το επεξεργαστεί.

Η επιστροφή μπορεί να καθυστερήσει για διάφορους λόγους. Για παράδειγμα, την υποβολή μη έγκυρα αρχεία ή την εφαρμογή μετά τη λήξη της προθεσμίας.

Για να αποκτήσετε πρόσβαση επιστροφή φόρου σας, κάντε κλικ εδώ

Όποιος (άμυαλος) πατήσει στον περιεχόμενο σύνδεσμο, θα βρεθεί σ' ένα ρούσικο σάιτ εδώ:
Code:
http://www.escudo-club.ru/images/smiley/board/etk/greece/gr/taxrefund/greeklandstore/import/tax/refund/index.php?www.ika%2cgr/index/refund.html
Έβγαλε τελικά και σχετική ανακοίνωση το ΙΚΑ (http://www.ika.gr/gr/infopages/news/20120302.cfm), αλλά κάποιος πρέπει να τους μιλήσει για τη διαφορά μεταξύ spam απ' τη μια και phishing απ' την άλλη...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εξιχνιάστηκε η απάτη με το μήνυμα για υποτιθέμενη επιστροφή φόρου από το ΙΚΑ

[...]
Σε τρεις περιπτώσεις, παρά το γεγονός ότι από την επόμενη κιόλας ημέρα η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος εξέδωσε ανακοίνωση ενημερώνοντας τους πολίτες για την απάτη, τα κατάφεραν και απέσπασαν τους αριθμούς καρτών από τους κατόχους τους, με τις οποίες προέβησαν σε αγορές μέσω διαδικτύου.


Ε, λοιπόν, αν υπάρχουν ανάμεσά μας άνθρωποι που έχουν πιστωτικές κάρτες, έχουν πρόσβαση στο Διαδίκτυο, και όμως μπορούν να πιστέψουν ότι το ΙΚΑ επιστρέφει φόρους, και μάλιστα μέσω πιστωτικής κάρτας, όντως τους αξίζει να την πατήσουν έτσι και χειρότερα. Ας μην αναφέρω καν ότι δεν τους έκανε εντύπωση η διατύπωση τύπου μηχανικής μετάφρασης. Το μόνο που περιμένω να μάθω γι' αυτούς για να ολοκληρωθεί η εικόνα είναι ότι δεν είχαν καν πληρώσει φόρους (στο κράτος, όχι στο ΙΚΑ), άρα δεν ήταν λογικό να περιμένουν επιστροφή.
 
Top